Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βλαστοκυτταρα


dora27

Recommended Posts

θα γινω μανουλα σε 2 μηνες. Ο γιατρος μου συνεργαζεται και με το διαβαλκανικο θεσσαλονικης και με το Γεννεσις. Ετσι πηγα και στα δυο να ρωτησω τιμες. Αυτο με το οποιο εξοργιστηκα ηταν το γεγονος οτι και τα δυο μαιευτηρια ζητουν χρηματα για να " αφησουν" το γιατρο μου να μου παρει βλαστοκυτταρα. Το διαβαλκανικο ζηταει 140 ευρω και το Γεννεσις 190 ευρω. Μα ειναι δυνατον? Να δωσω στην εταιρια φυλαξης βλαστοκυτταρων 1800- 2000 ευρω, να δωσω και στο μαιευτηριο επιπλεον 140-190 ευρω? Για ποιο λογο δεν καταλαβα. Η κλινικη δεν προσφερει απολυτως τιποτα. Δε φτανει που παιρνει τοοοοοοσα λεφτα, θελει κι αλλα? και μαλιστα χωρις λογο? Ειμαι πολυ θυμωμενη.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω βρε αγαπη μου πως λειτουργει το ολο θεμα βρε κοριτσι μου..Εγω γενικα ειμαι επιφυλακτικη με τις τραπεζες βλαστοκυταρων και το ολο θεμα...Εχουν ακουστει πολλα.Εγω στο πρωτο δεν κρατησα και δεν μου ειχε πει κανεις οτι μπορω να γινω δοτρια.στο επομενο πρωτα ο Θεος θα γινω δοτρια.Το πρωτιμω απο το να μπω στο παιχνιδι τους...Απο παντου να βγαλουν..ελεος

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

η μονη περιπτωση που θα κρατουσα βλαστοκυτταρα θα ηταν αν ζουσα αθηνα και θα τα εκανα δωρεα σε δημοσιο νοσοκομειο σε καμια περιπτωση σε ιδιωτικη τραπεζα.οταν κανεις δωρεα μοσχευματος σε δημοσια τραπεζα εχεις προσβαση και σε αλλου παιδιου βλαστοκυτταρα οπως και αλλοι στα δικα σου,αρα αν χτυπα ξυλο χρειαστεις μοσχευμα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες συμβατου δοτη.

τωρα θα μου πεις αφου εχω τα δικα μου κυτταρα γιατι να παω σε αλλουνου?θα στο πω απλα.γιατι αν στο dna υπαρχει η αρρωστια θα υπαρξει και αργοτερα.δηλ αν σε 100 χρονια μπορουνα να φτιαχνουν οργανα απο τα βλαστοκυτταρα ,και εγω πχ εχω νοσησει απο καρκινο στο συκωτι και ξαναδημιουργησουν ενα καινουργιο συκωτι τοτε αυτο θα ξανααρρωστησει.οποτε ειναι προτιμοτερο να βρουν ενα καινουργιο υλικο συμβατο με το δικο μου που να ειναι υγιες,πιστευω να μη σε μπερδεψα.αυτη η αποψη ειναι η δικη μου ως προς το ολο θεμα

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

η μονη περιπτωση που θα κρατουσα βλαστοκυτταρα θα ηταν αν ζουσα αθηνα και θα τα εκανα δωρεα σε δημοσιο νοσοκομειο σε καμια περιπτωση σε ιδιωτικη τραπεζα.οταν κανεις δωρεα μοσχευματος σε δημοσια τραπεζα εχεις προσβαση και σε αλλου παιδιου βλαστοκυτταρα οπως και αλλοι στα δικα σου,αρα αν χτυπα ξυλο χρειαστεις μοσχευμα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες συμβατου δοτη.

