Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ Η/Υ


ΣΟΦΙΑ

Recommended Posts

Παραθέτω εδώ μια ιστοσελίδα καταπληκτική για παιδιά προσχολικής ηλικίας.. Μου τη σύστησε μια διαδυκτιακή φίλη εξειδικευμένη στο θέμα παιδιά (και μάλιστα με ειδικές ανάγκες) και Η/Υ .

http://www.poissonrouge.com Ο Δημήτρης ξετρελαίνεται και είναι μια ευχάριστη δραστηριότητα για κείνον.

Μαρία πές μας τη γνώμη σου για την ιστοσελίδα!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπόν, είναι πολύ όμορφη ιστοσελίδα, άλλά υπάρχουν χίλιοι άλλοι λόγοι για τους οποίους θα επέλεγα κλασικά παιχνίδια

 

- εξασκούν το συγχρονισμό λεπτής κινητικότητας και όρασης στις τρείς διαστάσεις

- ενισχύουν την υπομονή και επιμονή μέσω της επανηλλειμένης προσπάθειας που πρέπει να κάνει το παιδί για να καταφέρει κάτι, (μαθαίνει να μήν περιμένει άμεσο αποτέλεσμα και να μην τα παρατάει εύκολα)

- δεν βλάπτουν τα μάτια...

 

θα αποθαρρυνα κάποιον να ασχοληθεί με παιχνίδια στον υπολογιστή με παιδάκι προσχολικής ηλικίας πάνω απο ένα δύο λεπτά την εβδομάδα..

ειδικά εάν βλέπει ήδη τηλεόραση..!

ενδιαφέρουσα θα ήταν και η άποψη ενός οφθαλμίατρου ειδικευμένου σε παιδικά θέματα.

 

edit - πλεον υπαρχει και η ψηφοφορία http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20565 Τηλεόραση στον παιδικό σταθμό

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά angela πολύ χαίρομαι!! Είχα την εντύπωση ότι εσύ σίγουρα θα το ξέρεις. H 'asterias' από το noesi μου το σύστησε!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης απο 20μηνών και μετά (είχε έρθει 2-3φορές στο γραφείο) εβλεπε υπολογιστή και τρελαινοτανε και μού λεγε θέλω δουλέψω. Στο σπίτι δεν είχα συνδέσει τον Η/Υ μέχρι πριν 2μηνες που τον χρειαστήκαμε. Απο τότε που τον έβαλα πολύ συχνά ήθελε να είναι εκεί να δουλέψει... Στην αγωνία μου αυτή μίλησα διαδικτυακά με μια κοπέλα που ανέφερα και σύστησε αυτή την ιστοσελίδα λέγοντας μου ότι δεν πρέπει να γίνέται κατάχρηση. Ουτως ή αλλως τον υπολογιστή δεν τον γλιτώναμε αφού είτε φωτογραφίες ήθελε να δει είτε να παταει κουμπια.. Μπήκαμε λοιπόν στην ιστοσελίδα πριν κανα 1,5μήνα το πολύ για 15λεπτά και όχι κάθε μέρα 3-4φορές /τη βδομάδα. Εγώ χειριζόμουν τον υπολογιστη τον πήγαινα εκει που ήθελε μαθαίναμε τα έντομα ψαρευαμε κλπ.. ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΠΟΤΕ το εννοώ δεν τον παρότρυνα και δεν προσπάθησα να του μάθω να το κάνει μόνος του. Εχθές, για να του βάλω ορό μου ζήτησε computer μπήκαμε στη σελίδα και πήγαμε στους κύβους με τους αριθμούς και μου λέει μόνος μου με αποτέλεσμα να χειριστεί συνειδητά το ποντίκι και φυσικά να με κουφάνει... Επειδή το χέρι του δεν πιάνει καλά το ποντικι το κράταγε όπως εμείς το πήγαινε με υπομονή εκεί που ήθελε και μετά το σήκωνε και με το δακτυλάκι του πάταγε το κουμπί..Παίζει πάρα πολύ γενικά και οπως έχω ξαναπεί κανει πολύ συμβολικό παιχνίδι..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορώ να φανταστώ ότι χάρηκες με την ευκολία του γιού σου να χειρίζεται το ποντίκι και φαντάζομαι είναι και ένα κίνητρο για σένα να τον αφήνεις να το χειρίζεται επιπλέον. :)

 

Σε αυτή την ηλικία τα παιδιά μαθαίνουν πολύ γρήγορα, απορροφούν σαν σφουγγάρια όπως πολλές φορές θα έχεις ακούσει και απο άλλους.

