Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έγινα μανούλα χωρίς να μείνω έγκυος...


Recommended Posts

Χαίρομαι που ακούω και αυτή την πλευρά της οικογένειας! :D

 

nellika... η διαδικασία πώς ήταν;

Πόσος χρόνος μεσολάβησε από τότε που πήρατε την απόφαση, μέχρι να υλοποιηθεί. Τι χρειάστηκε για να "εγκριθεί" η αίτησή σας ως γονείς;

 

Αν θέλεις μοιράσου μαζί μας αυτές τις λεπτομέρειες ή ό,τι άλλο πιστεύεις πως είναι χρήσιμο... Πιστεύω πως ενδιαφέρουν αρκετό κόσμο, ακόμα κι αν δε μιλάει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας ζησει το αγγελουδι σας. Εισαστε πολυ τυχεροι. Να το μεγαλωσετε με αγαπη και να το δειτε οπως ποθειτε.....

Σας ευχαριστώ πολύ. Να είστε καλά και καλό απόγευμα.

Αποσυνδέομαι....

Ν & Ν

Link to comment
Share on other sites

απεκτησες λοιπον παιδακι καρδουλας!!!!ετσι μου ειχε πει ενα υιοθετημενο κοριτσακι,ειμαι λεει παιδακι καρδουλας και οχι παιδακι κοιλιτσας!!!ακου να δεις!πλανταξα στο κλαμα!να χαιρεσαι την κορουλα σου γλυκια μου,να ειναι παντα γερη κι ευτυχισμενη!ν ατης δειχνει ςκαθε μερα ποσο την αγαπας,και ν αξερει οτι ειναι πολυ τυχερη που σε εχει μανουλα!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Νellika να χαίρεσαι την κορούλα σου. Να την καμαρώνεις όπως επιθυμείς και η πορεία ζωής της να σε κάνει να νιώθεις πάντα περήφανη ως μανούλα. Σαφώς και είσαι μανούλα κι ας μην έμεινες έγγυος κι ας μη γέννησες. Η μητρότητα είναι κάτι που βιώνεται με συναισθήματα, όχι με καταστάσεις και γεγονότα. Αυτό το πλασματάκι που με κόπο απέκτησες είναι πολύτιμο για σένα και εκτιμάς την ύπαρξή του στη ζωή σου περισσότερο από κάποια που απέκτησε βιολογικό παιδί εύκολα και ανώδυνα.

Διαφωνώ με την άποψη ότι με την υιοθεσία σώζεις μία ψυχούλα, δεν είναι η υιοθεσία ψυχικό, είναι πράξη συνειδητής αγάπης και προσφοράς γι΄αυτό και σε συγχαίρω, γιατί για να το κάνεις σημαίνει πως ξέρεις να αγαπάς.

 

Η υιοθεσία ήταν κάτι που ανέκαθεν με έβρισκε σύμφωνη. Υπήρχε σαν ανοιχτό ενδεχόμενο μέσα μου, πριν καν ανακαλυφθεί το πρόβλημα υπογονιμότητας μας. Αν ο σύζυγος ήταν σύμφωνος θα το επιχειρούσαμε πριν καν προβούμε σε διαδικασία εξωσωματικής.

Link to comment
Share on other sites

nellika καταρχήν να σου ζήσει το αγγελούδι σου και συγχαρητήρια για τον τρόπο που της περνάς τα μυνηματα από τόσο μικρή!

Θέλω να σου πω επίσης ότι είσαι πάρα πολύ τυχερή που σου έδωσαν παιδάκι και μάλιστα τόσο μικρό. Ξέρω ζευγάρι που παιδευεται 6χρ. και έχει απελπιστεί πάρα πολύ. 'Οπως μου έλεγε η κοπέλα είναι αρκετοι γονείς που ενώ έχουν παρατημένα τα παιδάκια τους στα ιδρύματα, δε τα δίνου για υοθεσία για να πέρνουν κάποια επιδόματα από το κράτος. Για τα κορίτσια που ενδιαφέρονται υπάρχει forum για τη υιοθεσία που μπορούν να μάθουν πολλές λεπτομέριες.

Και πάλι να σου ζήσει ο θησαυρός σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια!Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου.Μάνα δεν είναι αυτή που γεννά αλλά αυτή που αναθρέφει,άλλωστε.

