Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

nikol_6 κ. Μπουρμπουρ1 Καταρχήν σας ευχαριστώ για το χρόνο που μου διαθεσατε...!! Ο παιδιατρος τελικά διεγνωσε candita κ μου έδωσε dactarin κ ξυδονερο... ευτυχώς Μέτα από 3μερες περασε κι ο πόνος στο στήθος!! Μου συστησαν ωστόσο κι έναν άλλο παιδο /γαστρ ο οποίοςμου είπε να κοψω τελείως μόνο γαλακτοκομικά. Αυγά κ ξηρούς καρπούς κι όλα τα υπόλοιπα κανονικά αλλά κυκλικά κ από λίγο..Αυτό που με έχει παραξενεψει είναι ότι την τελευταία βδομάδα ενώ έχω αρχίσει δειλά να τρωω τροφές που θεωρούσα ενοχες όπως πχ μοσχαρι η χαλβα (με ίχνη από ξηρούς καρπούς )δεν έχει κάνει ούτε για δείγμα αίμα!!!!! Υπάρχει πιθανότητα να έφυγε η αλλεργια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελσακι μπραβο.

Το πιθανοτερο ειναι οτι δεν ειχατε ποτε αλλεργια σε αυτα.Το εντερο που εχει ερεθιστει απο την αλλεργια αντιδρα περιεργα μερικες φορες και γι αυτο βλεπουμε συμπτωματα απο τροφες και νομιζουμε οτι υπαρχει αλλεργια παντου.Οταν ομως απομακρυνθει το πραγματικο αλλεργιογονο( στο 50% των περιπτωσεων φταινε τα γαλακτοκομικα) το εντερο ηρεμει και δεχεται καλυτερα ολες τις αλλες τροφες.Γι αυτο χρειαζεται να κανουμε υπομονη οταν κοβουμε τα γαλακτοκομικα.Πολυ ωραιες οδηγιες σου εδωσαν λοιπον! με την κυκλικη καταναλωση θα μπορεσεις να παρατηρησεις τις αντιδρασεις του μωρου σου οταν τρως κατι κι αν τυχον το πειραζει κατι αλλο και μονο αν δεις κατι τοτε το κοβεις και το επανεισαγεις αργοτερα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπουρμπουρ1....Καλησπερα... τώρα είμαστε 2.5μηνών κ κλείνουμε 2βδομαδες με επανεισαγωγη όλων των τροφων ΚΑΙ γαλακτοκομικα χωρις ίχνος αίματος στα κοπρανα!!!!! @από τις πληροφορίες των παιδο γαστρεντερολογων (2στον αριθμο )

είχαν πει ότι αυτό περνάει γύρω στον 6μηνα αν είσαι τυχερός αλλιώς πάνω στο χρόνο.......πως εξηγούνται λοιπόν οι 2.5μηνες??από την άλλη... ναναι καλά το μωρακι μου κ δε πα να είναι ο καλυτερος γιατρος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελσακι εχω ξανακουσει αλλη μια τετοια περιπτωση. Μηπως προκειται για υπερπαραγωγη;κι αυτη κανει αιμα καποιες φορες.

Δεν ειχατε αλλα συμπτωματα εκτος απο αιμα/βλεννες; ανησυχια, ανησυχο υπνο, μπουκωμα, φαγουρα στη μυτη, μονιμο συγκαμα, εκζεματα κτλ; Ποσο καιρο τρως γαλακτοκομικα; ας ειναι καλα το παιδακι, κι ας μεινει το φαινομενο ανεξηγητο...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπερπαραγωγή.... από την αρχή της καταστασης το ελεγα... πες το μητρικό ένστικτο... δεν πιστευα ότι η μπεμπα μου είχε αλλεργια.. Πράγματι ας μείνει ανεξήγητο.! Κι έρχεται τώρα ο γυναικολογος μου να το επιβεβαιώσει.. έχω λέει αυξημένη προλακτινη εξου κ η περιοδος που έχω ακόμη.. σε 5μερες κλεινω 3μηνο με απαραίτητη τοποθέτηση σερβιετας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βρηκατε με εξετασεις αιματος;

Πολυ ενδιαφερουσα η ιστορια σου! Η υπερπαραγωγη εχει περασει κι απο το δικο μου μυαλο. Περιοδο ομως ακομη δεν εχω (8 μηνες). Να προσεχεις το σιδηρο σου με τοσο καιρο που εχεις αιμα.

Ειδες το ενστικτο της μανας;;;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Υπερπαραγωγή.... από την αρχή της καταστασης το ελεγα... πες το μητρικό ένστικτο... δεν πιστευα ότι η μπεμπα μου είχε αλλεργια.. Πράγματι ας μείνει ανεξήγητο.! Κι έρχεται τώρα ο γυναικολογος μου να το επιβεβαιώσει.. έχω λέει αυξημένη προλακτινη εξου κ η περιοδος που έχω ακόμη.. σε 5μερες κλεινω 3μηνο με απαραίτητη τοποθέτηση σερβιετας...

