Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρική και ψυχολογία εμβρύου


PAPAGALIA

Recommended Posts

Επειδή το έψαξα και άκρη δεν έχω βρει, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πώς αποδεικνύεται ότι η καισαρική τομή προκαλεί άγχος στο έμβρυο και ότι αυτό το γεγονός επηρεάζει την προσωπικότητά του στο μέλλον; Πώς στην ευχή μπορεί κανείς να αποδείξει κάτι τέτοιο; Έχει γίνει κάποιο πείραμα ή κάποια έρευνα τέλος πάντων; Ζητώ να με πληροφορήσει όποιος γνωρίζει γιατί γέννησα με καισαρική και πιο πολύ φοβάμαι την αυτοεκπληρούμενη προφητεία, αλλά αν έχει γίνει σοβαρή έρευνα θα ήθελα να το ξέρω. Α, και χωρίς διάθεση για ανούσιες αντιπαραθέσεις:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


http://www.midwiferytoday.com/articles/emotional_impact.asp

 

βρηκα αυτο εντελως τυχαια...

δεν το διαβασα ολο...ειναι αργα και βαριεμαι.......

και εγω καισαρικη εκανα...

ελπιζω να σε βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Papagalia κι εγώ με καισαρική γέννησα,εσπευσμένα γιατί το μωρό ζορίστηκε πολύ και έπαθε υποξία.Πιστεύω ότι στην περίπτωσή μου το μωρό μου θα αγχωνόταν πολύ περισσότερο αν συνεχίζαμε τη διαδικασία του φυσιολογικού παρά με την καισαρική,που σε ελάχιστα λεπτά βγήκε και ανάσανε.

Επίσης εγώ γεννήθηκα με καισαρική και είμαι μια χαρά άνθρωπος!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια θεωρία που έρχεται να προστεθει στο βουνο των τυψεων που μπορει να εχει μια γυναικα που οπως της λένε "δεν γέννησε φυσιολογικά". Και αυτο να ισχύει, δηλαδη το εμβρυο να αγχωνεται κτλ κτλ, τι μπορει να κανει κανεις οταν ειναι αναγκη να γινει καισαρικη?

Αντι να ασχοληθουν οι μαιευτηρες και οι ερευνητες με εποικοδομητικά θεματα που θα διευκολυνουν την ποιοτητα της εγκυμοσυνης και την εμπειρια του τοκετου, ασχολουνται ολο με τρομο-ερευνες και σαχλο-θεωρίες.

Εγω ξερω οτι εαν ο γιος μου δεν γεννιοταν με καισαρικη και επεμενα για φυσιλογικο ( γιατι ειχα φλομωσει τον εγκεφαλο μου με κατι τετοιες χαζομάρες που διαβαζα στην εγκυμοσυνη) πιθανον να μην ηταν εδω σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν αγχωθεί η μητέρα και δεν συνεργάζεται και κατ'επέκταση τεθεί η ζωή του εμβρύου σε κίνδυνο?

 

Ας μην έχουμε τύψεις εμείς που γεννήσαμε με καισαρική γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι τον πρώτο λόγο σ'αυτό το θέμα τον έχει η μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

αρνουμε να νιωσω τυψεις και γι αυτο.το παιδακι μου ηταν ισχυακο.δεν μπορουσε να γινει αλλιως.αλλα και απο επιλαγη να κανει μια γυναικα καισαρικη...και τι εγινε?το παν ειναι το παιδι να εχει μια ηρεμη και χαλαρη μανουλα.ετσι θα ειναι και αυτο χαλαρο.το αγχος της μαμας επιρεαζει περισσοτερο το παιδι απο το αγχος της καισαρικης.απο εμας εξαρταται να ειναι ηρεμο το παιδι μας οχι απο τον τροπο που γεννιεται.