Θυμάμαι πως μικρή έλεγα οτι δεν θα κάνω δικά μου παιδιά αλλά θα υιοθετήσω.Τώρα πια βλέπω πως μόνο αν είσαι Ντενίση,Madonna ή Angelina υιοθετείς.Στις υπόλοιπες περιπτώσεις περιμένεις χρόνια στην λίστα και ίσως τελικά να μην πάρεις ποτέ παιδάκι αν δεν πληρείς τα κριτήρια...

Μπορείς να μας πεις τη διαδικασία;

TUe8p2.pngGcCpp2.png
Link to comment
Share on other sites

...πολύ για τα καλά σας λόγια και την συγκίνηση που μου προκάλεσε η ανταπόκρισή σας...

 

Ωστόσο θα ήθελα να διευκρινήσω σε όσες φίλες και φίλους μου έγραψαν ρωτώντας για την διαδικασία της υιοθεσίας, ή πως η "νεράϊδα βρήκε την κόρη μου", ότι ξεκίνησα αυτό το θέμα Μόνο και Μόνο για να μου δοθεί η ευκαιρία να "βρεθώ" και με άλλες μανούλες της καρδιάς (που έχουν ήδη περάσει την διαδικασία της υιοθεσίας), για να μπορούμε τακτικά να μιλάμε για τα παιδιά μας ώστε Και εμείς να γίνουμε καλύτερες μαμάδες, Και αυτά "να βάλουν στόχο το φεγγάρι, και άν αστοχήσουν, να έχουν φτάσει στ' άστρα"...

 

Λυπάμαι άν στενοχωρώ κάποιους, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι όταν θέλουμε να αγαπήσουμε ένα παιδί πάρα πολύ, τότε βρίσκουμε τον τρόπο να ανακαλύψουμε το παιδί αυτό...

και εγώ ένας απλός μή επώνυμος άνθρωπος είμαι...

Να είστε όλοι καλά, και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ...

Ν & Ν

Link to comment
Share on other sites

Nellika μου έβαλες το topic μάλλον σε λάθος σελίδα.

Εδώ μπαίνουν κοπέλες που προσπαθούν να γίνουν μανούλες και που στο πίσω μέρος του μυαλού τους ίσως έχουν και το ενδεχόμενο υιοθεσίας, γι΄αυτό και σε ρωτήσαμε για τα διαδικαστικά. Σε αυτό το topic δύσκολα θα βρεις κοπέλες που είναι ήδη θετές μητέρες. Ίσως αν το μετέφερες σε άλλο topic που είναι για γονείς κάτι θα κατάφερνες.

 

Πάντως υπάρχει ένα πολύ εμπεριστατωμένο forum στο θέμα της υιοθεσίας που είναι ανεξάντλητη πηγή πληροφοριών. Εκεί υπάρχουν θεματικές ενότητες και για θετούς γονείς. Πρέπει να γίνεις μέλος για να δεις τις ενότητες.

Το link είναι αυτό:

http://www.hostingphpbb.com/forum/index.php?mforum=yiothesiaanadox

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nellika μου έβαλες το topic μάλλον σε λάθος σελίδα.

Εδώ μπαίνουν κοπέλες που προσπαθούν να γίνουν μανούλες και που στο πίσω μέρος του μυαλού τους ίσως έχουν και το ενδεχόμενο υιοθεσίας, γι΄αυτό και σε ρωτήσαμε για τα διαδικαστικά. Σε αυτό το topic δύσκολα θα βρεις κοπέλες που είναι ήδη θετές μητέρες. Ίσως αν το μετέφερες σε άλλο topic που είναι για γονείς κάτι θα κατάφερνες.

 

Πάντως υπάρχει ένα πολύ εμπεριστατωμένο forum στο θέμα της υιοθεσίας που είναι ανεξάντλητη πηγή πληροφοριών. Εκεί υπάρχουν θεματικές ενότητες και για θετούς γονείς. Πρέπει να γίνεις μέλος για να δεις τις ενότητες.

Το link είναι αυτό:

http://www.hostingphpbb.com/forum/index.php?mforum=yiothesiaanadox

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, γιατί είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι...

Έχεις δίκιο, πρέπει να το βάλω σαν πρώτο θέμα σε άλλη ενότητα...