τωρα θα μου πεις αφου εχω τα δικα μου κυτταρα γιατι να παω σε αλλουνου?θα στο πω απλα.γιατι αν στο dna υπαρχει η αρρωστια θα υπαρξει και αργοτερα.δηλ αν σε 100 χρονια μπορουνα να φτιαχνουν οργανα απο τα βλαστοκυτταρα ,και εγω πχ εχω νοσησει απο καρκινο στο συκωτι και ξαναδημιουργησουν ενα καινουργιο συκωτι τοτε αυτο θα ξανααρρωστησει.οποτε ειναι προτιμοτερο να βρουν ενα καινουργιο υλικο συμβατο με το δικο μου που να ειναι υγιες,πιστευω να μη σε μπερδεψα.αυτη η αποψη ειναι η δικη μου ως προς το ολο θεμα

Συμφωνω απολυτα..ασε που γιατι να χαθει τωρα ενα αλλο παιδακι ισωσ που να τα εχει αναγκη τα δικα σου?και να τονισω οτι καμια εμπιστοσυνη δεν εχω σε αυτς τις τραπεζες..τι τα κανουν,αν οντως τα φυλανε η αν αποσπασμαστικα τα πουλανε!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα τα βλαστοκυτταρα πριν απο 2 χρονια, Ειχα γεννησει στο ιπποκρατειο αλλα καμια κλινικη τοτε δεν ζητουσε λεφτα για την ληψη βλαστοκυτταρων απο το γιατρο. Η απορια μου ειναι με ποια δικαιολογια τα ζητανε? επειδη ημουν παρουσα οταν τα πηρε ο γιατρος σας πληροφορω οτι ειναι μια απλη διαδικασια που δεν κρατησε ουτε 2 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τα κράτησα και στα 2 μου παιδιά και μάλιστα σε ιδιωτική τράπεζα, στο μητερα που γέννησα πριν 20 μήνες δεν μου χρεώσανε τίποτα για την συλλογή τους ενώ τώρα που ήταν να γεννήσω την μπεμπούλα μου (πριν 2 μήνες δηλαδή) μου ζητάγανε 300 ευρώ για την συλλογή. Από την τράπεζα που είχα επιλέξει για την συλλογή μου είπαν πως αυτή η χρέωση είναι παράνομή και πως αν μπορούσα να μην πληρώσω αυτοό το ποσό να το κάνω (ένας φίλος μας τσακώθηκε με το ΜΗΤΕΡΑ και τελικά δεν το πλήρωσε το ποσο αυτό). Τελικά γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο όπου και δεν πλήρωσα φυσικά τίποτα για βλαστοκύτταρα.

Ένα έχω να πω τα ιδιωτικά νοσοκομεία το έχουν ξεφτυλίσει το θέμα σε όλους του τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Koritsia akousa apo atomo pou douleue se idiotiki etaireia vlastokuttaron oti an ta dosei kapoios sti dimosia trapeza kai ta xreiastei argotera tha vrei sigoura istosumvato doti alla tha plirosei ena trello poso gia na ta paralavei (de to lene)...opote giati na min exei ta dika tou pou tha tou kanoun sigoyra. An milame tora gia karkinous kai leuxaimies outos i allos tha apeuthinthei sti dimosia trapeza kai tha ta akrivoplirosei...

makari na ta edinan oloi sti dimosia kai na min eixame anagki tis idiotikes alla stin ellada zoume u never know!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς χρησιμοποιήσαμε ιδιωτική τράπεζα φύλαξης, γιατί όσες φορές και αν ρωτήσαμε στη δημόσια για το αν θα έχουμε προτεραιότητα στην αναζήτηση συμβατού ιστού αν χρειαστεί, μας ξεκαθάρισαν οτι δεν θα έχουμε καμμία προνομιακή μεταχείριση (έναντι άλλων που δεν δώρισαν βλαστοκύτταρα).

 

Όσο για το ΜΗΤΕΡΑ, χρεώνει το ποσό για να σε πιέσει να επιλέξεις την τράπεζα με την οποία συνεργάζεται - σε τέτοια περίπτωση δεν σε χρεώνει τα έξοδα συλλογής...

