Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γείτονας με απειλεί με Αστυνομία.


iro

Recommended Posts

Η ηρεμία που έχω στο "Σπίτι μου - Σπιτάκι μου" είναι τελικά κάτι που δεν εξαρτάται μόνο από εμάς που ζούμε σε αυτό. (Εξ ου και ποστάρω το θέμα μου σε αυτή την κατηγορία).

 

Με τη σειρά όμως να τα πω, τώρα που τρέμω με 300 παλμούς και ετοιμάζομαι να πάρω 3 χαπάκια βαλεριάνας μαζί. Όποιος θέλει και μπορεί, ας με συμβουλεύσει:

 

Δεν ξέρω αν έχω δώσει κανένα στίγμα της προκοπής για μένα εδώ στο φόρουμ, αλλά γενικά θεωρούμαι από αξιόπιστους και νουνεχείς ανθρώπους (sic) ως άνθρωπος χαμηλών τόνων με ευαισθησίες (ηλίθιες ενίοτε) και καλής αγωγής.

Προφανώς και η οικογένεια μου είναι ανάλογου στυλ.

 

Ζούμε στον 5ο όροφο μιας πολυκατοικίας, εδώ και 5 χρόνια με ενοίκιο. Εξαιρετικοί γείτονες.

Να όμως που από το πουθενά, χθες το απόγευμα, η κυρία του απο κάτω ορόφου με συναντάει τυχαία στο ασανσέρ και μου λέει ότι έχουν απελπιστεί από τους θορύβους που κάνουμε. Μην πολυλογώ, μου ανέφερε 10 απίστευτα πράγματα (π.χ ενοχλείται από τις φωνούλες χαράς που κάνουμε ως οικογένεια όταν συναντάμε τα παιδιά στην πόρτα του διαμερίσματος μετά από 11 ώρες δουλειάς - γυρνάμε όλοι κατά τις 8 ) και 2 λογικά (σύρσιμο αντικειμένων σε ώρα κοινής ησυχίας - η μικρή παίζει με το σκαμπώ). Της ζήτησα συγνώμη, της είπα ότι θα μπορούσε να με είχε ενημερώσει έγκαιρα ώστε να πάρω μέτρα, της ζήτησα να μου χτυπήσει την πόρτα την επόμενη φορά που θα ακούσει ενοχλητικό θόρυβο ώστε να καταλάβω που υπάρχει πρόβλημα και το θέμα τελείωσε. Να πω ότι η όλη κουβέντα γινόταν πολύ ευγενικά και με πραγματικά καλή διάθεση: από εκείνη να πει ήπια τον πόνο της (δεν ήταν ερειστική ή αγενής), από εμένα να βρω λύσεις. Στο τέλος μου ζήτησε και συγνώμη γιατί είδε ότι είχα στεναχωρηθεί πολύ.

 

Σήμερα το βράδυ που έγινε Συνέλευση λοιπόν, όχι μόνο μίλησε για το θέμα χωρίς να έχει προλάβει καν να είναι παρών ο άντρας μου, αλλά όταν ήρθε μετά τον προειδοποίησε ενώπιον όλων ότι την επόμενη φορά θα καλέσει την Αστυνομία.:eek::eek::eek:

 

Δεν με απασχολεί τίποτα άλλο πέρα από αυτό: ο άντρας μου ταξιδεύει πολύ. Στη σκέψη ότι μια μέρα για τον οποιοδήποτε λόγο καλέσει το 100 και τα παιδιά μου δουν δύο αστυνομικούς στην πόρτα μας για συστάσεις... τρέμω. Ειλικρινά. Επειδή λοιπόν είναι ικανή να το κάνει και επικαλούμενη ψευδή λόγο (π.χ ότι κάνουμε θόρυβο ενώ δεν κάνουμε) αναρωτιέμαι: τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Τους λέω "η κυρία ψεύδεται"; Ποιόν θα πιστέψουν οι αστυνομικοί; Ποιός μπορεί να με προστατέψει από μια τέτοια ταραχή;

 

Πάω να πιω τις βαλεριάνες. Θα μοιραστείτε μαζί μου τη γνώμη σας;

