Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το μωρο δεν εχει κατεβει ακομα...


Recommended Posts

καλημερα σας!!

θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας..

χτες πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι το μωρο ακομα δεν εχει κατεβει, και δεν ηταν πολυ ευχαριστημενη με αυτο..θα πρεπει επιγοντως να αρχισω να περπαταω ωρες για να μην εχουμε προβλημα..

η αληθεια ειναι οτι με αγχωσε αρκετα με αυτο..γιατι οπως καταλαβαινετε αλλο να περπατας και αλλο να περπατας ωρες..δεν με παιρνουν τα ποδια μου..εδω μεχρι τη γωνια παω ενα τετραγωνο και μετα πρεπει να ξεκουραστω κανα τεταρτο για να γυρισω..

βρισκομαι στην37η βδομαδα, και απο την αλλη βδομαδα αρχιζω και τις nst εξετασεις..

 

συνηθως βρε κοριτσια ποτε αρχιζει να κατεβαινει το μωρο?εχει οντως αργησει τοσο πολυ?και τι επιπλοκες μπορει να εχει αυτο αν εχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και της κουμπαρας μου δεν κατεβαινε και περπαταγε . Τελικα κατεβηκε (αλλα περπαταγε πολυ) . Αν δεν κατεβαινε δεν ξερω τι θα γινοταν (πιθανοτατα τεχνητοι πονοι ή καισαρικη).

 

Τωρα αν σε κουραζει το περπατημα πες της το. Να πρχωρας μεσα στο σπιτι μπορεις?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο σπιτι περπαταω και δουλειες κανω προσπαθω να μην καθομαι..

απλα η περιοχη που μενω ειναι ολο ανηφοροκατηφορες οποτε το πολυ περπατημα εξω ειναι δυσκολο..θα πρεπει επι τουτου να παμε καπου για περπατημα που εχει ισωμα..

μαλλον αυτο θα κανω αρχιζοντας απο σημερα..

θα δειξει..

συνηθως σε ποια βδομαδα το μωρο εχει κατεβει?ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

fasolaki εγω θυμαμε με το που μπηκα στο μηνα μου πηγα στο γιατρο και μου ειπε πως το μωρο ακομη δεν εμπεδοθηκε δηλαδη δεν μπηκε στη λεκανη μου λεει περπατημα ξεκινησα κι εγω να περπαταω και σε μια εβδομαδα που ξαναπηγα μου ειπε οτι το μωρο εμπεδοθηκε και ειχα και διαστολη 2.δεν ξερω τελικα αν βοηθησε το περπατημα η αν ηταν να γινει.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει πει η γυναικολόγος μου ότι συνιστάει στις ετοιμόγεννες να κάνουν γενική στο σπίτι, πλύσιμο κανα χαλί κτλ!....μάλλον για να κατέβει το παιδί....και βρίσκουν λεει και το σπίτι καθαρό μετα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fasolaki κι εμένα η μπέμπα δεν είχε κατέβει μέχρι και τη μέρα που γέννησα..Γέννησα 40 w 5d..τη προηγούμενη μέρα είχα γιατρό ο οποίος μου είπε ότι το μωρό δε κατέβηκε ακόμα και σε 3 μέρες θα έμπαινα για πρόκληση αλλά η μπέμπα μας πρόλαβε..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όσο κι αν περπάταγα και όσο κι αν καθάριζα το σπίτι, το μωρό δεν κατέβηκε, οπότε στις 40 εβδ. + 2 ημ. έκανα καισαρική. Ίσως όμως να 'ταν να μην κατέβει...

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

και μενα δεν εχει κατεβει καθολου, και ειμαι 39η εβδομαδα.Παντως κοριτσια, το περπατημα μπορει να βοηθαει (ισως), αλλα ξερω απειρες περιπτωσεις γυναικων που κανανε μαραθωνιους και δε κατεβηκε ποτε το παιδι, και αλλες που ενω ηταν συνεχεια ξαπλωμενες μια χαρα εμπεδωθηκε.

 

και μενα παντως με απασχολει αρκετα αυτο.Μαλλον, παω για προκληση την αλλη βδομαδα, υποψιαζομαι οτι δεν θα κατεβει ουτως η αλλως, οποτε παμε για καισαρικη.Δε με πειραζει, οτι ειναι να γινει, ας γινει!!! Απλα, ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ !!! δεν ειναι κοιλια πια αυτη που εχω, το ολυμπιακο σταδιο μαζι με τους χωρους παρκινγκ ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Δε με πειραζει, οτι ειναι να γινει, ας γινει!!! Απλα, ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ !!!

