Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και σάκχαρο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σε όλες/όλους,

 

Ξέρει κανείς πόσο πρέπει να είναι η μέτρηση του σακχάρου

μια ώρα μετά το φαγητό, με το μηχανάκι;

 

Θα πρέπει νηστική η μέτρηση να μην είναι πάνω από 90 και φαγωμένη μετά από 1 ώρα όχι πάνω από 120. Επίσης, αν δανείστηκες το μηχανάκι από το φαρμακείο θα πρέπει να το καλιμπράρεις, δηλαδή να τεστάρεις πόσο απόκλιση έχει από την πραγματική τιμή (γιατί μπορεί να έχει μέχρι και 30% οπότε δεν κάνεις τίποτα). Για να κάνεις το τεστ θα πας ένα πρωί νηστική να μετρήσεις σε εργαστήριο το ζάχαρο και από το αίμα που θα σου πάρουν με την ίδια σύριγγα θα βάλεις να μετρήσει και το μηχανάκι. Αν έχει μεγάλη απόκλιση καλύτερα να πάρεις ένα άλλο πιο καινούργιο. Με τον καιρό οι μετρήσεις τους αποκτούν όλο και μεγαλύτερη απόκλιση. Μια απόκλιση μέχρι 10% είναι μια χαρά. Καλό ξεκίνημα και ότι θέλεις εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο Google βρήκα αυτό

http://www.diabetes.org.cy/index.php?option=com_content&task=view&id=99&Itemid=33

 

Το ανώτατο όριο μία ώρα μετά το γεύμα είναι 140 mg/dL σύμφωνα με

το παραπάνω.

 

Θα ήθελα από άλλα μέλη του Φόρουμ που κάνουν μετρήσεις να

μου πούνε τι τους είπαν ο γυναικολόγος/ενδοκρινολόγος για τις

μετρήσεις τους. Ποιες είναι οι τιμές στόχος;

squsqucrd20081013_1_Skiouraki++is.png
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο Google βρήκα αυτό

http://www.diabetes.org.cy/index.php?option=com_content&task=view&id=99&Itemid=33

 

Το ανώτατο όριο μία ώρα μετά το γεύμα είναι 140 mg/dL σύμφωνα με

το παραπάνω.

 

Θα ήθελα από άλλα μέλη του Φόρουμ που κάνουν μετρήσεις να

μου πούνε τι τους είπαν ο γυναικολόγος/ενδοκρινολόγος για τις

μετρήσεις τους. Ποιες είναι οι τιμές στόχος;

 

Εμένα 2 ενδοκρινολόγοι και 1 γυναικολόγος μου έδωσαν σαν στόχο το 120. Δεν ξέρω αν το έκαναν για να είμαι πιο πειθαρχημενη ή για κάποιο άλλο λόγο. Βάλε όμως ένα στόχο που να μην τον ξεπερνάς γιατί πίστεψέ με είναι εύκολο να χάσεις τη μπάλα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΣΤΣΙΑ Η ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 94 ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ 120-130

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το ζάχαρο. Έκανα την καμπύλη ζαχάρου όταν είμουν στον 7ο και από τότε δεν ξαναέκανα σχετική εξέταση ούτε πήρα το κοινό μηχανάκι που μετράει το ζάχαρο. Δεν μου είπε τίποτα ο γιατρος. Από την άλλη τον τελευταίο καιρό δεν προσέχω καθόλου την διατροφή μου, και παγώτα τρώω κάθε μέρα και nutella, και φαγητό απέξω. Υπάρχει περίπτωση να μου έχει ανέβει το ζάχαρο και να μην το έχω πάρει χαμπάρι?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το ζάχαρο. Έκανα την καμπύλη ζαχάρου όταν είμουν στον 7ο και από τότε δεν ξαναέκανα σχετική εξέταση ούτε πήρα το κοινό μηχανάκι που μετράει το ζάχαρο. Δεν μου είπε τίποτα ο γιατρος. Από την άλλη τον τελευταίο καιρό δεν προσέχω καθόλου την διατροφή μου, και παγώτα τρώω κάθε μέρα και nutella, και φαγητό απέξω. Υπάρχει περίπτωση να μου έχει ανέβει το ζάχαρο και να μην το έχω πάρει χαμπάρι?

 

Αν η καμπύλη σου ήταν καλή στον 7ο, οι πιθανότητες να το ανέπτυξες μετά είναι πολύ λίγες. Ακόμα κι αν έγινε όμως αυτό, ό,τι έγινε έγινε, έχεις φτάσει στο τέλος τώρα οπότε μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

Είχα πολύ καλή καμπύλη όλα εντός φυσιολογικών τιμών. Έκανα την μεγάλη των 100 ml. Όλα καλά. Αλλά μέχρι τότε πρόσεχα. Μετά με πήρε η μπάλα γιατί εφησυχάστηκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ έκανα τη μεγάλη καμπύλη τη Δευτέρα και μου βγήκε 160 στα 120 .. :?