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην ανχωνεσε και μην στεναχωριεσε καθολου.μπορει να κανει οτι θελει στην αστυνομια αλλα και εσυ μπορεις να πας στο τμημα της περιοχης σου και να κανεις παραπονα οτι σας παρενοχλει αυτη και ειναι απειλη μεχρι στιγμη για την ψυχικη υγεια των παιδιων σου.δηλ. μην μασας ακι προς θεου μην περιορισεις την ζωη σας (εκτος τις ωρες κοινης υσηχιας παντα)θυμαμε μια μαμα στα νημπια του γιου μου το παιδι της επαθε αλωπεκια απο το ανχος γτ λογο τετοιας γειτονισσας του λεγε μην πηδας μην τρεχεις μην φωναζεις και εβγαλε το παιδι ψυχοσωματικα.προσεχε μην στεναχωριεσε και κοιτα την οικογενεια σου.α!και αν ξαναπει τπτ να της πεις οτι οποιος δεν μπορει να συγκατοικησει να παει να μεινει σε μεζονετα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμια περιπτωση δεν θα ανεβει αστυνομικος να σου κανει συστασεις.. Καταρχην σε περιπτωση που καλεσει περιπολικο για διαταραξη κοινης ησυχιας (γιατι μονο τοτε ερχεται η αστυνομια), τα οργανα θα πανε πρωτιστως σε εκεινη που εδωσε το σημα. Αν δεν διαπιστωσουν και οι ιδιοι θορυβο, απλα θα τη συμβουλευσουν να παει στο τμημα να σου κανει μηνυση για διαταραξη κοινης ησυχιας. Συστασεις γινονται π.χ. σε παρτυ με δυνατη μουσικη μεσημερι ή βραδυ μετα τις 11.

Οποτε αν αφου αυτο που σε αγχωνει ειναι η ιδεα των αστυνομικων στην πορτα σου, σταματα να αγχωνεσαι.

(Αυτα απο το συζυγο που ειναι στην αμεση δραση.)

Ελπιζω να σε βοηθησε λιγακι στην αποφυγη των βαλεριανων! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

μην μασας ακι προς θεου μην περιορισεις την ζωη σας (εκτος τις ωρες κοινης υσηχιας παντα)θυμαμε μια μαμα στα νημπια του γιου μου το παιδι της επαθε αλωπεκια απο το ανχος γτ λογο τετοιας γειτονισσας του λεγε μην πηδας μην τρεχεις μην φωναζεις και εβγαλε το παιδι ψυχοσωματικα.προσεχε μην στεναχωριεσε και κοιτα την οικογενεια σου.α!και αν ξαναπει τπτ να της πεις οτι οποιος δεν μπορει να συγκατοικησει να παει να μεινει σε μεζονετα

 

Τι να πω βρε συ κουφετο... τι να πω..

 

Σκέφτομαι το Μαριαννάκι μου που σήμερα με το που γύρισε από το σχολικό έλεγε σε δύο κυρίες στην είσοδο "σσσσ... σσσσ.... θα μας κάνουν παρατήρηση".

 

:(

 

Παιδάκι μου...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε συ κουφετο... τι να πω..

 

Σκέφτομαι το Μαριαννάκι μου που σήμερα με το που γύρισε από το σχολικό έλεγε σε δύο κυρίες στην είσοδο "σσσσ... σσσσ.... θα μας κάνουν παρατήρηση".

 

:(

 

Παιδάκι μου...

μην με στεναχωρεις τωρα βραδιατικα!μην το αφηνεις αυτο να γινει σε απρακαλω.τπτ δεν μπορει να κανει και στην τελικη αν χρειαστει να προασπισεις την υγεια των παιδιων σου θα το κανεις!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καμμια περιπτωση δεν θα ανεβει αστυνομικος να σου κανει συστασεις.. Καταρχην σε περιπτωση που καλεσει περιπολικο για διαταραξη κοινης ησυχιας (γιατι μονο τοτε ερχεται η αστυνομια), τα οργανα θα πανε πρωτιστως σε εκεινη που εδωσε το σημα. Αν δεν διαπιστωσουν και οι ιδιοι θορυβο, απλα θα τη συμβουλευσουν να παει στο τμημα να σου κανει μηνυση για διαταραξη κοινης ησυχιας. Συστασεις γινονται π.χ. σε παρτυ με δυνατη μουσικη μεσημερι ή βραδυ μετα τις 11.

