Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς θα καταλάβω ότι μου τέλειωσε το γάλα;;


goofy

Recommended Posts

Τρέμω τη στιγμή αυτή, αλλά επειδή κάποτε θα έρθει, πώς θα το καταλάβω;;;

Και πώς θα νιώθω; Μόνο που το σκέφτομαι τώρα, νιώθω κάπως...χάλια..

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τρέμω τη στιγμή αυτή, αλλά επειδή κάποτε θα έρθει, πώς θα το καταλάβω;;;

 

 

Θα σου πει το παιδί σου "μαμά, το γαλατάκι τελείωσε, μπορώ να γυρίσω στην σκοπιά τώρα;;;"

 

Και πώς θα νιώθω;

 

Θα έχεις άγχος μην σου φέρει καμιά νύφη από "εκείνες" ... ξέρεις .. που δεν θηλάζουν!

 

 

Μόνο που το σκέφτομαι τώρα, νιώθω κάπως...χάλια..

 

Χαλάρωσε και χαμογέλα, κορίτσι μου, γιατί σκέφτεσαι τέτοια πράγματα;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!!Καλό!Λες να τραβήξει τόσο;;;;

Δεν ξέρω τι μ'έχει πιάσει. Τον χάζευα σήμερα που πιπίλιζε και σκεφτόμου, πόσο μα πόσο δύσκολο πράγμα είναι κι όμως δε θέλω να τελειώσει. Τουλάχιστον όταν θα πλησιάζει η ώρα να είμαι προετοιμασμένη..Αλήθεια τελειώνει ξαφνικά ή σταδιακά; Αχ πείτε μου!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Έλα πίσω σε λίγα χρόνια να σου πω ακριβώς, εδώ και 3.5 χρόνια περιμένω να δω πότε θα τελειώσει .. κουνάω τη συσκευασία να δω αν τελείωσε και όλο και κάτι έχει :lol:

 

(όσο σταδιακά θες εσύ τελειώνει ... και όσο σταδιακά επιτρέψεις στο μωρό να μη θέλει άλλο)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

3,5 χρονια??!!ποπο!μπραβο βρε κοπελα μου. πώς είναι;κάθε ποτε θηλάζεις;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι τα Χριστούγεννα θηλάζαμε τουλάχιστον 6-7 φορές (και νύχτα). Μετά, τη νύχτα ζητούσε μόνο νερό και τώρα είμαστε στους 1-4 θηλασμούς, καμιά φορά και περισσότερους.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις άγχος μην σου φέρει καμιά νύφη από "εκείνες" ... ξέρεις .. που δεν θηλάζουν!

 

Αχ, πρέπει να μετακομίσουμε στο εξωτερικό πριν γεννήσει η νύφη και πριν την τρελάνουμε τελείως. Ή να δώσουμε χαρτί με προδιαγραφές νύφης στο νηπιαγωγείο.

 

goofy, όσο αραιώνεις θηλασμούς το γάλα μειώνεται. Αν αποφασίσεις να αποθηλάσεις κάποτε, θηλάζεις όταν γεμιζει το στήθος, Μπορεί να φτάσεις να θηλάζεις μέρα παραμέρα. Όταν μία μέρα δεν γεμίσει το στήθος σταματάς. Είναι όντως μία γλυκόπικρη στιγμή και μπράβο στις κοπέλες που συνεχίζουν για χρόνια. Δεν είναι δύσκολο να θηλάζεις με μεγάλο μωρό, εγώ έφτασα στους 13 μήνες χωρίς να το καταλάβω αλλά η παρουσία σου είναι απαραίτητη. Αυτό είναι το πιο δύσκολο καμιά φορά για πρακτικούς λόγους, δουλειάς, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι??

έχω φτάσει να θηλάζω την μικρή μου ανα τρείς περίπου μέρες,το στήθος όμως δεν γεμίζει πιά και ότα το πιάνω νιώθω ότι υπάρχει λίγο γάλα μέσα που με μερικές ρουφιξιές το έχει κατεβάσει όλο!

τι κάνω?σταματάω πιά να θηλάζω??ως πότε πρέπει να αραιώνω κιάλλο τους θηλασμούς για να σταματήσει τελείως? πότε θα είναι εντελώς άδειο?\

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι??