 

Συμφωνώ! Και πάνω απ' όλα να γεννιούνται γερά παιδιά! Εμένα τώρα πιο πολύ με αγχώνει μην έχω πάλι υπερέμεση εγκυμοσύνη και νοσηλευτώ παρά το ότι θα κάνω πάλι καισαρική!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..οποτε ουτε φυσιολογικο αλλα ουτε και μη φυσιολογικο..απλα συμβαινει..

οχι τιποτα αλλο ειχα αρχισει να εχω τυψεις που εφερα γυναικα προχτες να μου κανει τα βαρια στο σπιτι και δεν τα εκανα μονη μου.. :lol::lol:

 

συνεπως απλα περπαταμε και περιμενουμε..σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φασολακι εμενα η μπεμπα εχει γυρισει εδω και πολυ καιρο ομως μεχρι την περασμενη Πεμπτη που πηγα στο γιατρο ηταν ψηλα, δεν ειχε εμπεδωθει το κεφαλι στη λεκανη. Τον ρωτησα αν θελει να περπαταω και μου ειπε οχι.... Την Παρασκευη εχω παλι ραντεβου να δουμε τι γινεται. Τι ειναι βρε παιδια οι εξετασεις NST? Μη με αγχωνετε τελευταιες μερες!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη εχω παλι ραντεβου να δουμε τι γινεται. Τι ειναι βρε παιδια οι εξετασεις NST? Μη με αγχωνετε τελευταιες μερες!! :shock:

 

τιποτα κοριτσι μου, σου βαζουνε κατι καλωδια και ακουνε τη καρδια του μωρου και νομιζω βλεπουν αν εχεις συσπαασεις, κατι τετοιο... ολες το κανουμε.. το χω κανει ηδη 2 φορες και το εχεις σιγουρα στο τοκετο... μην αγχωνεσαι... (καλα, μιλαω εγω τωρα, τελος παντων) αγχωσου, με μετρο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι απο την αρχη της εγκυμοσυνης ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση το περπατημα που λενε, δεν ισχυει. Τελικα ο καθενας λεει τα δικα του μου φαινεται, τι να πω :roll:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου ανεβοκατεβαινε σκαλιά για πολλή ώρα πριν γεννήσει για να κατέβει το μωρό.Γέννησε μια χαρά!!!

Εγώ με τόσο περπάτημα και τόσες δουλειές στο σπίτι γέννησα με καισαρική γιατί τελευταία στιγμή γύρισε με το πρόσωπο ενώ σπάσαν τα νερά και φάγαμε και τους πόνους όλους.

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη εχω παλι ραντεβου να δουμε τι γινεται. Τι ειναι βρε παιδια οι εξετασεις NST? Μη με αγχωνετε τελευταιες μερες!! :shock:

 

τιποτα κοριτσι μου, σου βαζουνε κατι καλωδια και ακουνε τη καρδια του μωρου και νομιζω βλεπουν αν εχεις συσπαασεις, κατι τετοιο... ολες το κανουμε.. το χω κανει ηδη 2 φορες και το εχεις σιγουρα στο τοκετο... μην αγχωνεσαι... (καλα, μιλαω εγω τωρα, τελος παντων) αγχωσου, με μετρο!!! :D

 

Να'σαι καλα φυστικακι μου, γελασα με το "αγχος με μετρο"!!! Αααα οκ αυτο το εχω δει να το κανουν σε αλλη, ωραια ειναι που ακους την καρδουλα του μπεμπε!!! Φυστικακι εσυ σε ποια βδομαδα εισαι? Δεν εχεις τικερακι και δε μπορω να δω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα fasolaki εγώ γέννησα ακριβώς σαράντα εβδομάδων παρά μια μέρα για την ακρίβεια. Το μωρό από πολύ νωρίς είχε πάρει θέση και είχε αρχίσει η εμπέδωση. Σε μια εξέταση που πήγα να κάνω όμως για να δούμε τη διαστολή λίγες μέρες πριν γεννήσω διαπιστώσαμε οτι το μωρό είχε φύγει από τη θεση του. είχε ανέβει αρκετά ψηλά και παρά το περπάτημα που είχα ρήξει στο μεσοδιάστημα δεν έλεγε να κατέβει. Τότε κάναμε υπέρηχο για να δούμε σε τι κατάσταση είναι το αμνιακό υγρό προκειμένουμε να περιμένουμε λίγο ακόμη και να μην το πάρουμε με καισαρική και ο γιατρός διαπίστωσε οτι το μωρό είχε μια περίδεση στο λώρο γύρω από το λαιμό που το κρατούσε ψηλά. Δεν είναι κάτι το συνταρακτικό μην αγχώνεσαι απλά πες του γιατρού σου να τσεκάρει κι αυτό το ενδεχόμενο γιατί και ο δικός μου τελευταία στιγμή το αντιλήφθηκε. Ακόμη και με την περίδεση το μωρό δεν κινδυνεύει εγώ γέννησα τελικά φυσιολογικά απλά μου πήρε λίγες ώρες παραπάνω μέχρι ο μπόμπιρας να αποφασίσει να βγει. :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Ααααα φυστικακι μου εσυ εισαι πολυ προχωρημενη!!! Αντε με το καλο ζουζουνα μου, με εναν πονο!

