Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Καταλαβα,ειχατε αιμα εσεις καθημερινα παρολη την αποχη σου..οχι δεν ειχαμε τοσο εμεις,συνολο να ειδα 15 φορες αυτες τις κουκιδες.Μπορω να σοθ στειλω πμ με πανες του να μου πεις αν ειχατε τετοιες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα..θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που τα παιδάκια τους παρουσιασαν αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού..από την στιγμή που γέννησαν τι ποσότητες γαλακτοκομικών κατανάλωναν μέχρι να εμφανιστεί η αλλεργία ;Δεν εννοώ τα κρυφά π.χ. Κέικ αλλά γάλα,γιαούρτι,τυρί!Αν από τότε που γέννησες δεν έχεις πιει ποτέ γάλα γίνεται το μωρό να κάνει αλλεργία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που τα παιδάκια τους παρουσιασαν αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού..από την στιγμή που γέννησαν τι ποσότητες γαλακτοκομικών κατανάλωναν μέχρι να εμφανιστεί η αλλεργία ;Δεν εννοώ τα κρυφά π.χ. Κέικ αλλά γάλα,γιαούρτι,τυρί!Αν από τότε που γέννησες δεν έχεις πιει ποτέ γάλα γίνεται το μωρό να κάνει αλλεργία;

 

Σου απάντησα στο άλλο σου ποστ.

Γενικά, υπάρχουν 3 κατηγορίες αλλεργικών μωρών: η πρώτη δεν ανέχεται ούτε καν ίχνη, η δεύτερη ανέχεται τα ίχνη που καταναλώνει η μαμα και η τριτη ανέχεται την κατανάλωση 2-3 μερίδων γαλακτοκομικών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Το αγοράκι μας είναι 3,5 μηνών και μετά από τεστ κοπράνων είχε αίμα που σημαίνει αλλεργία στο γάλα.

Πως προχωράμε από εδώ και πέρα?

Αποχη και από προϊόντα σόγιας?

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σας

 

Το αγοράκι μας είναι 3,5 μηνών και μετά από τεστ κοπράνων είχε αίμα που σημαίνει αλλεργία στο γάλα.

Πως προχωράμε από εδώ και πέρα?

Αποχη και από προϊόντα σόγιας?

 

Εχει και αλλα συμπτώματα;

 

Και απο σόγια! Παει πακέτο με τα γαλακτοκομικα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 months later...
On 19/10/2015 at 10:20 ΜΜ, Nina-Nana είπε:

 

Σου απάντησα στο άλλο σου ποστ.

Γενικά, υπάρχουν 3 κατηγορίες αλλεργικών μωρών: η πρώτη δεν ανέχεται ούτε καν ίχνη, η δεύτερη ανέχεται τα ίχνη που καταναλώνει η μαμα και η τριτη ανέχεται την κατανάλωση 2-3 μερίδων γαλακτοκομικών.

αυτο με τισ 2 κατηγοριεσ αλλεργικων μωρων 1η φορα το ακουω. .αν υπαρχεο καποια που να ξερει περισσοτερα ασ μου πει..χρειαζομαι πληροφ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

αυτο με τισ 2 κατηγοριεσ αλλεργικων μωρων 1η φορα το ακουω. .αν υπαρχεο καποια που να ξερει περισσοτερα ασ μου πει..χρειαζομαι πληροφ

Ασχετα με αυτο το σχόλιο που ανέφερες που δε νομίζω ότι είναι σωστό, ενα μωρό μπορεί:

1) να ειναι δυσανεκτικό στη λακτόζη. Εξαιρετικά σπάνιο, τα μωρά αυτά δε θα επιβίωναν παλιότερα γιατί δεν μπορούν να καταναλώσουν κανένα γαλακτοκομικό, ούτε μητρικό. Συνήθως ο άνθρωπος γίνεται δυσανεκτικός στη λακτόζη μετά την νηπιακή ηλικία, δεν γεννιέται έτσι 

 

2) να εχει δυσανεξία στην καζεϊνη, ή άλλη πρωτεϊνη, που είναι το πιο κλασικό σενάριο σε μωρά και το ξεπερνούν μετά από μερικούς μήνες ή και χρόνια. Αν ναι, ανάλογα πόσο βαριά είναι, μπορεί να επηρεάζεται αν η μαμα φάει οποιοδήποτε γαλακτοκομικό/σόγια/μοσχαρίσιο κρέας, να ανέχεται το γιαούρτι ή το τυρί (όπου η καζεϊνη έχει διασπαστεί σε μεγάλο βαθμό από τη διαδικασία παραγωγής), να ανέχεται τα κατσικίσια προϊόντα, να ανέχεται τα πάντα στη διατροφή της μαμάς, αλλά να μην μπορεί το ίδιο να τα καταναλώσει. 

3) να έχει κάποια αλλεργία, και όχι δυσανεξία, που συνήθως οι περισσότεροι γονείς "βαφτίζουν" τη δυσανεξία αλλεργία. Τα αλλεργικά συμπτώματα είναι κάτι που θα διαγνώσει γιατρός και θα δώσει οδηγίες και εξετάσεις. Δεν είναι πονάκια κλπ, είναι εξανθήματα, σφύριγμα στην αναπνοή κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την παραπάνω δημοσίευση 

 

διαγράφουμε με   __   την παραπάνω  φράση γιατί δεν είναι τόσο σπάνια η πιθανότητα απλής/ήπιας δυσανεξίας στη λακτόζη όπως σημειώνουν πληθυσμιακές έρευνες, ενώ ανάλογα με την χώρα αλλάζουν τα ποσοστά αυτά, πχ στην Ασία υπάρχουν ποσοστά εώς και 90% δυσανεξίας. 

 Σχετικά με το ότι η δυσανεξία εξελίσσεται μετά από κάποια έτη, όπως διαβάζουμε έχει να κάνει με μια φυσική μείωση της λακτάσης, σε μεγάλο πληθυσμιακό κομμάτι (όχι όλο), κάτι που σημαίνει ότι ναι, μετά από κάποια χρόνια αρκετοί από εμάς μπορούμε να γίνουμε δυσανεκτικοί στην λακτόζη.