έχω φτάσει να θηλάζω την μικρή μου ανα τρείς περίπου μέρες,το στήθος όμως δεν γεμίζει πιά και ότα το πιάνω νιώθω ότι υπάρχει λίγο γάλα μέσα που με μερικές ρουφιξιές το έχει κατεβάσει όλο!

τι κάνω?σταματάω πιά να θηλάζω??ως πότε πρέπει να αραιώνω κιάλλο τους θηλασμούς για να σταματήσει τελείως? πότε θα είναι εντελώς άδειο?\

 

Καλημέρα. Δεν έχω κατλάβει κάτι, θέλεις να το σταματήσεις και φοβάσαι μη πρηστεί το στήθος σου ή δε θέλεις?? Στη πρώτη περίπτωση απλά σταμάτα να θηλάζεις και αυτό σιγά σιγά θα σταματήσει απο μόνο του. Τις πρώτες μέρες θα το νιώσεις να πρήζεται αλλά θα υποχωρήσει στην συνέχεια.Σε περίπτωση βέβαια που το δείς να πρήζεται και να σε πονάει πηγαίνεις στο γιατρό σου και σου δίνει χάπια. Τώρα στη 2η περίπτωση, μπορείς να πάρεις συμπληρώματα μαγιάς μπύρας και να βάζεις το μωράκι σου συνέχεια στο στήθος, όσο ποιο συχνά μπορείς και ας μη κατεβαίνει η επιθυμητή ποσότητα, σιγά σιγά θα ξαναγεμίσει... πολύ θλιμένη δείχνεις δεν υπάρχει λόγος, είναι πλέον μεγάλο το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι??

έχω φτάσει να θηλάζω την μικρή μου ανα τρείς περίπου μέρες,το στήθος όμως δεν γεμίζει πιά και ότα το πιάνω νιώθω ότι υπάρχει λίγο γάλα μέσα που με μερικές ρουφιξιές το έχει κατεβάσει όλο!

τι κάνω?σταματάω πιά να θηλάζω??ως πότε πρέπει να αραιώνω κιάλλο τους θηλασμούς για να σταματήσει τελείως? πότε θα είναι εντελώς άδειο?\

 

Όπως μέσα σε 20 μέρες ο ένας θηλασμός την ημέρα έγινε ένας ανά τρεις μέρες, έτσι θα συνεχίσεις να αραιώνεις το διάστημα. Αν θες να διώξεις εντελώς το παιδί από το στήθος, όποτε νιώθεις πρήξιμο, θα βγάζεις λίγο γάλα, ίσα-ίσα για να αποφορτιστείς κι έτσι θα μειωθεί κι άλλο η παραγωγή σου. Αν θες να σε βοηθά το μωρό στην αποφόρτιση, το βάζεις πιο αραιά στο στήθος. Μπορείς να περιορίσεις τον χρόνο που θηλάζει αυτή τη μια φορά, ώστε να μην νιώθεις ότι σου ανεβάζει πάλι την παραγωγή.

 

Κατά τα άλλα είναι φυσιολογικό να βγάζεις λίγο γάλα από το στήθος, ακόμη και μετά από αρκετό καιρό από τον τελευταίο θηλασμό.

 

Πέρα από το ότι τα χάπια έχουν σοβαρές παρενέργειες, δεν θα είχε νόημα να πάρεις στη φάση που είστε, μιας και η παραγωγή σου έχει ήδη μειωθεί τόσο, απλά χρειάζεται κάποιες μέρες υπομονή, ώστε να μην έχεις ενοχλήσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι??

έχω φτάσει να θηλάζω την μικρή μου ανα τρείς περίπου μέρες,το στήθος όμως δεν γεμίζει πιά και ότα το πιάνω νιώθω ότι υπάρχει λίγο γάλα μέσα που με μερικές ρουφιξιές το έχει κατεβάσει όλο!