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευω αυτο!!!!!ειναι δυνατον να αισθανομαστε τυψεις επειδη γεννησαμε με καισαρικη???δεν το δεχομαι!!και η μαμα μου με γεννησε με καισαρικη και δεν ειχα ψυχολογικα προβληματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτά που δεν μπορούμε να αποφύγουμε δεν έχει νόημα να έχουμε τύψεις. Γι' αυτά που μπορούμε όμως; Πόσοι μαιευτήρες δεν έχουν στήσει "μαγαζάκι" με προκλήσεις τοκετού χωρίς λόγο ή μάλλον με λόγο που έχει το σύμβολο ?; Πόσες από εμάς θα είχαν γεννήσει φυσιολογικά και δε θα αντιμετώπιζαν δυσκολίες και άγχη, αν το περιβάλλον των νοσοκομείων ήταν πραγματικά υποστηρικτικό για την επίτοκο;

 

Αν λοιπόν όντως η καισαρική έχει τις αρνητικές επιπτώσεις που λέγεται ότι έχει (κάποιες ψυχολογικές και κάποιες βιολογικές) καλό είναι να ξυπνήσουμε και να τις κοιτάξουμε κατάματα. Γιατί έτσι θα διεκδικήσουμε να γεννάμε όπως πραγματικά πρέπει και μπορούμε. Και να δείτε τότε πώς τα ποσοστά των καισαρικών θα πέσουν. Γιατί πράγματι είναι κάποιες περιπτώσεις που όντως είναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Κάποιες άλλες όμως είναι καθαρά ζήτημα ευκολίας και ραντεβού του ιατρείου.

 

Συνεπώς όχι τύψεις γιαυτό το αναπόφευκτο, αλλά πίεση να σκέπτονται οι μαιευτήρες τις επιτόκους και τα μωρά ως ανθρώπους και όχι ως περιστατικά .

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καισαρική ήταν η οδός για να με έχει η κόρη μου κοντά της... Αν γεννούσα φυσιολογικά, δεν θα επιζούσα λόγω μιας σπάνιας επιπλοκής που είχα κατά τον τοκετό. Αν γεννούσα φυσιολογικά, η κόρη μου θα μεγάλωνε χωρίς εμένα και σίγουρα θα είχε κάθε είδους ψυχολογικό πρόβλημα και τραύμα που υπάρχει. Δεν μπορώ να μπω καν σε τέτοιες διαδικασίες να σκεφτώ για τύψεις και αμφιβολίες. Ο γιατρός μου πήρε την σωστή απόφαση και τον ευχαριστώ κάθε μέρα (αυτόν και τον Θεό που τον φώτισε!!!)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ καν πως μπορεί να εξεταστεί επιστημονικά ή να αποδεικτεί ότι η καισσαρική επειρεάζει την ψυχολογία του παιδιού.

Ίσως μπορεί να αποδεικτεί ότι επειρεάζει μερικές φορές την ψυχολογία της μαμάς (και σαν συνέπεια κάποιες από αυτές τις περιπτώσεις και του παιδιού?)

Νομίζω ότι οι μαμάδες που είχαν σοβαρό λόγο για καισαρική, αν έχουν αίσιο τέλος τότε είναι απλώς χαρούμενες /ανακουφισμένες που τα καταφέραν αυτές και τα παιδιά τους και συναισθηματικά δεν έχουν περιθώριο για να σκέφτονται τις εναλλακτικές "μή επιλογές" τους. Για τις άλλες περιπτώσεις δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρνουμε να νιωσω τυψεις και γι αυτο.το παιδακι μου ηταν ισχυακο.δεν μπορουσε να γινει αλλιως.αλλα και απο επιλαγη να κανει μια γυναικα καισαρικη...και τι εγινε?το παν ειναι το παιδι να εχει μια ηρεμη και χαλαρη μανουλα.ετσι θα ειναι και αυτο χαλαρο.το αγχος της μαμας επιρεαζει περισσοτερο το παιδι απο το αγχος της καισαρικης.απο εμας εξαρταται να ειναι ηρεμο το παιδι μας οχι απο τον τροπο που γεννιεται.

συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά περι ψυχολογιας και λοιπά τα εχει αποδειξει καποιος με καποιο τρόπο?

Δηλαδη το παιδάκι που θα γεννηθει φυσιολογικα΄αλλά με εμβρυουλκο ή βεντουζες είναι πιο ευτυχισμενο και γαλήνιο απο το μωρο που θα γεννηθει με καισαρική???????:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά περι ψυχολογιας και λοιπά τα εχει αποδειξει καποιος με καποιο τρόπο?

