Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ισχυουσες διαταξεις για το θηλασμο στη εργασια?


am13

Recommended Posts

υπαρχει καποια διαταγη του κρατους η καποια αποφαση υπουργειου τελος παντων που να προστατευει τη μητερα που θηλαζει?γιατι ειμαι στις ενοπλες δυναμεις.το ωραριο μου λογω υπηρεσιακων αναγκων ειναι δυο μερες μεσα δυο εξω και θελω να περασω σε οχταωρο.ε, δε μπορω να αντλω για δυο μερες γαλα καινα μη βλεπω το ζαχαρενιο μου....σημειωτεων εμεις περνουμε δεκατεσσερις μηνες αδεια κυησεως τοκετου.και μας βγαζουν αυταπαγγελτα με τη ληξη του τεταρτου μηνα κυησεως....

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


am13, βρήκα αυτό http://www.lib.unipi.gr/epeaekIsotitaFulon/files/No_1.pdf από τη σελ. 54 και μετά αναφέρει μέτρα για τις γαλουχούσες εργαζόμενες, καθορίζει το διάστημα που αναγνωρίζεται επισήμως ως διάστημα γαλουχίας και αναφέρει ότι το διάταγμα αυτό αφορά και στο ένστολο προσωπικό των ενόπλων δυνάμεων. Ρίξε μια ματιά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω πολυ sofuka μου.νασαι καλα.αν και στις ενοπλες δυναμεις εχουν το δικο τους κωδικα...

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

ναι, το ξέρω... Δεν θα βγάλεις άκρη εύκολα... Απ' ότι κατάλαβα το μικρό σου θα είναι κάτω του χρόνου όταν θα γυρίσεις ε;

Απ' αυτά που είδα στη νομοθεσία που έβαλα, διάστημα γαλουχίας υπολογίζουνε μόνο τον 1 χρόνο... Δεν ξέρω αν μπορέσεις να βασιστείς σ' αυτό που λέει για τη νυχτερινή εργασία και να ζητήσεις αλλαγή θέσης, ώστε να δουλεύεις 8ωρο, αλλά πάλι αν το καταφέρεις, για πόσο θα είναι; μήπως όταν κλείσει χρόνο το παιδί σε επαναφέρουν;

Δεν ξέρω αν θα άξιζε να απευθυνθείς σε φορείς όπως ο συνήγορος του παιδιού ή κάτι αντίστοιχο...

Σου εύχομαι το καλύτερο για σένα και το μωρό σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

και παλι σευχαριστω μεχεις βοηθησει παρα πολυ και με τις στερεες οταν ειχαμε προβληματακια θα θελαμε πολυ να σε γνωρισουμε και απο κοντα μου πε ο ζαχαρενιος μου αν θα το ηθελες καισυ...στειλε μας πμ.

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ! θα σε μαλώσω! τόσες συναντήσεις κανονίσαμε τώρα τελευταία! Γιατί δεν μπαίνεις στο cafe au lait να βλέπεις πότε έχουμε κανονίσει κάτι να έρχεσαι κι εσύ με το παιδάκι σου; Είναι και πολλές κοπέλες που μένουνε κοντά σου και θα μπορούσατε να οργανωθείτε να συναντιόσαστε! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

am13 αν βγαλεις καμια ακρη στειλε μου ενα πμ γιατι εχω μια φιλη στρατιωτικο που περιμενει το 4ο παιδακι της αλλα και αυτην την αγχωνει η επιστροφη στη δουλεια,και το πως θα τα καταφερει με τον θηλασμο..ευχαριστω..!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

am13 αν βγαλεις καμια ακρη στειλε μου ενα πμ γιατι εχω μια φιλη στρατιωτικο που περιμενει το 4ο παιδακι της αλλα και αυτην την αγχωνει η επιστροφη στη δουλεια,και το πως θα τα καταφερει με τον θηλασμο..ευχαριστω..!!![/QUOT

 

καλα και με τα αλλα τρια τι εκανε??τι να πω καιγω πουμε πρωταρα...

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

am13 αν βγαλεις καμια ακρη στειλε μου ενα πμ γιατι εχω μια φιλη στρατιωτικο που περιμενει το 4ο παιδακι της αλλα και αυτην την αγχωνει η επιστροφη στη δουλεια,και το πως θα τα καταφερει με τον θηλασμο..ευχαριστω..!!![/QUOT

 

καλα και με τα αλλα τρια τι εκανε??τι να πω καιγω πουμε πρωταρα...

δε τα θηλασε και το εχει μεγαλο καημο........

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Am13 δεν υπαρχει τιποτα (καμια διαταγη τουλαχιστον) που να μας προστατευει στο θεμα του θηλασμου. Δεν ξερω και σε πιο σωμα ανηκεις για να σου πω με περισσοτερη σιγουρια . Παντως η αεροπορια δεν εχει τιποτα αλλα μαλλον εσυ εισαι ναυτικο απο το 2-2 που λες (αυτοι συνηθως δουλευουν ετσι). Αν εισαι στο ναυτικο θα ρωτησω μια συγκατοικο στην πολυκατοικια που ειναι στο προσωπικο (δεν ξερω πως το λετε εσεις) και θα σου πω αυριο.

Παντως φιλη μου, οταν γυρισε σε μας παρολο που θηλαζε την χωσανε κανονικα 24ωρη υπηρεσια .