 

Έχεις πάρει δεύτερη γνώμη από άλλο γυναικολόγο;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν καναμε εξετάσεις για τη προλακτινη ... οσο για το μωρο το αφησαμε ετσι... ειπαμε να μην είμαστε υπερβιλικοι έπειτααπό 2γνωμες αρκετα εξειδικευμενων γαστρεντερολογων... δεν ανεφερα ότι στον 2ο γιατρό διαγνωστηκαν στη μπεμπα κ καποιες ραγαδες που όπως ειπε ήταν φυσιολογικο επακόλουθο της αλλεργιας... δε ξέρω κατά ποσο ισχύει.. :(

Amaretto όχι δεν έχω πάρει γνώμη από άλλο γυναικολογο για το αίμα γιατί εμπιστευομαι αυτόν που έχω...στο κοντινό περιβαλλον δεν εμπιστευομαι αλλον.. εσύ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα οπωσδήποτε και δεύτερη γνώμη από άλλο γυναικολόγο. Πώς εκτιμά αυτός ότι υπάρχει αδικαιολόγητα αυξημένη προλακτίνη χωρίς εξετάσεις και πώς το συνδέει με την αιμορραγία που έχεις, τη στιγμή που η αυξημένη προλακτίνη συνδέεται με αμηνόρροια; Γιατρός δεν είμαι αλλά όλα αυτά μου φαίνονται λίγο στο πόδι. Νομίζω ότι αξίζει να το ψάξεις παραπάνω, καθώς τρεις μήνες συνεχούς αιμορραγίας υποδηλώνουν άλλα προβλήματα, δεν είναι ούτε συνηθισμένο, ούτε "φυσιολογικό", χώρια που μπορεί να σε οδηγήσει σε άλλα προβλήματα, πχ αναιμία κοκ. Μην το αφήνεις, ψάξε το.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! σας παρακαλω συγχωρεστε με δε ξερω που ανοιγουμε νεο θεμα......ξεκινησαν σε μενα χτες στις 11:00 το βραδυ εμετοι οι οποιοι ευτυχως σταματησαν στις 4:00 το πρωι. εννοειται ειμαι σε αθλια ψυχολογικη κατασταση...θηλαζω τη μικρη μου ειναι 3 μηνων αποκλειστικα. στις 12:00 τη θηλασα και 12:30 ηπια μια κουταλια του γλυκου VOMEX. Μετα απο 1 ωρα εκανα εμετο. Την ξαναθηλασα στις 6:00 το πρωι. Υπάρχει περιπτωση να την επηρεασε το φαρμακο; Κοιμαται ολη μερα σημερα! (τρωει κανονικα ομως τα γευματα της). Και ξερετε...ο παιδιατρος μου ειπε να μη θηλασω αλλα ο γυναικολογος ειπε να συνεχισω κανονικα... και ακουσα το γυναικολογο! πειτε μου αν ξερετε αν μπορει να επηρεαστηκε η μικρουλα μου, πολυ με εριξε αυτη η κατασταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα! σας παρακαλω συγχωρεστε με δε ξερω που ανοιγουμε νεο θεμα......ξεκινησαν σε μενα χτες στις 11:00 το βραδυ εμετοι οι οποιοι ευτυχως σταματησαν στις 4:00 το πρωι. εννοειται ειμαι σε αθλια ψυχολογικη κατασταση...θηλαζω τη μικρη μου ειναι 3 μηνων αποκλειστικα. στις 12:00 τη θηλασα και 12:30 ηπια μια κουταλια του γλυκου VOMEX. Μετα απο 1 ωρα εκανα εμετο. Την ξαναθηλασα στις 6:00 το πρωι. Υπάρχει περιπτωση να την επηρεασε το φαρμακο; Κοιμαται ολη μερα σημερα! (τρωει κανονικα ομως τα γευματα της). Και ξερετε...ο παιδιατρος μου ειπε να μη θηλασω αλλα ο γυναικολογος ειπε να συνεχισω κανονικα... και ακουσα το γυναικολογο! πειτε μου αν ξερετε αν μπορει να επηρεαστηκε η μικρουλα μου, πολυ με εριξε αυτη η κατασταση...

 

 

Καλησπέρα και περαστικά!

Αν θέλεις ψάξε στο e-lactancia να βρεις πόσο και αν επηρεάζει το φάρμακο, το βρέφος κατά τον θηλασμό. (θέλει τα συστατικά του φαρμακου, δες στο κουτί) Αν σου δώσανε το φάρμακο οι γιατροι φαντάζομαι πως θα είναι συμβατό με τον θηλασμό άρα μην φοβάσαι...όσο για το μωρό, ίσως και να πήρε την ίωση από σένα (γι'αυτό και κοιμάται συνέχεια) αλλά επειδή θηλάζεις της προσφέρεις τα αντισώματα έτοιμα:wink:!!!

