Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Επανέρχομαι με νεότερα.

Χθες ήρθε ο σύμβουλος θηλασμού (ο οποίος είναι και παιδίατρος) και μας είδε στο σπίτι,μας είπε οτι ο χαληνός δεν είναι τόσο έντονος ώστε να δημιουργεί πρόβλημα κι οτι φαίνεται οτι θα γίνει καλός θηλαστής.Γνώμη του είναι οτι δεν τη βάζω σωστά στο στήθος.Μου την έβαλε εκείνος και θήλασε καλά για κανένα τέταρτο.αλλά μόλις έφυγε δεν τα κατάφερα το ίδιο καλά :( Απορώ με τον εαυτό μου,αφού τα κατάφερνα στο παρελθόν!

Επίσης μου είπε να θηλάζω κ να αντλώ περισσότερο το βράδυ

κορίτσια πρώτα να θηλάζω κ μετά να αντλώ?αυτό δεν το ρώτησα η αλήθεια.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επανέρχομαι με νεότερα.

Χθες ήρθε ο σύμβουλος θηλασμού (ο οποίος είναι και παιδίατρος) και μας είδε στο σπίτι,μας είπε οτι ο χαληνός δεν είναι τόσο έντονος ώστε να δημιουργεί πρόβλημα κι οτι φαίνεται οτι θα γίνει καλός θηλαστής.Γνώμη του είναι οτι δεν τη βάζω σωστά στο στήθος.Μου την έβαλε εκείνος και θήλασε καλά για κανένα τέταρτο.αλλά μόλις έφυγε δεν τα κατάφερα το ίδιο καλά :( Απορώ με τον εαυτό μου,αφού τα κατάφερνα στο παρελθόν!

Επίσης μου είπε να θηλάζω κ να αντλώ περισσότερο το βράδυ

κορίτσια πρώτα να θηλάζω κ μετά να αντλώ?αυτό δεν το ρώτησα η αλήθεια.

 

Πρώτα θα θηλάζεις και μετά να αντλείς, ιδανικά μεταξύ 12-6 το πρωί.

 

Πες μου σε παρακαλώ πόσες πάνες βρέχει το μωρό; Το στήθος σου πως ειναι; Ο παιδίατρος θεωρεί ότι το μωρό σιτίζεται επαρκώς απο εσένα ή όχι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θηλάζουμε απο τις 14:00,κάθε 2 ώρες!!!!!!!!!!!:-D:grin::-D:grin::-D 'Εχω 150:grin::-D:grin: εχω 150 ml που έχω αντλήσει στο ψυγείο κ τα λυπάμαι αλλά απο την άλλη αν τα δώσω

φοβάμαι μην ξαναμάθει το μπουκάλι.

πάνες βρέχαμε 4-5 αλλά λίγο.κενώσεις 2-3 αλλά λίγες σε ποσότητα.Σήμερα που θηλάζαμε όλη μέρα,την αλλάζω συνεχώς.

Το πρόβλημα δεν ήταν οτι εγώ δεν είχα αρκετό γάλα αλλά οτι εκείνη δεν έτρωγε.Και το μπουκάλι ακόμα αργά το έπινε και κοιμόταν πολλές ώρες.Ειδικά το βράδυ αν την αφήσω θα κοιμάται και 7ωρο χωρίς να φάει.Το στήθος μου πρηζόταν συνέχεια κ το άδειαζα με θήλαστρο.

 

Σήμερα που έπιασε θηλή θα δούμε πώς θα πάει το βράδυ μας.Πάντως φαντάζομαι είναι λογικό που είναι κολλημένη πάνω μου συνέχεια έτσι?Και τρώει ανα 1,5 ώρα.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θηλάζουμε απο τις 14:00,κάθε 2 ώρες!!!!!!!!!!!:-D:grin::-D:grin::-D 'Εχω 150:grin::-D:grin: εχω 150 ml που έχω αντλήσει στο ψυγείο κ τα λυπάμαι αλλά απο την άλλη αν τα δώσω

φοβάμαι μην ξαναμάθει το μπουκάλι.

πάνες βρέχαμε 4-5 αλλά λίγο.κενώσεις 2-3 αλλά λίγες σε ποσότητα.Σήμερα που θηλάζαμε όλη μέρα,την αλλάζω συνεχώς.

