Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΛΗΜΜΑ!!!


bon-bon

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και ολες!

χρονια πολλα σε οσες/οσους γιορταζετε!

Λοιπον ο δικος μου προβληματισμος αναφερετε στο ποσο γρηγορα πρεπει να κανω δευτερο παιδακι. βεβαια τη μπεμπα μου δεν την αλλαζω και θα ηθελα να την θηλασω μεχρι να γινει 2 χρονων ... αλλα καποια στιγμη(τον ιουλιο ) θα τελειωσει η αδεια μου και τοτε η μπεμπα μου που θα ειναι 9 μηνων θα μεινει μονη στο σπιτι... Δυστυχως οι γιαγιαδες ειναι μακρια και ο αντρας μου δουλευει τις ιδιες ωρες με μενα. φοβαμαι να παρω γυναικα, γιατι μενουμε στη ν. μακρη και δεν ξερω καμια, αφηστε που ειναι καλοκαιρι και οι βρεφονηπιακοι κλεινουν, αλλα και στην ν.μακρη δεν υπαρχουν...

αν μεινω ομως εγκυος θα μεινω μεν σπιτι , αλλα παει ο θηλασμος ( για τον οποιο μπορω να πω οτι εχω παθει πλυση εγκεφαλου )και δε ξερω αν θα τα καταφερω με ενα μωρο νεογεννητο και ενα παιδακι 1 ετους και κατι;;;

βεβαια θα μεγαλωνουν με τη μαμα τους , τουλαχιστον η μπεμπουλα μου αλλα το ιδιο προβλημα θα αντιμετωπισω και του χρονου!...

θα ηθελα τη γνωμη σας και την εμπειρια σας!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα σε ολους και ολες!

αν μεινω ομως εγκυος θα μεινω μεν σπιτι , αλλα παει ο θηλασμος

 

Γιατί πάει ο θηλασμός.... :?: Μπορείς να θηλάζεις και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ... δεν το ηξερα αυτο! και απο ασβεστιο τι γινετα;

οχι για μενα αλλα για το μωρακι.

Περιοδο γιατι να μην εχεις;;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ... δεν το ηξερα αυτο! και απο ασβεστιο τι γινετα;

οχι για μενα αλλα για το μωρακι.

 

Κανένα από τα δύο μωράκια δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα με το ασβέστειο, ούτε η μαμά που φαίνεται να αφομοιώνει πολυ καλά το ασβέστειο στη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης. Από μετρήσεις οστικής μάζας που έγιναν φαίνεται ότι οι έγκυες στο δεύτερο μωρό δεν έχουν απώλεια οστικής μάζας!!!

 

Περιοδο γιατι να μην εχεις;;;

 

Η αμμηνόρια λόγω θηλασμού μπορεί να διαρκέσει από λιγες εβδομάδες έως πολλούς μήνες, ανάλογα με την ορμονική κατάσταση του οργανισμού και τους ρυθμούς θηλασμού του μωρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αμμηνόρια λόγω θηλασμού μπορεί να διαρκέσει από λιγες εβδομάδες έως πολλούς μήνες, ανάλογα με την ορμονική κατάσταση του οργανισμού και τους ρυθμούς θηλασμού του μωρού.

 

Λοιπόν αυτό ακριβώς....Περίοδο δεν είδαμε, 2ο παιδάκι όμως θέλουμε αλλά τον θηλασμό δεν το σταματάμε :lol::lol::lol:

 

Και αν μπορώ να παραγγείλω:

Εμείς θέλουμε 2ο κοριτσάκι παρακαλώ :D:D:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που ισχύει κάτι τέτοιο.

Δεν θα ήθελα να στερήσω από τη μπεμπούλα μου μια τέτοια ευλογία... εννοώ το μητρικό γάλα. Και αν έρθει Αγλαία μου μια εγκυμοσύνη οι ορμόνες θα επιτρέψουν τη παραγωγή γάλακτος κατά την όλη διάρκεια της εγκυμοσύνης :?:

Το πρώτο μωράκι τότε πότε θα πρέπει να σταματήσει το θηλασμό :?:

Τώρα που μιλάμε για περίοδο, 1 χρόνο μετά από την τελευταία μου περίοδο και 3 μήνες απο τη γέννα, εδώ και 2 μέρες έχω βλένα με ίχνη αίματος. Έτσι ξαναέρχεται η περίοδος, ή μπορεί να είναι υπολείματα απο τη γέννα;

Πάντως για να πω την αλήθεια πιο ωραία εμπειρία απο τη γέννηση της κόρης μας δεν έχω ξαναζήσει!! Το πιστεύετε οτι ζηλεύω οταν ακούω οτι κάποια κοπέλα είναι έγκυος ( με την καλή έννοια). :wink:

Πολύ θα ήθελα ένα αγοράκι, γιατί ξέρω ότι ο άντρας μου το θέλει πόλυ!!

Για μένα θέλω όπως και την πρώτη φορά ένα γερό μωρό!

