Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κολικοι και διατροφη.


Recommended Posts

καλημερα σας ειμαι νεα στη σελιδα .ολα οσα διαβάζω εδω ειναι πολυ ενδιαφερον και βοηθανε πολυ.εχω ενα αγορακι 25 ημερων ειναι το δευτερο παιδακι εχω και ενα κοριτσακι 23 μηνων αλλα εχουν τοσο διαφορα μεταξυ τους σαν χρακτήρες που νιωθω εντελώς άπειρη.εχω καποιες απορροιες γυρω απο τους κολικους και την σχεση τους με την διτροφη΄

1.οι κοιλικοι ενοχλούν το μωρο ότι ώρα να ναι π.χ και το πρωι που ξυπναει?

2.του δινω 90 ml γαλα τελειως υποαλλεργικο γιατι εχουμ ιστορικο με αλλεργιες.μηπως εινι υπερβολικη η ποσοτητα και το ενοχλει στο στομαχι?νομίζω όμως οτι δεν χορταινει με τιποτα με τα 60ml.ξυπνει καθε 2 ώρες οση ποσοτητα και να πιει και πινάει....νομίζω.θηλάζω ελαχιστα γιατι εχω λιγο γάλα.

3.κλαιει πολυ οταν ξυπνει και αφου φαει μεχρι να κομηθει και δεν καταλαβαινω αν ποναει ή πειναει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

 

εχω αντιμετώπισα το εξής: ο γιός μου είχε κολικούς απο τις 7 μέχρι περίπου τις 10 το βράδυ. Έκλαιγε απαρηγόρητος και το μόνο που τον ανακούφιζε ήταν όταν έτριβα την κοιλίτσα του με χαμομήλι και λάδι. Επίσης του έκανε πολύ καλό όταν τον πηγαίναμε βόλτα.

Όσον αφορά το γάλα, όταν ήταν 25 ημερών , θήλαζα μόνο, και έτρωγε ανα 3 ώρες, σαν ρολογάκι ήταν. Κάποια στιγμή που είχα μετρήσει το γάλα θυμάμαι οτι έτρωγε απο 70 μέχρι 100 ml. Το πρόγραμμα του φαγητού και του ύπνου άρχισαν να φτιάχνουν τον 3 μήνα. Τότε μειώθηκαν και οι κολικοί, οι οποίοι σταμάτησαν τελείως τον 5 μήνα.

Ο παιδίατρος τι σου έχει πει για το γάλα? Επίσης αν θέλεις να θηλάσεις, πρέπει να ξεκινήσεις να θηλάζεις όσο μπορείς περισσότερο για να κατέβει και άλλο γάλα. Όσο πιο πολύ θηλάζεις, τόσο πιο πολύ γάλα θα έχεις. :D:D Ελπίζω να βοήθησα!

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Καταρχήν να σου ζήσει το μωρούλι σου και να είναι πάντα γερό.΄

Η κόρη μου ξεκίνησε από τις 25 με 30 μέρες τους κολικούς .Δεν είχε ωράριο την επιανε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας ή της νύχτας και πολλές φορές και αρκετές φορές και όχι για κάποια ώρα που κρατάνε συνήθως οι κολικοί.

Η ποσότητα που επινε δεν ξέρω πόσο ήταν γιατί θήλαζα αλλά να είσαι σίγουρη ότι αν δεν ήθελε αλλο γάλα θα σταματούσε να πίνει από το μπουκαλάκι.

ΠΑρόλο που είναι μικρούλια να ξέρεις ότι όταν τους λείπει έστω και 1 ml από το γαλατάκι θα γκρινιάζουν μέχρι να το πιουν και όταν δεν θέλουν αλλο δεν το τρώνε.

 

Και εγώ υποαλεργικό γάλα εδινα όταν σταμάτησα το θηλασμό και το λαδάκι με το χαμομήλι στην κοιλίτσα όπως είπε και η Boubouz βοήθησε.

Εγώ από τους κολικούς βέβαια σώθηκα με το σεσουαρ.

Παντως ρώτησε και τον παιδίατρο σου αυτός ισως σε βοηθήσει περισσότερο.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...