Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑ


Recommended Posts

Elita, τα μωρά έχουν καλό βάρος, ειδικά το αγόρι πολύ καλό, όμως και το κορίτσι πήρε περισσότερο από το κατώτατο φυσιολογικό όριο (περίπου 430 το μήνα για τους πρώτους 3 μήνες, αναφέρομαι σε διορθωμένη ηλικία).

 

Ξερεις πια ειναι η ενσταση μου!!!!Δε μπορει να αγχωνει μια μητερα που τοσο καιρο προσπαθει και θηλαζει δυο παιδακια και παρολες τις δυσκολιες πουχα στην αρχη και να της λες συνεχεια για το βαρος.Το κεθε παιδι θελει τους ρυθμους του.Ας πουμε η μπεμπα ειναι γενικα υπερκινητικο μωρο τρωει οσο θελει και αν την πιεσω για παραπανω κανει πως θα κανει εμετο.Θεωρω πως δεν ειναι ωραιο να τα πιεζουμε.
Το πρόβλημα είναι ότι έχεις ενστάσεις κι έχεις το θράσσος να τις λες και στην παιδίατρο!

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι κρίνεις την παιδίατρο με τα δικά σου κριτήρια και θεωρείς αυτονόητο το να στηρίξει την προσπάθειά σου. Η δική μου πείρα λέει ότι η συγκεκριμένη παιδίατρος είναι αρκετά καλή. Οι περισσότεροι στη θέση της θα σε προσβάλλανε, θα σε κορόιδευαν, θα σου έλεγαν ψέμματα, για να μη συνεχίσεις το θηλασμό. Η δική σου απλά προσπαθεί να σε αγχώσει. Θα μπαίνεις εδώ να ξεαγχώνεσαι.

 

Εχω μια απορια.Πρεπει τα παιδια να γινονται τετραπαχα σε χρονο μηδεν για ναναι ευχαριστημενοι οι παιδιατροι?
Και πεντάπαχα να είναι, θα πούνε αυτό που έχουν στο μυαλό τους. Το πεντάπαχο παιδί θα βάλει πολύ βάρος στην αρχή, στους 3 μήνες θα έχει το βάρος που θα μπορούσε να έχει σε ηλικία 9 μηνών και στον τέταρτο μήνα που το παιδί δεν θα πάρει βάρος γιατί έχει ήδη το βάρος των 9 μηνών, ο παιδίατρος θα πει ότι υπάρχει πρόβλημα και το παιδί δεν πήρε καλό βάρος.

 

Τις καμπύλες τις έχεις, βάζε τις ζυγίσεις στη διορθωμένη ηλικία και παρακολούθα το μόνη σου! Από ότι φαίνεται έχεις τα κότσια!!!

 

Θα έλεγα να μην αλλάξεις τίποτα σε αυτό που κάνετε, μόνο να παρακολουθείς τις ζυγίσεις με τις καμπύλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαια μου σε ευχαριστω πολυ.και υπολοιπες μανουλες, επισης amareto, kristina, gia τη γνωμη σας.Βαθεια μεσα μου κι απο ενστικτο ενιωθα πως τα παμε καλα και πως ειμαι περηφανη που μεχρι τωρα ταιζω τα μωρακια μου μονο με το δικο μου γαλατακι, τα βλεπω μεγαλουν, ειναι ζωηρα και χαρουμενα, τι αλλο να θελει μια μανα για να χαιρεται!!!!Ηθελα απλα κι εγω μια επιβεβαιαωση απο καποια ποιο εμπειρη μανουλα για να νιωσω μεσα μου τη σιγουρια πως οτι κανω το κανω καλα.Και δε σταματω να ενημερωνομαι και να διαβαζω τις συμβουλες σας, ειλικρινα αυτο που λες κι εσυ Αγλαια, εδω μεσα βρηκα το φως μου και ξεαγχωθηκα, απο τοτε που διαβαζα για τον θηλασμο, οταν ταχα στην κοιλιτσα μου, απο την επιλογη για καλο θηλαστρο-που ευτυχως που τοχα παρει απο νωρις και ετσι δεν εχασα ουτε μερα και μεχρι τωρα που μεγαλωνω τα παιδακια μου και τα χαιρομαι. και εχουμε και συνεχεια γιατι ολοι νομιζουν πως θα τα θηλασω μεχρι τον 6 και μετα θα σταματησω, αλλα θελω να συνεχισω.μα ειναι δυνατον?τα καταφερα μεχρι εδω και θα σταματησω τωρα?ειναι το καλυτερο δωρο που μπορω να τους κανω.Φυσικα αυτο το λενε γιατι νομιζουν πως οι στερεες αντικαθιστουν το γαλα.να στε καλα βρε κοριτσια που μας ανοιγεται τα ματακια εδω μεσα.Παρεπιπτοντως σημερα τα ξαναζυγισα και ειχαν παρει η μικρη 50 και ο μικρος 30 γραμμαρια.