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας!! Φιλιά

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και αν έρθει Αγλαία μου μια εγκυμοσύνη οι ορμόνες θα επιτρέψουν τη παραγωγή γάλακτος κατά την όλη διάρκεια της εγκυμοσύνης :?:

 

Άλλες μητέρες έχουν πλήρη παραγωγή ενώ άλλες διαπιστώνουν κάποια μείωση. Επίσης το αργότερο στο τέλος του 8ου μήνα αλλάζει η σύσταση του γάλακτος σε πρωτόγαλα. Αλλα μωρά το πίνουν ευχάριστα (κάποιο είπε ότι το γάλα έγινε χυμός μήλου!!!) ενώ άλλα όχι. Ανεξάρτητα από το πώς θα δεχθούν το πρωτόγαλα, τα περισσότερα μωρά ξαναζητούν να θηλάσουν όταν γεννιέται το νέο μωρό!

 

Το πρώτο μωράκι τότε πότε θα πρέπει να σταματήσει το θηλασμό :?:

 

Όταν θελει ή όταν δεν αντέχεις ...

 

Τώρα που μιλάμε για περίοδο, 1 χρόνο μετά από την τελευταία μου περίοδο και 3 μήνες απο τη γέννα, εδώ και 2 μέρες έχω βλένα με ίχνη αίματος. Έτσι ξαναέρχεται η περίοδος, ή μπορεί να είναι υπολείματα απο τη γέννα;

 

Μάλλον είναι τα πρώτα σημάδια της περιόδου αλλά θα δεις. Για την ώρα μην περιμένεις κανονική εμφάνιση ούτε κανονικά χρονικά διαστήματα.

 

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν δεν έχεις περίοδο πως μένεις έγκυος;;;;

Εμένα αυτό με απασχολεί :roll:

 

Η μη ύπαρξη περιόδου στη διάρκεια του θηλασμού δε σημαίνει αντισύλληψη... ή είμαι λάθος;;; (Κοινώς, θα μπορούσε να μείνει έγκυος ενώ φαινομενικά δεν έχει περίοδο...)

:)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι και το κατά πόσο "γυναικολογικά" μπορεί το γυναικείο σώμα να ανταπεξέλθει σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη τόσο σύντομα... στην περίπτωσή μου που γέννησα με καισαρική, ο γιατρός μου μας το είχε "ράψει" για κάνα χρόνο :lol::lol::lol: κοινώς μας είπε να προσέχουμε να μην κάνουμε αμέσως το δεύτερο γιατί δεν ενδείκνυται... τώρα βέβαια στον φυσιολογικό ίσως να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω... :roll:

Όσον αφορά το δεύτερο παιδάκι τώρα (αν τελικά πεις ότι μένεις έγκυος τώρα)... δύσκολα τα πράγματα bon bon. Μένοντας έγκυος στο δεύτερο άμεσα, θα εξασφαλίσεις μεν περισσότερους μήνες στο σπίτι με τα παιδάκια σου χωρίς να χρειάζεται να πας στη δουλειά, όμως η κατάσταση είναι πραγματικά δύσκολη με ένα νεογέννητο και με ένα παιδάκι 1 έτους που ακόμα είναι σχεδόν στην αγκαλιά... εκεί πλεον η βοήθεια θεωρώ πως είναι απαραίτητη είτε από γιαγιά ή εφόσον δεν υπάρχει από κάποια κυρία επί πληρωμή... και άντε και το ξεπέρασες και αυτό. Κάποια στιγμή θα φτάσεις μοιραία στην κατάσταση που θα είσαι τώρα τον Ιούλιο που θα πρέπει να πας στη δουλειά έχοντας ένα παιδάκι 2 ετών και ένα 1 έτους. Και εκεί θα βρεθείς πάλι σε αυτό το δίλημμα... παιδικός, γυναίκα ή 3η εγκυμοσύνη... :!:

Εκτός και αν την προγραμματίσεις τόσο καλά που σου πέσει σε εποχή με ανοικτούς τους παιδικούς...

Αυτές τις σκέψεις έκανα εντελώς προχείρως τώρα... βέβαια ίσως είναι και πόσες αντοχές έχει ο καθένας σε τέτοιες καταστάσεις (ψυχολογικές, σωματικές και οικονομικές). Προσωπικά (που έχω και βοήθεια) δεν το σκέφτομαι να έχουν τόσο μικρή διαφορά ηλικίας τα παιδιά μου, αλλά είπαμε... είναι υποκειμενικά τα πράγματα... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αnnastasia και εγώ αυτό φοβάμαι μήπως δεν αντέχω γιατί ένα παιδάκι 1,5 έτους θέλει πολύ προσοχή και κυνηγητό! Όπως και ένα νεογέννητο. Η δικιά μου είναι 3 μηνών και έχει κερδίσει την αποκλειστικότητα του χρόνου μου. Από την άλλη οι 14 μήνες άδεια που δικαιούμαι απο τη δουλειά μου δεν είναι αμελητέα στο μεγάλωμα ενός μωρού!

όσο για την εγκυμοσύνη που έγραψες , ο γυναικολόγος μου μου είχε πει οτι έλλειψη περιόδου δε σημαίνει με τίποτα αντισύλληψη και οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνω αμέσως έγκυος (εγώ γέννησα φυσιολογικά), αφού όλα είχαν επανέλθει στα κανονικά επίπεδα μετά τις 40 μέρες. :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...