Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση (Ενδείξεις στην β επιπέδου)


Recommended Posts

Μπράβο alexand, συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα! Με το καλό το αγοράκι σας. όντως πολύ αποθαρρυντικό το Α Τεστ.

 

Από όσο ξέρω αυτή η εξέταση είναι κάπως ξεπερασμένη, δεν θεωρείται και πολύ αξιόπιστη. Πως και δεν κάνατε αυχενική; Μένετε επαρχεία;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 χρόνια μετά...
On 12/1/2016 at 12:34 ΜΜ, Summer love είπε:

Κορίτσια , μελίσσουλα

Ελπιζω απο καρδιάς να ειναι ολα καλα

Συμφωνώ όμως απόλυτα με την ανάλυση της fama ! Η οποια ήταν εξαιρετικη .

Μελίσσουλα μην ακους τι θα έκαναν οι άλλοι η αν το ρίσκαραν σημασια έχουν τα δεδομένα σου και σύμφωνα μα αυτα τωρα ειδα κ την ηλικια σου οι γιατροι σου πρότειναν αμνιο και σίγουρα εσενα θέλουν να διαφυλάξουν

 

Δεν εχει νόημα να σου πω την δική μου ιστορία γιατι ειναι και πολυ πρόσφατη και δεν το αντέχω αλλα έν ολίγοις θα σου πω οτι με καμια ένδειξη σε αυχενικγ ΠΑπ α κ β επιπέδου , η αμνιο ήταν θετικη κ δυστυχώς το μωρο είχε πρόβλημα .

Σίγουρα αποτελώ εξαιρεση κ αυτο δεν θα πρεπει βα τρομάζει καμια αλλα όλες θα πρεπει να είμαστε θετικές στις υποδείξεις γιατρών κ επιστήμης .

 

Νιωθω απόλυτα το φόβο σου κ αλήθεια απο τηβ καρδια μου εύχομαι να ειναι ολα καλα .

Summer love, ήθελα να σε ρωτήσω σε παρακαλώ, αφού δεν είχες καμία ένδειξη, πώς αποφάσισες να κάνεις άμνιο??? Λόγω ηλικίας? Από επιλογή? Γιατί και εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, mamanew είπε:

Summer love, ήθελα να σε ρωτήσω σε παρακαλώ, αφού δεν είχες καμία ένδειξη, πώς αποφάσισες να κάνεις άμνιο??? Λόγω ηλικίας? Από επιλογή? Γιατί και εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω.

Στην αυχενική τότε δεν υπήρχε τίποτα , οι πιθανότητες ήταν 1:13.000 κάτι τέτοιο 

στη β επιπέδου βρέθηκε ήπια υδρονεφρωση στο νεφρό που και μας είπε ότι δεν είναι τίποτα σπουδαίο . Εγώ μίλησα με το γυναικολόγο μου γιατί ταραχτηκα Κ αποφάσισα να κάνω μια από τις μη επεμβατικές (τα γνωστά nipt) , έδειξε προς εκλπληξη όλων σύνδρομο και έπειτα για επιβεβαίωση έκανα αμνιο . 

Η ηλικία μου επειδή ρωτάς τότε ήταν 29 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, mamanew είπε:

summer love σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες, είναι πολύ σημαντικές οι εμπειρίες όλων μας εδώ μέσα. Ελπίζω πλέον να είναι όλα καλά. 

Σε ευχαριστώ πολύ , μετά από πολλές περιπέτειες είμαι πια στο 8ο μήνα και γεννάω Δεκέμβρη . Να είσαι καλά ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας  :) θα ήθελα να σας  ρωτήσω για την αμνιοπαρακέντηση ,είμαι 39 χρόνων και είμαι έγκυος στο δεύτερο μου παιδάκι διανυω την 14 η εβδομάδα και όλα πάνε καλά ❤️ το μόνο με έχει προβληματίσει πολύ είναι ότι θα πρέπει να κάνω αμνιο σύμφωνα με τα λεγόμενα των γιατρών μου , αν και η αυχενική βγήκε πολύ καλή.Ο λόγος που θα πρέπει να την κάνω είναι η ηλικία και ότι έχω 3 αποβολές με μεταθεσεις 22 , και 16 η άλλη η τρίτη ήταν πολύ αρχή στην τέταρτη εβδομάδα . Δεν θέλω να την κάνω φοβάμαι πολύ ... Μην πάθει τίποτα το μωρό μου .έχει καμία σας ανάλογη εμπειρία; Σας ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Να την κάνεις. 

Εγώ πάντως έκανα,  2 φορές, χωρίς δεύτερη σκέψη. Ήμουν 40 ετών στην πρώτη εγκυμοσύνη και 41,5 στη δεύτερη. Κ όλα πήγαν καλά, με λίγη προσοχή μετά.  Εάν το πρώτο σου παιδάκι είναι πολύ μικρό και θέλει αγκαλιές και τέτοια, χρειάζεται για καμμιά βδομαδούλα να βρείς κάποιον για βοήθεια. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Maya14 είπε:

@xaris22 Λόγω ηλικίας και ιστορικού, στη θέση σου θα την έκανα την αμνιοπαρακέντηση . Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να πάνε όλα τέλεια!

Σε ευχαριστω πολύ ,αναγκαστικά θα την κάνω πρέπει....να είσαι καλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , annoulen είπε:

Να την κάνεις. 

Εγώ πάντως έκανα,  2 φορές, χωρίς δεύτερη σκέψη. Ήμουν 40 ετών στην πρώτη εγκυμοσύνη και 41,5 στη δεύτερη. Κ όλα πήγαν καλά, με λίγη προσοχή μετά.  Εάν το πρώτο σου παιδάκι είναι πολύ μικρό και θέλει αγκαλιές και τέτοια, χρειάζεται για καμμιά βδομαδούλα να βρείς κάποιον για βοήθεια. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 18/7/2019 at 5:35 ΜΜ, Maya14 είπε:

@xaris22 Λόγω ηλικίας και ιστορικού, στη θέση σου θα την έκανα την αμνιοπαρακέντηση . Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να πάνε όλα τέλεια!

Ευχαριστώ πάρα πολύ την έκανα όλα πήγαν καλά❤️❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2019 at 5:45 ΜΜ, annoulen είπε:

Να την κάνεις. 

Εγώ πάντως έκανα,  2 φορές, χωρίς δεύτερη σκέψη. Ήμουν 40 ετών στην πρώτη εγκυμοσύνη και 41,5 στη δεύτερη. Κ όλα πήγαν καλά, με λίγη προσοχή μετά.  Εάν το πρώτο σου παιδάκι είναι πολύ μικρό και θέλει αγκαλιές και τέτοια, χρειάζεται για καμμιά βδομαδούλα να βρείς κάποιον για βοήθεια. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ τελικα την έκανα όλα πήγαν μια χαρά ❤️❤️❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!Εγω εκανα τροφοβλαστη προχθες (Δευτερα), λογω προηγούμενης διακοπης οπου το κυημα ειχε Κυστική ινωση (περσι τετοια εποχη ειχε γινει διακοπη). Κοντευω να τρελαθω απο την αγωνια μου...φοβάμαι τοοσο πολυ, δεν θελω να ξαναζησω τα περσινα. Προσωπικά δεν σκεφτηκα ποτε την πιθανότητα αποβολης στημ εξέταση, που νομίζω ειναι ιδια με την αμνιοπαρακεντηση. Τωρα ξεκουραζομαι, περιμένω κ ελπίζω... Εύχομαι ολα τα κορίτσια να εχετε στις αγκαλιτσες σας τα μωρακια σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...