Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιαγιά και διατροφή παιδιού (12 μηνών)


Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω το εξης πρόβλημα με την πεθερά μου. Σε ηλικία 2,5 μηνών έδωσε στο μωρό να δοκιμάσει φακές με μη αποστειρωμένο δικό της κουτάλι. Της είχαμε μιλήσει με τον συζυγό μου να μην δίνει στο μωρό ΤΙΠΟΤΑ απολύτως εαν πρώτα δεν της το έχουμε πει εμείς(ακολουθούσαμε ΠΑΝΤΑ τις οδηγίες της παιδιάτρου μας!).Επειδή εγω δουλεύω και το παιδί θα ξεκινήσει σε βρεφικό σταθμό απο τον Σεπτέμβριο, το κρατάει εκείνη απο την ηλικία των 10 μηνών. Εχτές ενώ το μωρό έχει το δικό της ποτήρι για να πίνει νερό (και μάλιστα βάζω λίγο κρύο και το υπόλοιπο απο την βρύση,για να μην κρυώσει το παιδί) έδωσε στο παιδί να πιεί νερό απο το ψυγείο και μόνο (το οποίο το είχα βάλει για να το πιεί εκείνη) και το οποίο έπινε μια εκείνη και μια έδινε στο παιδί!!! Απο το στόμα της δηλαδή στο στόμα του παιδιού!!!! Απο το κουτάλι που έτρωγε την πάστα της έδινε με το ΙΔΙΟ κουτάλι να φάει το παιδί!!!!! Αυτό επειδή εγώ εκείνη την στιγμή είμουν στην κουζίνα μου το είπε η αδερφή μου και αργότερα το επιβεβαίωσα ρωτώντας και μια φιλή μου η οποία ήταν παρούσα στο περιστατικό.Πέστε μου ΤΙ να κάνω! Είμαι σε κατάσταση υστερίας γιατί πλέον είμαι σίγουρη οτι δεν τήρησε ΤΙΠΟΤΑ απο οτι της είχαμε πει για το μωρό και σίγουρα θα της έδινε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για φαγητό οσο καιρό την κράταγε! Εμείς δηλαδή σαν γονείς να πηγαίνουμε κάθε μήνα στην παιδίατρο να κάνουμε τα εμβόλια του παιδιού και να ακολουθούμε το διατροφικό του πρόγραμμα και η πεθερά μου να κάνει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΚΕΙΝΗ λέγοντας ΠΑΝΤΑ εχω μεγαλώσει τρια παιδιά, δεν ξέρω;

Η παιδίατρος μας είπε οτι ΟΛΟΙ οσοι ασχολούνται με το μεγάλωμα του παιδιού πρέπει να σέβονται οτι ακριβώς τους λέμε και να μην κάνουν οτι πιστεύουν εκείνοι! Και σκέφτομαι οτι αν αργότερα το παιδί παρουσιάσει κάποια αλλεργία θα φταίει εκείνη επειδή θα του είχε δώσε να φάει κάτι το οποίο δεν ήταν στην κατάλληλη ηλικία για να το δεχτεί ο οργανισμός του παιδιού! Πέστε μου τι να κάνω δεν είμαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση. Σήμερα θα πάω να πάρω το παιδί το μεσημέρι και φοβάμαι οτι αν πάω να της μιλήσω δεν θα κρατήσω τα νεύρα μου και θα τσακωθούμε! Είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.Αν ήταν η μάνα μου θα την είχα βάλει στη θέση της, φοβάμαι μην τσακωθώ με τον άντρα μου γιατί δεν παύει να είναι η μητέρα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχάς ψυχραιμία!!!!!!!!! Οι γιαγιάδες γενικά κάνουν συχνά του κεφαλιού τους. Προσπάθησε να της το πεις με ωραίο τρόπο. Μην τσακωθείς μαζί της, θα βγει εις βάρος σου από πολλές πλευρές. Μπορείς να την πάρεις μαζί σου στον παιδίατρο για να τα κούει και αυτή. Εγώ έκανα τουλάχιστον. Της επαναλάμβανα συχνά τι θα τρώει και τι όχι. Της έκανα συχνά λίστες και τις κόλλαγα πάνω από τον νεροχύτη! Τώρα, για θέματα υγιεινής (κοινή χρήση κουταλιών, κλπ.) είναι δύσκολο να την αλλάξεις γιατί αν δεν το έχει μέσα της δε θα το σκεφτεί. Μπορείς με έντεχνο τρόπο να την τρομάξεις φουσκώνοντας τα και λίγο για το τι μπορεί να πάθει το παιδί τρώγοντας πράγματα που δεν πρέπει πχ. θα πάει νοσοκομείο, μπορεί να πεθάνει, κλπ. Το παιδί θα πάει βρεφικό από Σεπτέμβρη? Ε, λίγο έμεινε, υπομονή μέχρι τότε. Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι άμα κολλήσει το μυαλό της γιαγιάς δεν ξεκολλάει. Κι εγώ είχα κάποια τέτοια προβληματάκια, όχι΄σε αυτό το βαθμό όμως. Του έδινε με τα χέρια φαγητό, της έδωσε καρύδια, γλυκά, κλπ ενώ της είχα τονίσει ότι δεν κάνει, μου έλεγε ότι ξεχάστηκε. Ε, αυτά θα τα έχεις. Και η μαμά αν την κρατούσε θα έκανε αυτά και χειρότερα. Απλά, με τη πεθερά μας είναι πιο δύσκολο να εκφραστούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω δεν θα της ελεγα τιποτα ηρεμα και με καλο τροπο... σε ηλικια 2μιση μηνων να δωσει σε βρεφος ΦΑΚΗ!!!!!!!!!!!! Απο τοτε θα ειχαν εξαντληθει τα περιθωρια μου ...και αφου εκανε τετοιο πραγμα ΣΙΓΟΥΡΑ εχει κανει κι αλλα τετοια απιστευτα που δεν ξερεις!

 

Δυστυχως εχεις πεσει στην αναγκη της αφου δουλευεις και δεν μπορεις να κανεις τιποτα... ο,τι και να πεις αφου το εχει μαζι της εσυ μονο θα τσακωνεσαι και θα τρωγεσαι μεσα σου αλλα οταν κλεινει η πορτα αυτη θα κανει ο,τι θελει!

 

Η μονη λυση ειναι να μην το αφησεις ποτε πια στην πεθερα σου ουτε για αστειο... καλυτερα σε ενα βρεφικο σταθμο που ειναι ενημερωμενοι και ξερουνε τι τους γινεται παρα σε μια γυναικα που δινει φακες σ'ενα βρεφος.