Βέβαια εγώ έχω χάσει μέχρι στιγμής 12 κιλά και γι αυτό το λόγο ξέφυγα λίγο, κι εδώ στο χωριό άρχισα τις λαδομπούκες, κάτι γλυκά, νουτέλες και άλλες χαζομαρίτσες σε υπερθετικό βαθμό κατανάλωσης και ίσως γι' αυτό την πάτησα .. :P:oops::oops::(

Σήμερα περιμένω το μηχανάκι με τις ταινίες και ξεκινάω μετρήσεις για 1 εβδομάδα και η γυναικολόγος μου μου είπε ότι δεν πρέπει να ξεπερνάει η μέτηση μετά απο 1 ώρα φαγητού τα 125 - 130 ..

Ειλικρινά φοβάμαι πολύ αυτή τη διαδικασία και εύχομαι να μη χρειαστεί να κάνω ενέσεις .. :cry::cry::cry: ΄

Είμαι στην 27η εβδομάδα και άπο δω και πέρα για 2,5 μήνες θέλει πολλή προσοχή.. :oops:

Αυτή η εγκυμοσύνη τελικά μου έχει βγεί ανάποδη .. :cry:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η ενδοκρινολογος μου ειπε <90 πριν φαγητου και <135 μετα 1 ωρας φαγητου.Τωρα πια κανω μετρησεις μονο μια ωρα μετα φαγητου ,μονο στο πρωινο κανω και τις δυο γιατι σηκωνομαι το πρωι με σακχαρο γυρω στο 110.Απο 10 μοναδες ινσουλινης εχω φτασει να κανω 14 μοναδες και μαλλον θα τις ανεβασω κι αλλο.Δε μπορω να καταλαβω ενω ολα τα γευματα ειναι οκ γιατι σηκωνομαι το πρωι με σακχαρο.Εχει καποια αλλη το ιδιο προβλημα?Και αν ναι τι της ειπε ο γιατρος της?!!!

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η ενδοκρινολογος μου ειπε <90 πριν φαγητου και <135 μετα 1 ωρας φαγητου.Τωρα πια κανω μετρησεις μονο μια ωρα μετα φαγητου ,μονο στο πρωινο κανω και τις δυο γιατι σηκωνομαι το πρωι με σακχαρο γυρω στο 110.Απο 10 μοναδες ινσουλινης εχω φτασει να κανω 14 μοναδες και μαλλον θα τις ανεβασω κι αλλο.Δε μπορω να καταλαβω ενω ολα τα γευματα ειναι οκ γιατι σηκωνομαι το πρωι με σακχαρο.Εχει καποια αλλη το ιδιο προβλημα?Και αν ναι τι της ειπε ο γιατρος της?!!!

 

Να προσέξεις το βραδυνό σου. Ακόμα και αν το ζάχαρο σου 1 ώρα μετά είναι καλό, αν έχεις φάει πολύ θα ανέβει αργότερα και θα μείνει ψηλά, γι'αυτό το πρωί θα ξεκινάς από υψηλή βάση. Δοκίμασε να τρως λιγότερο το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το θέμα με το σάκχαρο .. :?

Σήμερα ήθελα ντέ και καλά να πιώ ένα καφέ απο τα Starbucks που είναι ΤΙΓΚΑ στη ζάχαρη και τη θερμίδα, και μετά απο 1 ώρα είχα σάκχαρο 91 !!!

Προχθές όμως που έφαγα 2 φέτες ψωμί με βούτυρο και μέλι (απο το χωριό το μέλι όχι εμπορίου εμπλουτισμένο με ζάχαρη!) το μηχανάκι έδειξε μετά απο 1 ώρα 150 !!

Και το μηχανάκι είναι καινούριο όχι νοικιασμένο ..

Τι να πώ .. :|

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το θέμα με το σάκχαρο .. :?

Σήμερα ήθελα ντέ και καλά να πιώ ένα καφέ απο τα Starbucks που είναι ΤΙΓΚΑ στη ζάχαρη και τη θερμίδα, και μετά απο 1 ώρα είχα σάκχαρο 91 !!!

Προχθές όμως που έφαγα 2 φέτες ψωμί με βούτυρο και μέλι (απο το χωριό το μέλι όχι εμπορίου εμπλουτισμένο με ζάχαρη!) το μηχανάκι έδειξε μετά απο 1 ώρα 150 !!

Και το μηχανάκι είναι καινούριο όχι νοικιασμένο ..