Αγλαια δεν ειναι κακη η παιδιατρος απλα οντως ισως σενα κοσμο ονειρικα πλασμενο θαθελα να μου λεγε ενα μπραβο κοπελα μου που τα θηλαζεις χαχα!!!!!!!Ευχαριστω παντως με ενδιεφερε πραγματικα η γνωμη σου αφου μολις ειδα το μηνυμα φωναξα στον αντρα μου Μου απαντησε η Αγλαια!!!!!!!!χαχα.Ειδες οντως εχεις γινει διασημη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γειά σας μανούλες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας.έχω ένα μωράκι 3μηνών τώρα που γεννήθηκε πρόωρα την 34 εβδομάδα μόλις 1475γρ. Όλο το διάστημα στην μενν τρεφοταν με δικό μου γάλα μέσω σύριγγας. Όταν το πήρα σπίτι μετά από 25ημέρες συνέχισα να το ταΐζω με σύριγγα για ακόμα 15ημέρες ώσπου μια σύμβουλος θηλασμου μου είπε πως μπορώ να δώσω μπουκάλι και παράλληλα να βάζω το μωρό στο στήθος να εκπαιδευτεί ώσπου να φτάσει τα 3000κιλά και να θηλάζει έπειτα αποκλειστικά. Στις αρχές πήγε καλά έπιανε το στήθος αλλά δε χορταίνε μόνο από εκεί οπότε έδινα και μπιμπερο με δικό μου γάλα. Το γάλα μου όμως μετά το δεύτερο μήνα δεν έφτανε και του δώσαμε ξένο υποαλλεργικο λόγω γοπ το οποίο απεχθάνεται. Οι αντλήσεις μου ήταν ανα 4 ώρες καθώς δεν είχα βοήθεια. Τώρα που καλυτερεύει το μωρό κάνω τουλάχιστον 8αντλήσεις τη μέρα παίρνω μαγιά και τριγωνελλα και θέλω να περάσω σε αποκλειστικό θηλασμό. Το μωρό όμως δεν πιάνει πλέον καθόλου την θηλη. Τι μπορώ να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας.έχω ένα μωράκι 3μηνών τώρα που γεννήθηκε πρόωρα την 34 εβδομάδα μόλις 1475γρ. Όλο το διάστημα στην μενν τρεφοταν με δικό μου γάλα μέσω σύριγγας. Όταν το πήρα σπίτι μετά από 25ημέρες συνέχισα να το ταΐζω με σύριγγα για ακόμα 15ημέρες ώσπου μια σύμβουλος θηλασμου μου είπε πως μπορώ να δώσω μπουκάλι και παράλληλα να βάζω το μωρό στο στήθος να εκπαιδευτεί ώσπου να φτάσει τα 3000κιλά και να θηλάζει έπειτα αποκλειστικά. Στις αρχές πήγε καλά έπιανε το στήθος αλλά δε χορταίνε μόνο από εκεί οπότε έδινα και μπιμπερο με δικό μου γάλα. Το γάλα μου όμως μετά το δεύτερο μήνα δεν έφτανε και του δώσαμε ξένο υποαλλεργικο λόγω γοπ το οποίο απεχθάνεται. Οι αντλήσεις μου ήταν ανα 4 ώρες καθώς δεν είχα βοήθεια. Τώρα που καλυτερεύει το μωρό κάνω τουλάχιστον 8αντλήσεις τη μέρα παίρνω μαγιά και τριγωνελλα και θέλω να περάσω σε αποκλειστικό θηλασμό. Το μωρό όμως δεν πιάνει πλέον καθόλου την θηλη. Τι μπορώ να κάνω

 

Ποιο μπουκάλι χρησιμοποιείς;

 

Ποσο συμπλήρωμα δινεις την ημερα (ποσο μητρικο και ποσο ξένο γαλα)?

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...