Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να συνεχίσω τον θηλασμο;;;


Recommended Posts

Προφανώς, η οδηγία αυτή -αν υπάρχει και αν διατυπώνεται έτσι ακριβώς, γιατί δεν είδα σχετική παραπομπή!:roll:- αναφέρεται στην περίπτωση που τίθεται θέμα ζωής-θανάτου (το "ανύπαρκτο παιδί" δεν το σχολιάζω...). Αν υπάρχει οδηγία του Π.Ο.Υ. -ή οποιουδήποτε ανεξάρτητου φορέα- για συνέχιση του θηλασμού σε νήπιο έναντι συγκεκριμένου ρίσκου αποβολής, θα ήθελα να τη δω! Γιατί έχω την εντύπωση ότι άλλα διαβάζουμε άλλα καταλαβαίνουμε;)

 

Ε να αυτο δεν είπα προχθές;

Εξαρτάται αν ειναι θέμα ζωής και θανάτου και οχι για κάτι τέτοιο.. Δεν τα βάζουμε ολα στο ίδιο κουβα! :-) :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο ΠΟΥ δίνει οδηγίες με βάση τον χαμηλότερο κοινό παρονομαστή, με άλλα λόγια τις χώρες του λεγόμενου τρίτου κόσμου. Όταν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα παιδικής θνησιμότητας (και παράλληλα καμία κύηση δεν είναι αυτό που λέμε "πολύτιμη") είναι λογικό να συστήνει θηλασμό του νηπίου εις βάρος του αγέννητου εμβρύου - το οποίο μπορεί να υπάρχει, μπορεί και όχι - εννοώ από την άποψη ότι αν δεν μπορείς να κάνεις χοριακή και η πρόσβαση σε τεστ κυήσεως είναι ελλιπής, ως ένα σημείο τις εγκυμοσύνες τις ψυχανεμίζεσαι, ειδικά στο αρχικό στάδιο. Δεν είναι λογικό ο ΠΟΥ να δώσει οδηγία να σταματάει ο θηλασμός ενός νηπίου που κινδυνεύει από αφυδάτωση, μολυνσμένο νερό, ανεπαρκή σίτηση και αρρώστιες όταν (ή κάθε φορά που) η μαμά πιστεύει ότι είναι έγκυος.

 

Οι οδηγίες του ΠΟΥ δεν είναι για να ακολουθούνται κατά γράμμα. Αποτελούν ένα γενικό πλαίσιο το οποίο καλό είναι να εξετάζεται σε σχέση με τις εκάστοτε συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

και παράλληλα καμία κύηση δεν είναι αυτό που λέμε "πολύτιμη"

 

Αν υπάρχει κάτι πραγματικά προσβλητικό, δεν είναι η οδηγία να δίνεται προτεραιότητα στο υπάρχον παιδί. Είναι οι "πολύτιμες κυήσεις". Μου προκαλεί αηδία αυτός ο όρος. Τα δικά μου παιδιά δηλαδή δεν ήταν "πολύτιμα";;

 

 

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάτι πραγματικά προσβλητικό, δεν είναι η οδηγία να δίνεται προτεραιότητα στο υπάρχον παιδί.

Πού είναι αυτή η οδηγία; Για ποιό λόγο δεν την παραθέτεις ενώ την επικαλείσαι εδώ και δύο σελίδες;;;

 

Γιατί έτσι κι εγώ και όλοι μπορούμε να αποδίδουμε αυθαιρεσίες στον Π.Ο.Υ. και στον κάθε Π.Ο.Υ.!

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Και οι τρεις μου είπαν οτι το έλυσαν το πρόβλημα δεν χρειάζεται να με ξαναδούν.

 

Οταν είδες ότι το πρόβλημα δεν λύθηκε, έπρεπε να επικοινωνήσεις ξανά μαζί τους να τους πεις ότι το πρόβλημα δεν λύθηκε και να το ξαναδούνε. Όταν ένας γιατρός δηλ, σου δίνει ένα φάρμακο που δεν σε κάνει καλά, δεν θα πάρεις τηλ να του πεις "Ξέρετε, το φάρμακο που μου δώσατε δεν έκανε δουλειά. Τι να κάνω;"

 

Εγώ αυτό θα έκανα.