Είναι ένα δείγμα του ότι ο γιός σου έχει νοητική ωριμότητα για να κάνει κάτι τέτοιο - συγχρονισμός λεπτής κινητικότητας με την όραση και του τί συμβαίνει στον υπολογιστή.

 

Όμως παρόλο που σου αρέσει να τον βλέπεις να τα καταφέρνει, πρέπει να ξέρεις ότι δεν του προσφέρεις κάτι αφήνοντάς τον τόσο συχνά να παίζει.

 

Ήδη σου το ζητάει, αυτό μπορεί να γίνει συνήθεια...επίσης μπορεί να το χρησιμοποιείς σαν επιβράβευση και έτσι το όλο πράγμα αποκτά άλλη διάσταση.

Το πρόβλημα είναι ότι ο υπολογιστής είναι κάτι μαγικό. Τόσο, που για ένα παιδί είναι δυνατόν να αποτελέσει τόσο δυνατό ερέθισμα που να ξεπερνάει όλα τα άλλα.

Όμως σε αυτή την ηλικία δεν το θέλεις αυτό. Θέλεις τα πιό δυνατά ερεθίσματα να είναι αυτά με άλλα παιδιά και αληθινά παιχνίδια.

Δεν είναι το θέμα το ότι παίζει και με αυτά, αλλά και να παίζει και με αυτά θα προτιμάει τον υπολογιστή, όλο περισσότερο, εάν συνεχίσετε σε αυτό το βαθμό.

 

Είναι σαν να του δίνεις παγωτό, συχνά, και να συνηθίζει την γεύση του,..... τι θα προτιμήσει? το παγωτό ή τα λαχανικά? δεν θα ζητάει παγωτό αντί λαχανικά εάν θυμάται τόσο καλά την γεύση του και ότι του το επιτρέπεις?

Θα έχεις τη δύναμη να του αρνείσαι τόσο συχνά κάτι για το οποίο τρελλαίνεται?

 

Στον Η.Υ ότι κουμπί και να πατήσει στο παιχνίδι αυτό, κάτι ωραίο θα συμβεί, δεν μπορεί να κάνει λάθος, για να χρειαστεί να βρεί το σωστό πχ.

Η διαδικασία δοκιμή-αποτέλεσμα, με το αποτέλεσμα να είναι κάποτε αρνητικό κάποτε θετικό, δεν υπάρχει.

Αυτό εμποδίζει τα παιδιά να αποδέχονται πότε κάνουν κάτι λάθος, και ότι στη ζωή συμβαίνει και αυτό.

Άυτό είναι ένα πολύ πολύ μέγάλο παιδαγωγικό θέμα,.. η εμπειρία μου μου δείχνει ότι είναι πολύ σημαντικό τα παιδιά να έρχονται σε όλο λιγότερη επαφή γίνεται με παιχνίδια, που έχουν την ίδια λύση και δεν θέλουν προσπάθεια.

Φαντάσου ότι με το να φτιάξουν σαπουνόφουσκες πχ, μαθαίνουν πως σκάνε οι σαπουνόφουσκες όταν τις αγγίξουμε και ότι γίνεται μόνο με ένα συγκεκριμένο τρόπο, - θέλει συγκέντρωση, πολύ προσεκτικό φύσημα ή κούνημα του ραβδιού, και πάλι μπορεί να μήν πετύχει επειδή το σαπούνι να μήν είναι αρκετό.

 

Αυτά ίσως στους γονείς φαίνεται να δυσκολεύουν το παιδί, όμως είναι ένα τεράστιο μάθημα ζωής, (απο τα πιό σημαντικά) κάθε φορά που δοκιμάζουν κάτι, αποτυγχάνουν και ξαναεπιχειρούν.

Στον υπολογιστή αυτό είναι πολύ περιορισμένο.

Υπάρχουν γονείς που τα παιδιά τους είναι 6 ετών και δεν ξέρουν τι να κάνουν πλέον για να τους αποσπάσουν την προσοχή απο ηλεκτρονικά παιχνίδια και τέτοια - αυτό επειδή εκείνοι ξεκίνησαν την επαφή των παιδιών τους με ηλεκτρονικά παιχνίδια.