Το πιο σημαντικό που προκύπτει είναι ότι και σε αυτή την κατηγορία υπάρχει α) δυσανεξία ήπιου βαθμού, και β) η πιο σπάνια δυσανεξία υψηλότερου βαθμού - με διαφορετικής έντασης συμπτώματα, όπως φαίνεται εδώ  https://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/lactose.html (Αγγλικά)  

Δηλαδή, αρκετός κόσμος έχει ήπιου βαθμού δυσανεξία στη λακτόζη, ενώ σπάνια υπάρχει η πραγματική δυσανεξία στη λακτόζη που στα αγγλικά ονομάζεται επιπλέον με την λέξη  true   :  "true lactose intolerance". 

 

Προσθέτουμε σύνδεσμο που εξηγεί περισσότερα για την δυσανεξία στην λακτόζη https://el.wikipedia.org/wiki/Δυσανεξία_στη_λακτόζη .]

  

Μια από τις πηγές στο Ελληνικό άρθρο της wikipedia είναι αυτό

"Δυσανεξία στη λακτόζη
Γράφει ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΙΑΦΑΚΑΣ, παιδίατρος-παιδογαστρεντερολόγος. Με την επιμέλεια του Ελληνικού Ιδρύματος Γαστρεντερολογίας και Διατροφής (ΕΛΙΓΑΣΤ) [email protected] / www.eligast.gr


Η λακτόζη, ένας δισακχαρίτης που αποτελείται από ένα μόριο γλυκόζης και ένα γαλακτόζης, δεν παίζει σημαντικό ρόλο από πλευράς θρεπτικής αξίας στη δίαιτα των μεγάλων. Αντιθέτως, αποτελεί την πιο σπουδαία πηγή ενέργειας στον πρώτο χρόνο της ζωής, αφού το περίπου 50% των ημερήσιων θερμιδικών αναγκών των βρεφών προέρχεται από τη λακτόζη!

Η λακτόζη συντίθεται αποκλειστικά στον μαζικό αδένα των θηλαστικών κατά το τέλος της κύησης και τη γαλουχία και βρίσκεται σαν ελεύθερο μόριο μόνο στο γάλα. Η πέψη της λακτόζης επιτελείται από το ένζυμο λακτάση που ανευρίσκεται στις μικρολάχνες του λεπτού εντέρου. Οταν η δραστικότητα της λακτάσης είναι ανεπαρκής, η λακτόζη δεν μπορεί να απορροφηθεί, ενεργεί σαν ωσμωτικό φορτίο για το λεπτό έντερο και κατέρχεται στο παχύ, όπου ζυμώνεται από την εκεί χλωρίδα. Τα συμπτώματα που προκαλούνται από την πλημμελή απορρόφηση της λακτόζης δημιουργούν την κατάσταση εκείνη που αναφέρεται σαν δυσανεξία στη λακτόζη.

Η λακτόζη έχει πολλαπλές εφαρμογές στη βιομηχανία τροφίμων. Επί παραδείγματι, χρησιμοποιείται σε γλυκά και άλλα προϊόντα ζαχαροπλαστικής, σε ψωμάκια και λουκάνικα, γιατί βελτιώνει τη γεύση και προσδίδει όγκο και σταθερή δομή, καθώς συνδέεται σταθερά με το νερό και τις χρωστικές.

Η ανεπάρκεια λακτάσης αναφέρεται στη γενετικά προκαθορισμένη πτώση του επιπέδου δραστικότητας της λακτάσης στο περίπου 10% αυτού της γέννησης. Εμφανίζεται συνήθως από την ηλικία των 3 ετών και μετά και διατηρείται για όλη τη διάρκεια της ζωής του ατόμου. Με το σκεπτικό αυτό ο όρος ανεπάρκεια της λακτάσης δεν είναι δόκιμος, αφού τα 2/3 του ενήλικου πληθυσμού της Γης παρουσιάζουν ελαττωμένα επίπεδα δραστικότητας της λακτάσης και μόνο τα άτομα που κατάγονται από τη βόρεια Ευρώπη, καθώς και μερικές νομαδικές φυλές που κατοικούν σε άνυδρες περιοχές της βόρειας Αφρικής και της Αραβίας διατηρούν αυξημένη δραστικότητα του ενζύμου καθ' όλη την ενήλικη ζωή.

Η επίπτωση της ανεπάρκειας λακτάσης ενήλικου τύπου είναι υψηλότερη του 50% σε νότια Αμερική και την Αφρική και προσεγγίζει το 100% στην Ασία. Στη μαύρη φυλή και στους Ασιάτες η ανεπάρκεια παρουσιάζεται στην αρχή της παιδικής ηλικίας, ενώ στη λευκή φυλή, στο τέλος της παιδικής ηλικίας και στην εφηβεία. Σε μια σειρά 150 Ελληνοπαίδων βρέθηκε ότι 29% παρουσίαζαν ανεπάρκεια λακτάσης στην ηλικία των 5 ετών και το 80% στην ηλικία των 12 ετών.

Συμπτώματα

Κλινικά η διάγνωση της δυσανεξίας στη λακτόζη δεν τίθεται με ευκολία, λόγω της ποικιλομορφίας των παρουσιαζόμενων συμπτωμάτων. Αν τα συμπτώματα παρουσιάζονται αμέσως μετά τη λήψη της λακτόζης η διάγνωση είναι πιο εύκολη. Συμπτώματα που εμφανίζονται μέσα στα πρώτα 30 λεπτά από τη λήψη της λακτόζης είναι η ναυτία και ένα αίσθημα πληρότητας (φούσκωμα) του στομαχιού, ενώ αυτά που εμφανίζονται μέσα σε 2 έως 6 ώρες είναι ο κοιλιακός πόνος, ο οποίος μπορεί να έχει κολικοειδή χαρακτήρα (εντοπιζόμενος γύρω από τον ομφαλό ή στο κάτω μέρος της κοιλιάς), το γουργούρισμα των εντέρων, το φούσκωμα, η έκλυση αερίων και η διάρροια. Η τυπική διάρροια χαρακτηρίζεται από υδαρή, ογκώδη και αφρώδη κόπρανα. Στους εφήβους μπορεί να κυριαρχεί ο εμετός.