 

 

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως που 2 IBCLC δεν σε βοηθήσανε σε θέματα που είναι γνωστά και οι IBCLC εδώ τα ξέρουν πολύ καλά. Και η Αγλαία Παπαδήμα εδώ στο φόρουμ έχει γράψει πολλές φορές σχετικά ποστ, και η Άννα Πατσούρου τα γράφει στο βιβλίο της και η Βίκυ Φαρδογιάννη,που έχει το http://www.thilasmos.com γράφει σχετικά

 

http://www.thilasmos.com/?p=1964

 

 

Μητρικός θηλασμός και κoντός χαλινός της γλώσσας.

 

 

 

 

Πώς είναι δυνατόν να έπεσες σε 2 που δεν τα ήξεραν; :confused: Μήπως εμείς στην Ελλάδα έχουμε καλούς συμβούλους θηλασμού και στην Αγγλία κακούς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν είδες ότι το πρόβλημα δεν λύθηκε, έπρεπε να επικοινωνήσεις ξανά μαζί τους να τους πεις ότι το πρόβλημα δεν λύθηκε και να το ξαναδούνε. Όταν ένας γιατρός δηλ, σου δίνει ένα φάρμακο που δεν σε κάνει καλά, δεν θα πάρεις τηλ να του πεις "Ξέρετε, το φάρμακο που μου δώσατε δεν έκανε δουλειά. Τι να κάνω;"

 

Εγώ αυτό θα έκανα.

 

 

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως που 2 IBCLC δεν σε βοηθήσανε σε θέματα που είναι γνωστά και οι IBCLC εδώ τα ξέρουν πολύ καλά. Και η Αγλαία Παπαδήμα εδώ στο φόρουμ έχει γράψει πολλές φορές σχετικά ποστ, και η Άννα Πατσούρου τα γράφει στο βιβλίο της και η Βίκυ Φαρδογιάννη,που έχει το http://www.thilasmos.com γράφει σχετικά

 

http://www.thilasmos.com/?p=1964

 

 

Μητρικός θηλασμός και κoντός χαλινός της γλώσσας.

 

 

 

 

Πώς είναι δυνατόν να έπεσες σε 2 που δεν τα ήξεραν; :confused: Μήπως εμείς στην Ελλάδα έχουμε καλούς συμβούλους θηλασμού και στην Αγγλία κακούς;

 

Μα δεν ειναι δυο ειναι περισσότερο απο δυο αν διαβάσες καλα το ποστ μου, μιλάμε για 4, 5 και βάλε

Το ξέρουν το χαλινο αλλα μου είπαν οτι ο δικός μου δεν ειχε, η πρώτη απο αυτές ηταν ειδική και καλα σε αυτά!! Η τριτη που έφερα μου είπε οτι μαλλόν ειχε και οταν στο τελος πήγα σε κανονικό γιατρο μου το επιβεβαίωσε και το αφαίρεσαν

 

Όλες αυτές κοπέλα μου ξέρουν πολλα στην θεωρία, στην πράξη ειναι το πρόβλημα

 

Και σε παρακαλώ μην λες συνέχεια οτι έπρεπε να πάω πάλι σε αυτές δεν ηταν δικό μου λάθος αλλα δικο τους, δεξου το, μου είπαν οτι δεν μπορούν να βοηθήσουν άλλο

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάτι πραγματικά προσβλητικό, δεν είναι η οδηγία να δίνεται προτεραιότητα στο υπάρχον παιδί. Είναι οι "πολύτιμες κυήσεις". Μου προκαλεί αηδία αυτός ο όρος. Τα δικά μου παιδιά δηλαδή δεν ήταν "πολύτιμα";;

Προσβάλλεσαι χωρίς λόγο :rolleyes:

 

Κατ' αρχήν δεν μιλάμε για πολύτιμα παιδιά, αλλά για πολύτιμες ΚΥΗΣΕΙΣ. Έτσι λέγονται οι εγκυμοσύνες που προκύπτουν μετά από εξωσωματική, ειδικά όταν πρόκειται για έγκυες μεγάλες σε ηλικία.