Παρόλα αυτά όμως να είσαι σε επικοινωνία με τον παιδίατρο σας για ότι σε ανησυχεί!

Περαστικά!!!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα οπωσδήποτε και δεύτερη γνώμη από άλλο γυναικολόγο. Πώς εκτιμά αυτός ότι υπάρχει αδικαιολόγητα αυξημένη προλακτίνη χωρίς εξετάσεις και πώς το συνδέει με την αιμορραγία που έχεις, τη στιγμή που η αυξημένη προλακτίνη συνδέεται με αμηνόρροια; Γιατρός δεν είμαι αλλά όλα αυτά μου φαίνονται λίγο στο πόδι. Νομίζω ότι αξίζει να το ψάξεις παραπάνω, καθώς τρεις μήνες συνεχούς αιμορραγίας υποδηλώνουν άλλα προβλήματα, δεν είναι ούτε συνηθισμένο, ούτε "φυσιολογικό", χώρια που μπορεί να σε οδηγήσει σε άλλα προβλήματα, πχ αναιμία κοκ. Μην το αφήνεις, ψάξε το.

 

Εχεις δίκιο... κ πολύ το άφησα μου φαίνεται!!! Αύριο κιολας θα ρωτήσω... επανερχομαι με νεότερα!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο... κ πολύ το άφησα μου φαίνεται!!! Αύριο κιολας θα ρωτήσω... επανερχομαι με νεότερα!!

 

Εδώ είμαι πάλι με καινούρια νέα από την κατασταση μου...:-( Μέτα από 3 μήνες συνεχομενης ροής αίματος αλλαξε κ το χρωμα κ η οσμή κάτι που με ανησυχησε πολύ... έκανα ηπερηχο τελικά κ βρήκε ο γυναικολογος μια φλεγμονή στον πυθμένα της μήτρας κ τώρα είμαι με αντιβιωση πάντα συμβατή με το θηλασμο μέχρι την επόμενη εβδομαδα για να δούμε πως πάει... τι να πω βρε κορίτσια... πάνω που όλα μπαίνουν σε μια σειρά όλο κάτι πάει στραβα.... :-( Ρωτησα το γυναικολογο αν είναι συχνό φαινόμενο κ μου είπε ότι του είχε ξανασυμβει πριν από καμία 10χρονια....ΤΌΣΟ ΑΤΥΧΗ ΠΙΑ...:-(

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει ότι το βρήκες και το αντιμετωπίζεις. Μην σε παίρνει από κάτω! Άντε!

 

Σκετη απογοήτευση είμαι εε..?? Ευχαριστω πολυ παντως για τη στηριξη...ξαναμιλαμε Παρασκευή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα ..μετά από 2 βδομάδες αντιβιωσης ..

Πάντα σύμβατης με το θηλασμο ....και 2επισκεψεις στο γύναικολογο ...ενώ στην αρχή έλεγε ότι η φλεγμονή στη μήτρα προκλήθηκε από μικρόβιο κατά την επαφή τώρα ψιλοπαραδεχτηκε ότι μπορεί να έμεινε κομμάτι πλακούντα η κάποιος υμενας κατά την διάρκεια του τοκετού...στον τελευταίο υπέρήχο είδε οωρρηξια κ τώρα εχω πάλι λίγο αίμα...μπορεί να συμβεί αυτό ενώ αλλάζω αποκλειστικα ??ακόμη μου είπε ότι μετά την περίοδο θα ξανακανουμε ηπερηχο για να αποκλεισει την πιθανότητα ...πολυποδα ....νομίζω ότι εχω αρχίσει να φοβάμαι πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα ...όχι λόγω αργίας δεν κατάφερα να παω σε δεύτερο γιατρό ..σήμερα κιόλας θα κλείσω ραντεβού όμως. Ό γυναικολόγος από μόνος του δεν είπε κάτι για τον πλακούντα ...μόνο μετά από επίμονες ερωτήσεις δικές μου είπε ότι μπορεί να είναι κομμάτι πλακούντα...είναι αρκετα γνωστός κ μια τέτοια υποψία ξέρετε τον....προσβάλλει ....αααα ξέχασα να πω ότι από τα 2000 ευρώ που ζήτησε του εχω δώσει μόνο τα 1000 κ φεύγοντας από το γραφείο του την τελευταία φορά μου λεει ...φρόντισε κ την εκκρεμότητα που εχετε...απαράδεκτο ...ειδικά αν έχει γίνει 'πατάτα' με τον τοκετό από τον....κορυφαίο γιατρό !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...