Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι αναζητα παρεα μεγαλυτερων παιδιων;


Recommended Posts

ο γιος μου ειναι 32 μηνων εχει πολλα ξαδερφια διαφορων ηλικιων με τον μεγαλυτερο και το μοναδικο αγορι ενα ξαδερφο 11ετων.Μαζι του παιζει αψογα συννενοουνται και παιζουν ηρεμα,δεν συμβαινει το ιδιο και με τις ξαδερφες του που ειναι μικροτερες απο ηλικιες 3 μηνων εως 8 χρονων,τσακωνεται διαρκως μαζι τους και η συμπεριφορα του ειναι περιεργη και επιθετικη ολο ενταση.και στις κουνιες το ιδιο αποζητα μεγαλυτερα παιδια και οταν τον πλησιαζουν παιδια της ηλικιας του,τους λεει επειδικτικα οτι εγω ειμαι μεγαλυτερος απο εσας!Τι τον επιασε ξαφνικα;τον πηγα να δουμε ενα παιδικο σταθμο και ηθελε να μπει στα νηπια ουτε λογος για το παιδικο τμημα,ειναι μωρα λεει με πανες και πιπιλες!τι να κανω,εχει τυχει σε καμια σας;εχει μαλιασει η γλωσσα μας να του εξηγουμε αλλα τιποτα!εχουμε αρκετους φιλους με παιδακια στην ηλικια του παιζει λιγο μαζι τους αλλα μετα το καθενα στη γωνια του.Ξερω πως μετα τα 3-3,5 τα παιδια αρχιζουν το συνεργατικο παιχνιδι,αλλα επειδη σκεφτομαι να τον ξεκινησω παιδικο.να παρει μια πρωτη γευση για του χρονου σκεφτομαι την αντιδραση του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι αρκετά προχωρημένος (λεκτικά, γλωσσικά κλπ.) για την ηλικία του? Ίσως γι' αυτό να θεωρεί τα άλλα παιδάκια "μικρά". Δεν μου φαίνεται ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα συναρπαστικό που να μπορεί να κάνει ενα συνομηλικο του παιδάκι ώστε να θέλει ο μικρός σου να την παρέα του( πόσο μάλλον οι μικρές ξαδερφουλες), σε αντίθεση με τα μεγαλύτερα παιδιά...

εγώ το βρίσκω εντελώς φυσιολογικό,ειδικά αν είναι και κάπως ώριμο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά προχωρημένος (λεκτικά, γλωσσικά κλπ.) για την ηλικία του? Ίσως γι' αυτό να θεωρεί τα άλλα παιδάκια "μικρά". Δεν μου φαίνεται ανησυχητικό.

Μιλαει κανονικα αλλα θεωρω οπως ολα τα παιδακια της ηλικιας του,γενικα ειναι εξυπνο παιδι αλλα στη σημερινη εποχη ποιο δεν ειναι?απλα με ενοχλει η συμπεριφορα η υπεροπτικη που εχει αρκετες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαει κανονικα αλλα θεωρω οπως ολα τα παιδακια της ηλικιας του,γενικα ειναι εξυπνο παιδι αλλα στη σημερινη εποχη ποιο δεν ειναι?απλα με ενοχλει η συμπεριφορα η υπεροπτικη που εχει αρκετες φορες.

 

Αυτό το έκανε και ο γιος μου , πριν ξεκινήσει παιδικό.Ηταν 2 χρονών και πήγαινε και χωνόταν εκεί που έπαιζαν 6χρονα-8χρονα , ας πούμε με κάρτες ποδοσφαιρικές, αυτά φυσικά τον έδιωχναν κλπ.

Από όταν ξεκίνησε παιδικό θέλει κυρίως συνομήλικους , αν και συμμαθητές ακόμη καλύτερα , και όπου βλέπει μεγάλους δεν πάει ίσως γιατί καταλαβαίνει πλέον την διαφορά τους.:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιος μου ειναι 32 μηνων εχει πολλα ξαδερφια διαφορων ηλικιων με τον μεγαλυτερο και το μοναδικο αγορι ενα ξαδερφο 11ετων.Μαζι του παιζει αψογα συννενοουνται και παιζουν ηρεμα,δεν συμβαινει το ιδιο και με τις ξαδερφες του που ειναι μικροτερες απο ηλικιες 3 μηνων εως 8 χρονων,τσακωνεται διαρκως μαζι τους και η συμπεριφορα του ειναι περιεργη και επιθετικη ολο ενταση.και στις κουνιες το ιδιο αποζητα μεγαλυτερα παιδια και οταν τον πλησιαζουν παιδια της ηλικιας του,τους λεει επειδικτικα οτι εγω ειμαι μεγαλυτερος απο εσας!Τι τον επιασε ξαφνικα;τον πηγα να δουμε ενα παιδικο σταθμο και ηθελε να μπει στα νηπια ουτε λογος για το παιδικο τμημα,ειναι μωρα λεει με πανες και πιπιλες!τι να κανω,εχει τυχει σε καμια σας;εχει μαλιασει η γλωσσα μας να του εξηγουμε αλλα τιποτα!εχουμε αρκετους φιλους με παιδακια στην ηλικια του παιζει λιγο μαζι τους αλλα μετα το καθενα στη γωνια του.Ξερω πως μετα τα 3-3,5 τα παιδια αρχιζουν το συνεργατικο παιχνιδι,αλλα επειδη σκεφτομαι να τον ξεκινησω παιδικο.να παρει μια πρωτη γευση για του χρονου σκεφτομαι την αντιδραση του.

 

Φαση ειναι θα περασει...ξεχνα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...