Επισης ξερεις πολυ καλα οτι ο οποιοσδηποτε νομος δεν ισχυει για μας.. μονο διαταγες..:(

 

Δες και αυτο.. ισως βρεις κατι να σε ενδιαφερει. αν εισαι στο ναυτικο)

http://www.hellenicnavy.gr/Documents/metra_merimnas160109.pdf

 

Επισης μπορεις να πας απο τωρα (πριν γυρισεις στη δουλεια) να κανεις μια αναφορα στην οποια θα ρωτας αν υπαρχει κατι σχετικο και ειναι υποχρεωμενοι να ψαξουν να βρουν αν υπαρχει κατι και να σου απαντησουν υπευθυνα.. και φυσικα αφου πας και δεν υπαρχει τιποτα να κανεις μια αναφορα και να ζητας κατ εξαιρεση να πας σε 8ωρο.. ποτε δεν ξερεις.. (πιανει κ η κλαψα στον διοικητη της μοναδας σε αυτες τις περιπτωσεις)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

σευχαριστω πολυ για την ενημερωση ,μακαρι ναμουν ναυτικο εκει τα πραγματα ειναι πιο ελαστικα αλλα δυστυχως ειμαι αεροπορια.

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπέρα.. επαναφέρω το θέμα γιατί σε ενα μηνα επιστρεφω στη δουλειά(στρατος ξηρας) και θηλαζω αποκλειστικα την μικρη μου οταν θα επιστρεψω θα ειναι 7 μηνων το προβλημα ειναι οτι δεν δεχεται καθολου μπιμπερο και αν χρειαστεί να λειψω μενει νηστικη μεχρι να γυρισω.. το θεμα μου ειναι οι υπηρεσιες τωρα που θα γυρισω μπορω να χρησιμοποιησω το προεδρικο διαταγμα που υπαρχει για το θηλασμο ωστε να απαλλαγώ απο 24ωρες υπηρεσιες? ευχαριστω πολυ

22/09/2008

30/05/2011

01/04/2013 ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην αεροπορια.γνωριζω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο στο στρατο επειδη μας δινουν εφαπαξ το δεκατετραμηνο.ειναι θεμα της εκαστοτε διοικησης .εγω ας πουμε καταφερα να θηλασω το πρωτο μου γιο καβατζωνοντας κατι αναρρωτικες και ολη τη κανονικη μου αδεια καπακι μετα την αδεια κυησης τοκετου που ειναι αλλωστε και υπωχρεωτικη και φτασαμε δωδεκα μηνων να αποθηλασει.ο αποθηλασμος εγινε βεβαια λιγο βιαια μιας και ημουν ξανα εγκυος η οποια κατεληξε παλινδρομη.δεχτηκα πολυ επιθεση απο συναδερφους και απο την ιδια τη διοικηση.τωρα στον δευτερο γιο μου ο υποδιοικητης μου φροντησε και μου παραχωρηθηκε χωρος με ψυγειο και κανω την δουλεια μου μεχρι και σημερα που ειναι δεκατεσσαρων ομικρος. στις βαρδιες τωρα να σου πω. αντλουσα κατα τη διαρκεια της ημερας που ετρωγε τις στερεες. και απλα μου τον εφερνε μεσα ο μπαμπας και τον θηλαζα για βραδυ ηταν ετοιμος ντυμενος για υπνο και φευγανε κοιμησμενος.αυτο δεν ηταν παντα εφικτο μιας και στο διαβα αλλαξα υπηρεσια αρχισε ομως να πινει φρεσκο μιας και το δικο μου δεν το επινε.απτη τραπεζα πουχω δημιουργησει.δοκιμασα τα παντα και να το βρασω πριν το καταψυξω που μου ειπαν για να μην αλλειωθει στη γευση .τιποτα τι ενα σωρο ποτηρια δοκιμασαμε τιποτα. τουλαχιστον τωρα πλεων οταν λειπω το βραδυ πινει φρεσκο .οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες και με το που γυρνω αναπληρωνει. ειναι κολλημενος πανω μου.αμα μαθεις κατι παντως πες μου και μενα να ενημερωθω .σευχαριστω και σορρυ για το μεγαλο ποστ

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ λυπαμαι για την παλλινδρομη.. εκει που θα παω ο διοικητης ειναι αστα να πανε και ετσι δεν περιμενω να με βοηθησει και για τους συναδελφους το γνωριζω και εμενα οταν εμεινα εγκυος καποιοι μου κανανε ψυχ. πολεμο μαλλον θα την φερνω βολτα στο στρατοπεδο να τρωει γιατι ειναι μικρουλα ακομη για να αποθηλασει :)

22/09/2008

30/05/2011

01/04/2013 ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

ναι οταν ροκειται για τη γυναικα τος η την αδερφη τους ολα να γινονται οως ροβλεεται οταν ειναι για γυναικες συναδερφους τοτε γινονται μισογυνηδες.μιλα αντως στο διοικητη σου δε ξερεις μορει να του ξυνησεις τιοτα ενστικτα.σορρυ για το ληκτρολογιο αλι κατι εαθε

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα. Τελικά υπάρχει νόμος που να προστατεύει τις θηλάζουσες; Και για πόσο χρόνο μετά τη γέννα; Δε μιλάω μόνο για τις γυναίκες στρατιωτικούς, αλλά γενικά.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα υπάρχει το συγκεκριμένο προεδρικό διάταγμα: http://www.ypakp.gr/uploads/files/2710.pdf αλλα σε εμας στον στρατο δεν ισχυει.. λέει για ένα χρόνο μετά τη γέννα

22/09/2008

30/05/2011

01/04/2013 ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...