τι κάνω?σταματάω πιά να θηλάζω??ως πότε πρέπει να αραιώνω κιάλλο τους θηλασμούς για να σταματήσει τελείως? πότε θα είναι εντελώς άδειο?\

 

Eγώ όταν είχα φτάσει ανά 3 μέρες και δε γέμιζε το κράτησα 1-2 εβδομάδες και μετά απλά το στάματησα. Αποθήλασα δύο φορές έτσι χωρίς παρενέργειες. Αν το πατούσα είχε γάλα για κάποιο διάστημα αλλά όταν σταμάτησα τελείως δεν γέμισε και δεν πρήστηκα. Αν γέμιζε θα θήλαζα και θα άφηνα λιγο χρόνο παραπάνω στον αποθηλασμό. Καλά τα χάπια τα θεωρώ τελείως περιττά, γιατί να επιβαρυνθείς με ορμόνες χωρίς λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Και γω σκεφτομαι να μην τα παρω τα χαπια και να αφησω να φυγει το γαλα απο μονο του. Σκεφτομαι μαλιστα οταν μειωθει και πολυ το γαλα να παω σε ενα μαστολογο να μου πει τη γνωμη του. Αν μου πει να παρω τα χαπια θα τα παρω. Φοβαμαι μηπως δημιουργηθει κανενα προβλημα αμα μεινει το γαλα στο στηθος. αραγε υπαρχει τετοιος κινδυνος?

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Και γω σκεφτομαι να μην τα παρω τα χαπια και να αφησω να φυγει το γαλα απο μονο του. Σκεφτομαι μαλιστα οταν μειωθει και πολυ το γαλα να παω σε ενα μαστολογο να μου πει τη γνωμη του. Αν μου πει να παρω τα χαπια θα τα παρω. Φοβαμαι μηπως δημιουργηθει κανενα προβλημα αμα μεινει το γαλα στο στηθος. αραγε υπαρχει τετοιος κινδυνος?

 

Αχ Κωνσταντίνα μου, οι γιατροί αντικείμενο απασχόλησης ψάχνουν. Το πιο πιθανό, 99%, είναι ότι δεν θα ξέρει από θηλασμό και θα στα φορτώσει άδικα. Καλύτερα να συμβουλευθείς μία σύμβουλο θηλασμού ή αν θέλεις γιατρό συμβουλέψου έναν γιατρό-σύμβουλο θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Και γω σκεφτομαι να μην τα παρω τα χαπια και να αφησω να φυγει το γαλα απο μονο του. Σκεφτομαι μαλιστα οταν μειωθει και πολυ το γαλα να παω σε ενα μαστολογο να μου πει τη γνωμη του. Αν μου πει να παρω τα χαπια θα τα παρω. Φοβαμαι μηπως δημιουργηθει κανενα προβλημα αμα μεινει το γαλα στο στηθος. αραγε υπαρχει τετοιος κινδυνος?

 

Φοβάσαι το πρόβλημα που μπορεί να δημιουγηθεί αν μείνει γάλα στο στήθος (που δεν είσαι σίγουρη αν υπάρχει) και δεν φοβάσαι τις παρενέργειες των χαπιών που μπορεί να είναι ακόμη και θάνατος;

 

Διάβασε τις παρενέργειες και δες αν αξίζει να το ρισκάρεις.

 

Τι πρόβλημα να δημιουργηθεί Κωνσταντίνα; Εδώ και εκατομύρια χρόνια όλα τα θηλαστικά του πλανήτη αποθηλάζουν χωρίς χάπια!

 

Το γάλα είναι υγρό του οργανισμού και αν μείνει κάποια ποσότητα μπορεί να απορροφηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!:rolleyes:

Είμαι παραπάραπολύ περήφανη για μένα και το παιδί μου! τελικά και ο αποθηλασμός έγινε ομαλότατα ύστερα από 13 μήνες,και χάπια δεν πήρα,και το γάλα σταμάτησε μόνο του σιγά σιγά και η Μαρίλια προσαρμόστηκε με καλαμάκι στο ξένο γάλα,και μου έδειξε μόνη της τον δρόμο για τον απογαλακτισμό της.Αλλά όπως λέει και η Αγλαία -επειδή πιθανολογώ να έχει μείνει λίιιγο γάλα μέσα στο στήθος (διότι όταν κοιμάμαι μπρούμιτα ο δεξι μαστός με πονάει λιγάκι) θα απορροφηθεί απο τον οργανισμό μόνο του.Οπότε δεν ανησυχώ.

 

Το μόνο που έχω να πω είναι (από την εμπειρία μου σαν νεομανούλα) ότι ΤΙΠΟΤΕ μα ΤΙΠΟΤΕ δεν μου έμαθε ΚΑΝΕΝΑΣ γυναικολόγος και κανένας παιδίατρος όσον αφορά τον θηλασμό , τα οφέλη του προς την μάνα και το παιδί αλλά και τους κινδύνους ενός χαπιού...

