Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

MEΧΡΙ ΠΟΤΕ...? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ


Recommended Posts

Επαναφέρω το θεμα μου το οποιο το ειχα αναφερει σε αλλη υποκατηγορια αλλα δεν πηρα πολλες απαντησεις πραγμα που σημαινει οτι εξακολουθω να εχω απορια - προβλημα. Το μωρο μου ειναι 5μηνων. Με το που εκλεισε τον 3ο μηνα ξεκινησα δουλεια. Το πρωι στην δουλεια το βγαζω το γαλα με το χερι (που χχρονος για θηλαστρο) το κανω 3 φορες αυτο. Μεχρι ποτε ομως?????????? αυτο θελω να ρωτησω . Στο πρωτο παιδι θυμαμαι ειχα σταματησει να το κανω στον 5ο μηνα τωρα δεν ξερω τι εχω παθει και εχω μπλοκαρει ετσι και δεν ξερω τι να κανω προκειμενου να μην μου μειωθει το γαλα. Γυρω σπιτι στις 4 και θηλαζω αποκλεστικα μεχρι το επομενο πρωι τουλαχιστον 7φορες. Το πρωι το παιδι πινει ξενο γαλα και φευγω απο το σπιτι στις 7:30

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μεχρι ποτε εξαρταται απο εσενα...απο τη θεληση σου και την υπομονη σου....δεν μπορω να σου πω πολλα το μονο που θα πω ειναι θηλασα 7 μηνες ,το μωρακι μου τοτε δεν μπορουσε να πιασει τις θηλες λογο του οτι ηταν προς τα μεσα ...ετσι πηραμε ψευτοθηλες που δεν βοηθησαν...τεσπα μην τα πολυλογω αντλουσα μονο με το χερι γιατι κανενα θηλαστρο κατα παραξενο λογο δεν μου εβγαζε τοσο γαλα οσο με το χερι...γεμιζα μπουκαλια...αυτο γινοταν 7 μηνες μερα νυχτα....δεν κοιμομουν ξυπνουσα στην καθε 2 ωρες και αντλουσα....πολυ δυσκολο γιατι το παιδι ειχε και δυσκολια στον υπνο....φαντασου .....αντεξα οσο μπορεσα....μετα απο ενα σημειο το στηθος μελανιασε απο την ανληση και ειχα ξεφλουδιστει....δεν το λεω για να σε τρομαξω....πιστευω πως θα σου απαντησουν οι πιο εμπειρες μανουλες στο θεμα αυτο...εγω απλα ηθελα να απαντησω στο ερωτημα σου για ποσο ακομα....εγω αντεξα 7 μηνες με αποκλειστικη αντληση μονο με το χερι....νομιζω πως τα πας καλα....συνεχισε μεχρι εκει που αντεχεις...και που θελεις....ευχομαι τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. Το πρωτο το θηλασα 10μηνες καπου τοσο θελω να φτασω και σε αυτο το μικρουλι. Απλα εχω ΄΄μπλοκαρει΄΄ στο ποτε να σταματησω να πηγαινω τουλαετα στα γρηγορα να παταω για κανενα 2λεπτο το στηθος μου για να βγει το γαλα. Δηλαδη αν δεν το κανω και πηγαινω σπιτι κατευθειαν και θηλαζω πειραζει? θα μου εχει μειωθει ηδη αρκετα το γαλα? δεν θυμαμαι ρε γαμωτο τι εκανα στο πρωτο. Νομιζω οτι στον 6ο ειχα σταματησει αυτο με το να ζουλαω το στηθος και πηγαινα μονο για να θλασω το μεσημερι . Ουτως η αλλως το στηθος τωρα πια δεν πρηζεται :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως δεν θα χασει πολυ γαλα αν δεν αντλησεις μια φορα...το καλο ειναι οταν εισαι σπιτι οι θηλασμοι ειναι αρκετοι 7 αν θυμαμαι καλα;;;οποτε ειναι μια χαρα..μην αγχωνεσαι ειναι χειροτερο....θα τα καταφερεις.....θα σου απαντησουν και οι γνωστες του θεματος,ξες να μην λεω ανακριβιες και γινει χαμος μετα...κταλαβαινεις τι θελω να πω...σου μιλαω καθαρα απο δικη μου εμπειρια.....καλη συνεχεια σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ γλυκια μου... δυστυχως δεν βλεπω παλι καμια κοπελα που να εχει την ιδια απορια με εμενα η καποιον συμβουλο θηλασμου να μου απαντησει... παλι μενω ξεκρεμαστη ..:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολυ γλυκια μου... δυστυχως δεν βλεπω παλι καμια κοπελα που να εχει την ιδια απορια με εμενα η καποιον συμβουλο θηλασμου να μου απαντησει... παλι μενω ξεκρεμαστη ..:(:(

 

πως καταφερνεις και βγαζεις γαλα με το χερι???το εκανα για λιγες μερες και ειχα μελανιες παντου:cry: ειμαι και πολυ ασπρη αλλα μου ηταν πολυ δυσκολο!!!