Οποτε αν αφου αυτο που σε αγχωνει ειναι η ιδεα των αστυνομικων στην πορτα σου, σταματα να αγχωνεσαι.

(Αυτα απο το συζυγο που ειναι στην αμεση δραση.)

Ελπιζω να σε βοηθησε λιγακι στην αποφυγη των βαλεριανων! :)

 

Να είσαι καλά Φαίη μου - είσαι και ειδήμων λόγω συζύγου!

 

Τώρα αυτό με τη μήνυση με οδηγεί στην 4η βαλεριάνα αλλά αντιστέκομαι ακόμα... Δηλαδή, τι θα λέει στη μήνυση; Μπορεί να μας μηνύσει με φαντασιοπληξίες της;

 

Άμα δε βαριέσαι, μου λες, ε;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Φαίη μου - είσαι και ειδήμων λόγω συζύγου!

 

Τώρα αυτό με τη μήνυση με οδηγεί στην 4η βαλεριάνα αλλά αντιστέκομαι ακόμα... Δηλαδή, τι θα λέει στη μήνυση; Μπορεί να μας μηνύσει με φαντασιοπληξίες της;

 

Άμα δε βαριέσαι, μου λες, ε;

Δυστυχως η απαντηση σε αυτο το ερωτημα ειναι θετικη.. Ο καθενας μπορει να κανει μηνυση για οποιονδηποτε λογο κι απο εκει και περα ο εισαγγελεας αποφασιζει αν "στεκει" η μηνυση ή οχι..

Τωρα αν ο εισαγγελεας αποφασισει πως ευσταθουν οι κατηγοριες, η υποθεση εκδικαζεται αλλα φυσικα παιρνουν κι απο εσενα καταθεση.. Επισης να σε ενημερωσω πως σε περιπτωση που σε μηνυσει -για οποιονδηποτε λογο-, σε ενημερωνουν κατευθειαν και μπορεις να κανεις κι εσυ μηνυση.

Τελος (μπας και γλιτωσουμε την 4η βαλεριανα, οι εισαγγελεις πολυ σπανια δινουν πρασινο φωτακι για δικαστηριο σε τετοιες μηνυσεις).

Ασε που σε οικογενειες με παιδακια δειχνουν μεγαααλη κατανοηση!

Μην αγχωνεσαι! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

To να ενοχλείται σε ώρες κοινής ησυχίας το καταλαβαίνω... αλλά να σου την λέει για τις 8.00 η ώρα το απόγευμα... ε πάει πολύ...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

To να ενοχλείται σε ώρες κοινής ησυχίας το καταλαβαίνω... αλλά να σου την λέει για τις 8.00 η ώρα το απόγευμα... ε πάει πολύ...

το να παιζουν τα παιδια σου κατω στον δρομο και να βγαινει η απο απεναντι να τα ριχνει νερο με το λαστιχο γτ την ενοχλουν αυτο παει πολυ...και ποοολλα αλλα γι αυτο σου λεω iro μην μασας και διαφυλαξε τα παιδια σου

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και αν ξαναπει τπτ να της πεις οτι οποιος δεν μπορει να συγκατοικησει να παει να μεινει σε μεζονετα

Και να είναι και μονοκατοικία. Ή στο βουνό. Εχει πολύ ησυχία εκεί.:mrgreen:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά, περιπτωσάρα η κυρία....

 

Περαστικά σου!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι που εμενα 20 χρονια στον Αγιο Δημητριο πανω στο πιο κεντρικο σημειο του δημου και φετος μετακομισαμε Λαγονησι, δεν αντεχω αλλη ησυχια..

Αφου πολλες φορες κανω θορυβο επιτηδες.. Ετσι για να μου την πει καποιος και να ακουστει κατι...

Αλλα μπαααα... :lol:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φορέστε οικογενειακώς ξύλινα τσόκαρα. Όταν στρώσετε τα χαλιά θα δει βελτίωση και θα σταματήσει να διαμαρτύρεται.

