Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ!!!!ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ


Recommended Posts

Γεια σας

Σας διαβάζω από τότε που ήθελα να μείνω έγκυος και μέχρι σήμερα μου έχετε λύση όλες τις απορίες και γιʼ αυτό και δεν είχα γράψει, καταρχήν τα συγχαρητήρια μου κάνετε μοναδική δουλειά και δίνεται κουράγιο σε όλες τις νέες αλλά και παλιές μανούλες.

Έχω ένα αγοράκι 5,5 μηνών με πιθανή αλλεργία στο γάλα, κάναμε τις εξετάσεις, σήμερα πήραμε και τα αποτελέσματα από τα rast τα οποία ήταν αρνητικά οπότε θα πάμε μετά τις γιορτές για πρόκληση, εννοείται ότι εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά και πολλά αλλά.

Το πρόβλημα μου είναι ότι το μωρό αρνητε το στήθος κατά την διάρκεια της ημέρας εκτός εάν τον κοιμίσω πρώτα ή εάν έχουν περάσει 5-6 ώρες από το τελευταίο γεύμα οπότε πεινάει πολύ, βάρος περνούμε καλό, το βραδύ θηλάζουμε 3 φορές μερικές φορές και 4 χωρίς γκρίνια αλλά την ημέρα δεν θέλει να πιάσει το στήθος εάν τον ξεγελάσω με την πιπιλά ή με το δάχτυλο και πιάσει το στήθος μετά τρωει κανονικά. Το θέμα μας δηλαδή είναι να κάνει την κίνηση να πιάσει το στήθος μετά δεν το αφήνει.

Αυτό γίνεται εδώ και δυο μήνες σχεδόν, στην αρχή είπα ότι φταίει το μπιμπερό που του έδινε η πεθερά μου το γάλα όσο ήμουν στην δουλειά , το σταματήσαμε και έρχομαι από την δουλειά και τον θηλάζω αλλά αυτός συνεχίζει να μην θέλει το στήθος οπότε πρέπει να τον κοιμίσω και μετά να τον θηλάσω και όπως καταλαβαίνεται δεν γίνεται αυτό γιατί καθυστερώ πολύ να γυρίσω στην δουλειά αλλά έχω κουραστεί και παρά πολύ.

Λέτε να φταίει η πιπιλά ? η να μην πεινάει ? αλλά εάν τον ξεγελάσω και πιάσει το στήθος μετά τρώει κανονικά

Κάνω υπομονή και λέω θα περάσει αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας και τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!

Πάλι γράφω για θέμα θηλασμου δυστυχώς...

Προσπαθώ για αποκλειστικό αλλα έχει φτάσει 3 μηνών και δεν τα εχω καταφέρει ...

Είχαμε φτάσει σε ένα στάδιο να τρώει απο το στήθος όλη μέρα εκτός απο το βράδυ πριν κοιμηθεί που έπινε έτοιμο και αν χρειαζόταν να βγούμε (παιδίατρο, βόλτα, δουλειές κτλ )

Γάλα δεν ξέρω αν εχω αρκετό αλλα το βράδυ που πίνει έτοιμο εμένα στις 3 τα ξημερώματα που τρώει ειναι τούμπανο ήδη!

 

(Εως τωρα κάθε 20-25 μέρες έπαιρνε 800γρ βάρος και αύριο που θα πάμε παιδίατρο θέλω να δω ποσό θα πήρε με τον θηλασμό γιατί το συμπλήρωμα στο 24ωρο ήταν 200ml περίπου!Παλιά που έτρωγε με μπιμπερό μόνο (θηλαστρο+έτοιμο) έτρωγε 900 ημερησίως!!!!!!)

 

Όμως κάποιες μέρες όπως χθες και πριν 2 βδομάδας πάλι με το που καταλάβαινε πως θα την έβαζα στο στήθος (ειναι και πανέξυπνη) σπάραζε στο κλάμα!

Εχω υποψίες πως οι πιθανοί λόγοι ειναι:

1. Θυμάται πως την παίρνει οι ύπνος και δεν χορταίνει και δεν το θέλει.

2. Βαριέται να θηλάσει λόγο ευκολίας

Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω...

Μέσα στην νύχτα ετρωγε κανονικά απο μένα!

Τι να κάνω;

Να μην της ξανά δώσω έτοιμο;

Φοβάμαι μήπως την ταλαίπωρω όλη μέρα ΣΧΕΔΟΝ θηλάζει .....

Και αν χρειαστεί να φάει έξω;

Να την θηλάζω έξω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Πάλι γράφω για θέμα θηλασμου δυστυχώς...

Προσπαθώ για αποκλειστικό αλλα έχει φτάσει 3 μηνών και δεν τα εχω καταφέρει ...

Είχαμε φτάσει σε ένα στάδιο να τρώει απο το στήθος όλη μέρα εκτός απο το βράδυ πριν κοιμηθεί που έπινε έτοιμο και αν χρειαζόταν να βγούμε (παιδίατρο, βόλτα, δουλειές κτλ )

Γάλα δεν ξέρω αν εχω αρκετό αλλα το βράδυ που πίνει έτοιμο εμένα στις 3 τα ξημερώματα που τρώει ειναι τούμπανο ήδη!