Η συσχέτιση της λήψης της λακτόζης με τα συμπτώματα είναι επίσης δύσκολο να τεκμηριωθεί από το ιστορικό στον παιδικό πληθυσμό, αφού πολλά, κυρίως μικρότερης ηλικίας παιδιά, δεν μπορούν να εκθέσουν τα συμπτώματά τους με καθαρό τρόπο. Ο παιδίατρος θα πρέπει να υποπτευθεί τη δυσανεξία στη λακτόζη στα παιδιά εκείνα που παρουσιάζουν υποτροπιάζον κοιλιακό άλγος, αφού αποτελεί μία από τις πιο συχνές αιτίες χρόνιου κοιλιακού πόνου στα παιδιά (24-40%). Τα μεγαλύτερης ηλικίας παιδιά και οι έφηβοι με συμπτωματολογία ευερέθιστου εντέρου (κοινώς σπαστική κολίτιδα) θα πρέπει επίσης να διερευνώνται για δυσανεξία στη λακτόζη.

Θεραπεία

Η θεραπεία της πρωτοπαθούς δυσανεξίας στη λακτόζη περιλαμβάνει τον περιορισμό της λακτόζης στη δίαιτα, την υποκατάστασή της από εναλλακτικές θρεπτικές ουσίες, την παροχή της απαραίτητης ποσότητας ασβεστίου και τη λήψη υποκατάστατων του ενζύμου της λακτάσης.

Η ανάγκη για τον διαιτητικό περιορισμό της λακτόζης εξατομικεύεται ανάλογα με την ανοχή του κάθε ατόμου. Οπως αναφέρθηκε προηγουμένως, στα βρέφη και στα παιδιά η λακτόζη προσδίδει περίπου το 30-50% των ημερήσιων θερμίδων, γι' αυτό και ο διαιτητικός περιορισμός της έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο σε σύγκριση με τους μεγάλους. Οι ασθενείς με ανεπάρκεια λακτάσης μπορούν ν' αρχίσουν με μια δίαιτα ελεύθερης λακτόζης τη στιγμή της διάγνωσης, ώστε να εξαλειφθούν τα συμπτώματά τους, και στη συνέχεια να επανεισάγουν τη λακτόζη στη διατροφή τους αυξάνοντάς τη σταδιακά, μέχρι να βρεθεί η ποσότητα εκείνη που δεν προκαλεί συμπτώματα. Τα γάλατα σόγιας δεν περιέχουν λακτόζη και μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά με τα γάλατα ελεύθερης ή μειωμένης λακτόζης.

Τα γαλακτοκομικά προϊόντα διαφέρουν ως προς την περιεκτικότητά τους σε λακτόζη. Το φρέσκο γάλα έχει την υψηλότερη περιεκτικότητα. Υπάρχουν αυξημένες ενδείξεις ότι τα άτομα με δυσανεξία στη λακτόζη μπορούν να ανεχθούν γάλατα που έχουν υποστεί ζύμωση, καθώς η περιεκτικότητα του γάλακτος σε λακτόζη μειώνεται σημαντικά μετά την κατεργασία αυτή. Υπάρχουν διαθέσιμα στο εμπόριο γάλατα με 70% λιγότερη λακτόζη, που είναι καλά ανεκτά από πολλά άτομα με ανεπάρκεια λακτάσης. Η παρουσία στο γάλα μικροοργανισμών ευοδώνει την κατάσταση γιατί περιέχουν το ένζυμο βήτα γαλακτοσιδάση που ενεργοποιείται στο λεπτό έντερο και υδρολύει την προσλαμβανόμενη λακτόζη. Το γλυκό κρύο γάλα που περιέχει Lactobacillus acidophilus, αλλά δεν έχει υποστεί ζύμωση, εξακολουθεί να προκαλεί συμπτώματα στα άτομα με δυσανεξία στη λακτόζη. Οταν όμως υποστεί κατεργασία με υπερήχους γίνεται καλά ανεκτό, πιθανά γιατί με τη μέθοδο αυτή λύεται το τοίχωμα των μικροβίων και απελευθερώνεται η λακτάση που εμπεριέχουν. Το γιαούρτι, που επίσης περιέχει βήτα γαλακτοσιδάση, είναι καλά ανεκτό. Εχει βρεθεί ότι το ασβέστιο του γιαουρτιού απορροφάται φυσιολογικά από τα άτομα που δυσαπορροφούν τη λακτόζη, γεγονός που το αναδεικνύει σε μια άριστη πηγή πρόσληψης ασβεστίου με την τροφή για τα άτομα αυτά. Τέλος, είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι καθώς το τυρί ή το κασέρι παλιώνουν, η λακτόζη μετατρέπεται σε γαλακτικό οξύ το οποίο δεν προκαλεί συμπτώματα.

Οι γονείς θα πρέπει να ερευνούν τη σύσταση των έτοιμων τροφών που αγοράζουν για τα παιδιά τους και να διαβάζουν την αναγραφόμενη σύνθεση των συσκευαζόμενων τροφών. Εκτός από τις φανερές πηγές λακτόζης υπάρχουν και κρυφές, για τις οποίες οι γονείς θα πρέπει να είναι ευαισθητοποιημένοι. Προϊόντα στα οποία αναγράφονται οι όροι: ορός γάλακτος, καζεΐνη, λακταλβουμίνη, σκόνη γάλακτος μπορεί να περιέχουν σημαντική ποσότητα λακτόζης. Τροφές που μπορεί να περιέχουν «κρυφές» πηγές λακτόζης είναι τα ψωμάκια, τα μπισκότα, τα παξιμάδια, τα ζαχαρωτά, τα γλειφιτζούρια, τα γλυκίσματα που απαιτούν ψήσιμο, τα δημητριακά, οι σούπες και τα κρέατα ταχείας παρασκευής, η μαργαρίνη και τα έτοιμα ντρέσιvγκ σαλάτας. Η λακτόζη εμπεριέχεται σαν έκδοχο και σε πολλά φάρμακα, όπως αντισυλληπτικά και αντιόξινα, αλλά προκαλεί συμπτώματα μόνο στα άτομα εκείνα με σοβαρή δυσανεξία σ' αυτή.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 18/03/2008 "

http://web.archive.org/web/20090502164433/archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=18.03.2008,id=52823632