 

Εμείς πηραμε τλφ σε 2-3 μεγαλύτερες τράπεζες, καταλήξαμε σε μια από τις δύο που συνεργαζόταν ο γυναικολόγος της γυναίκας μου λόγω μιας προσφοράς 500 ευρώ που μας έδιναν.

Link to comment
Share on other sites

Διάσταση απόψεων για τα βλαστοκύτταρα

Ημερομηνία δημοσίευσης: 24 Αυγούστου 2009 2:58:11 μμ

 

Προβολή

Του Γεωργίου Κολιάκου, καθηγητή Βιοχημείας

 

Διαβάσαμε κατ επανάληψη στον ημερήσιο και περιοδικό τύπο της χώρας μας ενημερωτικά άρθρα και παρακολουθήσαμε εκπομπές από την τηλεόραση και το ραδιόφωνο όπου παρουσιάζονται χωρίς ουσιαστικό αντίλογο κάποιες απόψεις ως επιστημονικές. Επιστήμη δεν είναι αντιπαράθεση απόψεων κατά το πώς συμφέρει στον καθένα. Επιστήμη είναι η αναζήτηση της αλήθειας.

 

Οι όποιες απόψεις, αν είναι επιστημονικές πρέπει να είναι τεκμηριωμένες με στοιχεία. Σήμερα το διαδίκτυο δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να εντοπίσει τα σχετικά στοιχεία και να κρίνει μόνος του αν πραγματικά ενδιαφέρεται. Για να δώσουμε λοιπόν τη δυνατότητα στον αναγνώστη που αναζητάει την επιστημονική αλήθεια να προσφύγει αν θέλει στα πρωτογενή επιστημονικά δεδομένα πρωτοτυπούμε παραθέτοντας σήμερα σχετικά επιστημονικά άρθρα. Τα σχετικά πρωτογενή στοιχεία μπορεί κανείς να τα αναζητήσει στη βάση δεδομένων PubMed (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez) η πρόσβαση στην οποία παρέχεται δωρεάν μέσω διαδικτύου στη χώρα μας.

 

Γράφεται κατ επανάληψη στον ημερήσιο και περιοδικό τύπο ότι 'δε γίνεται ποτέ αυτόλογη μεταμόσχευση σε νοσήματα του αιμοποιητικού συστήματος'. Από την άλλη πλευρά όμως στον επιστημονικό τύπο γράφεται ότι 'μέχρι σήμερα στην Ευρώπη έχουν πραγματοποιηθεί 25.000 μεταμοσχεύσεις με τη χρήση βλαστικών κυττάρων, του μυελού των οστών, του περιφερικού αίματος και του ομφαλίου λώρου. Από αυτές το 70% ήταν αυτόλογες, τα κύτταρα δηλαδή προέρχονταν από τον ίδιο τον ασθενή και το 30% ήταν αλλογενείς, εκ των οποίων το 70% προέρχονταν μέσα από την οικογένεια' (Bone Marrow Transplantation 2008 41(5): 465-472 Tse W et al,).

 

Για τα θεραπεία των λευχαιμιών χρησιμοποιούνται βλαστοκύτταρα από τον ίδιο τον ασθενή μετά από χημειοθεραπεία, από συμβατό συγγενή ή (στην ανάγκη) από ξένο δότη. Η συνολική επιβίωση των ασθενών με λευχαιμία μεταξύ αυτόλογης και αλλογενούς μεταμόσχευσης δεν διαφέρει σημαντικά, Loh YS et al 2007, Leuk Lymphoma 48 (1): 72-9.

 

Αυτό συμβαίνει επειδή ο κίνδυνος να είναι το αυτόλογο μόσχευμα φορέας, μια που αυτό λαμβάνεται μετά την εκδήλωση της νόσου, εξισορροπεί τον κίνδυνο εκδήλωσης της νόσου του μοσχεύματος κατά του ξενιστή που κατά κανόνα εγκυμονεί το «συμβατό» αλλογενές μόσχευμα.