όοοοοοτι μα όοοοτι έμαθα, ήρθε από αυτό εδώ το site, από βιβλιά,από δικές μου ανησυχίες και ενδιαφέρον να διατηρήσω όσο πιό πολύ μπορώ τον θηλασμό.

 

Είχα ΠΛΗΡΗ άγνοια και ΑΠΟΛΙΤΩΣ ΚΑΜΙΙΙΙΙΑ βοήθεια και ενημέρωση ούτε καν μέσα στο νοσοκομείο που γέννησα ακόμα και αν παρακαλούσα γιαυτό....ουφ μην τα θυμάμαι....:-( ταλαιπωρήθηκαμε πάραπολύ στην αρχή,αλλά με πολύ υπομονή και επιμονή όλα πήγαν πάραπολύ καλά.Έχω ένα κοριτσάκι υγειαίστατο, γερό, και το χρέος μου σαν μανούλα όσον αφορά την πρώτη και πιό σημαντική τροφή του παιδιού μου, θεωρώ πως το εκτέλεσα στο έπακρον με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

 

να είστε καλά όλες εκείνες οι κοπέλλες και οι μαίες οι οποίες με τις γνώσεις σας συμβάλλετε στην σωστή ενημέρωσή μας χωρίς παραπληροφόρηση,με ειλικρίνεια και σεβασμό προς την μάνα και το βρέφος.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια θέλω κ άλλη βοήθεια! Από την πρώτη μέρα που γέννησα(φυσιολογικά) θηλασα. Μου έδειξαν κ πολύ γρήγορα κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. Μου είπαν στην αρχή να θηλαζω σιγα-σιγά. Σε κάθε γεύμα κ από τα δύο στήθη μέχρι να μαλακώσει το στήθος. Περίπου 10 με 15 λεπτά στο κάθε στήθος κ μετά μπουκάλι με ξένο γαλα για να βλέπουμε αν τρώει από εμένα. Μετά της 2 πρώτες μέρες κάθε γεύμα από ένα στήθος. Όλα πήγαιναν καλά. Το μωρό έτρωγε από το στήθος 15 λεπτά στην αρχή κ μετά συμπλήρωμα ξένο γαλα έπινε 30ml μετά τον έδινα παραπάνω στήθος 20-25 λεπτά από το ένα στήθος κ από το ξένο έτρωγε 10-20ml

Χθες όμως (ήμουν ακόμη στο νοσοκομείο) άρχισε να μην πιάνει την θηλή κ αν την έπιανε με μεγάλη δυσκολία έπινε λίγο 2-3 λεπτά κ μετά με άφηνε! Προσπάθησα μέχρι κ μισή ώρα να το θηλασω αλλά τίποτα. Μέχρι που το λυπομουν κ του έδωσα μπουκάλι. Βγήκα από το νοσοκομείο το απόγευμα κ ξανά τα ίδια. Τι έγινε ξαφνικα; πως θα καταλάβω ότι έχω γαλα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω κ άλλη βοήθεια! Από την πρώτη μέρα που γέννησα(φυσιολογικά) θηλασα. Μου έδειξαν κ πολύ γρήγορα κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. Μου είπαν στην αρχή να θηλαζω σιγα-σιγά. Σε κάθε γεύμα κ από τα δύο στήθη μέχρι να μαλακώσει το στήθος. Περίπου 10 με 15 λεπτά στο κάθε στήθος κ μετά μπουκάλι με ξένο γαλα για να βλέπουμε αν τρώει από εμένα. Μετά της 2 πρώτες μέρες κάθε γεύμα από ένα στήθος. Όλα πήγαιναν καλά. Το μωρό έτρωγε από το στήθος 15 λεπτά στην αρχή κ μετά συμπλήρωμα ξένο γαλα έπινε 30ml μετά τον έδινα παραπάνω στήθος 20-25 λεπτά από το ένα στήθος κ από το ξένο έτρωγε 10-20ml

Χθες όμως (ήμουν ακόμη στο νοσοκομείο) άρχισε να μην πιάνει την θηλή κ αν την έπιανε με μεγάλη δυσκολία έπινε λίγο 2-3 λεπτά κ μετά με άφηνε! Προσπάθησα μέχρι κ μισή ώρα να το θηλασω αλλά τίποτα. Μέχρι που το λυπομουν κ του έδωσα μπουκάλι. Βγήκα από το νοσοκομείο το απόγευμα κ ξανά τα ίδια. Τι έγινε ξαφνικα; πως θα καταλάβω ότι έχω γαλα;

Να σου ζήσει το νινί!