Η αλλη επιλογη ειναι να σταματησεις την δουλεια σου μεχρι να παει το παιδι τουλαχιστον 2 χρονων ή να πληρωνεις καπιον ΠΟΛΥ εμπιστο ανθρωπο να την κοιταζει οσο λειπεις!

 

Λυπαμαι παρα πολυ βρισκεσαι σ'αυτην την κατασταση ... και μπορω να νιωσω σε τι ψυχολογια εισαι... εδω εγω διαβασα και φρικαρα!

Θεωνη μου το μωρο εχει εσενα και μονο εσενα ως ασπιδα προστασιας .... μην αφηνεις κανεναν να επεμβαινει....καλυτερα να μαλωσεις με την πεθερα και να εισαι ησυχη με το παιδι σου! Μην υπολογιζεις κανεναν και τιποτα οταν αφορα την σωματικη και ψυχικη υγεια του μωρου!

 

Συγνωμη για τους τονους μου αν ειναι λιγο καπως.....αλλα εξοργηστικα με την πεθερα!!

QacZm4.png

YOU BELIEVE YOU ACHIEVE !!

Link to comment
Share on other sites

βασικα μπορεις να της πεις με ομορφο τρπο πως μπορει να μεγαλωσε τα παιδια της ομως αλλιως μεγαλωναμε πριν 30 χρονια κι αλλιως τωρα....

αλλες συνθηκες υπηρχαν τοτε κι αλλες τωρα :D:wink:

μιλησε της πως αυτο ειναι ειναι σοβαρο ζητημα για σενα και σε ενοχλει αυτο.

μαλιστα εμμεσα θα μπορουσες να της πεις πως αν δεν το κοψει αυτο το χουι και δε σε ακουει θα το πας στο βρεφικο σταθμο,μονο ετσι θα ταρακουνηθει :!:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Μπόρεσα να ηρεμήσω κατά κάποιον τρόπο.Στην αρχή της είχαμε μιλήσει και μάλιστα με πολύ ωραίο τρόπο και εγώ αλλά και ο άντρας μου.Παιδιά..... ΔΕΝ βγάζεις άκρη!

Οσο για την δουλειά δεν μπορώ να την αφήσω γιατι είμαι στο δημόσιο.Υπομονή και μετά ξέρω, το δεύτερο παιδί θα πάει απο την αρχή σε βρεφικό σταθμό.Αυτό είναι το άσχημο.Να μην μπορείς να εμπιστευτείς την γιαγιά του παιδιού σου.Σημειωτεον οτι είναι 75 χρονών και έχει σαν καραμέλα "τρια παιδιά μεγάλωσα δεν ξέρω εγώ;" "Αυτό μου το είπε η μάνα μου!" Δηλαδή πριν 150 χρόνια!! Όπως έλεγε και ο Πόπωτας "εμπρός ΠΙΣΩ!!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα μπορεις να της πεις με ομορφο τρπο πως μπορει να μεγαλωσε τα παιδια της ομως αλλιως μεγαλωναμε πριν 30 χρονια κι αλλιως τωρα....

αλλες συνθηκες υπηρχαν τοτε κι αλλες τωρα :D:wink:

μιλησε της πως αυτο ειναι ειναι σοβαρο ζητημα για σενα και σε ενοχλει αυτο.

μαλιστα εμμεσα θα μπορουσες να της πεις πως αν δεν το κοψει αυτο το χουι και δε σε ακουει θα το πας στο βρεφικο σταθμο,μονο ετσι θα ταρακουνηθει :!:

 

Κατερίνα πριν 50, 44 και 37 χρόνια μεγάλωσε τα παιδιά της.Ο άντρας μου ειναι ο μεσαίος και εγώ είμαι 35. ΔΕΝ βγάζεις άκρη.Ανέχτηκα καρφιά και προσβολές απο εκείνη και δεν μίλαγα.Αυτό όμως εχει να κάνει με το παιδί μου και ΔΕΝ πρόκειται να ανεχτώ - η μάνα μου η ίδια να είναι- το παραμικρό απο δω και πέρα! Την τακτοποίησα με τα λόγια την Κυριακή που μας πέρασε.Το μήνυμα το πήρε! και δεν κατάλαβε και κανένας άλλος τίποτε! Απο δω και πέρα το παιδι θα το βλέπει μόνο οταν θα πηγαίνουμε επίσκεψη ΔΕΝ της το αφήνω ξανά μόνο του.Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου να μου απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα της ελεγα τιποτα ηρεμα και με καλο τροπο... σε ηλικια 2μιση μηνων να δωσει σε βρεφος ΦΑΚΗ!!!!!!!!!!!! Απο τοτε θα ειχαν εξαντληθει τα περιθωρια μου ...και αφου εκανε τετοιο πραγμα ΣΙΓΟΥΡΑ εχει κανει κι αλλα τετοια απιστευτα που δεν ξερεις!

 

Δυστυχως εχεις πεσει στην αναγκη της αφου δουλευεις και δεν μπορεις να κανεις τιποτα... ο,τι και να πεις αφου το εχει μαζι της εσυ μονο θα τσακωνεσαι και θα τρωγεσαι μεσα σου αλλα οταν κλεινει η πορτα αυτη θα κανει ο,τι θελει!

 

Η μονη λυση ειναι να μην το αφησεις ποτε πια στην πεθερα σου ουτε για αστειο... καλυτερα σε ενα βρεφικο σταθμο που ειναι ενημερωμενοι και ξερουνε τι τους γινεται παρα σε μια γυναικα που δινει φακες σ'ενα βρεφος.

Η αλλη επιλογη ειναι να σταματησεις την δουλεια σου μεχρι να παει το παιδι τουλαχιστον 2 χρονων ή να πληρωνεις καπιον ΠΟΛΥ εμπιστο ανθρωπο να την κοιταζει οσο λειπεις!

 

Λυπαμαι παρα πολυ βρισκεσαι σ'αυτην την κατασταση ... και μπορω να νιωσω σε τι ψυχολογια εισαι... εδω εγω διαβασα και φρικαρα!

Θεωνη μου το μωρο εχει εσενα και μονο εσενα ως ασπιδα προστασιας .... μην αφηνεις κανεναν να επεμβαινει....καλυτερα να μαλωσεις με την πεθερα και να εισαι ησυχη με το παιδι σου! Μην υπολογιζεις κανεναν και τιποτα οταν αφορα την σωματικη και ψυχικη υγεια του μωρου!