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 2.5 μηνών και εμφάνισε αλλεργία απο την αρχή και διαπιστώθηκε όταν ήταν 25 ημερών... σταμάτησα τα γαλακτοκομικά και πολλές άλλες τροφές και πλέον τρώω μόνο μακαρόνια και κέικ που φτιάχνω μονη μου.. όσες προσπάθειες έκανα να εισάγω και κάποια άλλη τροφή τον πειράζει... χθες έκανα σάλτσα από ντομάτα και τον πείραξε... Δεν μπορώ να τρώω μόνο μακαρόνια με λαδι... Δεν μπορώ και πεινάω κιόλας..  νιώθω αδυναμία κ εξάντληση.. να σημειώσω πωε το5 δίνω και υποαλλεργικο γαλα ως συμπλήρωμα.. είχα καμία ανάλογη εμπειρία και πως την πάλεψε?? Εχω αρχίσει να σκέφτομαι να σταματήσω τον θηλασμο αν και δεν θέλω καθολου...Ναι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, Tzeni tzeni said:

Καλησπερα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 2.5 μηνών και εμφάνισε αλλεργία απο την αρχή και διαπιστώθηκε όταν ήταν 25 ημερών... σταμάτησα τα γαλακτοκομικά και πολλές άλλες τροφές και πλέον τρώω μόνο μακαρόνια και κέικ που φτιάχνω μονη μου.. όσες προσπάθειες έκανα να εισάγω και κάποια άλλη τροφή τον πειράζει... χθες έκανα σάλτσα από ντομάτα και τον πείραξε... Δεν μπορώ να τρώω μόνο μακαρόνια με λαδι... Δεν μπορώ και πεινάω κιόλας..  νιώθω αδυναμία κ εξάντληση.. να σημειώσω πωε το5 δίνω και υποαλλεργικο γαλα ως συμπλήρωμα.. είχα καμία ανάλογη εμπειρία και πως την πάλεψε?? Εχω αρχίσει να σκέφτομαι να σταματήσω τον θηλασμο αν και δεν θέλω καθολου...Ναι 

Καταρχάς να χαίρεσαι το μωράκι σου. Επειδή έχω σχετικα πρόσφατη εμπειρία με το δικό μου μωρό ίσως να μπορώ να σε βοηθήσω. Πώς εκδηλώνεται η αλλεργία στο δικό σου μωρό? Έχετε πάρει διάγνωση από γιατρό και τι είδους γιατρό? Τι υλικά βάζεις μέσα στο κεηκ? Δηλαδή έχει αλλεργία και σε μπανάνα πχ ή αχλαδι ή μέλι ή κοτόπουλο? Λέω απλά κάποιες τροφές τυχαία για να καταλάβω για ποιο λόγο τρως μόνο μακαρόνια και κεηκ. Παρεμπιπτόντως η ντομάτα είναι από τις πολυ δύσκολες τροφές για μωρό που έχει ευαισθησία στο γαστρεντερικο καθώς είναι πολύ πολύ οξινη. Εννοώ το ότι δεν ανέρχεται το παιδί γαλακτοκομικα και ντομάτα δεν σημαίνει πως θα παρουσιάσει αντίδραση με τις άλλες τροφές. Επίσης τι γάλα σκόνη δίνεις στο μωρό? Απλό ΗΑ? Δεν έχω δώσει ποτέ σκόνη αλλά γνωρίζω ότι σε μωρό με τόση ευαισθησία το απλό ΗΑ δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Πώς έχετε καταλήξει ότι είναι αλλεργία και σε ποια τρόφιμα αφορά; Επειδή αναφέρετε μόνο μακαρόνια και κέικ ως ασφαλή, έχουν αποκλειστεί δηλαδή εκτός από τα γαλακτοκομικά, όλα τα κρέατα, κοτόπουλο, ψάρι, λαχανικά, όσπρια, φρούτα, αυγά; Λογικά αν υπάρχει τόσο γενικευμένο πρόβλημα, θα χρειάζεστε στενή παρακολούθηση από γαστρεντερολόγο για το μωρό. Ειδικά τα γαλακτοκομικά και η ντομάτα είναι αρκετά συνηθισμένα για δυσανεξία, αν και όχι απαραίτητα για αλλεργία. Ποια συμπτώματα έχει το μωρό;

 

Link to comment
Share on other sites

Τον πειραζαν όλα τα κρεατικα Επίσης και τα όσπρια του προκαλούν κολικούς. Τα φρούτα μόνο πορτοκαλί και μήλο π τα κανω σε κέικ.  Τα συμπτώματα ήταν έντονη ανησυχία δυσκολία και δυσφορία όταν έτρωγε Αλλά και μετά το φαγητο δεν ηρεμουσε με τιποτα με έσπρωχνε έκλαιγε και την κουνια ενώ κοιμοτανε βογγαγε ανα 1 λεπτό... πέρα ότι τρίβει με μανία τ πρόσωπο πανω μου.. σε σκόνη παίρνω το υποαλλεργικο almiron pepti...  Η παιδίατρος με βάση αυτά τα συμπτώματα μ είπε να κάνω την εξέταση μαγιερ και βγήκε θετική.  Επίσης μ λέει να τρώω λίγο από ολα Αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατ υποφέρει το Παιδί και δεν κοιμάται όλο το βράδυ... Τον λυπάμαι... Έτσι πήγα σε Αλλεργιολόγος και μ είπε να φάω για λίγες μέρες  κάτι π πιστεύω πως δεν τον πειράζει για να ξεκινήσουμε σιγα σιγα να εισάγουμε νέες τροφές... όμως ότι και να βάλω τον πειράζει.. Αύριο θα βάλω φασολάκια αν και τον ενοχλούν τα πράσινα τουλάχιστον να μην έχει αλλεργία.... αααα Επίσης σαν σύμπτωμα ειψε παρα πολλές κενώσεις διάρροια και 15 φορές την ημέρα... αχ κορίτσια μου πραγματικά έχω απελπιστεί..