 

:wink: Χριστινα

 

εγω ειμαι προχωρημενη!!Το μωρο δε λεει να προχωρησει!! (προς τα κατω).

 

Απο κει που ημουνα μεσ το αγχος (και μια που λεμε... με το μετρο,μιλαμε για πολλα μετρα!!!)μη τυχον και βγει προωρο, τωρα κοντευει να βγει και να παει να δωσει κατ ευθειαν πανελληνιες!!

Link to comment
Share on other sites

Να περπατάς όσο μπορείς!!

Τα ίδια μου έλεγε κι εμένα, μάλιστα το πρωί στις 23 του μήνα μου έκανε υπέρηχο, nst, και έλεγχο τραχήλου και δε φαινόταν τίποτα σχετικό με γέννα.

Ε, το βράδυ της ίδιας μέρας έσπασαν τα νερά μου!!!

 

Μπορεί να συμβεί εκεί που δεν το περιμένεις!!

Link to comment
Share on other sites

το πιο ενοχλητικό από όλα είναι που τόσο καιρό δεν κουνιόμουν για να μην γεννήσω πρόωρα!!τότε είχα και πόνους περιόδου και συσπάσεις συνέχεια!!!!

είχα πάθει εξάρτηση από τα πρεπαρ!!!!

τώρα που θέλω να γεννήσω, δεν έχω τίποτα από αυτά :shock::shock:

παρόλο που περπατάω 2 ώρες την ημέρα και κάνω όοοολες τις δουλειές :lol::lol::lol:

ότι θέλουν μας κάνουν από τώρα αυτά τα παιδιά!!!!!!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι καλα μου δινετε κουραγιο..απορω γιατι αγχωθηκα τοσο..

μα μου το ειπε με ενα στυλ οτι φταιω εγω που δεν κατεβηκε ακομα το μωρο και ελεγα τι δεν κανω καλα..

οχου και αυτοι οι γιατροι...δε λεω ανθρωποι ειναι και μπορει να εχουν τα δικα τους καποιες φορες, αλλα και εμεις τι φταιμε?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν εχω γινει αναισθητη αλλα οσο περνανε οι μερες τοσο πιο ηρεμη νοιωθω και λεω σε ολους "Οποτε θελει ας βγει" Τι να βγει σημερα τι να βγει τελος του μηνα .......... Ισως γιατι απολαμβανω πλεον την κοιλια μου παρολο το βαρος κλπ και τις τελευταιες μερες που κουβαλαω μεσα μου το μωρακι μου ...... Ο μπαμπας της βεβαια το ακριβως αντιθετο, εχει λυσσαξει να κοιταχτει καταπροσωπο με την κορη του και μου δηλωνει για να το ξερω οτι μαζι της θα ειναι αιωνια ερωτευμενος :D

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

και μενα δεν εχει κατεβει καθολου, και ειμαι 39η εβδομαδα.Παντως κοριτσια, το περπατημα μπορει να βοηθαει (ισως), αλλα ξερω απειρες περιπτωσεις γυναικων που κανανε μαραθωνιους και δε κατεβηκε ποτε το παιδι, και αλλες που ενω ηταν συνεχεια ξαπλωμενες μια χαρα εμπεδωθηκε.

 

και μενα παντως με απασχολει αρκετα αυτο.Μαλλον, παω για προκληση την αλλη βδομαδα, υποψιαζομαι οτι δεν θα κατεβει ουτως η αλλως, οποτε παμε για καισαρικη.Δε με πειραζει, οτι ειναι να γινει, ας γινει!!! Απλα, ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ !!! δεν ειναι κοιλια πια αυτη που εχω, το ολυμπιακο σταδιο μαζι με τους χωρους παρκινγκ ειναι!!

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧ! :D

 

Άντε με το καλό και με έναν πόνο που λένε :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...