 

Συγνωμη για τους τονους μου αν ειναι λιγο καπως.....αλλα εξοργηστικα με την πεθερα!!

Jenny και λίγα είπες! Εγώ να δείς σε τι κατάσταση είμουνα.Εκτός ελέγχου! Και το πρόβλημα είναι οτι αυτό με έκανε να ξεσπάσω στον άντρα μου ο οποίος δεν έφταίγε.Για μια εβδομάδα δεν μιλιόμασταν.Το πως πήγαινα στην δουλειά και ερχόμουνα μόνο εγώ το ξέρω.Απίστευτα νεύρα!Πως δεν τράκαρα πουθενά! Το καλό είναι οτι της μίλησε και εκείνος ΠΑΛΙ. Δεν ξέρω βέβαια τι της είπε και πως της το είπε αλλα όπως θα διάβασες την τακτοποίησα και εγω μετά απο εκείνον.Το μήνυμα λοιπόν το πήρε ΚΑΘΑΡΑ.Αν θέλει να το φτάσουμε στα άκρα η ευθύνη θα είναι δική της πλέον.Αυτή είναι που μας δημιουργεί προβλήματα με το να ανακατεύεται και να θέλει να περνάει το δικό της σε ΟΛΑ! Ξεχνάει ενα βασικό όμως. Το παιδί εχει για γονείς ΕΜΑΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωνη μο υπονομη.. (γι αρχη)

μετα ενα αγριο σιχτιρισμα ισως την βαλει στη θεση της..

το ξερω οτι θα εχεις ροβλημα με τον αντρα σο σε αυτο αλλα εγω σε οτι αφορα το παιδι ειμαι ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβηθηκε.. Τους παιρνει και τους σηκωνει κι σε οποιον δεν αρεσει ξιδι..

Υπενθυμισε στην πεθερα της οτι την εποχη που μεγαλωνε αυτη τα παιδι ατης, αν επεφτε κατω το ψωμι, το φυσουσαν να φυγουν τα χωματα, το φιλουσαν για να τους συγχωρεσει ο θεος που το εριξαν κατω και το ετρωγαν.. Τωρα αν φαει το απδι απ το δρομο το ψωμι το πιο πιθανο ειναι να καταληξει στο νοσοκομειο..

Θυμισε της την τρυπα του οζοντος, την ατμοσφαιρικη ρυπανση που εχει γεμισει τη γενια των δικων μας παιδιων με ευαισθησιες και αλλεργιες, τα φυτοφαρμακα και τις καρκινογονες ουσιες που μπαινουν στα τροφιμα για να αυξηθει η παραγωγη και τελος υπευθυνισε της οτι αυτη ειναι 75 χρονων και οτι εχει κανει παααααααααααρα πολλα πραγματα με το στομα της πραγμα που δεν της επιτρεπει να δινει στο παιδι απο τα δικα της ποτηρια και κουταλια... εδω η μαμα μου 50 χρονων και με κανενα χαλασμενο δοντι ποτε δεν εκανε τετοια κινηση..

Σιχαμενη γρια..

πες της... ασε δεν το λεω γιατι θα με κοψει η λογοκρισια ειναι σοκιν...

Μαλλον θα το πω..

πες της.. Πως θα σου φαινοταν να ηξερες οτι πριν μια ωρα ειχα παρει "σοκιν" στο γιο σου και μετα να σου εδινα να φας αο το κουταλι μου? Οσο σιχαμενο ειναι αυτο αλλο τοσο ειναι και αυτο που κανεις με το παιδι μου.. (θα παρεξηγηθει σιγουρα αλλα μαλλον δεν θα το ξανακανει αυτο τουλαχιστον..) :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μπράβο σας, σας συγχαίρω για το θάρρος σας. Εγώ ακόμα και τώρα που ο μικρός Γιωργάκης είναι 16 μηνών για το μόνο που βρήκα το θάρρος να λογοφέρω με την πεθερά μου ήταν για το μέλι. Ξέρω ότι το μέλι μέχρι 4 με 5 χρονών δεν κάνει για τα παιδιά. Δεν λέω και η μάνα μου κάνει χαζομάρες αλλά την μάνα μου την βάζω στην θέση της. Ευτυχώς εμένα δεν του δίνει από το κουτάλι της κα ιδεν είναι 75 χρονών. Βέβαια όσο ακι να είναι ο άλλος δεν πάυει να είναι χαζομάρα εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Καλημέρα. Έχω το εξης πρόβλημα με την πεθερά μου. Σε ηλικία 2,5 μηνών έδωσε στο μωρό να δοκιμάσει φακές με μη αποστειρωμένο δικό της κουτάλι. Της είχαμε μιλήσει με τον συζυγό μου να μην δίνει στο μωρό ΤΙΠΟΤΑ απολύτως εαν πρώτα δεν της το έχουμε πει εμείς(ακολουθούσαμε ΠΑΝΤΑ τις οδηγίες της παιδιάτρου μας!).Επειδή εγω δουλεύω και το παιδί θα ξεκινήσει σε βρεφικό σταθμό απο τον Σεπτέμβριο, το κρατάει εκείνη απο την ηλικία των 10 μηνών. Εχτές ενώ το μωρό έχει το δικό της ποτήρι για να πίνει νερό (και μάλιστα βάζω λίγο κρύο και το υπόλοιπο απο την βρύση,για να μην κρυώσει το παιδί) έδωσε στο παιδί να πιεί νερό απο το ψυγείο και μόνο (το οποίο το είχα βάλει για να το πιεί εκείνη) και το οποίο έπινε μια εκείνη και μια έδινε στο παιδί!!! Απο το στόμα της δηλαδή στο στόμα του παιδιού!!!! Απο το κουτάλι που έτρωγε την πάστα της έδινε με το ΙΔΙΟ κουτάλι να φάει το παιδί!!!!! Αυτό επειδή εγώ εκείνη την στιγμή είμουν στην κουζίνα μου το είπε η αδερφή μου και αργότερα το επιβεβαίωσα ρωτώντας και μια φιλή μου η οποία ήταν παρούσα στο περιστατικό.Πέστε μου ΤΙ να κάνω! Είμαι σε κατάσταση υστερίας γιατί πλέον είμαι σίγουρη οτι δεν τήρησε ΤΙΠΟΤΑ απο οτι της είχαμε πει για το μωρό και σίγουρα θα της έδινε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για φαγητό οσο καιρό την κράταγε! Εμείς δηλαδή σαν γονείς να πηγαίνουμε κάθε μήνα στην παιδίατρο να κάνουμε τα εμβόλια του παιδιού και να ακολουθούμε το διατροφικό του πρόγραμμα και η πεθερά μου να κάνει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΚΕΙΝΗ λέγοντας ΠΑΝΤΑ εχω μεγαλώσει τρια παιδιά, δεν ξέρω;