 

Δεν είναι πολύτιμες επειδή τα παιδιά τους έχουν μεγαλύτερη σημασία από τα δικά σου ή τα δικά μου, είναι πολύτιμες επειδή χαίρουν υψηλότερης ιατρικής φροντίδας.

 

Οπότε όχι, αν δεν ήσουν 40 χρονών και έγκυος μετά από εξωσωματική, οι κυήσεις σου δεν ήταν "πολύτιμες".

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα "και να ήταν αξιόπιστος"... Κι εγώ αν είναι αυτός που λες δε θα τον λάμβανα υπόψη φυσικά.

 

Απίστευτο! :shock: :shock: :shock:

Αλλά είναι αυτός... Αυτά που αναγράφονται είναι αντιγραφή από το FB του γυναικολόγου... Αμφιλεγόμενη πηγή για εμένα. Η μάλλον παραείναι αμφιλεγόμενη πηγή....

 

Μπεμπούλα, οι ειδικότητες της Ιατρικής -αν δεν το ξέρεις- είναι η παθολογία, καρδιολογία, παιδιατρική, ωρλ, γυναικολογία, ψυχιατρική κλπ. ΔΕΝ υπάρχει ιατρική ειδικότητα "σύμβουλος θηλασμού".

Σύμβουλοι θηλασμού μπορούν να γίνουν γιατροί, εργαζόμενοι σε παραιατρικά επαγγέλματα αλλά και άνθρωποι που ασκούν άσχετα επαγγέλματα. Π.χ. Στη λίστα που αναφέρεται στο λινκ σου, εντόπισα και μια συνάδελφό μου (δικηγόρο).

Είναι ορισμένα πράγματα ΗΛΙΟΥ φαεινότερα (όπως ποιος έχει πράγματι γνώσεις για να αντιληφθεί τι διαβάζει, ποιος είναι αρμόδιος και για ποιο πράγμα...), και για αυτό το λόγο είναι άσκοπη η αντιπαράθεση.

 

Στη θεματοθέτρια έχω ήδη απαντήσει. Εφόσον ο γυναικολόγος της είναι υποστηρικτικός και το πρόγραμμά της θα είναι χαλαρό, ΟΛΑ κατα ευχήν.

 

Διαβάζοντας το τόπικ μου γεννήθηκε μια απορία: πόσες θηλάζουσες έγκυες είναι ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ; Και εννοώ εργασία σε 8ωρη βάση.

Γιατί για εμένα εκεί είναι όλη η ουσία. Το πρώτο τρίμηνο είναι κρίσιμο: πρέπει να ξεκουραζόμαστε συχνά. Ακόμα και οι υπνηλίες είναι μηχανισμός προστασίας του οργανισμού και του εμβρύου, ώστε η μέλλουσα μητέρα να ξεκουράζεται.

Μπορείτε να διανοηθείτε την επιβάρυνση (σωματική κούραση) μιας μητέρας που ξυπνάει στις 6 το πρωί για να προλάβει να θηλάσει το μωρό της πριν φύγει για δουλειά, που φεύγει στις 7:30 -8 παρά τρέχοντας και γεμάτη άγχος, που δουλεύει μέχρι τις 5 -5:30 σκληρά για να τελειώσει λίγο νωρίτερα, που νυστάζει το μεσημέρι αλλά που είναι αδύνατον να κλείσει τα μάτια της για 5 λεπτά έστω, που τρώει στα πεταχτά ενώ ταυτόχρονα συνεχίζει τη δουλειά, που κάθεται ώρες μπροστά στον υπολογιστή ή ξεροσταλιάζει όρθια, που μόλις τελειώσει τη δουλειά θα ταξιδέψει μία ώρα με τα ΜΜΜ ως το σπίτι, και εκεί θα την περιμένει το παιδάκι της που θέλει να θηλάσει (όχι μόνο για τροφή αλλά για ανακούφιση) και να παίξει αλλά και οι δουλειές της....

