Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδεες για απασχοληση παιδιων στη βαπτιση


ΕλενηΚ.

Recommended Posts

Γεια σε ολους!Θα ηθελα να μου πειτε ιδεες για το πως να απασχοληθουν τα παιδια των καλεσμενων στη βαπτιση του γιου μας.Ειναι σχεδον 3 χρονων και τον βαφτιζουμε στις 12 Σεπτεμβριου.Μεχρι τωρα εχω σκε φτει τα εξης:

Ο εσωτερικος χωρος του κεντρου θα μεινει κενος καθως το τραπεζι θα γινει

εξω διπλα στην πισινα(την οποια εχω ζητησει να περιφραξουν για λογους ασφαλειας).Μεσα λοιπον υπαρχει τηλεοραση στην οποια θα βαλω DVD με παιδικα τραγουδια (video clips με ζουζουνια,mazoo and the zoo κ.α.)και διπλα μια φουσκωτη πισινα γεματη με μικρα μπαλονια αντι για νερο για να μπουν τα παιδακια μεσα.Επισις ενα τραπεζι με καρεκλες τοσες οσα θα ειναι περιπου τα παιδια με πολλες κολλες λευκες Α4 και κουτακια κηρομπογιες(ειναι πιο ακινδυνες)για να ζωγραφισουν κατι αναμνηστικο για το νεοφωτιστο `η οτι αλλο θελουν.Σας αρεσουν οι ιδεες μου,για παραδειγμα τα δικα σας παιδακια θα διασκεδαζαν ετσι? Παρακαλω απαντηστε μου γιατι μ'εχει φαει το αγχος.Ολες οι ιδεες καλοδεχουμενες. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα το παιδάκι μου είναι μικρό κ γι αυτό σου απαντάω πως θα μου φαινόταν αν το δικό μου παιδί ήταν μεγαλύτερο.Η ιδέα με την τηλεόραση δεν μου πολυαρέσει.Γνωρίζω οτι μερικοί γονείς την απαγορεύουν στα παιδιά τους.Ακόμα κ με παιδικά τραγουδάκια.Και για την ιδέα της πισίνας,νομίζω οτι μπορούν πάλι να προκληθούν ατυχήματα καθώς θα προσπαθήσουν όλα να παίξουν κ πόσα να χωρέσει πια????

Όσο αφορά το θέμα με τις ζωγραφίες είναι κάτι όμορφο κ δημιουργικό.Πιστεύω οτι θα κάτσουν περισσότερη ώρα να ζωγραφίσουν κ μετά να φάνε κ το φαγητό τους.

Όπως είπα κ στην αρχη δεν έχω παιδί σ αυτήν την ηλικία κ ίσως να τα βλέπω εγώ λίγο περίεργα.Ότι κ να κάνετε πάντως να περάσετε όμορφα!!!

Και με το καλό κ ο νεοφώτιστος!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγες μέρες είχα πάει σε μία βαπτιση, οπου ο τι τζει είχε τραγούδια παιδικά(ζουζούνια κτλ)και σε ενα χώρο, όχι κοντά στην πίστα, είχε βάλει ένα μηχάνημα οπου έβγαιναν σαπονόφουσκες.

απο την ώρα που ξεκίνησε, τα παιδιά έπαιζαν με τις φούσκες και ούτε ξαναενόχλησαν. το είχε και η αδερφή μου στον γάμο της και οι γονείς τους είπαν τα καλύτερα για αυτή τους την ιδέα

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

giota,δε νομιζω να εχω προβλημα με την τηλεοραση γιατι τις ξερω πανω κατω ολες τις μαμαδες (και τις καλεσμενες τις νονας)και απο οσο ξερω ολες αφηνουν τα παιδια τους να παρακολουθουν καποια προγραμματα.Οι καλεσμενοι μας θα ειναι γυρω στους 100 και τα παιδακια τα μικρα (δηλαδη μεχρι 10 ετων)θα ειναι το πολυ 15,οχι παραπανω.