Η παιδίατρος μας είπε οτι ΟΛΟΙ οσοι ασχολούνται με το μεγάλωμα του παιδιού πρέπει να σέβονται οτι ακριβώς τους λέμε και να μην κάνουν οτι πιστεύουν εκείνοι! Και σκέφτομαι οτι αν αργότερα το παιδί παρουσιάσει κάποια αλλεργία θα φταίει εκείνη επειδή θα του είχε δώσε να φάει κάτι το οποίο δεν ήταν στην κατάλληλη ηλικία για να το δεχτεί ο οργανισμός του παιδιού! Πέστε μου τι να κάνω δεν είμαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση. Σήμερα θα πάω να πάρω το παιδί το μεσημέρι και φοβάμαι οτι αν πάω να της μιλήσω δεν θα κρατήσω τα νεύρα μου και θα τσακωθούμε! Είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.Αν ήταν η μάνα μου θα την είχα βάλει στη θέση της, φοβάμαι μην τσακωθώ με τον άντρα μου γιατί δεν παύει να είναι η μητέρα του.

 

κατ' αρχιν έχεις δίκιο, φακή σε 2,5 μηνών μωρό δεν δίνουν. εντάξει...εγώ με το κουτάλι και το ποτήρι, είμαι πιο χαλαρή. βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί η πεθερά μου τα προσέχει παρα πολύ αυτά.

για τις αλλεργιες... που λες. να ξέρουμε όλοι, ότι η αλλεργία σε κάτι παρουσιάζεται όταν τρώει κάτι το μωρό τη ΔΕΥΤΕΡΗ φορά. παράδειγμα... ο ανηψιός του άντρα μου (τον έχω αναφέρει στο forum πολλές φορές) θύλαζε κανονικά. τον 1ο μήνα της ζωής του χρειάστηκε να πιει σε ένα γέυμα ξένο γάλα. κανονικά θύλαζε σε όλα του τα γέυματα. στον τέταρτο μήνα χρειάστηκε παλι να πιεί ένα γεύμα ξένο γάλα. τότε παρουσιάστηκε η αλλεργία. έτσι γίνεται, την πρώτη φορά ο οργανισμός "εξερευνεί" τη δέυτερη φορά αντιδρά!

αυτός λοιπόν ο ανηψιός... ένας κούκλος ξανθός!!!! έχει σε όλα τα γαλακτοκομικά αλλεργία, στους ξηρούς καρπούς, στο ψάρι, στο αυγό, είχε στο κοτόπουλο, είχε στο μοσχάρι, έχει στα ζυμαρικά. και όλα αυτά; όχι γιατί κάνανε πειράματα οι γιαγιάδες... γιατί η μαμά του ΔΕΝ πρόσεχε καθόλου στην εγκυμοσύνη. έτρωγε πολύ, έπινε συνέχεια αναψυκτικά και είχε υψηλό ζάχαρο. το αγόρι αυτό το όμορφο γεννήθηκε 4,450.

πάνω σε αυτό που λες ότι έχει μεγαλώσει 3 παιδιά. όχι πολύ παλιότερα, το 1984 γεννήθηκαν τα δίδυμα ξαδέλφια μου. στις 40 μέρες τους δώσανε χυμό πορτοκάλι. όχι "έτσι" για πείραμα. ο παιδίατρος τους το είπε. για πιο λόγο, δεν ξέρω. επίσης το 1979 γεννήθηκε μία ξαδέλφη μου. στις 40 μέρες της έδωσαν να φάει κουρκούτι. και δεν μίλάμε... τα παλιά τα χρόνια... πρόσφατα.

ειλικρινά δεν ξέρω τι να πεις στην πεθερά σου. μήπως... να της πηγαίνεις έτοιμο το φαγητό και να της πεις να δώσει ΜΟΝΟ αυτό; με μία διακιολογία του στυλ, είπε ο παιδίατρος επειδή έκανε δυσκοιλιότητα ή ευκοιλιότητα ή έβγαλε τίποτα σπυριά, επειδή κοκκίνησε το αυτή του, το νύχι του...κάτι πιστευτό; συζητησέ το και με τον άντρα σου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια εμενα που της εδινε τουρσι??10μηνων μωρο??και γενικα οταν ξεκινησαμε σουπες αυτη οταν κραταγε την μικρη της εδινε αλλα νταλα..και εμενα εχει την καραμελα δεν ξερω εγω και ξερετε εσεις??αμ δεν μας αφησεις να πραξουμε και εμεις πως θα μαθουμε..+οτι επειδη ηταν λιγο παχουλουλα της εκανε διαιτα δλδ της εδινε λιγοτερο γαλα με αποτελεσμα να πειναει σνεχεια το μωρο..αχ βρε κοριτσια δεν την θελω καθολου κοντα στο παιδι μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα κορίτσια! Μπράβο σας, σας συγχαίρω για το θάρρος σας. Εγώ ακόμα και τώρα που ο μικρός Γιωργάκης είναι 16 μηνών για το μόνο που βρήκα το θάρρος να λογοφέρω με την πεθερά μου ήταν για το μέλι. Ξέρω ότι το μέλι μέχρι 4 με 5 χρονών δεν κάνει για τα παιδιά. Δεν λέω και η μάνα μου κάνει χαζομάρες αλλά την μάνα μου την βάζω στην θέση της. Ευτυχώς εμένα δεν του δίνει από το κουτάλι της κα ιδεν είναι 75 χρονών. Βέβαια όσο ακι να είναι ο άλλος δεν πάυει να είναι χαζομάρα εντελώς.

 

Αναστασία1 καλησπέρα!

 

Το μέλι δεν επιτρέπεται μέχρι ενός έτους. Μετά το χρόνο επιτρέπεται και είναι και πολύ καλό αν αρέσει στο παίδι σου. Μέχρι τα 4 - 5 απαγορεύονται οι ξηροί καρποί.

 

Όλες σας έχετε δίκιο να θυμώνεται με τις γιαγιάδες που δεν δέχονται με τίποτα να ακολουθήσουν όσα θέλουν οι γονείς. Εμένα παρόμοια ζητήματα μου έχει δημιουργήσει η μαμά μου με το θέμα της αλεσμένης ή μη τροφής.