 

Υπάρχουν ελάχιστα δεδομένα για τη χρήση αυτόλογου μοσχεύματος που έχει ληφθεί πριν από την εκδήλωση της νόσου επειδή τα μοσχεύματα αυτά, παρ όλο που όπως είναι λογικό θα ήταν τα ιδανικά, είναι σήμερα πολύ σπάνια. Η πρώτη θεραπεία παιδιού που έπασχε από Οξεία Λεμφοβλαστική Λευχαιμία και θεραπεύτηκε επειδή η οικογένειά του είχε προνοήσει να φυλάξει τα βλαστοκύτταρα του κατά τη γέννηση δημοσιεύτηκε μόλις το 2007 από τον Hayani και τους συνεργάτες του στο περιοδικό Pediatrics, τεύχος 119 σελίδες 296-230.

 

Πληροφορούμαστε από τα 'μέσα' ότι 'τα βλαστοκύτταρα του ομφαλίου λώρου δεν έχουν την ανάλογη πλαστικότητα για να διαφοροποιηθούν μελλοντικά σε ιστούς'. Κι όμως εκατοντάδες επιστημονικές μελέτες από το 2004 αναφέρονται στην πλαστικότητα του αίματος του πλακούντα και τη δυνατότητά του να χρησιμοποιηθεί σε εφαρμογές αναγεννητικής ιατρικής, Kogler 2004, J Exper Hem 200(2), 123-134, Greschat et al 2008, Stem Cells Dev 17 (2):221-232, Kogler et al 2006, Exp Hematol 2006, 34(11):1589-95, Secco et al, 2007, Stem Cells 26(1):146-150, Haller et al, Exper Hematol 2008, 36 (6):710-715 και πολλές άλλες.

 

Λένε οι εφημερίδες 'Δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε καν ενδείξεις ότι υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να διευρυνθεί η θεραπευτική χρήση βλαστοκυττάρων και να αξιοποιηθούν και για άλλες παθήσεις'. Αλλοίμονο, άλλα γράφουν τα επιστημονικά βιβλία.

 

Το 2006 δημοσιεύτηκαν από την Ευρωπαϊκή Ένωση νέα πεδία εφαρμογών των βλαστικών κυττάρων. Στις εφαρμογές αυτές περιλαμβάνεται το αίμα του ομφαλίου λώρου, μαζί με τον μυελό των οστών στο πρόγραμμα των αυτόλογων και αλλογενών μεταμοσχεύσεων.

 

Στις νέες θεραπείες έχουν προστεθεί τα αυτοάνοσα νοσήματα (σκλήρυνση κατά πλάκας, νεανική ρευματοειδής αρθρίτιδα) και η θεραπεία των κακοήθων όγκων της παιδικής ηλικίας για αυτόλογη μεταμόσχευση, Saarimen et al 1991, Am J Pediatr Hemat Oncol, 13(3): 315-9, Dunkel et al 2000, Cancer 15, 89(10):2117-21, Matsubara et al 2005, Bone Marrow Transplant 35(:cool::763-6, George Re 2006, J Clin Oncol 24(18):2891-6. Για τη θεραπεία των αυτοάνοσων νοσημάτων απαιτείται χρήση κυττάρων του ίδιου του ασθενούς και μάλιστα πριν την εμφάνιση της νόσου, Wedderburn et al , Arch Disease Child 2003, 88, 201-205, Kishimoto T et al 2003, Int J Hematol 78 (5): 453-6.

 

Αποτελέσματα 26 κλινικών μελετών από το 1997 μέχρι σήμερα επί 854 ασθενών με αυτοάνοσα νοσήματα και 1495 ασθενών με καρδιαγγειακές παθήσεις, αναφέρουν βελτίωση της κλινικής εικόνα και θνησιμότητα κάτω του 1%, με τη χρήση βλαστοκυττάρων, Burt et al. JAMA 299 (:cool:: 925-936, 2008.

