Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφη στη δουλεια-θηλασμος και συμπληρωμα


mommy14

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και εύχομαι τα καλύτερα σε όσες περιμένουν ή προσπαθούν!Παρακολουθώ πολύ καιρό το forum, αλλά γράφω πρώτη φορά και ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε.

Έχω έναν μπέμπη 2,5 μηνών τον οποίο θηλάζω αποκλειστικά (συμπλήρωμα έδωσα μόνο στην αρχή που ήμουν άσχετη, αλλά ευτυχώς δεν μας κόπηκε η παραγωγή). Το βάρος του είναι πολύ καλό (ξεκινήσαμε 3.450 γρ και έχουμε φτάσεις αισίως τα 6.160 γρ).

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής: Αρχές Ιανουαρίου επιστρέφω στη δουλειά. Ελπίζω να καταφέρω να έχω μειωμένο ωράριο (10.00 - 5.00). Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να αντλώ στη δουλειά και να διατηρώ το γάλα για τον μπέμπη, συνεπώς τις ώρες που θα λείπω (υπολογιζω συνολικά γύρω στις 8,5-9) θα πρέπει να παίρνει συμπλήρωμα. Θα ήθελα όμως να διατηρήσω την παραγωγή μου ώστε να μπορώ να τον θηλάζω έστω τις υπόλοιπες ώρες για όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό. Σκεφτόμουν λοιπόν να πάρω ένα χειροκίνητο θήλαστρο και να αντλώ στην τουαλέτα του γραφείου για 2-3 λεπτά ανά 3 ώρες (έχω ένα ηλεκτρικό θήλαστρο της Medela αλλά προφανώς δεν έχει πρίζα στην τουαλέτα!), ίσα-ίσα για να κρατήσω την παραγωγή. Το γάλα προφανώς θα πρέπει να το πετάω, αλλά από το να χάσω την παραγωγή, νομίζω ότι αυτό είναι το λιγότερο.

Τι λέτε? Έχει καμια σας σχετική εμπειρία για να μου πει αν αυτό είναι εφικτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...