Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΚΜΗΣ


Recommended Posts

Το παιδί μου είναι 2 χρονών και θηλάζει ακόμα, θηλάζει αρκετά συχνά είναι η αλήθεια αλλά το πόσο γάλα πίνει δεν μπορώ να το προσδιορίσω γιατί νομίζω πως το στήθος μου πια δεν παράγει και καμιά ιδιαίτερη ποσότητα... θέλουμε να αποθηλάσουμε φυσικά. Είναι κάποιοι μήνες τώρα που μου εμφανίστηκε στο πρόσωπο ακμή, ελαφριάς μορφής μεν αλλά ενοχλητική για μένα δε. Θέλω να κάνω κάτι γιατί με ενοχλεί αλλά έχω ενδοιασμούς στο να πάρω αντιβίωση γιατί θα χρειαστεί να την παίρνω για πολύ καιρό μάλλον (2 μήνες και...) και όσο συμβατή και να είναι με τον θηλασμό το διάστημα είναι μεγάλο, κρέμες και λοσιόν έχω σοκιμάσει αλλά τίποτα... είμαι και 32 χρονών, τι να πω λες και περνάω την εφηβεία 2η φορά. Έχετε κάτι να προτείνετε? Υπάρχουν και άλλες θηλάζουσες με ακμή και τι κάνατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντιβίωση για ακμή γιατί;

Έχεις πάει σε δερματολόγο; Τι αιτία σου έδωσε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάει, πρόκειται να πάω, αλλά επειδή είχα χρόνια ακμή λίγο πολύ ξέρω. Ορμονικά προβλήματα δεν είχα ποτέ το έψαξα και παλαιότερα. Τους τελευταίους μήνες που επανεμφανίστηκε η ακμή, σε αρκετα ήπιότερο βαθμό ευτυχώς, χρησιμοποιήσα λοσιόν και κρέμες φαρμακευτικές ειδικές για ακμή αλλά δεν είδα αποτέλεσμα, 1 φορά που πήρα αντιβίωση για άλλο λόγο σε αυτό το διάστημα καθάρισε το πρόσωπο μου τελείως, οπότε κατέληξα ότι πρόκειται μάλλον για βακτηριακή μόλυνση συν την προδιάθεση που έχω. Σε τέτοιες περιπτώσεις αν δεν κάνω λάθος χορηγούν τετρακυκλίνη η οποία θεραπεία όμως είναι παρατεταμένης διάρκειας. Στο e-lactancia που το έψαξα είναι level 1 ακίνδυνη δηλ. αλλά για χρήση έως 2-3 εβδομάδες όχι παραπάνω. Στην δερματολόγο θα πάω μέσα στις επόμενες ημέρες, απλά λέω μήπως είχε άλλη κοπέλα ανάλογο πρόβλημα και βρήκε τελικά λύση. Τώρα θα μου πεις ολόκληρες γυναίκες με ακμή.....δύσκολο, εγώ μάλλον είμαι από τις τυχερες:evil:.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο, ακόμα και το dalacin, που επίσης δίνεται στην ακμή, δεν είναι στα ακίνδυνα. Για να μην πω για το ro-accutan (level 3!), αν και λες ότι το πρόβλημα είναι ελαφρύ, οπότε μπορεί να μη χρειαστεί.

 

Τι να πω, αν έκανες υπομονή λίγο καιρό ακόμη, με τοπικά αντιβιοτικά, αποθηλαζοντας σταδιακά και ήρεμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά για roaccutan δεν το συζητώ καν, πήρα πολύ παλιά,πολύ πριν κάνω παιδιά, σαν θεραπεία είναι κορυφή παρά τους κινδύνους, είχα πιο σοβαρό πρόβλημα όμως που με ταλαιπωρούσε χρόνια. Τώρα είναι ήπιας μορφής αλλά με ενοχλεί λίγο. Θα επισκεφτώ την δερματολόγο για θεραπεία με κρέμες κλπ. και βλέπουμε, ίσως υποχωρήσει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...