Τι να πώ .. :|

 

Άμα περίμενες μισή ώρα ακόμα και ξαναέκανες τη μέτρηση με τον καφέ, θα έβλεπες τριψήφιο νούμερο κι εκεί. Δεν μεταβολίζονται όλες οι τροφές με την ίδια ταχύτητα, ειδικά άμα φας πολύ μπορεί στη 1 ώρα η τιμή να είναι καλή και στη 1:30-2 ώρες να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου γλυκά προσοχή με το σάκχαρο!

Είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη διαβήτη και έκανα μόνη μου στα πόδια μου ενέσεις ινσουλίνης και παρόλα αυτά πήρα 44 κιλά, δεν πρόσεχα καθόλου. Έτρωγα γλυκά ενώ είχα σάκχαρο, καφέδες starbucks που αναφέρατε παραπάνω και τέτοια. Μόλις γέννησα μου είπε ο γιατρός ότι ήταν πιθανό από το αρυθμιστο σακχαρο να πέθαινε το μωρό σε μεγάλη εγκυμοσύνη. Γι'αυτό προσοχή. Τώρα στη 4ή μου εγκυμοσύνη (γιατί οι 2 προηγούμενες δεν ευδοκίμησαν) προσέχω σαν τι και έχω και δίδυμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά προσοχή με το σάκχαρο!

Είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη διαβήτη και έκανα μόνη μου στα πόδια μου ενέσεις ινσουλίνης και παρόλα αυτά πήρα 44 κιλά, δεν πρόσεχα καθόλου. Έτρωγα γλυκά ενώ είχα σάκχαρο, καφέδες starbucks που αναφέρατε παραπάνω και τέτοια. Μόλις γέννησα μου είπε ο γιατρός ότι ήταν πιθανό από το αρυθμιστο σακχαρο να πέθαινε το μωρό σε μεγάλη εγκυμοσύνη. Γι'αυτό προσοχή. Τώρα στη 4ή μου εγκυμοσύνη (γιατί οι 2 προηγούμενες δεν ευδοκίμησαν) προσέχω σαν τι και έχω και δίδυμα.

 

Το αρύθμιστο ζάχαρο ενέχει πολλούς κινδύνους και θέλει ΠΟΛΛΗ προσπάθεια για να ελεχθεί. Εγώ είχα ζάχαρο από την 1η μέρα, έχω ρίξει αρκετή πείνα, και μόλις κάνω να φάω κάτι παραπάνω, παίρνω βάρος πολύ εύκολα. Τουλάχιστον όμως έχω κρατηθεί στα 9 κιλά, στο τέλος του 7ου μήνα. Κατά τα άλλα, εγώ προσωπικά έχω καταλήξει ότι πρέπει να τρώει κανείς ακρίδες για να μην ανεβαίνει το ζάχαρο γιατί πλέον έχω δοκιμάσει τα πάντα και κάνω και ινσουλίνη από την αρχή (και πλέον μεγάλη δόση). Το να ξεστρατίσει κανείς μια στο τόσο δεν είναι έγκλημα, μάλιστα ο διαβητολόγος μου μου επιτρέπει ένα ξεστράτημα την εβδομάδα γιατί 'κάνει καλό στα νεύρα' αρκεί όλα τα υπόλοιπα γεύματα να είναι εντός προδιαγραφών. Ο μεγάλος μου φόβος είναι μήπως αυτό το κουσούρι μου μείνει για μετά, γιατί αισθάνομαι μετά από την εμπειρία που έχω αποκομίσει στο θέμα, ότι αυτό είναι ένα πρόβλημα που δεν θα μπορέσω να διαχειριστώ για το υπόλοιπο της ζωής μου αν μου συμβεί, και δεν είναι μόνο το να μην τρως γλυκά, αλλά το να προσέχεις τη διατροφή σου ΚΑΘΕ στιγμή, και αναγκαστικά να κάνεις κάποια στιγμή και ινσουλίνη, με τις παρενέργειες της υπογλυκαιμίας κλπ. Εύχομαι σε κανένα κορίτσι να μην συμβεί, γιατί ενώ έχω περάσει πολλά με την εγκυμοσύνη μου, το ζάχαρο ήταν και είναι το μεγαλύτερό μου βάσανο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι μόνο δεν καταφέραμε να το ρυθμίσουμε αλλά έτρωγα κάθε ημέρα λάθος πράγματα και δεν είχα συνειδητοποιήσει την σοβαρότητα της κατάστασης, έκανα ινσουλίνη από 3 έως 5 φορές την ημέρα. Και το έχω μετανοιωσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι μόνο δεν καταφέραμε να το ρυθμίσουμε αλλά έτρωγα κάθε ημέρα λάθος πράγματα και δεν είχα συνειδητοποιήσει την σοβαρότητα της κατάστασης, έκανα ινσουλίνη από 3 έως 5 φορές την ημέρα. Και το έχω μετανοιωσει!!!