Δηλαδη το παιδάκι που θα γεννηθει φυσιολογικα΄αλλά με εμβρυουλκο ή βεντουζες είναι πιο ευτυχισμενο και γαλήνιο απο το μωρο που θα γεννηθει με καισαρική???????:shock::shock::shock:

 

Έλα μου ντε!!!!

Τελικά βρε PAPAGALIA μου, πως σου προέκυψε αυτή η απορία; Το διάβασες κάπου, σε κάποια έρευνα, κάποια δημοσίευση, από που; Ή μήπως κι εσένα προσπάθησαν να σου δημιουργήσουν τύψεις για την καισαρική και προβληματίζεσαι; Αν είναι έτσι, όπως είδες από τις ιστορίες των κοριτσιών δεν έχει σημασία το πως θα έρθει στον κόσμο ένα παιδί, αλλά να έρθει υγιές και σε ένα περιβάλλον που θα μεγαλώσει με αγάπη.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως το μόνο που έχω βρει σαν επιστημονική έρευνα αφορά τη μητέρα και όχι το παιδί: http://www.healthierworld.gr/portal/cc7146d26842552e/31ab328e47c4ea3f/e4d78a6b4d93e1d7/a7dc07edeca4a16b/7c0e0e8da3c1e8ac.html

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, όπως είδες από τις ιστορίες των κοριτσιών δεν έχει σημασία το πως θα έρθει στον κόσμο ένα παιδί, αλλά να έρθει υγιές και σε ένα περιβάλλον που θα μεγαλώσει με αγάπη.

 

συμφωνω απολυτα:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά (αν και δεν είμαι ειδκός ούτε έχω διαβάσει καμία έρευνα) πιστεύω πως περισσότερο θα επηρρεστεί αρνητικά η ψυχολογία ενός παιδιού από την ψυχολογία της μητέρας παρά από τον τρόπο με τον οποίο γεννήθηκε.

Τι θέλω να πω;;; Μια μητέρα που νιώθει χάλια επειδή γέννησε με καισαρική γιατί ήθελε να γεννήσει φυσιολογικά, γιατί από το περιβάλλον της της καλλιεργούν ενοχές, γιατί, γιατί... είναι πιο πιθανόν να μεταδίδει το στρες της στο μωράκι της περισσότερο από τον τρόπο τοκετού αυτόν καθεαυτόν γιατί η γέννα κρατά λίγο ενώ το μετά πολύ!

Χαρούμενες και ήρεμες μητέρες και γερά μωρά νομίζω πως είναι η συνταγή της ευτυχίας!

*

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να με πείσει κανείς ότι πρώτον μπορεί να γίνει έρευνα με ασφαλή αποτελέσματα για την ψυχολογία του εμβρύου και δεύτερον δεν βλέπω το λόγο η καισαρική να είναι πιο "αγχωτική" για το έμβρυο...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

omg.....το άλλο θα βρουν να πουν????

αντί να κάνουμε το σταυρό μας που υπάρχει η καισαρική κ εχουν σωθεί μανούλες και μωρά,

κοιτάνε να το "τραβήξουν" από όπου μπορούν

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω υπόψιν μου επιστημονική έρευνα, αγχωτική ίσως επειδή το μωρό δεν ήταν έτοιμο να βγει. Αυτό μπορεί να ίσχυε και για την πρόκληση τοκετού βέβαια.

 

Έχω κάνει 2 κ.τ., τις οποίες δεν ήθελα. Αλλά δεν νομίζω ότι έχει επίπτωση στα παιδιά μου. Ειδικά για το δεύτερο, στενοχωριέμαι πιο πολύ που ήταν στη ΜΕΝΝ και για 8 ημέρες δεν ένιωσε χάδια και αγκαλιές, σε μια στιγμή που τόσο τα χρειαζόταν.

 

Από την άλλη, λέω ότι τελικά όλα στο μυαλό μου είναι.

 

Το βασικό το είπε η anna+: χαρούμενη μαμά = χαρούμενο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...