Το πρόβλημα δεν ήταν οτι εγώ δεν είχα αρκετό γάλα αλλά οτι εκείνη δεν έτρωγε.Και το μπουκάλι ακόμα αργά το έπινε και κοιμόταν πολλές ώρες.Ειδικά το βράδυ αν την αφήσω θα κοιμάται και 7ωρο χωρίς να φάει.Το στήθος μου πρηζόταν συνέχεια κ το άδειαζα με θήλαστρο.

 

Σήμερα που έπιασε θηλή θα δούμε πώς θα πάει το βράδυ μας.Πάντως φαντάζομαι είναι λογικό που είναι κολλημένη πάνω μου συνέχεια έτσι?Και τρώει ανα 1,5 ώρα.

 

Ναι! Αν βρέχει πάνες και δείχνει να ειναι καλα ειναι.

 

Καλή συνεχεια! Και πάτε για ζύγισμα αυτές τις μέρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ζύγισμα έχω σε 5 ημέρες περίπου.Λοιπόν ακόμα και με θηλασμό δεν ξυπνάει το βράδυ!!Δυστυχώς έπρεπε να κάνει κι ένα γεύμα στις 3 και δεν το έκανε γιατί δεν ξύπνησε κι ήμουν κι εγώ πτώμα :roll::oops: οπότε έφαγε στις 12:30 περίπου αλλά είχε φάει καλά και μετά πάλι την ξύπνησα στις 6 αλλά έφαγε ανόρεκτα απο τον έναν μαστό και κοιμήθηκε πάλι.Είναι αρκετό ή κρίνεις οτι χρειάζεται και το γεύμα των 3?Αν πεινούσε δεν θα ξυπνούσε?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το γάλα που άντλησα πόσο αντέχει//24 ή 48 ώρες στο ψυγείο??

 

Ναι, και περισσότερο αλλα να ειναι πίσω πίσω όχι στην πόρτα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ζύγισμα έχω σε 5 ημέρες περίπου.Λοιπόν ακόμα και με θηλασμό δεν ξυπνάει το βράδυ!!Δυστυχώς έπρεπε να κάνει κι ένα γεύμα στις 3 και δεν το έκανε γιατί δεν ξύπνησε κι ήμουν κι εγώ πτώμα :roll::oops: οπότε έφαγε στις 12:30 περίπου αλλά είχε φάει καλά και μετά πάλι την ξύπνησα στις 6 αλλά έφαγε ανόρεκτα απο τον έναν μαστό και κοιμήθηκε πάλι.Είναι αρκετό ή κρίνεις οτι χρειάζεται και το γεύμα των 3?Αν πεινούσε δεν θα ξυπνούσε?

 

Πόσες φορες θηλαζει το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

χθες μέτρησα 7 θηλασμούς,σήμερα απο τις 6,καναμε 4.Αλλά όλο το βράδυ δεν ξύπνησε.

 

7 πιστευω ειναι λίγοι. Καλυτερα αύξησε σε τουλάχιστον 8 κι ιδανικά 8-12.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ αλλά πώς να το κάνω αν η ίδια δεν θέλει??αν δεν κάθεται??μήπως να συνεχίσω να αντλώ/?

Ισως να την θηλασεις άλλη μια φορα πρην κοιμηθείς.το εχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Ισως να την θηλασεις άλλη μια φορα πρην κοιμηθείς.το εχεις δοκιμάσει;

 

Αυτό! Επίσης αγουροξυπνημένη, μισοκοιμισμενη, περπατώντας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος.

Ενώ προχθές πήγαμε καλά,χθες πάλι είχαμε θέμα..Αφού κοιμήθηκε σερί πάλι μέχρι τις 06:00,την ξυπναω κ την ταίζω με το ζόρι σχεδόν.Εκατσε μόλις 5 λεπτά στο στήθος.Στις 9 το ίδιο.Στις 11 κ 12.30 κάναμε γεύμα κ μετα κοιμόταν σχεδόν όλη μέρα με πολύ λίγες πάνες κ καθόλου συνεργασία στο στήθος (έκλαιγε όταν την εβαζα) Στις 18:00 της έδωσα δικό μου αντλημένο κι απο κει κ έπειτα όποτε καθόταν στο στηθος στο τέλος του γευματος έκλαιγε κ μασούλαγε τη γροθιά της κ τελικά ξαναδωσα δικό μου αντλημένο αφού έκλαιγε όταν την ξανάβαζα στο στηθος.Ηπιε 50 ml κι έπεσε ξερή 23:00-5:00 που την ξύπνησα πάλι με το ζόρι.Εφαγε αλλά δεν ξανακάθεται τώρα κ ψιλοκλαίει.Αν της δώσω συμπλήρωμα μόνο θα κοιμηθεί.