Ευτυχώς της έβαλε χέρι η παιδίατρος και το πήρε απόφαση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια είμαι κι εγώ πολύ στενοχωρημένη... με την πεθερά μου 8 χρόνια (μέχρι να κανουμε παιδί) δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φυσικά δεν είχαμε πολλές επαφες γιατί έτσι προσπαθούσα να γίνεται και με τις 2 οικογένειες (δηλαδή και τους δικούς μου γονείς). Γενικά θεωρώ πως το ζευγαρι πρεπει να ανεξαρτητοποίειται και να κόβει τους πολύ στενούς δεσμούς με τους γονεις του γιατί οσο πιο πολύ τους ανακατευεις στη ζωή σου τοσο πιο πολλά προλήματα έχεις... όσο καλοί άνθρωποι και να είναι!

 

Από 9 μηνών προσέχει τη μικρή η πεθερά μου γιατί εγώ δουλεύω. Στην αρχή όλα πηγαιναν καλά μέχρι που αρχίσαμε να έχουμε άποψη! Σημειώνω ότι ήμουν κι εξακολουθώ να ειμαι ΠΟΛΥ ευγενική μαζί της και πολύ προσεχτική όταν είναι να κάνω παρατήρηση για κάτι. Μια μέρα αρπαχτηκανε με τον άντρα μου κι από τότε ήρθε το ΧΑΟΣ! Ο άντρας μου δεν μπορεί να τη βλέπει μπροστά του και όλο το βαρος της συνεννόησης για τα θέματα του μωρού έπεσε πάνω μου. Δεν κάνει κατι τραγικό η πεθερά μου αλλά αγνοεί πλήρως ότι οδηγία κι αν της δώσω! Κι αυτό δεν αντέχεται με τίποτα! Για παράδειγμα λέω η κρεμούλα του μωρού να είναι πηχτός χυλός αλλά όχι πηχτή λες και τρως σταγγιστό γιαούρτι γιατι το παιδϊ έχει δυσκοιλιότητα. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν έκανε αυτό που της είπα. Και σαν αυτό αμέτρητα αλλά. Για παραδειγμα, ειπα δεν αφήνουμε ποτέ το μωρό μόνο στο κρεβατάκι γιατι σηκώνεται και προσπαθει να βγει. Πηγε να κάνει το γαλα του μωρού και πηγε ο άντρας μου και βρήκε τη μικρη στα κάγκελα!

 

Οποιαδήποτε παρατηρηση την παίρνει τόσο προσωπικά και δε σκέφτεται πως ότι λέμε είναι για το καλό του μωρού και ΜΟΝΟ. Αυτό δεν το αντεχω με τιποτα. Κι έτσι αποφασίσαμε ότι το καλοκαίρι το μωρό θα ξεκινήσει σε γυναίκα για να ηρεμήσουμε λίγο στο σπίτι. Αλλά νιώθω τύψεις... και φοβαμαι πως θα κάνω κακό στο μωρό αν το παρω σε άλλη γυναίκα! Βασικά ειμαι μια διχασμένη προσωπικότητα! :(

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ...Νικουδακι, σε καταλαβαινω χωρις να εχω περασει χοντρα ή επικινδυνα σκηνικα. ευτυχως.

παντα θα εχεις θεμα ειτε με πεθερα ειτε με μανα, αν σου κρατανε το παιδι. εισαι παντα καπως υποχρεωμενη και νιωθεις οτι δεν μπορεις να μιλησεις και πολυ.

εγω παντως οταν ηταν μικρο και του εκαναν οι γιαγιαδες μερικα πραγματα (κυριως σε σχεση με τη διατροφη) που εμεις σαν γονεις δεν τα τολμουσαμε, τοτε τσαντιζομουν και τσακωνομουν. τωρα πια λεω οκ ολα πηγαν καλα και εμαθε να τρωει απο μικρο τα παντα και ολα καλα.

πχ εχει καταπιει πολλα κουκουτσια ελιας οταν ηταν 12-14 μηνων διοτι η μανα μου του τις εδινε τις ελιες να τις φαει μονος.

τοτε μου ειχε φανει τραγικο (!)

γρηγορα τον καμαρωνα (και οχι μονο εγω) για το ποσο ωραια ετρωγε μικρο παιδι τις ελιες!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαρία μου καταλαβαίνω απόλυτα τι μου λες... και δεν είναι ότι φοβαμαι οτι το παιδί θα πάθει σοβαρό κακό (Θεός φυλάξοι!) από αυτά που κάνει... απλά με ενοχλεί το γεγονός ότι εγω προσπαθώ τόσο πολύ να της συμπεριφέρομαι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και πάντα με χαμόγελο για να μην την θίξω κι αυτή να με γράφει στα παλιά της τα παπούτσια! Μα είμαι η μάνα αυτού το μωρού (η οποία κυριολεκτικα έδωσε την ψυχή της για να φερει στο κόσμο αυτό το μωρό αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) και απαιτώ να σεβεται την άποψή μου για το πως θέλω να μεγαλώνει! Δεν της ζητώ να πάει στο φεγγαρι και να επιστεψει πισω... μερικά tips δίνω για να είναι καλύτερα το μωρό! Τοσο κακό είναι δηλαδή αυτό που ζητω;;;

 

Στην καημένη τη μάνα μου, επειδή φορτώνω από την πεθερά μου, συμπεριφερομαι σαν σκύλα και ποτέ δε μου κραταει κακία... αλλά οπως πολύ σωστα το έθεσες αυτη είναι η μανα μας. Απλά προσπαθώ τόσο πολύ και για μεγάλο χρονικό διαστημα να κρατησω τις ισορροπίες για να μη γινουμε πάλι ... αντε μην πω... που νομίζω θα σκάσω! Για αυτό σκέφτομαι το μωρό σε λίγο καιρό να το παμε σε γυναίκα. Ο αντρας μου δε, δεν το συζητά καν... θεωρεί δεδομένο ότι η μαμά του πρεπει να φύγει το συντομότερο από το σπίτι μας... Ααααχχχ.... ο Θεός θα είναι τόσο απογοητευμένος από όλους μας... έκανε το θαυμα και μας έστειλε το αγγελάκι μας κι εμείς... ΣΚΑΤΑ!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποιαδήποτε παρατηρηση την παίρνει τόσο προσωπικά και δε σκέφτεται πως ότι λέμε είναι για το καλό του μωρού και ΜΟΝΟ. Αυτό δεν το αντεχω με τιποτα. Κι έτσι αποφασίσαμε ότι το καλοκαίρι το μωρό θα ξεκινήσει σε γυναίκα για να ηρεμήσουμε λίγο στο σπίτι. Αλλά νιώθω τύψεις... και φοβαμαι πως θα κάνω κακό στο μωρό αν το παρω σε άλλη γυναίκα! Βασικά ειμαι μια διχασμένη προσωπικότητα! :(

 

αν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις ( από οικονομικής πλευρά & από πλευράς ότι δεν θα έχεις γκρίνιες από το σύζηγο ) να το κάνεις.