Το forum που με παραπέμπεις το γνωρίζω εδώ και καιρό, αλλά σκέφτηκα να βάλω το θέμα αυτό και στο parents.gr...

Να είσαι καλά.

Ν & Ν

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια, ειναι οτι πιο συγκινητικο και ειλικρινες εχω διαβασει μεχρι στιγμης, χιλια μπραβο για την δυναμη και το κουραγιο σας μα πανω απ'ολα για αυτην την επιλογη σας!!!!!Μπραβο μπραβο μπραβο,πρεπει να εισαι πολυ περηφανη, εγω στην θεση σου θα ημουν!!!!!

Να σας ζησει και να σας χαριζει μονο χαρες!!!!!!!!

 

και απο εμενα τα ιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι την κορούλα σου και εκείνη εσένα!!!Είναι ένα απο τα πιο όμορφα πράγματα που έχω ακούσει σε αυτό το forum!Τι σημασία έχει αν είναι παιδία κοιλιάς ή καρδιάς ?Η γέννα δεν με κάνει καλύτερη μαμά απο σένα και οι δύο μας έχουμε κάτι κοινό την αγάπη για τα πλασματάκια που έχουμε στην αγκαλιά μας!!!Να το φωνάζεις δυνατά πως "η νεράιδα" έφερε την Νεφέλη γιατί θα βόηθήσεις πολλά ζευγάρια να δουν το δυνατό φώς σε μιά καταστασή που τους φαίνεται άλυτη και μαύρη!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ.ΙΣΩΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΩΜΟΤΙΣΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΖΗΤΟΥΣΕ ΣΠΙΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ (ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ)ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ ΔΩ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΡΔΙΑΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΑ!ΣΥΓΧΑΡΙΤΗΡΙΑ !! ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

υπεροχο μηνυμα!!να ειστε καλα ολοι να μεγαλωσετε εναν ευτυχισμενο ανθρωπο!!θα ηταν θεαρεστο να ανοιγε επιτελους αυτο το τοσο κλειστο θεμα της υιοθεσιας - και νομικα κυριως αλλα και ουσιαστικα σε επιπεδο κοινωνιας-και να μπορουσαν ολα τα ατυχα μωρακια να βρουν μια ζεστη αγκαλια που θα τα λατρεψει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα aggeloudia!!! είμαι πολύ νέα στο forum και δεν ξέρω πώς να το χρησιμοποιώ!!! Πες μου πως να στέλνω μήνυμα που να φαίνεται σε όλους σας!! Ευχαριστώ για τη βοήθεια....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το αγαπάκι μας είναι 6 χρόνων και κάτι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 11 months later...
Εγινα κ εγω μανουλα της καρδιας κ ειμαι πολυ ευτυχισμενη!!!!

 

 

μανα ειναι μονο μια!! να τον χαιρεστε κ να τον κανετε εναν καλο και ευτυχισμενο ανθρωπο!!!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγινα κ εγω μανουλα της καρδιας κ ειμαι πολυ ευτυχισμενη!!!!

 

Μπραβο mamana!!!! Να χαιρεστε το αγγελουδι σας!!!! Ειναι πολυ τυχερο που βρεθηκατε για να του δωσετε την αγαπη σας!!!! Οτι καλυτερο ευχομαι!!! Να ειστα παντα ευτυχισμενοι!!! Εγω προσπαθω να αποκτησω με παρενθετη μητερα αλλα ειναι πολυ δυσκολο απο οικονομικης αποψης. Θα εξαντλησω ολα τα περιθωρια κανωντας παραλληλα και αιτηση για υιοθεσια.

NMVcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγινα κ εγω μανουλα της καρδιας κ ειμαι πολυ ευτυχισμενη!!!!

 

Να σας ζησει κοριτσι μου,πολυ χαρηκα,ευχομαι και στα αλλα νας κοριτσια που επιθυμουν να γινουν συντομα και αυτες μανουλες της καρδιας!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!! Είναι πολύ ευχάριστο ένα τέτοιο νέο. Μπράβο σας που πήρατε μια τέτοια απόφαση.

Πες μας όμως και καμιά λεπτομέρεια... πως είναι το μικρό? Η ζωή σας τώρα? Πως σας αντιμετωπιζει?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...