 

Τρέχουσες κλινικές μελέτες σε παιδιά

 

Πανεπιστήμιο της Φλόριντα, Μονάδα Μεταμοσχεύσεων. Χρήση βλαστοκυττάρων του ομφαλίου λώρου του ιδίου του παιδιού. Αποτέλεσμα: Ίαση έως ελάττωση κάτω του μισού του αριθμού των ημερήσιων χορηγήσεων ινσουλίνης. Haller et al 2008, Exper Hematol 36 (6):710-715, Urban et al 2007 Stem Cells 26(1):244-253. (Κλινική μελέτη: NCT00315133). Πανεπιστήμιο Σαο Πάολο Βραζιλίας

 

Μελέτη που δημοσιεύτηκε το 2009 και που πραγματοποιήθηκε στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Chicago έδειξε ότι οι 20 από τους 23 νέους διαβητικούς ασθενείς τύπου Ι που πήραν μέρος στη μελέτη διέκοψαν τη χρήση ινσουλίνης για διάστημα 4 ετών, όσο διήρκεσε αυτή η μελέτη μετά τη μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων. (Κλινική μελέτη NCT 00593242) Πανεπιστήμιο Duke.

 

Χρήση κυττάρων του ομφαλίου λώρου του ιδίου του παιδιού στα δύο πρώτα χρόνια της ζωής του. Στη μελέτη αυτή συμμετέχουν 12 παιδιά(μεταξύ τους και ένα Ελληνόπουλο). Σύμφωνα με ανακοίνωση της επιστημονικής υπευθύνου της μελέτης Joanne Kurtzberg στο 20th Congress of Biology and Clinical Applications of Cord blood Cells 2008 Mandelieu France, παρατηρήθηκε σημαντική βελτίωση της κλινικής εικόνας των παιδιών.

 

Γιατί άραγε αυτές οι διαφορές ανάμεσα στον ημερήσιο και τον επιστημονικό τύπο; Δεν θα επιχειρήσουμε να απαντήσουμε σ’ αυτή την ερώτηση. Άλλωστε η απάντησή της δεν ανήκει στον τομέα της επιστήμης που υπηρετούμε.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα το γιο μου το 2006. Η γιατρός μας είχε αναφέρει τα περί βλαστοκυττάρων αλλά δεν ήταν πολύ πειστική ώστε να ασχοληθούμε. Στη γέννηση της κόρης μου το 2007 (με την ίδια γιατρό) αποφασίσαμε να τα συλλέξουμε. Ζήτησα τη γνώμη ενός καταξιωμένου μαιευτήρα που εμπιστεύομαι και μου απάντησε θετικά. Σκεφτήκαμε καλύτερα να τα συλλέξεις άδικα παρά -χτύπα ξύλο- να πεις γιατί δεν το έκανα. Με επηρέασε και το γεγονός ότι υπάρχει 25% πιθανότητα να είναι συμβατά και με το γιο μου. Τα 2000€ δεν είναι σημαντικό ποσό για κάτι τόσο σοβαρό. Ας πάρεις λιγότερα ζιπουνάκια. Ούτε η γιατρός, ούτε το νοσοκομείο ζήτησαν χρήματα.

Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο, η γιατρός μου έδωσε φυλλάδια από 2-3 εταιρίες (δεν προώθησε καμία - προς τιμήν της). Διαλέξαμε τη μοναδική που είχε αντιπρόσωπο στην πόλη μας και που αναλάμβαναν την παραλαβή του ασκού από το νοσοκομείο (στις άλλες έπρεπε να τρέχει ο άντρας μου να τα στέλνει με courier κλπ.). Την ώρα της καισαρικής με επισκληρίδιο (στο γιο μου είχα κάνει κακήν κακώς καισαρική με ολική νάρκωση την τελευταία στιγμή που έπεσαν οι παλμοί του παιδιού) η γιατρός μου έλεγε τώρα σε κόβω, τώρα σε ράβω κλπ. Κάποια στιγμή μου είπε τώρα παίρνουμε τα βλαστοκύτταρα. Ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Αχρείαστα να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Αχρείαστα να είναι.