μπραβο σου παντος που τα καταφερνεις!!

δεν ξερω να σε βοηθεισω με την ερωτηση σου (μην σου πω και καμια βλακεια!!)αλλα κρατα γερα!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

πως καταφερνεις και βγαζεις γαλα με το χερι???το εκανα για λιγες μερες και ειχα μελανιες παντου:cry: ειμαι και πολυ ασπρη αλλα μου ηταν πολυ δυσκολο!!!

μπραβο σου παντος που τα καταφερνεις!!

δεν ξερω να σε βοηθεισω με την ερωτηση σου (μην σου πω και καμια βλακεια!!)αλλα κρατα γερα!!!

 

:):) σ'ευχαριστω γλυκια μου πολυ ... δεν μου ειναι και εμενα πολυ ευχαριστο αν σκεφτεισ οτι εχω περασει 3μαστιτιδες και να πιεζω το στηθος με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θεμα μου το οποιο το ειχα αναφερει σε αλλη υποκατηγορια αλλα δεν πηρα πολλες απαντησεις πραγμα που σημαινει οτι εξακολουθω να εχω απορια - προβλημα. Το μωρο μου ειναι 5μηνων. Με το που εκλεισε τον 3ο μηνα ξεκινησα δουλεια. Το πρωι στην δουλεια το βγαζω το γαλα με το χερι (που χχρονος για θηλαστρο) το κανω 3 φορες αυτο. Μεχρι ποτε ομως?????????? αυτο θελω να ρωτησω . Στο πρωτο παιδι θυμαμαι ειχα σταματησει να το κανω στον 5ο μηνα τωρα δεν ξερω τι εχω παθει και εχω μπλοκαρει ετσι και δεν ξερω τι να κανω προκειμενου να μην μου μειωθει το γαλα. Γυρω σπιτι στις 4 και θηλαζω αποκλεστικα μεχρι το επομενο πρωι τουλαχιστον 7φορες. Το πρωι το παιδι πινει ξενο γαλα και φευγω απο το σπιτι στις 7:30

 

Θεωρώ πως το πιο σημαντικό είναι να μην αγχώνεσαι, να χαίρεσαι το παιδάκι σου και αν δεν μπορείς να αντλήσεις και το πρωί γάλα, δεν πειράζει, συνεχίζεις την υπόλοιπη μέρα!

 

Ομως, νομίζω πως θα σου ήταν πολύ πιο εύκολο και γρήγορο και με σαφώς πολύ μικρότερο κόπο, ταλαιπωρία, άγχος κλπ κλπ το να αντλείς με ένα θήλαστρο, παρά με το χέρι.

Με το χέρι και με μεγάλη δυσκολία βγαίνει το γάλα, και σταγόνα σταγόνα το παίρνεις! Ενώ με ένα θήλαστρο, στο χρόνο που βγάζεις - ας πούμε - το γάλα από το ένα στήθος, θα βγάζεις και από τα δύο και πολύ μεγαλύτερη ποσότητα. Σκέψου το!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ γλυκια μου... δυστυχως δεν βλεπω παλι καμια κοπελα που να εχει την ιδια απορια με εμενα η καποιον συμβουλο θηλασμου να μου απαντησει... παλι μενω ξεκρεμαστη ..:(:(

 

 