Γιατί δεν κάθεται στο στήθος?Γιατί θέλει πάντα το μπουκάλι στο τέλος του γεύματος?Γιατί κοιμάται τόσο?μήπως φταίει που την ξυπνάει συνεχεια ημεγάλη κ χάνει τις ώρες της?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Νομίζω πως το βασικό πρόβλημα είναι η σύγχυση θηλών, Μήπως, τώρα που έχετε παρακολούθηση από παιδίατρο-IBCLC, να εφάρμοζες σίτιση με σωληνάκι;

 

Επίσης, ίσως να ξανακοίταζες το θέμα του κοντού χαλινού, μήπως δεν είναι τόσο "αθώος" τελικά.

 

Αφού έχουν μειωθεί οι πάνες και δεδομένης και της ζέστης που κάνει, θα πρότεινα να δίνεις αντλημένο γάλα σε κάθε γεύμα, αφού θηλάσει.

 

Τέλος (αν και απομακρυσμένο σενάριο) υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα το μωράκι να είναι άρρωστο; Έχει ζωηρό κλάμα και ζωηρές κινήσεις χεριών-ποδιών;

Link to comment
Share on other sites

τρεις γιατροί που την είδανε μου είπαν οτι απο το κλάμα κ μονο φαίνεται οτι ναι καλά.Σωληνάκι θα πάρω το sms της medela.ο σύμβουλος λέει οτι απλά είναι λίγο τεμπέλα κι ίσως όταν δυναμώσει να τρωει καλύτερα.μακάρι :|

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Νομίζω πως το βασικό πρόβλημα είναι η σύγχυση θηλών' date=' Μήπως, τώρα που έχετε παρακολούθηση από παιδίατρο-IBCLC, να εφάρμοζες σίτιση με σωληνάκι;

 

Επίσης, ίσως να ξανακοίταζες το θέμα του κοντού χαλινού, μήπως δεν είναι τόσο "αθώος" τελικά.

 

Αφού έχουν μειωθεί οι πάνες και δεδομένης και της ζέστης που κάνει, θα πρότεινα να δίνεις αντλημένο γάλα σε κάθε γεύμα, αφού θηλάσει.

 

Τέλος (αν και απομακρυσμένο σενάριο) υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα το μωράκι να είναι άρρωστο; Έχει ζωηρό κλάμα και ζωηρές κινήσεις χεριών-ποδιών;[/quote']

Αρρωστο αποκλείεται να είναι,το είδαν 2 γιατροί αυτεσ τι μερεσ κ είπαν οτι ειναι μια χαρά.

λέω να παραγγείλω το sms τησ medela,με το αυτοσχεδιο δεν τα καταφέρνω.Σύγχυση θηλών έπαθε σίγουρα.Σήμερα πίναμε όλη μέρα μόνο στήθοσ κ μόλισ τησ έδωσα 50 ml που ειχα αντλησει γιατί ηταν ανησυχη κ έπιασε το μπιμπερό όπωσ το στηθοσ.Ελπίζω στο επόμενο γευμα να μην κλαιει

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ότι το μωράκι σου είναι πολύ μικρό και πρέπει πάσει θυσία να τρώει...

 

Τον ίκτερο τον ξαναμετρήσατε; Μήπως είναι υψηλός και γι' αυτό είναι νωθρό; Επίσης, μπορείς να ξανακαλέσεις το σύμβουλο θηλασμού για να σου ξαναδείξει τη σωστή στάση - αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν, φυσικά.

 

Τέλος, πιστεύω πως θα σου ήταν πολύ χρήσιμη μια ζυγαριά για βρέφη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος.