Εναλλακτικά κάν'της δώρο ωτοασπίδες.

Αλλά η καλύτερη λύση είναι να την αγνοήσεις. Κάτι τέτοιοι άνθρωποι ψοφάνε να δημιουργούν καταστάσεις, αποκτά νόημα η ύπαρξή τους. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι συνάδελφος!!!!!!!

Σε πολύ χειρότερη κατάσταση όμως.

Την "κυρία" του από κάτω διαμερίσματος την "ενοχλούσαμε" πολύ πριν κάνουμε παιδιά!!!Μου είχε παραπονεθεί σε συνελευση ότι με άκουγε να περπατάω και δεν μπορούσε να κοιμηθεί(!).

Τεσπά, τα χρόνια πέρασαν και δεν έδινα σημασία, παρά το γεγονός ότι η συγκεκριμένη οικογένεια τσακώνεται και παραληρεί βωμολοχώντας κυρίως κατά τις ώρες κοινής ησυχίας...

...ώσπου ήρθαν τα καμάρια μου!!!!!και τότε ξεκίνησε ο γολγοθάς μου με την "αποκάτω κιουρία"...δεν θα μπω σε λεπτομέρειες ένα θα πω και θα καταλάβετε....βρίσκουμε συνεχώς κολλημένα στο καθρέφτη του ασανσέρ σημειώματα του στυλ "έχετε κάνει το σπίτι σας τσίρκο και παιδική χαρα", "δεν σας αντέχουμε άλλο εσάς στον 4ο όροφο", τι θέλετε επιτέλους να σας καλέσουμε την αστυνομία?" κτλ, κτλ...μου έχει χτυπήσει το κουδούνι (μάλλον μου έχει γκρεμίσει την πόρτα) τουλάχιστον 10 φορές ουρλιάζοντας ότι δεν μας αντέχει άλλο!!!Να σας πω τι ώρα?15:01....λες και παραμονεύει με το ρολόι για να ακούσει τον παραμικρό θόρυβο και να μου έρθει επάνω...χόμπυ το έχει καταντήσει το θεματάκι!!!Φυσικά δεν χρειάζεται να πω ότι ναι παραδέχομαι ότι μπορεί να υπάρχει θόρυβος , μωρά έχω (3 ετών και 10 μηνών) και θα σύρουν πράγματα και θα ρίξουν κάτω αντικείμενα και θα τσιρίξουν αλλά τις ώρες κοινής ησυχίας τα "μαντρώνω"..ή κοιμούνται ή διαβάζουμε παραμυθάκια ή η μεγαλη βλέπει κάποιο dvd!!!Γενικά τα μαζευω γιατί και εγώ σε πολυκατοικία μεγάλωσα και γνωρίζω πως είναι να σε ενοχλούν όταν θέλεις να ξεκουραστείς λίγο!!

H κατάληξη για να μην σας κουράζω (αφού μου είχε σπάσει τα νεύρα και μου είχε τρομοκρατήσει τα παιδιά:

Πήγαμε ΕΜΕΙΣ στην αστυνομία και κάναμε καταγγελία!

Περιγράψαμε τα περιστατικά και αναφέραμε τα πάντα, ότι μας απειλεί καθημερινά ότι θα μας φέρει την αστυνομία, ότι τρομοκρατεί τα παιδιά και εμένα, ότι μας διασύρει με τα σημειώμετα στο ασανσέρ ...επόμενη κίνηση κατόπιν παρότρυνσης τού ίδιου του αστυνομικού: καταγγελία στην εισαγγελία, οπότε τους καλούν και τους κάνουν σύσταση να μην μας ξαναενοχλήσουν!Δεν το έχω κάνει ακόμη αλλά έχω ορκιστεί ότι την επόμενη που θα μου χτυπήσει το κουδούνι θα τη φάει τη σύσταση της!Δεν της την χαρίζω....μη σου πω ότι μέχρι και ασφαλιστικά μέτρα θα ζητήσω...δεν θέλω να μου απευθύνει καν το λόγο η συγκεκριμένη!!!Όταν μου μιλάει θα με πληρώνει!...ξέρω ότι είναι υπερβολή και δεν το έχω ψάξει καν, δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω αλλά μου έχει περάσει από το μυαλό!!Φανταστείτε σε τι σημείο με έχει φτάσει...με έχε βγάλει εντελώς έξω από τα ρούχα μου...