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 2.5 μηνών και εμφάνισε αλλεργία απο την αρχή και διαπιστώθηκε όταν ήταν 25 ημερών... σταμάτησα τα γαλακτοκομικά και πολλές άλλες τροφές και πλέον τρώω μόνο μακαρόνια και κέικ που φτιάχνω μονη μου.. όσες προσπάθειες έκανα να εισάγω και κάποια άλλη τροφή τον πειράζει... χθες έκανα σάλτσα από ντομάτα και τον πείραξε... Δεν μπορώ να τρώω μόνο μακαρόνια με λαδι... Δεν μπορώ και πεινάω κιόλας..  νιώθω αδυναμία κ εξάντληση.. να σημειώσω πωε το5 δίνω και υποαλλεργικο γαλα ως συμπλήρωμα.. είχα καμία ανάλογη εμπειρία και πως την πάλεψε?? Εχω αρχίσει να σκέφτομαι να σταματήσω τον θηλασμο αν και δεν θέλω καθολου...Ναι 

Αν δινεισ υποαλλεργικο κ οχι στοιχειακο γαλα χωρισ την πρωτεινη του γαλακτοσ τοτε ειναι λαθοσ ολα οσα κανεισ..

Μηπωσ απλα το εγραψεσ λαθοσ??

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Αν δινεισ υποαλλεργικο κ οχι στοιχειακο γαλα χωρισ την πρωτεινη του γαλακτοσ τοτε ειναι λαθοσ ολα οσα κανεισ..

Μηπωσ απλα το εγραψεσ λαθοσ??

Το almiron pepti δίνω υποαλλεργικο λέει κ πως είναι ιδανικό για παιδιά με αλλεργία στξν πρωτεΐνη γάλακτος..  Η παιδίατρος μ τ έγραψε... νομίζω σωστό είναι..  Τώρα για το στοιχειακογαλα πως λες συγγνωμη Αλλά δεν το γνωρίζω... Δεν κάνει δλδ αυτό π του δίνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Το almiron pepti δίνω υποαλλεργικο λέει κ πως είναι ιδανικό για παιδιά με αλλεργία στξν πρωτεΐνη γάλακτος..  Η παιδίατρος μ τ έγραψε... νομίζω σωστό είναι..  Τώρα για το στοιχειακογαλα πως λες συγγνωμη Αλλά δεν το γνωρίζω... Δεν κάνει δλδ αυτό π του δίνω?

Κοριτσι αν γραφει πωσ ειναι για μωρακια με αλλεργια εισαι οκ..αν θυμαμαι καλα κ εμασ αυτο μασ ειχε προτεινει η παιδογαστρεντερ..

Να ξερεισ πωσ συνταγογραφειται..δεν ξερω ακριβωσ τη διαδικασια γιατι εγω θηλαζα κ δεν χρειαστηκε να αγορασω.

Συνεχιζεται κ εχετε κολικουσ? Οταν λεσ πειραζουν οι τροφεσ? Συνεχιζει κ εχει αιμα? Κανεισ πολυ σκληρη διαιτα..

ποσο καιρο κανεισ αποχη σωστη απο γαλακτοκ?? Μηπωσ δεν περασε τκ διαστημα που επρεπε γι αυτο συνεχιζει??θελει 1 μηνα το λιγοτερο.

Δωσε μασ πληροφοριεσ μηπωσ νπορεσει καποια απο μασ  να σε βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tzenaki1982 είπε:

Κοριτσι αν γραφει πωσ ειναι για μωρακια με αλλεργια εισαι οκ..αν θυμαμαι καλα κ εμασ αυτο μασ ειχε προτεινει η παιδογαστρεντερ..

Να ξερεισ πωσ συνταγογραφειται..δεν ξερω ακριβωσ τη διαδικασια γιατι εγω θηλαζα κ δεν χρειαστηκε να αγορασω.

Συνεχιζεται κ εχετε κολικουσ? Οταν λεσ πειραζουν οι τροφεσ? Συνεχιζει κ εχει αιμα? Κανεισ πολυ σκληρη διαιτα..

ποσο καιρο κανεισ αποχη σωστη απο γαλακτοκ?? Μηπωσ δεν περασε τκ διαστημα που επρεπε γι αυτο συνεχιζει??θελει 1 μηνα το λιγοτερο.

Δωσε μασ πληροφοριεσ μηπωσ νπορεσει καποια απο μασ  να σε βοηθησει..

Ναι τα χαλαρά μ τα συνταγογράφει η παιδίατρος... απλά δεν το πολύ θέλει και δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμο Αλλά πραγματικά δεν μπορώ να συνεχίσω ετσι... άσε π παρατήρησα ότι μου μειώνεται το γάλα... Δεν ξέρω αν είναι κολικοί αλαλ όταν τρώω όσπρια ή λάχανο έχει πολλά αέρια γουργουρίζει η κοιλίτσα του και κλαίει... κ ετσι τα σταμάτησα...εχω από 30 Δεκεμβρίου που σταμάτησα τα γαλακτοκομικά και φανερά και μετά Αφού εξακολουθούσε να έχει ενοχλήσεις Όχι τόσο έντονες έκοψα λαο τα άλλα και μου είπε η Αλλεργιολόγος να πρόσθετο κάθε 4 μερες κάποια τροφή... πρόσθεσα αρνί πατάτες κοτόπουλο και τώρα σήμερα εφαγα το μεσημέρι φασολάκια και έχει ήδη ενοχλήσεις...Τώρα πρέπει να ξεκινήσω πάλι να τρώω μακαρόνια σκετα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πώς έχετε καταλάβει ότι υπάρχει αλλεργία και όχι δυσανεξία, ή παλινδρόμηση; Τι συμπτώματα έχει το μωρό; Τι δίαιτα ακολουθείς;

Αχ πραγματικά δεν ξέρω Τ έχει... έκανα εξέταση μαγιερ και μου είπαν ότι έχει αλλεργία... Δεν ξερψ αν φαίνεται από αυτή την εξέταση .... το μωράκι μου ήταν πολύ ανήσυχο έκλαιγε με έσπρωχνε μετά το φαγητο ειδικά τα βράδια μερικές φορές δεν μπορούσε να φάει έμπαινε και έβγαινε με μανία ενώ πεινούσε... τρίβει το πρόσωπο του πανω μου και είχε διάρροια και 10 φορές την ημέρα... Μόλις σταμάτησα τα γαλακτοκομικά σταμάτησε και να κανεο κακα τόσες φορές και όταν σταμάτησα και τς αλλες τροφές ρ ωρα κάνει κάθε 5 μερες κακα... μου ειπε η Αλλεργιολόγος να τρώω ότι δεν τον πειράζει και να πρόσθετο 1 τροφή και 4 μερες απλα ότι έχω βάλει τον ενοχλεί... τωρα τρωω μακαρονια κεικ και ψωμι...τον λειπαμε κιόλας γιατ εκτός από ολα τα άλλα  ογγαει και στον ύπνο του... υποφέρει και αυτός και εγώ... Τ να κάνω πραγματικά δεν ξέρω...ολοι μου λένε να σταματήσω να θηλάζω Αλλά δεν θέλω ..