Ακριβώς επειδή σε ένα παιδί που όλα κάπως το δυσκολεύουν (ντύσιμο, φαγητό, ρουτίνες κτλ) κάτι τόσο απλό κ εύκολο (πατάς ένα κουμπί και όλα γίνονται μαγικά) όπως ο ΗΥ φαντάζει ΤΕΛΕΙΟ.

 

εγώ βασικά εάν είχα παιδάκι, δεν θα του τα έδειχνα καθόλου αυτά ακριβώς για τους παραπάνω λόγους... θα τα έδειχνα σαν κάτι το ενημερωτικό - να κοίτα έτσι λειτουργεί ο υπολογιστής, έτσι λειτουργεί η τηλεόραση έτσι λειτουργεί το αυτοκίνητο, να πατήσει μιά φορά κάτι, να δεί πως είναι απο μέσα, η μηχανή κτλ για να καταλάβει τι είναι όλα αυτά και σε τι χρησιμεύουν, αλλά ώς εκεί δηλ. όχι συστηματικά.

 

Δεν είναι ότι κάνεις κάποιο έγκλημα, αλλά σίγουρα επηρεάζεις το τρόπο που το παιδί σου θα προσεγγίζει δραστηριότητες, αλλά και την ικανότητά του να βρίσκει δημιουργικές λύσεις.

Αυτό επειδή του μαθαίνεις (παράλληλα με τα άλλα πολύ ωφέλιμα παιχνίδια) μία πολύ πιό εύκολη λύση την οποία θα συνηθίσει και θα ζητάει περισσότερο στο μέλλον (περισσότερο απο ότι θα ζητάει άλλα παιχνίδια). Μετά δεν έχει επιστροφή. Αυτό είναι το δύσκολο. (και δύσκολο και για τους γονείς να το δούν αυτό - ότι δηλ. ότι κάνουν τώρα, μετά δεν ξεγίνεται, ή θέλει ΠΟΛΥ μεγάλη προσπάθεια και ολόκληρη ΄"καμπάνια" για να το ξεμάθει ένα παιδί)

 

Ενώ στο μέλλον μπορείς πάντα να ασχοληθείς επιπλέον!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις πολύτιμες συμβουλές σου,

Διευκρινίζω ότι ο Δημήτρης προς το παρόν δεν προτιμά τον Η/Υ σε σχέση με το παιχνίδι. Να φανταστείς ότι απο πέρσι το καλοκαίρι παίζει στη γειτονιά.. Και τώρα που άνοιξε ο καιρός είμαι συνεχεια κάτω παίζει μπάλα, κυνηγητό είναι η μασκότ τους.. Πάντως αντιλαμβάνομαι τις ενστάσεις οτι ενδεχομένως ανοίγει ένας δρόμος χωρίς επιστροφή... Δεν ξέρω αν μπορώ να το απαγαγορεύσω τελείως αφού υπάρχει μέσα στο σπίτι.. πάντως θα προσπαθήσω η επαφή του να είναι μηδαμινή...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μας όμως περίπτωση η χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή αποκτά άλλη διάσταση!

Είναι ένας τρόπος επικοινωνίας και γνώσης. Ολοι οι θεραπευτές μας μας ενθάρρυναν και μάλιστα έχει αποκτήσει και την δική του ώρα για πρόσβαση πάντα με την δική μας παρουσία και καθοδήγηση αλλά και για περιορισμένο χρόνο. Το σκεπτικό είναι ότι εφόσον αδυνατή να μιλήσει και δεν γνωρίζουμε πόσο έχει προχωρήσει η γνώση του για διάφορα πράγματα η χρήση του υπολογιστεί εκτός από την εκμάθηση είναι και ένα μέσο τεσταρίσματος της αντίληψης και της γνώσης του και αργότερα πιθανών ένα γραπτό μέσω επικοινωνίας με εμάς!!!

Είδη χάρη στον υπολογιστή αλλά και στο παιδικό laptop της Fisherprice έχει μάθει όλα τα γράμματα της αλφαβήτας μικρά και κεφαλαία και το επόμενο στάδιο που μόλις τώρα διανείουμε είναι η αναγνώριση/ανάγνωση μερικών λέξεων με απώτερο σκοπό την γραφή ως έκφραση λόγου!!! :D

Σε μερικές περιπτώσει η τεχνολογία είναι θεραπευτική και χρήσιμη πάντα όμως με μέτρο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά είναι εντελώς διαφορετικό όταν χρησιμοποιείται με την καθοδήγηση ειδικών σαν θεραπευτική μέθοδος !

