Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομητρίτιδα και Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

ενώ είχα ενδομητρίτιδα, χωρίς να το γνωρίζω, έκανα σαλπιγγογραφία. Μετά απο αυτή έμεινα έγκυος 2 φορές και απέβαλα, ενώ με βιοψία της δεύτερης αποβολής βρεθηκε η ενδομητρίτιδα. Έκανα θεραπεία, ενδιάμεσα έμεινα πάλι έγκυος, με χαμηλή χοριακή απο την αρχή και παλινδρόμησε, συνέχισα θεραπεία και τώρα προσπαθώ πάλι..έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια καθώς διάβασα οτι η σαλπιγγογραφία δεν πρέπει να γίνεται άν η γυναίκα, μεταξύ άλλων, έχει ενδομητρίτιδα....επειδή δεν έχω μείνει ακόμη έγκυος φοβάμαι μήπως έχει γίνει καμιά ζημιά στις σάλπιγγες...έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καμία ρε κορίτσια???

 

Υπάρχει καμιά σας που ενώ η πρώτη της σαλπιγγογραφία ήταν καλή, η δεύτερα, μετά απο κάνα 2 χρόνια, να έδειξε κάποιο πρόβλημα; Πόσο σοβαρό ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Μαρια, ετσι την πατησα κι εγω. Εκανα σαλπιγγογραφια, και μετα απο 2 μηνες περιπου εκανα υστεροσκοπηση για ενα πολυποδα και βρεθηκε ενδομητριτιδα. Τωρα ψαχνω να βρω τι την προκαλεσε, μαλλον καποιο μικροβιο. Σε κολπικη καλλιεργια που εκανα βρεθηκε ecoli και πηρα αγωγη, αλλα θα κανω και μια πιο εξειδικευμενη εξεταση με ιστο περιοδου που γινεται σε συγκεκριμενο κεντρο για χλαμυδια, ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα, για να ειμαστε σιγουροι και απο εκει. Εσυ εψαξες να δεις τι στην προκαλεσε? Παντως το ενδομητριο γινεται τοξικο και αφυλοξενο για εμφυτευση εχοντας ενδομητριτιδα, οποτε πρεπει να την καταπολεμησεις αυτην και την αιτια που την προκαλεσε. Τι θεραπεια πηρες?

Ρωτησα και εγω τη γιατρο μου μηπως προκαλεσα βλαβη στις σαλπιγγες και μου ειπε οτι απο τη στιγμη που μου εδωσε 10ημερη αντιβιωση αμεσως μετα την εξεταση, δεν προκαλεσα κατι παραπανω με τη σαλπιγγογραφια απο οτι ειχε ηδη προκληθει (η μια σαλπιγγα ειναι ημιδιαβατη εως τεμπελα), τωρα τι να σου πω, την εχω κι εγω αυτην την ανησυχια. Αν τελειωσω με τα μικροβια ισως παω για μια επαναληπτικη σαλπιγγογραφια να δω τι γινεται!

Οτι αλλο θες ρωταμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σε εμένα βρέθηκε μυκόπλασμα και πηρα πάρα πολύ αντιβίωση: Απο Ιούλιο μέχρι Φεβρουάριο. Με κάτι λίγα διαλείμματα. Πολύ πράγμα...έφυγε υποτίθεται. Δεν έκανα ποτέ με ιστό περιόδου, πάντα μου έπαιρνε δείγμα απο τη μήτρα και το έλεγχε...ελπίζω η μέθοδος αυτή να είναι ασφαλής. Προσπαθώ απο τον Μάρτη πάλι αλλά μέχρι τώρα τίποτα. Να δούμε και ατόν τον μήνα(με κλομιφαίνη πάντα) και αν δεν μείνω θα το ψάξω. Θα κοιτάξω να κάνω και ιστό περιόδου. Να δούμε. Εσύ ακόμη παιδεύεσαι με αντιβιώσεις; Πω πω ρε παιδί μου....πως στέλνουν για σαλπιγγογραφία αν δεν ελένξουν τυχόν μιρκόβια κτλ? Εμένα η μια είναι οκ αλλά η άλλη μέτρια. Ελπίζω να έχουμε κανένα θέμα ρε παιδί μου πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σε εμένα βρέθηκε μυκόπλασμα και πηρα πάρα πολύ αντιβίωση: Απο Ιούλιο μέχρι Φεβρουάριο. Με κάτι λίγα διαλείμματα. Πολύ πράγμα...έφυγε υποτίθεται. Δεν έκανα ποτέ με ιστό περιόδου, πάντα μου έπαιρνε δείγμα απο τη μήτρα και το έλεγχε...ελπίζω η μέθοδος αυτή να είναι ασφαλής. Προσπαθώ απο τον Μάρτη πάλι αλλά μέχρι τώρα τίποτα. Να δούμε και ατόν τον μήνα(με κλομιφαίνη πάντα) και αν δεν μείνω θα το ψάξω. Θα κοιτάξω να κάνω και ιστό περιόδου. Να δούμε. Εσύ ακόμη παιδεύεσαι με αντιβιώσεις; Πω πω ρε παιδί μου....πως στέλνουν για σαλπιγγογραφία αν δεν ελένξουν τυχόν μιρκόβια κτλ? Εμένα η μια είναι οκ αλλά η άλλη μέτρια. Ελπίζω να έχουμε κανένα θέμα ρε παιδί μου πάλι....

Οταν λες σου επαιρνε δειγμα απο τη μητρα και το ελεγχε, δεν εννοεις την απλη καλλιεργια(που σαυτη παιρνουν δειγμα απο κολπο-τραχηλο)? Εγω μονο καλλιεργια κολπικη εχω κανει, μαλιστα περσι ειχε βρεθει και σε μενα μυκοπλασμα, πηρα αντιβιωση για 10 μερες, και δεν ξαναφανηκε σε καλλιεργια. Γι αυτο θελω να κανω και την pcr σε ιστο περιοδου, μηπως εχει προχωρησει πανω και μονο με αυτη την εξεταση φαινεται!

Τωρα τελειωσα και τη zinandol που μου ειχε δωσει για το ecoli και περιμενω να περασουν καμποσες μερες να παω για καλλιεργεια παλι, και στην επομενη περιοδο την αλλη εξεταση και βλεποντας και κανοντας! Μακαρι να καταφερουμε να τα ξεπερασουμε και να μην βρεθει αλλο εμποδιο για το στοχο μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, μέσα απο την μήτρα έπαιρνε το δείμγα. Φαντάσου ένα στικάκι, απο αυτά που καθαρίζουμε τα αυτιά μας, πιο μακρύ. Τώρα τι μέθοδος είναι και αυτή δεν ξέρω....ελπίζω όμως να καθάρισα. Οι εξετ΄σεις του λένε οκ, αλλά θα δείξει. Αν δεν κ'ανω pcr...δεν πολυπιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...