Αυτή είναι η συμβουλή μου ύστερα από 6 χρόνια που είναι ο γιος μου και παρόλλο που είχα και συνεχίζω και έχω άριστες σχέσεις με την πεθερά μου.

Βρες μια γυναίκα που εμπιστεύεσαι και προχώρα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ααααχχχ.... ο Θεός θα είναι τόσο απογοητευμένος από όλους μας... έκανε το θαυμα και μας έστειλε το αγγελάκι μας κι εμείς... ΣΚΑΤΑ!

Ε δε νομίζω ότι ο Θεός είναι απογοητευμένος επειδή τσακώνεστε ποιος θα πρωτοφροντίσει το μωρό.... :P

 

Να βρεις μια γυναίκα να το κρατάει ώστε να ηρεμήσετε όλοι σας. Από την πεθερά μην περιμένεις να αλλάξει. Ούτε να φοβάσαι ότι θα πάθει κάτι το παιδί - τι να πάθει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Ααααχχχ.... ο Θεός θα είναι τόσο απογοητευμένος από όλους μας... έκανε το θαυμα και μας έστειλε το αγγελάκι μας κι εμείς... ΣΚΑΤΑ!

 

Ο θεος κοπελα μου δεν ασχολειτε με μικροπρέπειες του τυπου τι εφαγε το παιδι, αν εκανε κολοτουμπα η γιαγια και πρασινα αλογα, αλλα αν το αγαπας το παιδι και θέλεις το καλό του(και επιμενω, ναι μεν καλη διατροφη,αλλωστε και εγω ειμαι φαν της σωστης διατροφης αλλα οχι της διαστροφης, οχι ψυχωση. Και ναι, μπορει και να πεσει απο την κουνια να κανει χιλια δυο που εμας μας φενονται κακα, αλλα ολοι τα παθαμε.

Και το καλο του σίγουρα δεν ειναι να μεγαλωνει με μια ξενη γυναικα.

Και Νικουδακι, θα τολμουσα να πω στον αντρα σου οτι η συμπεριφορα του προς τη μητερα του ειναι τουλαχιστον απαραδεκτη. Μην ξεχνας οτι συτη τον μεγαλωσε και ακυρωνοντας την συνεχεια ειναι σαν να ακυρωνει τον εαυτο του.

Link to comment
Share on other sites

Ο θεος κοπελα μου δεν ασχολειτε με μικροπρέπειες του τυπου τι εφαγε το παιδι, αν εκανε κολοτουμπα η γιαγια και πρασινα αλογα, αλλα αν το αγαπας το παιδι και θέλεις το καλό του(και επιμενω, ναι μεν καλη διατροφη,αλλωστε και εγω ειμαι φαν της σωστης διατροφης αλλα οχι της διαστροφης, οχι ψυχωση. Και ναι, μπορει και να πεσει απο την κουνια να κανει χιλια δυο που εμας μας φενονται κακα, αλλα ολοι τα παθαμε.

Και το καλο του σίγουρα δεν ειναι να μεγαλωνει με μια ξενη γυναικα.

Και Νικουδακι, θα τολμουσα να πω στον αντρα σου οτι η συμπεριφορα του προς τη μητερα του ειναι τουλαχιστον απαραδεκτη. Μην ξεχνας οτι συτη τον μεγαλωσε και ακυρωνοντας την συνεχεια ειναι σαν να ακυρωνει τον εαυτο του.

 

ditop κι εγώ αν έβλεπα ένα παρόμοιο post πολύ πιθανόν τις ίδιες συμβουλές να έδινα με σένα. Δυστυχώς ο άντρας μου έχει απογοητευτεί οικτρά από τη μητέρα του. Είναι πολλά που δεν έγραψα κι αλλά τόσα που έγιναν. Ένα θα σου πω... 11 μερες μετά που γέννησα είχα επιπλοκή και κόντεψα να... Από τότε λόγω προβλημάτων υγείας, είμαστε σ΄εναν συνεχή αγώνα επιβιώσης και δυστυχώς τη θέση της βοήθειας που έπρεπε να έχουμε, έχει πάρει ο παραλογισμός. Δεν ξέρω τι συνέβηκε... είδε πόσο πολύ μ΄αγαπάει ο γιος της κι ένιωσε ότι της τον έκλεψα... δεν καταλαβαίνω. Μέχρι που του ζήτησε να πάνε για dinner (μητέρα και γιος) τις προάλλες. Στην αρχή ήμουν κι εγώ αρνητική αλλά όταν είδα πόσο πολύ συντετριμένος ήταν ό αντρας μου από τη συμπεριφορά της μητερας του σε μια τοσο δυσκολη φαση που περνάγαμε άλλαξα τροπάριο για το δικό του καλό. Μόνο καλά λέω για την πεθερα μου και πιστεψε με μ΄όλα αυτά που γίνονται πολλές φορές αυτό είναι άθλος!

 

Και φυσικά γι αυτό το λόγο θεωρώ πως είμαστε αχάριστοι προς το Θεό κι όχι γιατί εγώ θέλω να ανατρεφεται το μωρό μου με το δικό μου τρόπο. Είναι για όλα αυτα τα αρνητικά συναισθήματα που έχουν κατσικωθεί μέσα μας και δε λένε να φύγουν.

 

Νομίζεις δεν το ξέρω πως το μωρό μου είναι καλύτερα να έχει κοντά του τη γιαγιά του παρά με μια ξένη γυναίκα; Γι αυτό το λόγο βασανίζομαι... Απλά θεωρώ πως ένα μωρό χρειάζεται και ένα υγειές περιβάλλον για να μεγαλώσει σωστά και δυστυχώς αυτό όσο είναι η πεθερά μου μέσα στο σπίτι δεν το έχουμε. Ολο προσπαθω να την ευχαριστήσω κι όλο ευχαριστηση δεν έχει. Είναι πολύ ψυχοφθόρο... γιατί κι εγώ περνώ το δικό μου γολγοθά...