Από πού να το πρωτοπιάσεις τώρα...

Δεν ξέρω ποιός σε συμβούλευσε σχετικά με το θηλασμό, αλλά αν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά, αυτό που περιέγραψες είναι όλο λάθος και μπορεί πολύ σύντομα να σε οδηγήσει σε απογαλακτισμό.

Η παραγωγή γάλακτος λειτουργεί με όρους προσφοράς-ζήτησης, όσο πιο συχνά και περισσότερο θηλάζει το μωρό, τόσο περισσότερο παράγεις. Όταν δίνεις μπουκάλι μετά το θηλασμό, το μωρό χάνει γεύματα από το στήθος, με αποτέλεσμα να παράγεις λιγότερο από όσο χρειάζεται το μωρό. Όσο συνεχίζεται αυτό, τόσο θα αυξάνεται η ποσότητα ξένου γάλακτος που δίνεις, σε βάρος του μητρικού. Επομένως το να δίνεις ξένο μετά το θηλασμό και ειδικά αυτές τις πρώτες κρίσιμες μέρες, είναι πολύ κακή στρατηγική. Με τον αποκλειστικό θηλασμό δεν ξέρεις ποτέ πόσο πίνει το μωρό. Δε χρειάζεται όμως να ξέρεις, το βασικό είναι να παίρνει το βάρος που πρέπει, να βρέχει τις πάνες που πρέπει και να μην είναι ληθαργικό.

 

Λάθος είναι επίσης να θέτεις χρονικά όρια, πχ ότι το παιδί πρέπει να θηλάσει 15' από το κάθε στήθος. Το παιδί πρέπει να θηλάσει όση ώρα θέλει από το ένα στήθος (1 ώρα αν χρειαστεί) και μόλις αφήσει τον ένα μαστό, προσφέρεις τον άλλο, αν θέλει ακόμα καλώς, αλλιώς το μωρό έχει ολοκληρώσει το γεύμα του. Ένας άλλος τρόπος είναι μέχρι το παιδί να ανακτήσει το βάρος γέννησης, να κάνεις εναλλαγή στήθους στο ίδιο γεύμα και μόλις το ανακτήσει, ένα στήθος ανα γεύμα, όπως σου έγραψα πιο πάνω. Δες τι σας βολεύει, σ'αυτό δεν υπάρχει κανόνας απαράβατος, ο κανόνας είναι να μην κοιτάς το ρολόι.

Θα πρέπει επίσης το μωρό να μπορεί να θηλάζει όποτε θέλει. Αν του το επιτρέψεις, πιθανόν να διαπιστώσεις ότι έχεις ένα μωρό κολλημένο πάνω σου 18 ώρες την ημέρα. Είναι πολύ κουραστικό, αλλά φυσιολογικό και είναι μια φάση που δε διαρκεί πολύ.

 

Νομίζω όμως πως το θέμα σας αυτή τη στιγμή είναι το ίδιο το μπουκάλι και όχι η παραγωγή σου (για την ώρα). Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει περί σύγχυσης θηλών. Είναι κάτι που συμβαίνει σε κάποια ασαράντιστα κυρίως μωρά στα οποία διδεται μπουκάλι ή πιπίλα. Το μωρό μπερδεύεται γιατί έχει από τη μία τη θηλή της μαμάς και από την άλλη τη θηλή του μπιμπερό, που είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Τελείως διαφορετικός είναι και ο τρόπος που το μωρό πίνει γάλα στη μία περίπτωση και στην άλλη. Με το θηλασμό πρέπει να καταβάλει προσπάθεια, με το μπιμπερό το γάλα έρχεται αβίαστα. Οπότε αν από νωρίς μάθει στο μπιμπερό, σύντομα μπορεί να απορρίψει το στήθος.