 

Εγώ πάντως σε καταλαβαίνω! Έχω βιώσει πολλές φορές την απογοήτευση της προσπάθειας με το ζάχαρο, εκεί που νομίζεις ότι η τιμή θα είναι καλή, να ανεβαίνει στα ύψη, γιατί ενοχλήθηκε από ένα ροδάκινο, ή 2 κουταλιές ρυζόγαλο χωρίς ζάχαρη...Άντε μετά με τέτοια ψυχολογία να συνεχίσεις... Ζω με την ελπίδα όμως ότι από την 32η εβδομάδα και μετά θα υποχωρήσει, γιατί δεν παλεύεται άλλο (έχω φάει βοσκοτόπια και βοσκοτόπια τόσο καιρό, εγώ και οι αγελάδες της ΔΕΛΤΑ...)

Link to comment
Share on other sites

αχ.. τι να πώ .. εσείς ανεβάσατε σάκχαρο και πήρατε και κιλά ..

εγώ πάλι που έχω χάσει μέχρι στιγμής 12 κιλά και πρέπει να μετράω και σάκχαρο για τους υπόλοιπους 2,5 μήνες ?? εμ δεν τρώω (ο καφές απο τα Στάρμπακς μου μύρισε προχθές!! :P ) εμ πρέπει και να προσέχω τι θα φάω όταν είναι να φάω .. (κι άν το κρατήσω .. :cry: ) ..

κι εκεί που μου είχε ανοίξει κάπως η όρεξη στο χωριουδάκι μου και ξέφυγα λίγο με κάτι γλυκουλάκια .. την πάτησα .. αντε να δώ τι θα τρώω απο δω και πέρα .. :?:(

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Egw ekana kampili tin Deutera me 100 gr kai ta apotelesmata itan nisteia 88, 60' 230 kai sta 120' 201 . X8es pira ta apotelesmata kai o giatros me evale se diaita kai mou eipe na metraw to sakxaro 3 fores ti mera. An eksairesoume x8es meta to mesimeriano (to teleutaio mou snitsel gemisto) pou itan 160 meta apo 1 wra, simera eixa 88 to prwi kai 79 1 wra meta to fagito kai mou sistise na paw se endokrinologo giati einai periergo apo tin mia mera stin alli na pesei toso. Exw tromaksei arketa na pw tin ali8eia..kai peinaw kiolas!!! pote mou den einai provlima kai twra mou fainetai vouno auto pou simvainei!

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε κοριτσια αγχωνομαι πολυ με αυτα που διαβαζω!Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης ολη αυτη η διαδικασια ειναι βουνο το καταλαβαινω αλλα πεςτε μου οταν γεννας σταματας τη ινσουλινες και τα συναφη η σου μενουν ενθυμιο;;;Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 20 κιλα και το παιδι ηταν 4 καμπυλη δεν με ειχε βαλει ο γιατρος να κανω ,και τωρα που αλλαξα γιατρο και της ειπα αυτα φρικαρε κοβει λεει το κεφαλι της οτι ειχα κανει σακχαρο ,και τωρα που ειμαι στο 4ο μηνα ενταξει εχω τρομερο αγχος και ειμαι σιγουρη οτι θα εχω αμα κανω την καμπυλη και πραγματικα δεν ξερω πως θα το αντιμετωπισω!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση γιατί μέχρι τη Δευτέρα που θα πάω στον γιατρό θα σκάσω? Προχθές έκανα εξετάσεις αίματος και ζάχαρο έγραφε 92... Καμπύλη ζαχάρου δεν έχω κάνει, δεν μου έχει πει να κάνω. Η προηγούμενη μέτρηση, 22/12 ήταν 70... Λέτε να έχω πρόβλημα? Ωχ Παναγία μου... Και να έλεγα ότι τρώω ΤΑ γλυκά...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

rav4 πήρα αποτελέσματα χθες και έχω σάκχαρο 95. :twisted: Την προηγούμενη φορά ήταν 94 και το σχόλιο του γιατρού "γλυκούλα είσαι"!! :twisted: Νομίζω ότι πρέπει να προσέχουμε με τα γλυκά και να κάνουμε οπωσδήποτε καμπύλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος έκανα τελικά. Πριν κοιτούσα τις εξετάσεις πάλι γιατί μ έχει φάει το άγχος. 83 έχω τώρα, 79 είχα τον Δεκέμβρη, 80 τον Νοέμβρη. Όσο για το "οπωσδήποτε καμπύλη ζαχάρου" που λες, αν δεν μου το πει ο γιατρός μου δεν το κάνω. Για να μη το ζητάει, σημαίνει πως δεν υπάρχει λόγος. 35 χρόνια ξεγεννάει, δε νομίζω πως δεν ξέρει τη δουλειά του ούτε πως θέλει να βάλει σε κίνδυνο εμένα και το μωράκι μου. Τέλος πάντων, θα δείξει τη Δευτέρα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...