Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυο μηνες θηλασμος-δυο μήνες προβλήματα.....


Recommended Posts

Καλησπέρα

Ειναι η πρωτη μου δημοσιευση και ανοιγω νεο θεμα και ελπιζω να μην κανω λαθος....

Θα τα πω πολυ γρηγορα. Βγαινω απ το μαιευτηριο. Παθαινω μαστιτιδα και περναω 16 ημερες με πυρετο ενω στο μεταξυ το στηθος μου ειναι γεματο πληγες οι οποιες χειροτερευουν μερα με τη μερα. Παιρνω θηλαστρο και η κατασταση φτιαχνει αλλα μολις παω να βαλω το μωρο πεταγομαι πανω. Φωναζω συμβουλο θηλασμου στο σπιτι και ενω ολα φαινεται να εχουν διορθωθει αλλαζει η συμπεριφορα του μωρου: παει να φαει κοκκινιζει το αφηνει κλαιει και ολη η μερα περναει ετσι. Το βραδυ ευτυχως θηλαζει χωρις προβλημα. Αυτο εγινε πολλες φορες και μετα ελεγα οτι περασε αλλα που. Περνω τηλ τη συμβουλο και μου λεει εχεις υπερπαραγωγη και συστηνει υπομονη.Εν τω μεταξυ το στηθος μου συνεχιζει να ειναι σαν μπαλονι και τα βραδυα τρωει απτο ενα το μωρο ενω εγω σηκονομαι και βγαζω απτο αλλο με το θηλαστρο και ετσι εχω και για το τετραωρο που θα ειμαι δουλεια. Επειδη το μωρο συνεχισε την ιδια συμπεριφορα στο στηθος τη διαρκεια της μερας πηρα τηλ την παιδιατρο η οποια απεκλεισε ΓΟΠ και ετσι μετα απο επικοινωνια με τη συμβουλο ηπια δυοσμο. Δυο μερες τωρα και το στηθος μου δεν ειναι καθολου πρισμενο ενω με το θηλαστρο βγαζω πολυ λιγο. Να σημειωθει πως τις μερες αυτες περναει αλμα αναπτυξης δεν ξερω αν οι συνεχομενοι θηλασμοι επιρρεαζουν την ποσοτητα που βγαζω με θηλαστρο

Αποριες.

1.Γιατι χτυπιοταν στο στηθος παντα μερα;

2.Γιατι το στηθος μου ειναι μαλακο τωρα? Φταιει ο δυοσμος?

3.Γιατι δε βγαζω με το θηλαστρο την ιδια ποσοτητα;

Εχω τρελλαθει. Τι θα τρωει οταν θα λειπω στη δουλεια?

δεν μπορω πια αλλη ταλαιπωρια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιθανόν χτυπιοταν λόγω αυξημένης ροής ή δεν πεινουσε εκείνη την ώρα κι ήθελε να πιπιλίσει και να κοιμηθεί.

 

Σταμάτησες το δυόσμο έτσι;

 

Τι θηλαστρο έχεις;

 

Αντλείς στη δουλειά;

 

Τα κακά του μωρού τι χρώμα ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

1)μην αφήνεις ποτε το μωρο να πεινάσει πολυ για να προσφέρεις στήθος.Πρόσφερε το εσυ πρην πεινάσει π.χ. Μόλις ξυπνήσει.2)πως διαγνωστικε υπερπαραγωγη; Ειχε πράσινα κακά; Ήσουν συνεχώς πρισμενη η μονο την νύχτα η το πρωι;;

3) μην πίνεις αλλο δυόσμο και αυξήσε λιγο την πρωτεΐνη στην διατροφη σου και θα επανελθεις σε 3-4 μερες.

4) το αλμα αναπτυξης εχει τέτοια συμπτώματα που περιγραφεις γιατι το μωρο προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου και χρειάζεται μερικές μερες για να το πετύχει.Υπομονη σε αυτο!!

5) να ξέρεις οτι εχεις φάει τον γάιδαρο και εχει μείνει μονο η ουρά οποτε οπλησου με υπομονη και θα πανε ολα καλα.

6) το Μπιμπερο που θα χρησιμοποιείται οταν θα λείπεις να ειναι αργης ροής-φιλικό προς τον θηλασμο για να μην παθει σύγχυση το μωρο.

7) το πόσο βγάζεις με το θηλαστρο δεν ειναι ένδειξη για το ποσο τρωει το μωρο.(εγω δεν έβγαλα ποτε πανω απο 60 ml και απο τα δυο στήθη και θηλαζω αποκλειστικά σχεδόν 2 χρονια.)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστω για την απαντηση!! Kαι ναι ηταν αλμα. Μαλιστα το ξαναπερασε και ετρωγε καθε μιση ωρα σχεδον!! ειδα και αλλαγη στη συμπεριφορα του. ειχε συνεχεια υπερενταση και ηθελε να κοιμαται μονο πανω μου. Λοιπον nina στη δουλεια αντλω εχω το symphony και τα κακα του ειναι παντα μουσταρδι.επησης δυοσμο δεν ξαναπια αν και δε νομιζω ναεφταιγε το ενα φλιτζανακι δυοσμο που ηπια γιατι παλι τα ιδια με το θηλαστρο δε βγαινει σταγονα. Alexia την υπερπαραγωγη τη διαγνωσε συμβουλος γαλουχιας που ειχα φωναξει στο σπιτι.....το συμπερασμα ειναι οτι μετα απο αλματα, κολικους κλπ συνηθιζουν στην αγκαλια.......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!! Kαι ναι ηταν αλμα. Μαλιστα το ξαναπερασε και ετρωγε καθε μιση ωρα σχεδον!! ειδα και αλλαγη στη συμπεριφορα του. ειχε συνεχεια υπερενταση και ηθελε να κοιμαται μονο πανω μου. Λοιπον nina στη δουλεια αντλω εχω το symphony και τα κακα του ειναι παντα μουσταρδι.επησης δυοσμο δεν ξαναπια αν και δε νομιζω ναεφταιγε το ενα φλιτζανακι δυοσμο που ηπια γιατι παλι τα ιδια με το θηλαστρο δε βγαινει σταγονα. Alexia την υπερπαραγωγη τη διαγνωσε συμβουλος γαλουχιας που ειχα φωναξει στο σπιτι.....το συμπερασμα ειναι οτι μετα απο αλματα, κολικους κλπ συνηθιζουν στην αγκαλια.......

 

Δε βγάζεις τίποτα με το θηλαστρο; Πόσες φορές την ημέρα αντλείς και πόσα λεπτά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...