 

Ακριβώς γι'αυτό το λόγο τα φυλάξαμε κι εμείς. Ανεξάρτητα με ότι διάβασα ή μου είπαν, προτίμησα να πληρώσω τώρα κάτι που μπορεί να μη χρειαστεί , παρά να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο μια μέρα και να έχω τύψεις ότι για 2500 ? τσιγκουνεύτηκα την υγεία του παιδιού μου...

Γέννησα στη Γενική Κλινική και δεν υπήρχε έξτρα χρέωση για τη συλλογή.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και εμεις κρατήσαμε βλαστοκύτταρα το 2007 που γεννησα το γιο μας και στο 2ο θα κρατήσω.δε ξέρουμε τι μας ξημερώνει.οι χρεώσεις των μαιευτηρίων για τη συλλογη βλαστοκυττάρων τις βρίσκω αδικαιολόγητες δε χρησιμοποιούν τιποτα οι μαιευτήρες της κλινικής απλα βρηκαν ενα ακομη λόγο για να χρεωνουν έξτρα, στο Γαλληνό νομίζω δεν τα χρεώνουν ακομη τουλάχιστον

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ΔΩΡΟ η Φύλαξη των Βλαστικών Κυττάρων για 20 Χρόνια από τη Βiohellenika

Η Biohellenika με έντονο το αίσθημα ευθύνης απέναντι στην κοινωνία που την έχει αναδείξει ως την κορυφαία εταιρεία φύλαξης βλαστοκυττάρων στην Ελλάδα, δηλώνει ότι σήμερα και στο μέλλον θα παραμείνει ενεργό μέλος αυτής της κοινωνίας, και θα συμβάλλει με όλες τις δυνάμεις της στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των συνανθρώπων μας.

Από 15 Μαΐου και έως 30 Ιουνίου 2010, η διοίκηση και εμείς οι εργαζόμενοι της Biohellenika αποφασίσαμε να κάνουμε ΔΩΡΟ τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων όλων των παιδιών.

Λαμβάνοντας τα μηνύματα του κόσμου για αξιοπιστία και αποτελεσματικότητα, βάζουμε σε πρώτο πλάνο τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της υπηρεσίας μας αλλά και την εκτίμηση και το σεβασμό προς την ελληνική κοινωνία. “Στους χιλιάδες γονείς που μας εμπιστεύονται δηλώνουμε ότι θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε ακούραστα για την προαγωγή της υγείας και για να φέρουμε κοντά και στην τελευταία ελληνική οικογένεια τα αγαθά της νέας ιατρικής τεχνολογίας” σύμφωνα με δήλωση του Προέδρου της Biohellenika, Δρ. Γεωργίου Κολιάκου γιατί “η υγεία είναι το σημαντικότερο αγαθό στον άνθρωπο, ένα αγαθό που γίνεται ακόμα πολυτιμότερο όταν αφορά τα παιδιά μας”.

Ελπίζουμε ότι θα σας βρούμε συμπαραστάτες στην προσπάθεια μας αυτή και ευχόμαστε να μας ακολουθήσουν όλοι οι φορείς υγείας.