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε δε νομίζω ότι ο Θεός είναι απογοητευμένος επειδή τσακώνεστε ποιος θα πρωτοφροντίσει το μωρό.... :P

 

Να βρεις μια γυναίκα να το κρατάει ώστε να ηρεμήσετε όλοι σας. Από την πεθερά μην περιμένεις να αλλάξει. Ούτε να φοβάσαι ότι θα πάθει κάτι το παιδί - τι να πάθει δηλαδή;

 

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι Little Monkey... η μάνα μου επειδή δούλευε από 2 μηνών σε γυναίκα με είχε... και μια χαρά μεγάλωσα όπως άλλωστε τόσα και τόσα μωράκια... ;) απλά οι άλλοι δεν είχαν επιλογή κι αυτό είναι το θέμα μου :confused:

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις ( από οικονομικής πλευρά & από πλευράς ότι δεν θα έχεις γκρίνιες από το σύζηγο ) να το κάνεις.

Αυτή είναι η συμβουλή μου ύστερα από 6 χρόνια που είναι ο γιος μου και παρόλλο που είχα και συνεχίζω και έχω άριστες σχέσεις με την πεθερά μου.

Βρες μια γυναίκα που εμπιστεύεσαι και προχώρα...

 

Από οικονομικής πλευρας θα τα βολέψουμε... όσο για τον άντρα μου αυτός μου το ξέκοψε τελείως... θεωρεί δεδομένο ότι το μωρό θα πάει σε γυναίκα... απλά εγώ ειναι που τα μπερδευω όλα μεσα στο μυαλό μου!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα....

 

Σε νοιώθω αλλά θα σου πω να ηρεμήσεις γιατί ξέρεις ότι δεν μπορείς να της πεις αυτά που θέλεις όπως πραγματικά τα αισθάνεσαι και πάντα θα φορτώνεις τον άντρα σου με τις σκέψεις σου και θα φτάσει η μέρα που θα είστε σε εμπόλεμη ζώνη και οι τρεις!!!

Να σου πω κάποια παραδείγματα από την δική μου πεθερά...

Στο πρώτο παιδί ξεκίνησα να δίνω πιπίλα και όταν το μωρό ήταν μόλις 1,5 μηνών είδα,καλοκαίρι στην αυλή μας,μπροστά μου,να πιάνει την πιπίλα που έπεσε κάτω αν την βάζει στο στόμα της πρώτα και να την δίνει στο μωρό:shock:Σοκ!!!Δεν πρόλαβα να σώσω την κατάσταση αλλά της είπα,όσο πιό ψύχραιμα μπορούσα να μην το ξανακάνει αυτό,το στόμα μας έχει πολλά μικρόβια και καλύτερα να την πλένουμε.Ναι,ήθελα να πάρω την πιπίλα και το μωρό και να την κράξω τρελά.Κρατήθηκα και απλώς δεν έδωσα ξανά πιπίλα στο μωρό μου,στο δεύτερο δεν την άρχισα καν.Και καλύτερα τελικά.Επίσης, όταν μεγάλωσε λίγο ο μικρούλης μου την έχω πετύχει να του δίνει παγωτό από το δικό της.Τέτοια ακραία- για εμένα- και άλλα μικρότερα και πάντα επειδή ήμουν ευγενική όταν της τα έλεγα,μετά φόρτωνα και τα έλεγα στον άντρα μου.Και σιγά σιγά εγώ η ευγενική διακριτική νύφη, είχα καταλήξει σε υστερική!!!

Χάλαγε το πλυντήριο και έλεγα μου το χάλασε αυτή γιατί έβαλε πλυντήριο,έβλεπα ζάχαρη στην άκρη της σαλιάρας,έλεγα του έδωσε λουκουμά και πολλά τέτοια που τα περισσότερα εκ των υστέρων δεν ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα.Και να καταλήξω για να μην σας ζαλίζω άλλο!!

Τώρα που κρατάει το δεύτερο μπουμπούκι μου,είμαι σίγουρη ότι του δίνει καμιά φορά κανένα γλυκάκι,ότι δοκιμάζει από το ίδιο κουτάλι όταν της δίνει φρουτόκρεμα και συνεχίζει να βάζει πλυντήρια ενώ της έχω πει να μην βάζει,ευγενικά.Είναι όμως η γιαγιά τους, με τα ελαττώματά της, την στενοκεφαλιά της,τα αγαπάει τρελά και αυτό είναι το σημαντικότερο για μένα.

Από σκύλα νύφη με πλάγιες αναφορές στα θεματάκια μας,της λέω τα παράπονά μου και μετά λέω"αχ,συγνώμη που γίνομαι καμμία φορά τόσο επικριτική και εσείς σαν μανούλα δεν είχατε καμμιά φορά θέματα με μητέρα και πεθερά;" "Ουουου...μου λέει"Και τελικά καταλήγουμε να γελάμε και να μου λέει ιστορίες από την ξεροκέφαλη μητέρα της.

Για όλα υπάρχει τρόπος...Είναι ψυχοφθόρο κάθε μέρα να είμαστε έτοιμες να αρπαχτούμε κι ας έχουμε δίκιο.Υπάρχει πολλή στενοκεφαλιά και πολλή όμως αγάπη σε αυτούς τους ανθρώπους.

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Κλαραμπελ μου... έχεις απόλυτο δίκιο... αλλά αυτό ακριβως κάνω τώρα. Για παραδειγμα προχτες είχα χύσει λίγο γαλα του μωρού στο πάτωμα κι επειδή βιαζόμουν να πάω δουλειά, πηρα μια πετσέτα, έριξα και λίγο ζεστο νερό και τα σκούπισα. Αυτό το έκανα μπροστα της και της ειπα μετά βάλε στα λέρωμένα την πετσέτα. Οταν ήρθα σπίτι η πετσέτα που πατούσα με το πόδι για να καθαρίσω το πάτωμα ήταν πάνω στον πάγκο της κουζίνας. Τη άλλη μερα, εγω απλά γελώντας της είπα πως ο γιος της πήρε την πετσέτα και σκουπίστηκε γι αυτό αλλη φορά αν μπορεί να την βάζει στο σημείο που τις βάζω κι εγώ. Η απάντησή της ήταν ότι δεν έπρεπε να σκουπιστεί με την πετσέτα η οποία βρίσκεται πάνω στον πάγκο αλλά να έπαιρνε καινούργια. Και φυσικά δεν έδωσα συνέχεια.