Επίσης είχα σκεφτεί να της αφήσω δωράκι έξω από την πόρτα της ένα ζευγάρι ωτασπίδες και ένα κουτάκι lexotanil, αλλά δεν με άφηνε ο άντρας μου...:lol::lol::lol::lol:!!!

Πάντως σοβαρά τώρα δεν υπάρχει πιο άβολη και εκνευριστική κατάσταση από το να έχεις έναν κακό γείτονα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά η καλύτερη λύση είναι να την αγνοήσεις. Κάτι τέτοιοι άνθρωποι ψοφάνε να δημιουργούν καταστάσεις, αποκτά νόημα η ύπαρξή τους. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα κάνει τίποτα.

Ακριβως αυτο!!!;)

 

(Μπραβο Ζεττα!)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος είναι σαφής - και συγνώμη εκ των προτέρων για το σεντόνι:

 

 

Κατά τα άλλα ισχύουν τα παρακάτω:

Α.Δ. 3/96 (1023/2/37-ια/96) (ΦΕΚ 15-Β') (Διορθ. Σφαλμ. στο ΦΕΚ 109-Β : Μέτρα για την τήρηση της κοινής ησυχίας

 

[Αρχή Τροποποίησης]

 

Τροποποίηση της 3 (Β'-15/12-1-1996) Αστυνομικής Διάταξης Αρχηγού Ελληνικής Αστυνομίας “Μέτρα για την τήρηση της κοινής ησυχίας” ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠ΄ΑΡΙΘΜ. 1010/12/4-γ΄/01 (ΦΕΚ 180 Β΄) ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ [Τέλος Τροποποίησης]

 

Εχοντας υπόψη:

 

1. Τις διατάξεις του άρθρου 12 παρ. 3 εδαφ.β' , στ και 5 του Ν.1481/1984 (Α- 152)"οργανισμός Υπουργείου Δημόσιας Τάξης" όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με το άρθρο 1 του Ν.1590/1986 (Α-49) και το άρθρο 36 του Ν.2168/1993 (Α-147).

 

2. Τις διατάξεις του άρθρου 12 του Α.Ν.445/1937 (Α-22) "περί τροποποιήσεως, συμπληρώσεως και κωδικοποιήσεως των περί κινηματρογράφων διατάξεων".

 

3. Τις διατάξεις του άρθρου 29Α του Ν.1558/1985 (Α- 137) "Κυβέρνηση και Κυβερνητικά Όργανα" όπως προστέθηκε με το άρθρο 27 του Ν.2081/1992 (Α- 154).

 

4. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσας δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

 

5. Αποσκοπώντας στην προστασία της κοινής ησυχίας των πολιτών αποφασίζουμε:

 

'Αρθρο 1:

 

Ωρες μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας - Απαγορεύσεις.

 

1. Οι ωρες της μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας καθορίζονται ως εξής:

 

α. Κατά τη θερινή περίοδο από 15.00 ώς 17.30 και από 23.00 έως 07.00.

 

β. Κάτά την χειμερινή περίοδο από 15.30 έως 17.30 και από 22.00 έως 07.30.

 

2. Ως θερινή περίοδος, για την εφαρμογή της παρούσας, λογίζεται το χρονικό διάστημα από την 1 Απριλίου έως την 30 Σεπτεμβρίου και ως χειμερινή το χρονικό διάστημα από την 1 Οκτωβρίου έως την 31 Μαρτίου.

 

3. Κατά τις ώρες της μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας απαγορεύονται:

 

α. Οι εργασίες ή άλλες δραστηριότητες που δημιουργούν θόρυβο. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης , που δεν επιδέχονται αναβολή, με ειδική αιτιολογημένη άδεια του διοικητή του οικείου Αστυνομικού Τμήματος μπορεί να επιτραπεί η εκτέλεση εργασίας, ιδίως κοινής ωφέλειας, που προκαλεί θόρυβο.

