Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεχρι ποτε θηλαζουμε τη νυχτα;


Recommended Posts

Το μωρακι μου ειναι σχεδον 6 μηνων και τωρα τελευταια εχουμε το εξης προβλημα: Ξυπναει 3-4 φορες τη νυχτα θηλαζει για 1-2 λεπτα και ξανακοιμαται. Ειναι φυσιολογικο αυτο ; Μηπως εχει μαθει να βρισκει παρηγορια μονο στο στηθος; Χθες οταν ξυπνησε, προσπαθησα απλα να την παρω αγκαλιτσα αλλα ηταν απαρηγορητη και αναγκαστηκα να τη θηλασω. Τι με συμβουλευετε; Ειμαι σιγουρη οτι δεν πειναει και δε θα ηθελα να μαθει να ηρεμει μονο στο στηθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και χρονια πολλά!!!! Θα σου απαντήσω μόνο απο την σκοπιά του ύπνου και οχι του θηλασμού, καθώς δεν θηλάζα και δεν γνωρίζω! Σε εμπιστεύομαι όμως όταν λες ότι εισαι βέβαιη ότι δεν πεινάει. Για να λυθεί το θέμα σου πρέπει να μάθει να κοιμάται στην αρχή της νύχτας χωρίς στήθος, δεν εννοώ να μην την θηλασεις, εννοώ να την θηλασεις και ΜΕΤΑ να κοιμάται με άλλο τροπο. Μάλλον η μικρούλα έχει συσχετίσει τον υπνο με το στήθος οπότε όταν ξυπνάει αναπόφευκτα μέσα στη νύχτα (όλοι ξυπνάμε έστω κι αν το καταλαβαίνουμε, πόσο μάλλον τα μωρά που έχουν πολλούς και γρήγορα εναλλασσόμενους κύκλους ύπνου) να αναζητεί πάλι στήθος.

 

Ενώ αν μάθει να κοιμάται μόνη της στην αρχή της νύχτας, θα το καταφέρνει και κατά την διάρκεια της. Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε τα θέματα περί ύπνου στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλο μου rose28!

Λοιπον,αυτο που σου συμβαινει ειναι απολυτα φυσιολογικο...

Κι εμεις τα ιδια περναμε κ ειμαστε στον ενατο!

Εννοειται οτι το μωρο σου εχει μαθει να παρηγορειται μονο στο στηθος,οτι κ αν εχει•δοντια,κολικους,ανησυχια κλπ...

Σκεψου...Τι ειναι πιο νορμαλ για τη φυση του ανθρωπου;

Ενα μωρο,να θελει στηθος για να ηρεμησει ή την πιπιλα;

Σαφως το στηθος καλη μου:P

Επισης,τα μωρα βιωνουν τo stress του αποχωρισμου κ μπορει να θηλαζει απλα κ μονο για να επιβεβαιωσει οτι εισαι εκει!

Μην αγχωνεσαι,τα μωρα περνανε φασεις κ ζορια οπως κ εμεις•κ με τον υπνο , το φαγητο , τα πονακια τους κλπ...Απλα κανε υπομονη γιατι το βραδυ ειναι δυσκολο κ απαιτει διπλασιες αντοχες........:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

Πιθανότατα περνατε άλμα ανάπτυξης (υπάρχει ένα στην 23η-24η-25η-26η βδομάδα) με κορύφωση την 26η. Επειδή θα τα έχετε ξαναπεράσει, θα ξέρεις ότι αυτές τις μέρες τις περνούν στο στήθος σχεδόν μέρα νύχτα, για να αυξηθεί η παραγωγή για τις ανάγκες του.

Για μένα μπορούμε να μιλάμε για μωρό που δεν ξυπνάει τη νύχτα και είναι χορτάτο (όχι μόνο από τροφή) μετά το έτος. Δηλαδή, κατά τη γνώμη μου και για να είσαι απόλυτα σίγουρη (μπορεί και να μην είναι αυτό το θέμα, αλλά δεν θα το διακινδύνευα πριν το έτος) ότι δεν πεινάει και ξυπνάει, πρέπει να έχει ολοκληρώσει το έτος. Εκτός από την πείνα, το στήθος προσφέρει και ικανοποίηση στην ανάγκη για επαφή, στην ανασφάλεια, στο φόβο, στον πόνο και πολλά ακόμα.

Επίσης, μπορεί να ξεκινούν δοντάκια σιγά σιγά και για το μωρό κάθε πόνος δυνητικά ανακουφίζεται με το στήθος.

Θεωρώ ότι μετά το χρόνο είναι πιο εύκολο να κατανοήσει όταν του εξηγήσεις κάτι, συν ότι σίγουρα θα τρώει στερεές σε ικανοποιητικές ποσότητες, όπότε είσαι πολύ πιο σίγουρη ότι είναι όλα καλά.

;)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Πραγματι το νυχτερινο ξυπνημα ειναι πολυ δυσκολο αλλα παρηγοριεμαι που βλεπω οτι και αλλοι περνουν τα ιδια. Να χαιρεστε τα mωρακια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ερώτημα "Μέχρι πότε θηλάζουμε τη νύχτα;" δεν έχει κάποια συγκεκριμένη απάντηση, δεν υπάρχουν όρια.

 

Για να σε παρηγορήσω κι εγώ, να σου πω ότι θηλάζω τη νύχτα την κόρη μου, που είναι 3 μηνών, όσες φορές ξυπνάει και παράλληλα θηλάζω και τον γιο μου, που είναι 25 μηνών, όσες φορές ξυπνάει. Ευτυχώς που έχω τη διευκόλυνση του θηλασμού γιατί τα μωρά κοιμούνται εύκολα και γρήγoρα χωρίς να χρειάζεται καν να σηκώνομαι(κοιμόμαστε μαζί) ή να τα κάνω πέρα-δώθε και να ψάχνω τρόπο να ξανακοιμηθούν.

 

Πολλα παδιά ξυπνάνε μέχρι 5-6 χρονών, άσχετα από το αν θηλάζουν ή όχι. Το μεγάλωμα ενός παιδιού είναι απαιτητική δουλειά. Τα ξενύχτια είναι αναπόφευκτα. Ο ύπνος των παιδιών, είτε θηλάζουν είτε όχι, είναι διαφορετικός από τον ύπνο των ενηλίκων. Τα παιδιά έχουν πολλούς μικρούς κύκλους ύπνου και ξυπνάνε πιο εύκολα από τους ενήλικες.

 

 

Μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα πάνω στον ύπνο γενικά και στον ύπνο των παιδιών ειδικά. Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, μπορείς να διαβάσεις το The No Cry Sleep Solution της Elizabeth Pantley.

http://www.familias-madeira.com/Elizabeth.Pantley.The.No.Cry.Sleep.Solution-1.pdf

 

 

 

ΥΓ: Πώς και είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν πεινάει 6 μηνών μωράκι τη νύχτα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Πραγματι το νυχτερινο ξυπνημα ειναι πολυ δυσκολο αλλα παρηγοριεμαι που βλεπω οτι και αλλοι περνουν τα ιδια. Να χαιρεστε τα mωρακια σας!

 

ΔΟΝΤΙΑ!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...