 

(Εως τωρα κάθε 20-25 μέρες έπαιρνε 800γρ βάρος και αύριο που θα πάμε παιδίατρο θέλω να δω ποσό θα πήρε με τον θηλασμό γιατί το συμπλήρωμα στο 24ωρο ήταν 200ml περίπου!Παλιά που έτρωγε με μπιμπερό μόνο (θηλαστρο+έτοιμο) έτρωγε 900 ημερησίως!!!!!!)

 

Όμως κάποιες μέρες όπως χθες και πριν 2 βδομάδας πάλι με το που καταλάβαινε πως θα την έβαζα στο στήθος (ειναι και πανέξυπνη) σπάραζε στο κλάμα!

Εχω υποψίες πως οι πιθανοί λόγοι ειναι:

1. Θυμάται πως την παίρνει οι ύπνος και δεν χορταίνει και δεν το θέλει.

2. Βαριέται να θηλάσει λόγο ευκολίας

Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω...

Μέσα στην νύχτα ετρωγε κανονικά απο μένα!

Τι να κάνω;

Να μην της ξανά δώσω έτοιμο;

Φοβάμαι μήπως την ταλαίπωρω όλη μέρα ΣΧΕΔΟΝ θηλάζει .....

Και αν χρειαστεί να φάει έξω;

Να την θηλάζω έξω;

 

Το θήλαστρο δεν το σκέφτεσαι καθόλου ? Είναι πιο κουραστικό ίσως αλλά είναι μία λύση......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.αρχικα να πω οτι δ ξερω αν το συμπληρωμα που δινεις θεωρειται πολυ η λιγο γτ δ εχω δωσει.αλλα δες πως πηγατε απο βαρος κ μετα δες αν θες να το μειωσεις.απλα να βαζεις το μωρο οποτε δειχνει σημαδια πεινας στο στηθος.κ αν δ θελει μετα το συμπληρωμα.καλο θα ηταν το συμπληρωμα να ειναι δικο σου για να αυξησεις την παραγωγη.πιπιλα δινεις;μπορεις να δινεις το συμπληρωμα με αλλο τροπο κ οχι μπιμπερο.συζητησε με γιατρο το ενδεχομενο να παρεις κτ για αυξηση γαλακτος πχ τσαι,μαγια.ισως δυσανασχετει γτ συνηθιζει στη γρηγορη ροη του μπιμπερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα την ρωτήσω αν μπορώ να πάρω κάτι !

Ειναι πολύ μικρό το στήθος μου και την μια ειναι "άδειο" την άλλη τούμπανο μια ζορίζεται που δεν έχει γάλα πολύ την άλλη πνίγεται..... :-/

Έξω βγαίνουμε μόνο για βόλτα περπάτημα ή παιδίατρο άντε στην παιδίατρο μπορώ να θηλάσω στην βόλτα όμως; Που; Σε παγκάκι ή αν κάποτε κάτσουμε σε καφετέρια;

Δεν εχω δει ποτέ καμμία να το κάνει και μου φαίνεται λιγο περίεργο :-/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.στο παγκακι,στο καφε,στην ταβερνα,στην παιδικη,στον παιδοτοπο,στο εμπορικο,σε πιλοτη,ορθια περπατωντας στο μαρσιπο.ολα τα χω κανει.εχω δει αλλες τρεις μαμαδες.εμενα με εχουν δει ολοι οι γυρω νομοι.ειμαστε κ της βολτας..

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι και εγω θηλασα την κορη μου με τον ιδιο ακριβως τροπο,, εδινα ολη την ημερα στηθος εκτος από ένα μπιμπερο ξενο το βραδυ. Καποια στιγμη (πανω κατω στην ηλικια σας) αρχισε να μην καθεται πολύ στο στηθος και να μη παιρνει και πολύ βαρος οποτε και μου ειπε η παιδίατρος να αυξησω το θηλασμο. Αυτό βεβαια δεν είναι πολύ ευκολο σε ένα σχετικα μεγαλο μωρο και φυσικα εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του μωρου. Η δικια μου πχ ποτε δεν πιπιλησε . Οποτε για την <πεισω> να κατσει περισσοτερο με το ένα μου χερι της εδειχνα ένα παιχνιδακι-κουδουνιστρα και αυτή το χαζευε. Επισης, την εβαζα κάθε διωρο και ας μην το ζητουσε.

 

 

Για το εξω που λες , εγω πηγαινα στο αμαξι. Δε βολευόμουνα καθολου.Αν και όταν είναι εξω συνηθως χαζευουν και δεν πολύ ζητανε. Φευγεις φυσικα από το σπιτι αφου ταισεις το παιδι και εχεις καποια ωρα μπροστα σου.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τρωει παλι κανονικα ... τι να πω..

Τελικα αυρο θα παμε παιδιατρο ηταν κλειστη σημερα! Εχω περιεργια να δω ποσο βαρος πηρε :wink:

Γιατι ετρωγε πολυ το μαναρι μου μονο διαιτα δεν μας ειπε να κανουμε!

Γεννηθηκε 2.640 και 2 μηνων ηταν 5.300 😊

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...