 

β. Η λειτουργία κάθε μουσικού οργάνου ή συσκευής ραδιοφώνου, μαγνητοφώνου ή τηλεόρασης σε υψηλή ένταση, οι φωνασκίες, οι θωρυβώδεις χοροί και κάθε άλλη θορυβώδεις εκδήλωση σε κατοικίες ή άλλους ιδιωτικούς χώρους.

 

γ. Τα τραγούδια, οι φωνασκίες, η χρήση μουσικών οργάνων, η λειτουργία ραδιοφώνων, μαγνητοφώνων και τηλεοράσεων στους δρόμους, πλατείες και δημόσιους γενικά χώρους κατοικημένων περιοχών, καθώς και μέσα στα οχήματα μεταφοράς του κοινού.

 

δ. Τα θορυβώδη παίγνια σε καφενεία, σφαιριστήρια ή άλλα δημόσια κέντρα, καθώς και οι φωνασκίες και συζητήσεις σε υψηλό τόνο των θαμώνων των κέντρων αυτών.

 

ε. Οι θορυβώδεις συζητήσεις και διαπληκτισμοί σε σταθμούς αυτοκινήτων (λεωφορείων , ΤΑΞΙ κλπ.) η φόρτωση ή εκφόρτωση εμπορευμάτων σε ή από φορτηγά αυτοκίνητα που δημιουργεί θόρυβο, καθώς και η θορυβώδης λειτουργία της μηχανής τροχοφόρου, το οποίο είναι σε στάση.

 

στ. Η χρήση σειρήνων ή άλλων ηχητικών οργάνων ή συστημάτων ασφαλείας, χωρίς να συντρέχει λόγος έκτακτης ανάγκης, καθώς και η δοκιμαστική λειτουργία αυτών.

Αυτο το κείμενο θα εκτυπώσω και θα κολλήσω αύριο στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας.

 

Στο τέλος, θα σημειώσω χειρογράφως και με υπογραφή τα εξής:

 

"Σε συνέχεια της χθεσινής συνέλευσης και αναφορικά με την κοινή μας συμφωνία για τις ώρες κοινής ησυχίας, ο Νόμος ορίζει τα ανωτέρω.

Οποιαδήποτε άλλη υπόδειξη για την απλή καθημερινότητα ενός νοικοκυριού - εκτός των ωρών κοινής ησυχίας - είναι συνεπώς καταχρηστική και ξεπερνά την κοινή λογική".

 

Πως σας φαίνεται;

 

ΥΓ: Αν δεν απαντήσω σε λίγο, είναι επειδή θα έχει δράσει η 5η βαλεριάνα.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά δεν είσαι η μόνη!!!! υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις δεκάδες.........

 

Η κουνιάδα μου είχε κάνει στην από κάτω της μέχρι ασφαλιστικά μέτρα, εκείνη άκουγε φασαρία ακόμα και όταν λείπανε, καλούσε την αστυνομία για τους θορύβους που άκουγε από το άδειο σπίτι!!!! Μόλις της έκανε τα ασφαλιστικά (έγκυος πήγε να την σπρώξει στις σκάλες), πούλησε το σπίτι και οι άνθρωποι ησύχανε!!!!!!!

 

Οι αστυνομικοί είμαι σίγουρη πως θα γελάνε, ιδίως αν είναι κανένας αστυνομικός με παιδία στην ηλικία των δικών σου, μάλλον εκεινής θα της κάνει σύσταση!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Iro ο αντρας μου λεει να το κανεις (αυτο με την ανακοινωση) και να σταματησεις τις βαλεριανες..!! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Iro ο αντρας μου λεει να το κανεις (αυτο με την ανακοινωση) και να σταματησεις τις βαλεριανες..!! ;)

 

Α καλή μου...

 

Εγκρίνει και το χειρόγραφο στο τέλος;

 

ΥΓ: Τι ταχυκαρδία είναι αυτή πλάκα - πλάκα...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Α καλή μου...

 

Εγκρίνει και το χειρόγραφο στο τέλος;

 

ΥΓ: Τι ταχυκαρδία είναι αυτή πλάκα - πλάκα...