ΤΙΤΗ,αυτο το μηχανημα που λες που το βρισκεις?Το νοικιαζεις ?Αν ναι ξερεις ποσο στοιχιζει?Βεβαια πιστευω οτι δεν θα το βρω ευκολα γιατι ειμαι στην επαρχια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος θα τα προσέχει σε αυτή την αίθουσα;Θα βάλεις λογικά κάποιο άτομο που να ασχοληθεί λίγο μαζί τους. Π.χ. Κάποιες ξαδέλφες ή φίλες που θα τους άρεσε να παίξουν με τα παιδιά και θα αναλάβουν υπέυθυνα να τα προσέχουν (αν αρνηθούν, κάλεσε επαγγελματία). Επίσης μπορείς να πάρεις π.χ. 15 χάρτινα καπελάκια με το θέμα της βάφτισης ή να τα φτιάξουν εκεί, να πάρεις κανένα μεγάλο αφρώδες παζλ να φτιάξουν, να πάρεις καδράκια ή κορνιζούλες για να βάλουν τα δημιουργήματά τους και να τα χαρίσουν στις μητέρες τους ή να πάρεις ένα μεγάλο χρωματιστό ντοσιέ ή άλμπουμ και να βάλουν εκεί τις ζωγραφιές τις οποίες οι γονείς θα καμαρώνουν φεύγοντας, και σε μεγάλα κέφια να πάρουν οι κοπέλες κάμερα, όπου τα παιδάκια θα παίξουν σκετσάκια, θα τραγουδάνε ένα-ένα ή και όλα μαζί, θα λένε ευχές, ποιηματάκια κτλ(μη σου πω μετά να μπουν στο κόλπο και οι μεγάλοι!!!). Αυτό μετά μπορείς να το γράψεις σε cd και να το δώσεις στις μαμάδες τους ή και να το κρατήσεις απλά για ενθύμιο για το παιδάκι σου. Τώρα μου ήρθαν αυτές οι ιδέες, αν σκεφτώ και κάτι άλλο θα επανέλθω!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μagda,σ'ευχαριστω ,πολυ καλες οι ιδεες σου.Θα φτιαξω καπελακια στα χρωματα της βαφτισης και θα τα μοιρασω στα παιδακια να τα φορεσουν και να τα παρουν μαζι φευγοντας.Πως θα σου φαινοταν να εχουν σχημα κωνου και στο κατω μερος γυρω γυρω να γραψω το ονομα που θα δωσουμε στο μικρο(Γιαννης)?

Οσο για το ποιος θα τα προσεχει ,θα αλλαζουν "βαρδιες" τα δυο μεγαλυτερα παιδια μου(12 και 15 ετων)οι ανιψιες και οι ξαδερφες μου που πηγαινουν λυκειο.Επισης ολοκληρη η αιθουσα ειναι ορατη απο τα τραπεζια που θα καθονται οι γονεις καθως δεν εχει τοιχο αλλα τζαμαρια και στη μεση διπλη πορτα μονιμως ανοιχτη.Ε,και σιγουρα ολο και καποια μαμα θα μπαινοβγαινει για ενα μικρο ελεγχο(μαζι κι εγω).Ελπιζω να πανε ολα καλα.Ποτε στη ζωη μου δεν ειχα τοσο αγχος.

Link to comment
Share on other sites

το νοικιαζεις σε μαγαζια με μπαλονια αλλα αν θες να το αγορασεις το εχει το elc ..

 

 

 

vickysock,σ'ευχαριστω θα ρωτησω εκει που εχω παραγγειλει τα μπαλονια.

Εσυ το εχεις δοκιμασει?Με προβληματιζει η πιθανοτητα να γλιστραει μετα το πατωμα απο τις πολλες σαπουνοφουσκες.Ισως κινδυνευουν να χτυπησουν τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να έχεις κάποιον κλόουν στο πάρτι που θα τους κάνει διάφορα παιχνίδια και θα τους φτιάξει δωράκια ή θα ζωγραφίσει τα προσωπάκια τους και γενικά τα απασχολεί και τους αρέσει.και απο οτι ξέρω δεν είναι ακριβοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ή θα ζωγραφίσει τα προσωπάκια τους .

 

Ωραία ιδέα . Το σκέφτομαι και εγω για την δικιά μου βάπτιση (Θα ρωτήσω μια κοπέλα που έχω δει στον παιδότοπο που πηγαίνουμε), απλα εγώ θα έχω πολλά μικρά .

Εσύ όμως που θα εχεις λίγα παιδάκια θα ειναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,καλος ειναι ο κλοουν αλλα δεν νομιζω πως ειναι η καλυτερη λυση για τη περισταση.Περισσοτερο νομιζω πως ταιριαζει σε παρτυ.Την περασμενη Κυριακη ειχαμε παει σε μια βαφτιση που ειχανε κλοουν και εκανε τα κολπα του στην πιστα του κεντρου.Αυτο σημαινει πως αναγκαστικα και οι μεγαλοι παρακολουθουν τον κλοουν ενω εγω θα προτιμουσα να ακουνε ωραια μουσικη

Δυστυχως δεν υπαρχει χωρος πιο μακρια απο τα τραπεζια ωστε να ειναι μονο για τα παιδια.

Το αλλο προβλημα ειναι πως απασχολησε τα παιδια για περιπου 1-1μιση ωρα και πηρε 200 Ε .Μετα παλι τα παιδια ηταν ελευθερα και επρεπε να τα προσεχουν οι γονεις τους.Εμεις σηκωθηκαμε απο το τραπεζι καμια δεκαρια φορες αναλλαξ για να δουμε που ειναι ο μικρος(ειναι μονο 3 ετων).Αν καθοτανε ο κλοουν κανενα τριωρο θα ητανε μια χαρα.

Εκτος των αλλων θελω να κανω κατι πιο πρωτοτυπο.Ευχαριστω παντως για τις προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ κορίτσια βαφτίζω το δεύτερο κοριτσάκι μου την άλλη Κυριακή (27/9) και έχω κλείσει κλόουν για 1 ώρα στα 110 ευρώ. Υπάρχει χώρος βέβαια μακριά από τα τραπέζια και δε θα ενοχλούν τους μεγαλύτερους την ώρα του φαγητού.

Το μεγαλύτερο δώρο του Θεού, είναι τα παιδιά !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...