σωτηρια μου, δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο. Εφ'οσον θηλαζεις το απογευμα το στηθος σου θα "μαθει" να παραγει το απογευμα την ποσοτητα που χρειαζεται το μωρο σου. Μπορει για δυο-τρεις μερες να νιωθεις λιγο πρησμενη το πρωι, αλλα αφου θηλαζεις τα απογευματα δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έτσι δεν διατηρείς την παραγωγή γάλακτος αλλά αποσυμφορείς το στήθος σου...Μήπως αντί να τρέχεις κάθε τρεις και λίγο, να κάνεις ένα 10λεπτο διάλειμμα για θήλαστρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:):):) αχ σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! μου ανεβασατε το ηθικο που μου απαντησατε! τι να σας πω ρε κοριτσια δεν ξερω τι εχω παθει σε αυτο το παιδι πολυ αγχος με το γαλα δεν ειμουν ετσι στο πρωτο. Ξαφνικα εχω μπλοκαρει και δεν θυμαμαι τι εκανα πριν 2χρονια που θηλαζα παλι. ΜΑΚΑΡΙ να μπορουσα να χρησιμοποιεω θηλαστρο ΑΛΛΑ δεν γινεται πιστεψτε με. Με το χερι το βγαζα μπαμ μπαμ. Με βοηθησατε παρα πολυ και με ξεμπλοκαρατε. Αρα να μην τρελενομαι και τρεχω στην τουαλετα και στις 4 να θηλαζω μεχρι το επομενο πρωι δεν θα εχω προβλημα λετε ε?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω ότι οι νυχτερινοί θηλασμοί βοηθούν πολύ στη διατήρηση της γαλουχίας, οπότε μην μπλοκάρεις και απόλαυσέ το. Ίσως αν θήλαζες το μωρό πριν φύγεις ενώ είναι κοιμισμένο να μην χρειαζόταν να ζορίζεσαι στη δουλειά καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία, η κόρη μου από 2,5 μηνών δεν ξυπνούσε το βράδυ για να θηλάσει, που σημαίνει ότι το στήθος έμενε χωρίς ερέθισμα από τις 23:30 περίπου που έκανε το τελευταίο γεύμα της ως τις 7:00 που ξυπνούσε. Θήλαζε αποκλειστικά μέχρι και τον 6ο και μετά την εισαγωγή των στερεών συνεχίσαμε μέχρι το χρόνο περίπου. Σκέψου το κι έτσι. Αν δεν ξυπνούσε το βράδυ και θηλάζατε κανονικά την επόμενη μέρα θα σηκωνόσουν να βγάζεις γάλα; Δεν θα προσαρμοζόταν το στήθος στη ζήτηση; Νομίζω πως άδικα παιδεύεσαι ;)!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία, η κόρη μου από 2,5 μηνών δεν ξυπνούσε το βράδυ για να θηλάσει, που σημαίνει ότι το στήθος έμενε χωρίς ερέθισμα από τις 23:30 περίπου που έκανε το τελευταίο γεύμα της ως τις 7:00 που ξυπνούσε. Θήλαζε αποκλειστικά μέχρι και τον 6ο και μετά την εισαγωγή των στερεών συνεχίσαμε μέχρι το χρόνο περίπου. Σκέψου το κι έτσι. Αν δεν ξυπνούσε το βράδυ και θηλάζατε κανονικά την επόμενη μέρα θα σηκωνόσουν να βγάζεις γάλα; Δεν θα προσαρμοζόταν το στήθος στη ζήτηση; Νομίζω πως άδικα παιδεύεσαι ;)!

 

:rolleyes::rolleyes: πως τα καταφερε αυτο το ΘΕΙΚΟ το μωρακι σου??? να μας πει το μυστικο του και εμας που ξαγρυπναμε??

Link to comment
Share on other sites

Σου ειχε απαντήσει η Ευα, στο άλλο thread που είχες ανοιξει

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=102816

Στα ειχε πει τόσο ωραία και αναλυτικά, που δε χρειαζοταν να περιμένεις άλλη γνωμη (κι εγω το ειχα δει, αλλά δεν απάντησα, αφού η απάντηση της Ευας σε καλυπτε πληρως)

Σταδιακά μειωσε τις αντλήσεις. Το στήθος σου θα προσαρμοστεί.

Εγώ θηλάζω ακόμα, ειναι κοντά 15 μηνών η μπεμπα, δε θηλάζει σχεδον καθολου την ημερα (μερικά μεσημερια μόνο, αν το ζητήσει), αλλά θηλάζει 4-6 φορές το βράδυ. Και την παραγωγή μου μια χαρά τη βλέπω ακόμα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ αυτο ηθελα να ακουσω καποιες μανουλες να με ξεμπλοκαρουν ουφ! τελος το αγχος και το ζουλιγμα θα κατσω στην καρεκλα να συνεχισω την δουλεια ευχαριστω παρα παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...