Για σκεφτείτε και αυτό το σενάριο. Γιατί τα μεγάλα λόγια πολύ πολύ εύκολα λέγονται. Για εμένα, χωρίζει ένα ΧΑΣΜΑ την έγκυο θηλάζουσα που δεν εργάζεται από την έγκυο θηλάζουσα που εργάζεται 8-9 ώρες ΕΚΤΟΣ σπιτιού και,βέβαια, με τις μετακινήσεις λείπει από το σπίτι ΤΗΣ 10-11 ώρες.

Δεν είναι ο θηλασμός το πρόβλημα. Προφανώς και δεν είναι! Όλα πρέπει να μπουν στη ζυγαριά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απαντήσω ως θηλάζουσα και έγκυος. Και οι δύο μου εγκυμοσύνες ήταν εύκολες (δεν είχα κανένα θέμα ούτε καν τα γνωστά συμπτώματα), η δεύτερη είναι απλά πιό κουραστική γιατί τώρα έχω ήδη ένα παιδί και όλη μέρα είμαι στο πόδι μαζί του και παίζουμε, πρέπει να το σηκώσω αρκετές φορές να το αλλάξω να το πλύνω, να το πάω βόλτα κλπ

Όταν έμεινα έγκυος ο γιός μου ήταν 17 μηνών και θήλαζε πριν, μετά και κατά τη διάρκεια του μεσημεριανού και βραδυνού του ύπνου (περίπου 8 φορές την ημέρα αλλά ορισμένες από αυτές ήταν απλά λίγο πιπίλισμα). Ο γιατρός μου μου είπε ότι το αν θα αποθηλάσω ή όχι είναι προσωπική μου απόφαση (να σημειώσω ότι και στις δύο εγκυμοσύνες μου επέτρεψε το σεξ από την αρχή μέχρι το τέλος και σε σχετική μου ερώτηση μου είπε ότι προφανώς το να μου πει να μην σηκώνω ένα παιδί 18 μηνών δεν είναι ρεαλιστικό απλά να γίνεται μόνο όταν είναι απαραίτητο).

Πλέον το παιδί σταμάτησε να ξυπνάει κατά τη διάρκεια του ύπνου οπότε θηλάζει 3-4 φορές. Για να είμαι ειλικρινής πίστευα ότι σιγά-σιγά θα αποθηλάζαμε πριν γεννηθεί το μωρό αλλά όταν το προσπάθησα ο μικρός δεν ανταποκρίθηκε καλά οπότε και το άφησα γιατί θέλω να γίνει ήρεμα και χωρίς πίεση. Συσπάσεις κατά τη διάρκεια των θηλασμών δεν έχω νιώσει, ούτε κάποια άλλη ενόχληση. Νιώθω εδώ και καιρό ότι δεν υπάρχει πλέον πολύ γάλα (είμαι 30 εβδομάδων) και δεν τον ακούω να καταπίνει άρα προφανώς το θέλει περισσότερο για τη θαλπωρή.

Προσωπικά αν η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν ήταν τόσο εύκολη θα περίμενα να αποθηλάσει ο μικρός και να ανεξαρτητοποιηθεί λίγο ακόμα προτού ξαναμείνω έγκυος (γιατί κακά τα ψέμματα άλλο είναι να φροντίζεις ένα παιδί 3 χρονών και άλλο ένα παιδί 18 μηνών).

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά ότι και αν αποφασίσεις τελικά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.Έχω ερώτηση..ξεμπέρδεψα με την μαστιτιδα με αντιβίωση.έχω όμως πυωδη αμυγδαλιτιδα κ θα παίρνω γ δεκα μέρες..η γιατρός με ρώτησε αν μπορώ να θηλάσω τώρα που έχω λοίμωξη..νομίζω δ υπάρχει θέμα,η αντιβίωση είναι συμβατή με το θηλασμό.

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Έχω ερώτηση..ξεμπέρδεψα με την μαστιτιδα με αντιβίωση.έχω όμως πυωδη αμυγδαλιτιδα κ θα παίρνω γ δεκα μέρες..η γιατρός με ρώτησε αν μπορώ να θηλάσω τώρα που έχω λοίμωξη..νομίζω δ υπάρχει θέμα,η αντιβίωση είναι συμβατή με το θηλασμό.

 

Φυσικα μπορείς να θηλασεις!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...