Ενώ προχθές πήγαμε καλά,χθες πάλι είχαμε θέμα..Αφού κοιμήθηκε σερί πάλι μέχρι τις 06:00,την ξυπναω κ την ταίζω με το ζόρι σχεδόν.Εκατσε μόλις 5 λεπτά στο στήθος.Στις 9 το ίδιο.Στις 11 κ 12.30 κάναμε γεύμα κ μετα κοιμόταν σχεδόν όλη μέρα με πολύ λίγες πάνες κ καθόλου συνεργασία στο στήθος (έκλαιγε όταν την εβαζα) Στις 18:00 της έδωσα δικό μου αντλημένο κι απο κει κ έπειτα όποτε καθόταν στο στηθος στο τέλος του γευματος έκλαιγε κ μασούλαγε τη γροθιά της κ τελικά ξαναδωσα δικό μου αντλημένο αφού έκλαιγε όταν την ξανάβαζα στο στηθος.Ηπιε 50 ml κι έπεσε ξερή 23:00-5:00 που την ξύπνησα πάλι με το ζόρι.Εφαγε αλλά δεν ξανακάθεται τώρα κ ψιλοκλαίει.Αν της δώσω συμπλήρωμα μόνο θα κοιμηθεί.

Γιατί δεν κάθεται στο στήθος?Γιατί θέλει πάντα το μπουκάλι στο τέλος του γεύματος?Γιατί κοιμάται τόσο?μήπως φταίει που την ξυπνάει συνεχεια ημεγάλη κ χάνει τις ώρες της?

 

Πόσες βρεγμένες πάνες είχε και πόσες κενώσεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε σε παρακαλώ να μην ξαναδωσεις μπουκάλι στο μωρό. Αν σου φαίνεται δύσκολο το sns (που δεν ειναι, λίγη εξάσκηση θελει) και χρειαστεί να δώσεις συμπλήρωμα δώσε με σύριγγα, κουτάλι, κύπελλο.

 

Δοκίμασε διάφορες στάσεις θηλασμού, μην επαναπαύεσαι μόνο στην στάση της αγκαλιάς. Κάτω απο τη μασχάλη βοηθάει πολυ σε μωρά που ειναι λιγο τεμπέλικα, αλλα και καβαλα στο πόδι σου καθιστό.

Κάνε συχνές εναλλαγές στήθους. Μόλις το μωρό αφήσει το στήθος τοποθέτησέ το στο άλλο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εκείνη τη μέρα είχε 2 πάνεσ με κακά και 4 βρεμμένεσ.Ο σύμβουλοσ τη ζύγισε και είχε πάρει 70 γρ σε 1-2μέρεσ.

Χθεσ απέφυγα το μπουκάλι όσο μπορούσα,νομίζω έδωσα μία φορά 50 ml.Ta γεύματά μασ ήταν:

05:00

09:00

11:42

14:30

15:30

18:30

19:30(εδώ ήπιε και τα 50)

23:00

00 :00

01:00

02:00

μεσολάβησαν 6 ώρεσ και ξύπνησε για γάλα στισ 8:00 κ ξανά στισ 10:30.

Απο πάνεσ χθεσ ήμασταν πολύ καλά,αλλάζαμε σε κάθε γεύμα περίπου.

Τι λεσ?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

εκείνη τη μέρα είχε 2 πάνεσ με κακά και 4 βρεμμένεσ.Ο σύμβουλοσ τη ζύγισε και είχε πάρει 70 γρ σε 1-2μέρεσ.

Χθεσ απέφυγα το μπουκάλι όσο μπορούσα,νομίζω έδωσα μία φορά 50 ml.Ta γεύματά μασ ήταν:

05:00

09:00

11:42

14:30

15:30

18:30

19:30(εδώ ήπιε και τα 50)

23:00

00 :00

01:00

02:00

μεσολάβησαν 6 ώρεσ και ξύπνησε για γάλα στισ 8:00 κ ξανά στισ 10:30.

Απο πάνεσ χθεσ ήμασταν πολύ καλά,αλλάζαμε σε κάθε γεύμα περίπου.

Τι λεσ?

 

Τα διαστήματα μεταξυ των θηλασμων ειναι μεγάλα σε καποια γεύματα αλλα συνολικά εχεις 11 θηλασμους που ειναι καλός αριθμός.

 

Κάνε συχνές εναλλαγές στήθους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...