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Αχ πραγματικά δεν ξέρω Τ έχει... έκανα εξέταση μαγιερ και μου είπαν ότι έχει αλλεργία... Δεν ξερψ αν φαίνεται από αυτή την εξέταση .... το μωράκι μου ήταν πολύ ανήσυχο έκλαιγε με έσπρωχνε μετά το φαγητο ειδικά τα βράδια μερικές φορές δεν μπορούσε να φάει έμπαινε και έβγαινε με μανία ενώ πεινούσε... τρίβει το πρόσωπο του πανω μου και είχε διάρροια και 10 φορές την ημέρα... Μόλις σταμάτησα τα γαλακτοκομικά σταμάτησε και να κανεο κακα τόσες φορές και όταν σταμάτησα και τς αλλες τροφές ρ ωρα κάνει κάθε 5 μερες κακα... μου ειπε η Αλλεργιολόγος να τρώω ότι δεν τον πειράζει και να πρόσθετο 1 τροφή και 4 μερες απλα ότι έχω βάλει τον ενοχλεί... τωρα τρωω μακαρονια κεικ και ψωμι...τον λειπαμε κιόλας γιατ εκτός από ολα τα άλλα  ογγαει και στον ύπνο του... υποφέρει και αυτός και εγώ... Τ να κάνω πραγματικά δεν ξέρω...ολοι μου λένε να σταματήσω να θηλάζω Αλλά δεν θέλω ..

 

Αν μετά την διακοπή των γαλακτοκομικών ηρέμησε, δεν καταλαβαίνω γιατί η δίαιτα στα υπόλοιπα. Κόβεις γαλα, τυρί, γιαούρτι, σόγια, και τρως κανονικά χωρίς αυτά. Αν θες να πιεις γάλα ή να μαγειρέψεις κάποια σάλτσα ή κρέμα με γάλα, καλό υποκατάστατο είναι το γάλα ρυζιού ή το γάλα αμυγδάλου - το πρώτο δεν έχει γεύση και κάνει για φαγητά, το δεύτερο έχει άρωμα από αμύγδαλο και είναι καλή λύση αν θες να πίνεις κάτι αντί για γάλα, να βάζεις γάλα στον καφέ ή να κάνεις κρέμες, κέικ κλπ. 

Σε εχει δει σύ,βουλος θηλασμού; Το να σε σπρώχνει όταν τρώει και το να πιάνει και να αφήνει το στήθος δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αλλεργίες και δυσανεξίες. Το πιο πιθανό είναι ότι το γάλα σου βγαίνει με πίεση. Αν τον σταματήσεις ενώ θηλάζει, το γάλα πετάγεται; Αν ναι, απλά τον βγάζεις μόλις αρχίσει να πίνει, αφήνεις το γάλα να τρέξει μέχρι να μην τινάζεται, και θηλάζεις κανονικά μετά. Αυτό δικαιολογεί και ρεψίματα και αέρια κλπ και είναι πολύ εύκολο να το λύσεις. 

Από εκεί και πέρα, θα σου έλεγα να βρεις σύμβουλο θηλασμού, άλλο παιδίατρο και να αρχίσεις να τρως κανονικά: κοτόπουλο, ψάρι, μήλα, αχλάδια, μπανάνες, όσπρια, λαχανικά.Γιατί να τα βγάλεις όλα αυτά από τη διατροφή σου; Τι σχέση έχουν με την αλλεργία στο γάλα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν μετά την διακοπή των γαλακτοκομικών ηρέμησε, δεν καταλαβαίνω γιατί η δίαιτα στα υπόλοιπα. Κόβεις γαλα, τυρί, γιαούρτι, σόγια, και τρως κανονικά χωρίς αυτά. Αν θες να πιεις γάλα ή να μαγειρέψεις κάποια σάλτσα ή κρέμα με γάλα, καλό υποκατάστατο είναι το γάλα ρυζιού ή το γάλα αμυγδάλου - το πρώτο δεν έχει γεύση και κάνει για φαγητά, το δεύτερο έχει άρωμα από αμύγδαλο και είναι καλή λύση αν θες να πίνεις κάτι αντί για γάλα, να βάζεις γάλα στον καφέ ή να κάνεις κρέμες, κέικ κλπ. 

Σε εχει δει σύ,βουλος θηλασμού; Το να σε σπρώχνει όταν τρώει και το να πιάνει και να αφήνει το στήθος δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αλλεργίες και δυσανεξίες. Το πιο πιθανό είναι ότι το γάλα σου βγαίνει με πίεση. Αν τον σταματήσεις ενώ θηλάζει, το γάλα πετάγεται; Αν ναι, απλά τον βγάζεις μόλις αρχίσει να πίνει, αφήνεις το γάλα να τρέξει μέχρι να μην τινάζεται, και θηλάζεις κανονικά μετά. Αυτό δικαιολογεί και ρεψίματα και αέρια κλπ και είναι πολύ εύκολο να το λύσεις. 