Σχετικά με τη Biohellenika

Έχοντας δημιουργηθεί πριν από τέσσερα χρόνια στη Θεσσαλονίκη από καθηγητές της ιατρικής σχολής του ΑΠΘ, η Biohellenika σήμερα δραστηριοποιείται σε όλη την Ελλάδα καθώς και στο εξωτερικό. Απασχολεί εβδομήντα εργαζόμενους και είναι η δημοφιλέστερη τράπεζα φύλαξης βλαστικών κυττάρων με πάνω από 30.000 οικογένειες που της εμπιστεύθηκαν τα βλαστικά κύτταρα των παιδιών τους. Έχει αποσπάσει διεθνή βραβεία για τις έρευνες που πραγματοποιεί ενώ βρίσκεται σήμερα σε εξέλιξη μεγάλο ερευνητικό έργο της για θεραπείες ανίατων ασθενειών με τη χρήση βλαστικών κυττάρων.

Biohellenika

Θεσσαλονίκη: Λεωφόρος Γεωργικής Σχολής 65, Κτήριο ZEDA, Τηλέφωνο: 2310 474 282, 6944 677 746

Αθήνα: Πύργος Αθηνών, Μεσογείων 2-4, Κτήριο A΄, Τηλέφωνο: 210 77 08 882, 6973 346 704

Λάρισα: Μ. Αλεξάνδρου 3, Τηλέφωνο: 2410 535 603, 6973 984 260

Πάτρα: Κως 18 & Πανεπιστημίου 3, Τηλέφωνο: 2610 437 436, 6978 483 170

Ιωάννινα: Τεχνολογικό Πάρκο - Πεδινή, Τηλέφωνο: 26510 07 667, 6970 267 540

Ηράκλειο: Αμαλθείας 17 & Κατεχάκη, Τηλέφωνο: 2810 229 351, 6970 803 497

Χανιά: Τζανακάνη 40-42, Τηλέφωνο:28210 58758, 6945 750 933

Ανοιχτή Γραμμή Επικοινωνίας: 801-11-99299

[email protected] - www.biohellenika.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με την πιο πάνω εταιρεία, αλλά θεωρώ ανήθικο να διαφημίζονται τράπεζες βλαστοκυττάρων σ' ένα φόρουμ για γονείς!

 

Υπάρχει και τόπικ σχετικά με τη φύλαξη βλαστοκυττάρων, αν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται ας το διαβάσει και μετά ν' αποφασίσει τι θα κάνει.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56652

 

Σίγουρα το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο μας κάνουνε να νομίζουμε: "Και τι έχω να χάσω;" Έχει να χάσει το παιδάκι μας πάρα πολλά, το αίμα από τον ομφάλιο λώρο και τον πλακούντα το δικαιούται αυτό την ώρα της γέννησης του, είναι δικό του και όχι για να το φυλάξουμε ή να το δωρίσουμε, και είναι αυτό που θα το προστατεύσει στο μέλλον από τις διάφορες αρρώστιες που υποτίθεται θα το "σώσουν" τα βλαστοκύτταρα...

 

Το τόπικ έχει και επίσημες αναφορές στο τι λέει ο ΠΟΥ και η Αμερικάνικη Παιδιατρική Εταιρεία πάνω στο θέμα αυτό, κάτι που δεν θα σας πει ποτέ σχεδόν ο μέσος έλληνας γυναικολόγος!

 

"Cord blood donation should be discouraged when cord blood stored in a bank is to be directed for later personal or family use, because most conditions that might be helped by cord blood stem cells already exist in the infant's cord blood"

 

If cord clamping is done too soon after birth, the infant may be deprived of a placental blood transfusion, resulting in lower blood volume and increased risk of anemia later in life ...

 

There maybe temptation to practice immediate cord clamping aggresively to increase the volume of cord blood that can be harvested for cord blood banking. This practice is unethical and should be discouraged.