 

Όσο το επιτρέπει ο χρόνος σου, προσπάθησε να ενημερωθείς όσο μπορείς καλύτερα σχετικά με το θηλασμό. Και αν το αντέχει η τσέπη σου, θα σου πρότεινα να κλείσεις κάποιο ραντεβού με πιστοποιημένο σύμβουλο, να σου πει και να σου δείξει 5 πράγματα. Είναι δύσκολο με ένα νεογέννητο να το ρίξεις στη μελέτη.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ότι είναι λάθος όλο αυτό αλλά δυστυχώς το κατάλαβα αργά!!! Σήμερα το μεσημέρι τον έβαλα στο στήθος κ με το ζόρι έκατσε 5 λεπτά. Μετά το παράτησε κ άρχισε να τσιρίζει. Τον ηρέμησα κ ξανά προσπάθησα αλλά πάλι τίποτα. Προσπάθησα κάνα 20 λεπτό κ τιποτα. Μετά από πολύ γκρίνια αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου χωρίς να φάει. Ούτε ξένο γαλα. Υπάρχει περίπτωση τώρα που είναι νηστικός να πιάσει το στήθος; το ελπίζω γιατί δεν αντέχω να τον ακούω να κλαίει σπαράζει η καρδιά μου!:-(

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ότι είναι λάθος όλο αυτό αλλά δυστυχώς το κατάλαβα αργά!!! Σήμερα το μεσημέρι τον έβαλα στο στήθος κ με το ζόρι έκατσε 5 λεπτά. Μετά το παράτησε κ άρχισε να τσιρίζει. Τον ηρέμησα κ ξανά προσπάθησα αλλά πάλι τίποτα. Προσπάθησα κάνα 20 λεπτό κ τιποτα. Μετά από πολύ γκρίνια αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου χωρίς να φάει. Ούτε ξένο γαλα. Υπάρχει περίπτωση τώρα που είναι νηστικός να πιάσει το στήθος; το ελπίζω γιατί δεν αντέχω να τον ακούω να κλαίει σπαράζει η καρδιά μου!:-(

Βασικά όπως έμαθε το μπουκάλι, έτσι πρέπει να το ξεμάθει. Και να το ξεμάθεις κι εσύ επίσης. Δηλαδή μέχρι να σαραντίσει τουλάχιστον μη δίνεις και καθόλου, αν γίνεται. Ούτε πιπίλα. Δεν έχω εμπειρία με απόρριψη στήθους, οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να σε συμβουλεύσω σωστά. Αλλά ξέρω ότι είναι επιζήμιο και για την παραγωγή σου το να μη θηλάζεις σε αυτή τη φάση. Τώρα να σου πω για νοσοκομειακό θήλαστρο και να δίνεις το γάλα με σύριγγα? Ίσως είναι πολύ νωρίς για να μπλέξεις με αυτά. Προσωπικά θα επέμενα με το στήθος και δε ξανασχολιόμουνα με το μπουκάλι. Θα πρόσφερα συνέχεια, όλες τις ώρες, νύχτα-μέρα μέχρι να το "πιάσει". Και ξαναλέω, τώρα που είναι ακόμα νωρίς και σώζεται πιο εύκολα η κατάσταση, αν οικονομικά το αντέχεις να μιλήσεις με πιστοποιημένο σύμβουλο. Έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας διότι είναι δύσκολο να μάθεις βασικά πράγματα μέσα από ένα φόρουμ. Αν θέλεις πάντως να κρατήσεις κάτι, κράτα αυτό, το μπουκάλι για τις επόμενες εβδομάδες θα πρέπει να το ξεχάσεις. Σαμποτάρει την προσπάθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι, μην πανικοβάλεσαι.

 

Πολύ καλά στα είπε η poulxeria.

 

Ξεχνα όλες τις φοβίες σου, ηρέμησε και απλά προσπάθησε να του δίνεις το στήθος όποτε θέλει. Πριν αρχίσει να κλαίει, πριν αρχίσει να κουράζεται. Οταν είναι ήρεμο το μωρο, είναι πολύ πιο ομαλός και ο θηλασμός.