Ειδικα το χειρογραφο εγκρινει!:lol:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι κι εγώ στο κλαμπ σας.......

 

όταν μέναμε σε πολυκατοικία με τον άντρα μου ήμασταν στο 4ο και τελευταίο όροφο. Δεν έχουμε παιδιά και γενικά είμαστε ήσυχοι. Ο απο κάτω μας έκανε συχνά πυκνά παράπονα του τύπου να μην περπατάμε μετά τις 22:00 γιατί κοιμάται (συνταξιούχος είναι), να μην πατάμε καζανάκι το βράδυ, να μην κάνουμε μπάνιο, να μη βάζουμε πλυντήριο αργά, να μην ανοίγουμε τα ντουλάπια της κουζίνας και το ψυγείο γιατί ακούγεται, να μην πλένω πιάτα το μεσημέρι και διάφορα τέτοια παράλογα. Κάποια στιγμή τα είχα πάρει πολύ άσχημα και περπάταγε στο σπίτι με γόβες και έσερνα συνέχεια τα έπιπλα για να του τη σπάσω. Ο γιος του όμως έβαζε τέρμα το ράδιο στις 3 το μεσημέρι!!!

Μέχρι και το οτι σκεφτόταν τι θα γίνει όταν κάνουμε παιδιά μου είχε πει!!!!

 

Ευτυχώς μετακομίσαμε σε μονοκατοικία και ησυχάσαμε.

 

Πάντως δεν νοίζω οτι μπορεί να σου κάνει τίποτα. Μην τρέμεις γιατί της δίνεις αέρα ακόμη και σύσταση να σου κάνει η αστυνομία και μήνυση, δεν χάθηκε κι ο κόσμος!!!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

θυμαμε μια μαμα στα νημπια του γιου μου το παιδι της επαθε αλωπεκια απο το ανχος γτ λογο τετοιας γειτονισσας του λεγε μην πηδας μην τρεχεις μην φωναζεις και εβγαλε το παιδι ψυχοσωματικα.

 

 

Τι λες? Σοβαρα? Εμεις εχουμε το προβλημα οτι ο μεγαλος ειναι ιδιατερα θορυβωδης και ενοχλουμε τους απο κατω που δεν λενε τιποτα (σε μας) οι ανθρωποι αλλα ξερω οτι ενοχλουνται.....λογικο ειναι! Και κανω συνεχεια παρατηρησεις στο παιδι, χωρις σπουδαια αποτελεσματα........δυσκολα να χειριστεις τετοιες καταστασεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι κι εγώ στο κλαμπ σας.......

 

όταν μέναμε σε πολυκατοικία με τον άντρα μου ήμασταν στο 4ο και τελευταίο όροφο. Δεν έχουμε παιδιά και γενικά είμαστε ήσυχοι. Ο απο κάτω μας έκανε συχνά πυκνά παράπονα του τύπου να μην περπατάμε μετά τις 22:00 γιατί κοιμάται (συνταξιούχος είναι), να μην πατάμε καζανάκι το βράδυ, να μην κάνουμε μπάνιο, να μη βάζουμε πλυντήριο αργά, να μην ανοίγουμε τα ντουλάπια της κουζίνας και το ψυγείο γιατί ακούγεται, να μην πλένω πιάτα το μεσημέρι και διάφορα τέτοια παράλογα. Κάποια στιγμή τα είχα πάρει πολύ άσχημα και περπάταγε στο σπίτι με γόβες και έσερνα συνέχεια τα έπιπλα για να του τη σπάσω. Ο γιος του όμως έβαζε τέρμα το ράδιο στις 3 το μεσημέρι!!!

Μέχρι και το οτι σκεφτόταν τι θα γίνει όταν κάνουμε παιδιά μου είχε πει!!!!

 

Ευτυχώς μετακομίσαμε σε μονοκατοικία και ησυχάσαμε.

 

Πάντως δεν νοίζω οτι μπορεί να σου κάνει τίποτα. Μην τρέμεις γιατί της δίνεις αέρα ακόμη και σύσταση να σου κάνει η αστυνομία και μήνυση, δεν χάθηκε κι ο κόσμος!!!

 

Να αναπνεετε σας επετρεπε? :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...