Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας. Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας και την γνωση σας και κυριως καποιου συμβουλου θηλασμου αν δει το μηνυμα μου. Το μωρο μου το θηλαζω και την Τεταρτη ξεκιναω την δουλεια (δυστυχως) . Θα κανω αντλησεις για το πρωι που θα λειπω. Θελω να ρωτησω το γαλα που θα βγει απο το ψυγειο και ζεσταθει , οσο μεινει το κραταμε ηττο ξαναβαζουμε στο ψυγειο και το ξαναζεστενομουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια γεια σας. Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας και την γνωση σας και κυριως καποιου συμβουλου θηλασμου αν δει το μηνυμα μου. Το μωρο μου το θηλαζω και την Τεταρτη ξεκιναω την δουλεια (δυστυχως) . Θα κανω αντλησεις για το πρωι που θα λειπω. Θελω να ρωτησω το γαλα που θα βγει απο το ψυγειο και ζεσταθει , οσο μεινει το κραταμε ηττο ξαναβαζουμε στο ψυγειο και το ξαναζεστενομουμε?

γεια σου σωτηρια εγω παντως αν δν το πιει σε 2 ωρες το πεταω.

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

σωτηρια εφοσον το γαλα εχει ηδη ζεσταθει μια φορα δεν κανει να ξανακρυωσει και να ξαναζεσταθει οποτε...το πετας.

α να σου ζησει και η μπεμπα!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια την ιδια ερωτηση εκανα σε συμβουλο θηλασμου ,το γαλα που μενει στο μπιμπερο μπορεις να το δωσεις για μια φορα ακομη,δηλαδη συνολο 2 φορες να το ζεστανεις,εννοειται πως το βαζεις στο ψυγειο κ δεν το αφηνεις μεσα στο θερμαντηρα γιατι η ζεστη θα το αλλοιωσει.υπαρχουν ομως καποιες προυποθεσεις γ αυτο ,οπως να μην ειναι προωρο το μωρο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρία να σου ζήσει το μπεμπάκι!

Κι εγώ από 3 μηνών εκανα αντλήσεις για τη μπεμπα, αφού επρεπε να γυρισω στη δουλειά.

Το γάλα που θα μείνει μπορείς να το φυλάξεις στο ψυγείο και να το δωσεις παλι στο επόμενο γεύμα. Ειναι βεβαια λιγότερο θρεπτικό, αλλά δεν αλλοιώνεται (εγώ προσωπικά δεν κραταγα, φροντιζα να εχω αρκετή ποσότητα στο ψυγείο ώστε η νταντά μας να της δίνει καθε φορά καινούριο μπουκάλι). Το μητρικό γάλα το ζεσταινεις μονο σε μπαιν μαρί, όχι σε θερμαντήρα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στο "Έλενα". Ψάχνω να βρω το άρθρο, αλλά δεν το βρίσκω. Ήταν μια μητάρα εργαζόμενη με δίδυμα, τα θήλαζε αποκλειστικά και είχε δωρίσει δε θυμάμαι πόσο γάλα.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=96422&highlight=%F4%E1%E9%F3%E5+%E3%E1%EB%E1+%F0%F1%EF%F9%F1%E1

κοριτσια εδω ειναι το αρθρο, ισως απο το Ελενα μπορειτε να βρειτε πληροφοριες.

Σωτηρακι μου, καλη αρχη στην δουλεια και φιλια στα μπουτακια της μικρης μου φιλης...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πού καλέ? Σε ποια νοσοκομεία?

Εχω ενα συρτάρι γαλα στην κατάψυξη και η μπεμπα μου δεν το πινει.

 

 

πρεπει να ειναι απο μανα που εχει παιδι μικροτερο των 6 μηνων, γιαιτ τοτε αλλαζουν οι αναγκες του παιδιου δραματικα, οποτε και η συσταση του γαλακτος

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστω για τις ευχες και τις απαντησεις σας. Αυτο που θελω να ρωτησω στα γρηγορα γιατι δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα μηνυματα σας γιατι ειμαι στη δουλεια και στο σπιτι δεν προλαβαινω ειναι οτι πχ τωρα πριν απο λιγο η πεθερα μου της εδωσε γαλα ειπε μονο 50μλ (απο το 150) που εβγαλα. Μου ειπε οτι της το χωρησε το γαλα και της εμειναν αλλα 25 μλ να πιει αυτο μπορει να το πιει στις επομενες 2ωρες πχ? Επισης αν υποθεσουμε οτι ζεστενουμε ολο το γαλα και πιει παλι 50 η 60 η 100μλ μπορει το υπολοιπο να μεινει παλι εκτος ψυγειου για 2ωρες η όχι? Καπου στα γρηγορα διαβασα απο μια κοπελα οτι πρεπει το υπολοιπο να μπει στο ψυγειο παλι. Αν ειναι ετσι πρεπει να το ξαναζεστανω?

 

ΥΓ: Τα μπουκαλακια ειναι πλαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...