 

Μη στεναχωριέσαι με κάθε αναποδιά, υπομονή και επιμονή. Μόλις ξυπνήσει πρόσφερε το στήθος και όποτε ανοίγει το στόμα και όποτε αισθάνεσαι ότι κάτι θέλει αλλά δεν ξέρεις τι. Οταν θέλει, θα θηλάζει. :wink:

 

Μην αγχώνεσαι. Ψάξε και άλλα θέματα θηλασμού εδώ μέσα, θα βρεις πολύ χρήσιμες εμπειρίες και συμβουλές. Για πολλές από μας είναι δύσκολα στην αρχή αλλά τα καταφέρνεις τελικά. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα ξανά τώρα κ έκατσε στο στήθος 10 λεπτά 10 γεμάτα!! Από το τίποτα κάτι είναι κ αυτό. Ξένο του έδωσα τώρα αναγκαστικά γιατί πρέπει για να πάρει βιταμίνη που μου είπε ο παιδίατρος. Την ανακατεύεις στο γάλα. Του έδωσα όμως μόνο 15 ml

Δηλαδή μια φορά την ημέρα αναγκαστικά πρέπει να πίνει κ ξένο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα ξανά τώρα κ έκατσε στο στήθος 10 λεπτά 10 γεμάτα!! Από το τίποτα κάτι είναι κ αυτό. Ξένο του έδωσα τώρα αναγκαστικά γιατί πρέπει για να πάρει βιταμίνη που μου είπε ο παιδίατρος. Την ανακατεύεις στο γάλα. Του έδωσα όμως μόνο 15 ml

Δηλαδή μια φορά την ημέρα αναγκαστικά πρέπει να πίνει κ ξένο.

15ml μπορεί να σου φαίνονται λίγα, για τόσο μικρό μωράκι όμως είναι ποσότητα. Σε μια συνάντηση στο μαιευτήριο που γέννησα μας έδειξαν το μέγεθος στομαχιού ενός μωρού ημερών. Θα εκπλαγείς από το πόσο μικρό είναι. Αν είναι απαραίτητη η βιταμίνη, εγώ θα σου έλεγα να τη διαλύσεις σε ακόμα μικρότερη ποσότητα γάλακτος. Θα στο ξαναπώ, επειδή οι πρώτες εβδομάδες είναι πολύ πολύ ΠΟΛΥ σημαντικές για την εδραίωση της γαλουχίας (συνήθως στην αρχή γίνονται τα σοβαρότερα λάθη) κι επειδή προφανώς σου έχουν πει "ό,τι να'ναι", όσο μπορείς να αφαιρείς από ξένο γάλα, τόσο το καλύτερο. Δεν ξέρω, πιθανόν να μην είναι τραγικά τα 15ml, απλώς επειδή ξεκινήσατε λίγο περίεργα, θέλει μια προσοχή παραπάνω.

Θα μπορούσες επίσης και να εξασκηθείς στο να βγάζεις λίγο γάλα από το στήθος σου με το χέρι, και αυτό το γάλα να μπαίνει σε μια σύριγγα μαζί με τη βιταμίνη. Νομίζω πως αυτό είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 ώρες έκλαιγε κ τον έβαλα στο στήθος. Έκατσε 10 λεπτά. Δεν του έδωσα ξένο. Ελπίζω ότι στο επόμενο γεύμα να φάει κάτι παραπάνω. Πόση ώρα κάνει ένα βρεφος στο στήθος; για να ξέρω ότι χόρτασε; όσο για την βιταμίνη θα το δίνω μάλλον όπως ειπες

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να θηλάσεις δε δέχεσαι μπιμπερό επουδενι. Όπως ακριβώς στα περιέγραψε η Πουλχερία στο πρώτο της ποστ είναι. 2 παιδιά θηλασα, το ένα θηλάζει ακόμα και τα δύο το πρώτο διάστημα έτρωγαν για καμιά ώρα. Το δεκάλεπτο το κούρασε για αυτό κοιμήθηκε. Εμένα οι μαιες στο νοσοκομείο (δημόσιο) μου έλεγαν αν κοιμάται κατά τη διάρκεια του θηλασμού να τα γαργαλαω στις πατούσες ή το μάγουλο να ξυπνάνε. Αν ξυπνήσουν και συνεχίσουν το γεύμα σημαίνει ότι πεινάνε ακόμα αν όχι τα έβαζα για ύπνο. Βιταμίνη D δίνεται αδιάλυτη σε σταγόνες. 2 σταγόνες / μέρα.

Εικάζω ότι είσαι σε ιδιωτικό μαιευτήριο χωρίς rooming in και προκειμένου να μην είναι ανήσυχα τα μωρα και να μην πρέπει να τα πηγαινοφέρνουν στις μητέρες έχουν βρει το κόλπο με το μπουκάλι είτε για να βεβαιωθούν τάχα ότι χορταίνει είτε για τη βιταμίνη κοκ.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...