Από εκεί και πέρα, θα σου έλεγα να βρεις σύμβουλο θηλασμού, άλλο παιδίατρο και να αρχίσεις να τρως κανονικά: κοτόπουλο, ψάρι, μήλα, αχλάδια, μπανάνες, όσπρια, λαχανικά.Γιατί να τα βγάλεις όλα αυτά από τη διατροφή σου; Τι σχέση έχουν με την αλλεργία στο γάλα;

Μετά  την διακοπεί των γαλακτοκομικών ηρέμησε Αλλά όχι τελείως... τον ενοχλούν κ Αλλές τροφές για παράδειγμα το κοτόπουλο αρνί πατάτες π τα έχω δοκιμάσει όταν είναι καλά τρώγοντας δλδ μόνο μακαρόνια κ μετά έτρωγα πχ κοτόπουλο εμφάνισε πάλι αυτά τα συμπτώματα... ειδικά στο αρνί υπέφερε... στη πατάτα όταν τρώω πολύ τον ενοχλεί... Αλλά γενικά κ χθες εφαγα φασολάκια και πάλι δε μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ έτριβε το πρόσωπο του έκανε διάρροια 2 φορές ενώ κανονικά κάνει κάθε 5 μερες κ κάνει εμετό σαν νερό με κομμάτια... οπότε δεν θα ξαναδοκιμασω προσωρινά... Δεν ξέρω Τ κάνω λάθος... Η Αλλεργιολόγος μ είπε να δοκιμάσω και ότι τον πειράζει να το αφαιρώ από την διατροφή... το θέμα είναι ότι κ να δοκιμάσω τον ενοχλεί εκτός από μακάρονιακ ψωμί κ κέικ π φτιάχνω με πορτοκαλί κ ελαιόλαδο... το γάλα μου αποκλειεται να έχω πολύ γιαυ κάνω Συνέχεια μαλάξεις για να κατέβει... Όταν το ζουλαω βγάζει πολύ λίγο...Και όταν πίνει μετά όταν το ζουλαω δεν βγάζει καθολου... Για αυτό κ του δίνω συμπλήρωμα λίγο γιατ δεν τον φτάνει...

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Αχ πραγματικά δεν ξέρω Τ έχει... έκανα εξέταση μαγιερ και μου είπαν ότι έχει αλλεργία... Δεν ξερψ αν φαίνεται από αυτή την εξέταση .... το μωράκι μου ήταν πολύ ανήσυχο έκλαιγε με έσπρωχνε μετά το φαγητο ειδικά τα βράδια μερικές φορές δεν μπορούσε να φάει έμπαινε και έβγαινε με μανία ενώ πεινούσε... τρίβει το πρόσωπο του πανω μου και είχε διάρροια και 10 φορές την ημέρα... Μόλις σταμάτησα τα γαλακτοκομικά σταμάτησε και να κανεο κακα τόσες φορές και όταν σταμάτησα και τς αλλες τροφές ρ ωρα κάνει κάθε 5 μερες κακα... μου ειπε η Αλλεργιολόγος να τρώω ότι δεν τον πειράζει και να πρόσθετο 1 τροφή και 4 μερες απλα ότι έχω βάλει τον ενοχλεί... τωρα τρωω μακαρονια κεικ και ψωμι...τον λειπαμε κιόλας γιατ εκτός από ολα τα άλλα  ογγαει και στον ύπνο του... υποφέρει και αυτός και εγώ... Τ να κάνω πραγματικά δεν ξέρω...ολοι μου λένε να σταματήσω να θηλάζω Αλλά δεν θέλω ..

Εμενα το καθε 4 μερεσ κ αλλη τροφη μου ακουγεται υπςρβολικο..θα εδινα πιο πολυ χρονο σε καθε εισαγωγη για να ειμαι σιγουρη..χωρισ αυτο να σημαινει πωσ θα τρωγα καθε μερα το ιδιο..

Κ εγω πχ ειδα πωσ ενοχλουν τα φασολια..ελαττωσα ποσοτητα κ τρωω πιο αραια..αλλα δεν τα κοψα εντελωσ κ ουτε την ενοχλει η μικρη ποσοτητα ππυ τρωω..

Η μαγερ δειχνει αν εχει αιμα η πανα..δεν ειναι εξεταση που αποδεικνυει την αλλεργια..

Εγω ειδα κουκιδεσ στην μικρη μου κορη κ ο γιατροσ δεν μιλησε ποτε για αλλεργια..εγω απο μονη μου ελαττωσα τα φανερα γαλακτοκομικα κ ειδα.αμεσωσ βελτιωση..μου ειπε κιολασ πωσ μπορει να ειναι μια απλη γαστρεντ που να κανε λιγο αιματακι..απλα επειδη ειχα προηγουμενο ειπα να φυλαχτω..

Μηπωσ απλα ειναι κολικοι?

Εγω παντωσ που δεν σταματησα να θηλαΩ οταν η μεγαλη μου κορη ειχε αλλεργια ηταν το καλυτςρο που εκανα...κ ασ ελεγαν ολοι κοψτο

.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω σχετικά με βρεφικές αλλεργίες. Δε μπορώ να προτείνω κάτι σχετικά. Έχω επισημάνει μόνο μερικά σημεία σε περίπτωση που σας φανεί βοηθητικό να τα ξανά σκεφτείτε.

On 17/1/2020 at 11:55 ΠΜ, Tzeni tzeni είπε:

Αλλά και μετά το φαγητο δεν ηρεμουσε με τιποτα με έσπρωχνε έκλαιγε και την κουνια ενώ κοιμοτανε βογγαγε ανα 1 λεπτό... πέρα ότι τρίβει με μανία τ πρόσωπο πανω μου.. (...) Δεν ξέρω αν είναι κολικοί αλαλ όταν τρώω όσπρια ή λάχανο έχει πολλά  αέρια γουργουρίζει η κοιλίτσα του και κλαίει (...) τον λειπαμε   κιόλας για τ   εκτός  από ολα τα άλλα  ογγαει και στον ύπνο του... υποφέρει  και αυτός και εγώ...

- Δεν ηρεμούσε μετά το φαγητό, εννοείτε μετά τον θηλασμό; Μετά το συμπλήρωμα; Έχετε αποκλείσει το συμπλήρωμα να του προκαλούσε ενόχληση; Ή να ήθελε να παραμείνει κι άλλη ώρα στο στήθος;

- Το τρίψιμο του προσώπου στην μπλούζα της μαμάς, στο σεντονάκι, κλπ. Θα μπορούσε να φανερώνει επιθυμία να θηλάσει ή ενόχληση από τα ούλα. Ενοχλήσεις από τα ούλα μπορεί να εμφανιστούν μήνες πριν την ανατολή του πρώτου δοντιού.