 

Απλά δεν ξέρω... μου έδωσες ιδέα! Αρχισα να σκέφτομαι σοβαρά να προτείνω στον άντρα μου να της πούμε όταν ανοίξει ο καιρός να προσέχει το μωρό το πρωί στο σπίτι της. Ετσι δεν ανακατευεται ούτε στα προσωπικά μας, ούτε στο νοικοκυριό μου και θα είμαι σίγουρη πως το μωρό μου θα βρίσκεται σε χέρια που το νοιάζονται και το αγαπούν! Και είμαι σίγουρη πως αυτή θα το προτιμά κιόλας αφού θα μπορεί να κάνει και τις δουλειές της. Μέχρι τώρα το μωρό έκανε φυσιοθεραπεία και η φυσιοθεραπεύτρια ερχόταν στο σπίτι μας λόγω κοντινής απόστασης του ιατρείου της από το σπίτι μας. Ετσι δεν τιθόταν θέμα να πάει το μωρό ουτε στην πεθερά ουτε σε άλλη γυναίκα. Τωρα όμως που δόξα τω Θεό το μωρό είναι καλύτερα θα μπορεί... χμμμ.... Ποια είναι η γνώμη σας βρε κορίτσια;;; Καμιά με ανάλογη εμπειρία;

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..λοιπον βασικο ειναι που ο αντρας σου σε καταλαβαινε για φαντασου να ειχες εναν αντρα που να σου ελεγε συνεχεια ξερει η μαμα μου κ μια χαρα τα κανει κ ολα αυτα..α πα πα!!οσο για το παιδι το καλυτερο για εκεινο ειναι να το πας σε παιδικο σταθμο(εαν μπορεις οικονομικα)κανει τα παιδακια κοινονικα τους μαθαινουν πραγματα κ εχεισ κ το κεφαλι σου ηρεμο..οσο μπορεις!!ουτε ξενη γυναικα αναμεσα σας οθτε μητερες που δε μπορεις να πεις κοβεντα γιατι εξηπηρετιση σου κανουν ετσι κ αλλιως.. εγω εχω παρομοια κατασταση η κορουλα μου ειναι 9μιση κ ενω μπορουσα να φερω κοπελα απο οικονομικη πλευρα να την κραταει δεν το εκανα γιατι δεν θα την αγαπηση οπως οι γιαγιαδες της κ δεν θα εχω κ ξενη γυναικα μεσα στο σπιτι κ ετσι την κραταει μια εβδομαδα η μαμα μου κ μια η πεθερα μου κ με τις δυο ειμαι καθετη για την μικρη βεβαια κανουν κ οι δυο τα δικα τους ωρες ωρες αλλα τα λεω.. εννοειτε οτι με την μαμα μου εχω αλλη ανεση αλλα τα κανω με αλλο τροπο τα λεω στη μαμα μου εντονα κ τα ακουει κ η πεθερα μου...ενα βασικο ασχημο που εχει κανει η πεθερα μου ειναι να μαθει το μωρο να πρεπει να την εχουμε αγκαλια κ να την κουναμε για να κοιμηθει..που απο ημερων κ μεχρι να παω στη δουλεια την ειχα μαθει να κοιμαται μονη της στη κουνια της...αλλα τι να κανουμε...!!

Link to comment
Share on other sites

Κλαραμπελ μου... έχεις απόλυτο δίκιο... αλλά αυτό ακριβως κάνω τώρα. Για παραδειγμα προχτες είχα χύσει λίγο γαλα του μωρού στο πάτωμα κι επειδή βιαζόμουν να πάω δουλειά, πηρα μια πετσέτα, έριξα και λίγο ζεστο νερό και τα σκούπισα. Αυτό το έκανα μπροστα της και της ειπα μετά βάλε στα λέρωμένα την πετσέτα. Οταν ήρθα σπίτι η πετσέτα που πατούσα με το πόδι για να καθαρίσω το πάτωμα ήταν πάνω στον πάγκο της κουζίνας. Τη άλλη μερα, εγω απλά γελώντας της είπα πως ο γιος της πήρε την πετσέτα και σκουπίστηκε γι αυτό αλλη φορά αν μπορεί να την βάζει στο σημείο που τις βάζω κι εγώ. Η απάντησή της ήταν ότι δεν έπρεπε να σκουπιστεί με την πετσέτα η οποία βρίσκεται πάνω στον πάγκο αλλά να έπαιρνε καινούργια. Και φυσικά δεν έδωσα συνέχεια.

 

Απλά δεν ξέρω... μου έδωσες ιδέα! Αρχισα να σκέφτομαι σοβαρά να προτείνω στον άντρα μου να της πούμε όταν ανοίξει ο καιρός να προσέχει το μωρό το πρωί στο σπίτι της. Ετσι δεν ανακατευεται ούτε στα προσωπικά μας, ούτε στο νοικοκυριό μου και θα είμαι σίγουρη πως το μωρό μου θα βρίσκεται σε χέρια που το νοιάζονται και το αγαπούν! Και είμαι σίγουρη πως αυτή θα το προτιμά κιόλας αφού θα μπορεί να κάνει και τις δουλειές της. Μέχρι τώρα το μωρό έκανε φυσιοθεραπεία και η φυσιοθεραπεύτρια ερχόταν στο σπίτι μας λόγω κοντινής απόστασης του ιατρείου της από το σπίτι μας. Ετσι δεν τιθόταν θέμα να πάει το μωρό ουτε στην πεθερά ουτε σε άλλη γυναίκα. Τωρα όμως που δόξα τω Θεό το μωρό είναι καλύτερα θα μπορεί... χμμμ.... Ποια είναι η γνώμη σας βρε κορίτσια;;; Καμιά με ανάλογη εμπειρία;

 

Σαν πρώτη λύση μου φαίνεται η καλύτερη!!Βλέπεις και κάνεις,άλλωστε τον τελευταίο λόγο τον έχετε εσείς που είσαστε οι γονείς του παιδιού.Από την άλλη, ο παιδικός σταθμός είναι μία λύση αλλά είναι προτιμότερο το παιδί να είναι 3-3,5 χρονών,όχι μικρότερο.

Με την κίνησή σου αυτή,θα έχει το μωρό,δεν την ακυρώνεις σαν γιαγιά και ελπίζουμε στο να το εκτιμήσει αυτό:roll:Ξέρω πολύ καλά πως είναι αν γυρνάς κουρασμένη από την δουλειά και να βρίσκεις το σπίτι σου αλλιώς,από πολλές απόψεις:wink:.Και από την άλλη,σίγουρα το αγαπάει,ενώ μία ξένη γυναίκα πως μπορείς να είσαι σίγουρη ότι κάνει ακριβώς ό,τι της λες;

Υ.Γ.Προσωπικές καθαρά είναι οι απόψεις και να με συγχωρέσουν γυναίκες που κάνουν baby sitting και κάνουν με αγάπη και αφοσίωση την δουλειά τους

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...