 

AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός των άλλων η παραπάνω διαφήμιση είνια παραπλανητικη γιατί σου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα πληρώσεις τίποτα (εκτός κ αν εγώ είμαι χαζη κ καταλαβαίνω λάθος ) ενω στην πραγματικότητα σου κάνουν μια έκπτωση της τάξεως των 350 ευρω που αντιστοιχούν στη φύλαξη για τα 20 χρόνια. Τα πολλα λεφτά που είνια τα 1500 Ευρω για την συλλογη κ την επεξεργασία του αίματος τα πληρώνεις κανονικα.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

To πιο πάνω κείμενο είναι δεν είναι διαφημιστικό αλλά κείμενο που έχει δημοσιευτεί σε πολλά μέσα για ενημέρωση. Όσον αφορά στο κόστος επεξεργασίας στη συγκεκριμένη εταιρεία είναι πολύ χαμηλότερο από 1.500 ευρώ όπως αναφέρεται πιο πάνω. Απλά κάποιες κλινικές χρεώνουν κάποιο ποσό για τη συλλογή των βλαστοκυττάρων και συνεπώς το συνολικό κόστος αυξάνεται. Σχετικά με το κόστος αυτό σας ενημερώνω ότι:

Πρόστιμα σε μαιευτήρια για χρέωση βλαστοκυττάρων.

Πρόστιμα συνολικού ύψους 435.000 ευρώ επέβαλε στα μαιευτήρια Ιασώ, Μητέρα και Λητώτο υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, με το αιτιολογικό ότι χρέωναν καταχρηστικά τη συλλογή των βλαστοκυττάρων.

Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Καταναλωτή Δημήτρη Σπυράκου, μετά από εισηγήσεις της Διεύθυνσης Προστασίας Καταναλωτή, αποφασίσθηκε η επιβολή προστίμων στα μαιευτήρια, κατ' εφαρμογή του άρθρου 13α του νόμου 2251/1994 για την «προστασία των καταναλωτών», γιατί χρέωναν, αδιαφανώς και καταχρηστικά, στις μητέρες που γεννούσαν σε αυτά τη συλλογή του ομφαλοπλακουντιακού αίματος (βλαστοκυττάρων) από 225 έως 350 ευρώ.

Σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομίας, η παραπάνω χρέωση ήταν παντελώς αδιαφανής ως προς την αιτία και το ύψος της. Οι καταναλωτές δεν είχαν καμία πληροφόρηση ποιες ενέργειες ή παροχές καλύπτει αυτή η χρέωση ώστε να σταθμίσουν και να κρίνουν το εύλογο αυτής.

Όπως μάλιστα απεδείχθη, παρά την ασάφεια που καλλιεργούσε ο αδιαφανής όρος, στο συνολικό ποσό της χρέωσης δεν περιλαμβανόταν αμοιβή ιατρού, ο οποίος άλλωστε δεν αξίωνε και δεν ελάμβανε καμία αμοιβή για τη συλλογή των βλαστοκυττάρων.

Η λήψη του ομφαλοπλακουντιακού αίματος πραγματοποιείται δίχως κάποια πρόσθετη επέμβαση στη μητέρα, σε υλικά και συσκευασία που διατίθενται από τον εκπρόσωπο της δημόσιας ή ιδιωτικής τράπεζας φύλαξης, ο οποίος συνήθως και το παραλαμβάνει επί τόπου.

Οι καταναλωτές, ωστόσο, πληροφορούνταν την εν λόγω χρέωση και το ύψος της κατά τη λήψη του λογαριασμού τοκετού και αιφνιδιάζονταν από αυτή. Τα μαιευτήρια δεν επεδείκνυαν μέριμνα, που να εξασφαλίζει την ενημέρωση των γονέων με σαφή τρόπο για την ύπαρξη και το ύψος της χρέωσης.

 

Πηγές: http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=9562&la=1, http://news.pathfinder.gr/health/629568.html, http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_11/05/2010_336861, http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=11868944, http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_11/05/2010_336860, http://www.express.gr/news/ellada/301486oz_20100511301486.php3, http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=163233, http://health.ana-mpa.gr/news.php?id=7106, http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=133544&cid=4, http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=28713159, http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/582703/Article.aspx, http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=161065, http://news.pathfinder.gr/finance/news/629401.html, http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1135245&lngDtrID=244

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...