- Τα μωρά φτερνίζονται, βήχουν, ρεύονται, αερίζονται, έχουν λόξυγγα. Εαν δεν συνοδεύονται από ανησυχητικά συμπτώματα (πχ κάθε φορά που έχει αέρια, και ενώ πριν είναι ήρεμο, κλαίει γοερά), όλα αυτά είναι φυσιολογικά. Επίσης όταν κοιμούνται τα βρέφη κάνουν ήχους. Βογγάνε, ξεροκαταπίνουν, μουρμουράνε, μπορεί να τιναχτούν, να κάνουν γκριμάτσες (σαν γκριμάτσα πόνου, ή κλαματος, ή γέλιου, ή ξαφνιάσματος, κλπ), να κλάψουν στιγμιαία και να σταματήσουν. Επίσης και αυτά εαν δεν συνοδεύονται από ανησυχητικά συμπτώματα, πχ το παιδί να ξυπνά κλαίγοντας από πόνο, είναι απολύτως φυσιολογικά.

 

On 17/1/2020 at 11:55 ΠΜ, Tzeni tzeni είπε:

Επίσης σαν σύμπτωμα ειψε παρα πολλές κενώσεις διάρροια και 15 φορές την ημέρα

- Τι εννοείτε είχε διαρροικές κενώσεις; Οπτικά τι παρατήρησε στην πάνα ο παιδίατρος; Γνωρίζετε ότι τα θηλάζοντα βρέφη τους πρώτους μήνες μπορεί να έχουν κενώσεις υδαρές μουσταρδί, κίτρινες, πρασινωπές (ακόμη και πράσινες), με ή χωρίς σποράκια, ακόμη και μετά από κάθε γεύμα και αυτό να είναι φυσιολογικό.

 

Συζητήστε με τον-τους ιατρούς σας και εάν υπάρχει η δυνατότητα και με έναν σύμβουλο θηλασμού, τους όποιους προβληματισμούς σας.

 

Και επίσης ένα σχόλιο, όχι για την παρούσα περίπτωση, αλλά γενικό. Εάν σε κάθε περίπτωση, μια θηλάζουσα μητέρα λαμβάνει οδηγίες για αποχή από μεγάλη γκάμα τροφών, θεωρώ ότι ο ιατρός θα πρέπει να είναι σε θέση να προτείνει ένα σωστό-ισορροπημένο διαιτολόγιο στην μητέρα αυτή και τα κατάλληλα συμπληρώματα εαν τα χρειάζεται. Είτε να την παραπέμψει σε διατροφολόγο, γνώστη σχετικά με τις αλλεργίες σε θηλάζοντα βρέφη. Είναι απαράδεκτο οι ιατροί να δίνουν οδηγίες για αυστηρή αποχή και η μητέρα εκτός όλων των άλλων που την προβληματίζουν και με τις αυξημένες ανάγκες που έχει, να πρέπει να λύσει και τον γρίφο του "τώρα τι απέμεινε να φάω;".

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Εμενα το καθε 4 μερεσ κ αλλη τροφη μου ακουγεται υπςρβολικο..θα εδινα πιο πολυ χρονο σε καθε εισαγωγη για να ειμαι σιγουρη..χωρισ αυτο να σημαινει πωσ θα τρωγα καθε μερα το ιδιο..

Κ εγω πχ ειδα πωσ ενοχλουν τα φασολια..ελαττωσα ποσοτητα κ τρωω πιο αραια..αλλα δεν τα κοψα εντελωσ κ ουτε την ενοχλει η μικρη ποσοτητα ππυ τρωω..

Η μαγερ δειχνει αν εχει αιμα η πανα..δεν ειναι εξεταση που αποδεικνυει την αλλεργια..

Εγω ειδα κουκιδεσ στην μικρη μου κορη κ ο γιατροσ δεν μιλησε ποτε για αλλεργια..εγω απο μονη μου ελαττωσα τα φανερα γαλακτοκομικα κ ειδα.αμεσωσ βελτιωση..μου ειπε κιολασ πωσ μπορει να ειναι μια απλη γαστρεντ που να κανε λιγο αιματακι..απλα επειδη ειχα προηγουμενο ειπα να φυλαχτω..

Μηπωσ απλα ειναι κολικοι?

Εγω παντωσ που δεν σταματησα να θηλαΩ οταν η μεγαλη μου κορη ειχε αλλεργια ηταν το καλυτςρο που εκανα...κ ασ ελεγαν ολοι κοψτο

.

 

Ααα δεν το ηξερα οτι η μαγιερ δείχνει μοβο αίμα... εμένα έκανε μαγιερ ερυθρά και πυοσφαιρια και μου είπε ότι έχει αλλεργία και η Αλλεργιολόγος τς το είπα και μου Ναι αλλεργία θα έχει... Δεν νομίζω να είναι κολικοί γιατι τα παθαίνει αυτά όταν ξεκιναω να τρωω Αλλά φαγητά... Τώρα για παράδειγμα έτρωγα 3 εβδομάδες κέικ ψωμί και μακαρόνια και μόλις έβαλε τα φασολάκια τσουπ έκανε διάρροια και το βράδυ ήταν ανήσυχος στον ύπνο του.. Τώρα τ να κάνω ? Να συνεχίσω να τρώω φασολάκια ενώ έχει ενοχλήσεις?? Μετά από ποσες μερες να φάω καινούρια τροφή?? Ξεκίνησα πάλι να τρώω μακαρόνια για να ηρεμήσει..  σόρρυ που σε ζαλισα Αλλά δεν ξέρω Τ να κανω

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Το τρίψιμο του προσώπου στην μπλούζα της μαμάς, στο σεντονάκι, κλπ. 

Υπάρχει δλδ περίπτωση να ισχύει αυτο?? Γιατ όμως το παθαίνει όταν του κάνω εισαγωγή κάποιας άλλης τροφής? Να είναι τυχαίο?? Όταν τρώω μόνο μακαρόνια είναι μια χαρά Ούτε τρίβεται ούτε τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...