 

Όπως και επίσης όταν χρησιμοποιείται σαν μέθοδος εκμάθησης κάποιου συγκεκριμένου πράγματος - πχ υπάρχουν συστήματα τα οποία κάνουν την ύλη του σχολείου (http://www.jele.gr) παιχνίδι, αλλά είναι για μεγαλύτερα παιδιά φυσικά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τωρα διάβασα όλες τις απαντήσεις γ'αυτο το θεμα που λιγο πολυ μας απασχολεί όλες και δεν μπορω να πω οτι συμφωνω απόλυτα μαζί σου Μαρία. Λες πως "Είναι σαν να του δίνεις παγωτό, συχνά, και να συνηθίζει την γεύση του,..... τι θα προτιμήσει? το παγωτό ή τα λαχανικά? δεν θα ζητάει παγωτό αντί λαχανικά εάν θυμάται τόσο καλά την γεύση του και ότι του το επιτρέπεις? "

Η δική μου απαντηση, για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμά σου, θα ηταν οτι θα πρέπει να διδάξουμε στο παιδί ότι θα φάει και παγωτό και λαχανικά, καθενα την κατάλληλη ώρα, χωρις το ένα να αντικαθιστά το άλλο και το παγωτό πάντα με μέτρο.

Ο μεγάλος μου, πχ, (ειναι στο νηπιαγωγείο) μπορεί και χρησιμοποιεί άνετα τον υπολογιστη για να ζωγραφιζει στο Paint. Παιζει επισης και 1-2 παιχνίδια. Πότε? Ξέρει ότι υπάρχουν συγκεκριμένες μερες και ώρες, και ασχολείται για συγκεκριμένη ωρα, όσο καθορίσουμε με τον μπαμπά του. Το ίδιο ισχυει και για τον μικρό. Γκρίνιαξαν λίγο βέβαια μέχρι να το καταλάβουν ότι έτσι μονο μπορει να γίνει, αλλά το'χουν συνηθήσει.

Και βέβαια υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει ένα πιτσιρίκι στον υπολογιστη και χρειάζονται προσπαθεια για να τα πετυχει - πχ. να ζωγραφισει εκεινη τη γραμουλλα όπως ακριβως τη θελει στο paint - κι ετσι να μαθει πως πρέπει να προσπαθεί για να πετυχει αυτο που θέλει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτηχως η δυστηχως λογω της φυσης της δουλειας μου ο υπολογιστης στο σπιτι ειναι συνεχεια ανοιχτος.Η μικρη με εβλεπε απο μωρο να ειμαι στο pc και οπως κανουν ολα τα παιδακια αντιγραψε οτι εβλεπε...Επειδη ειχα ενα αγχος με την οθονη ρωτησα τη παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα για την οραση και μην ξεχναμε οτι οι νεες οθονες(TFT,Plasma ..) δεν εχουν καθολου ακτινοβολια.

Σημερα πλεον η μικρη δεν βλεπει τηλεοραση αλλα παιζει περι τη 1 ωρα την ημερα στον υπολογιστη.Εδω πρεπει να σας ενημερωσω οτι εχω ψαξει αρκετα το θεμα και εχω βρει παιχνιδια που ασκουν χερι,οραση,σκεψη.Ειλικρινα χαιρομαι για τις γνωσεις της Φαιης σε υπολογιστη και προσφατα μου ετυχε το απιστευτο...γυρισα σπιτι απο τη δουλεια και η Φαιη μετρησε μεχρι το 10 στα αγγλικα!!!εγω δεν τις το εδειξα ουτε η μαμα της και η γιαγια δεν ξερει Αγγλικα!!Υπαρχουν αρκετα παιχνιδια πλεον που δινουν τις απιστευτες γνωσεις..

Στη διαθεση σας για τυχον αποριες για τα παιχνιδια :wink:

.png

ipqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτηχως η δυστηχως λογω της φυσης της δουλειας μου ο υπολογιστης στο σπιτι ειναι συνεχεια ανοιχτος.Η μικρη με εβλεπε απο μωρο να ειμαι στο pc και οπως κανουν ολα τα παιδακια αντιγραψε οτι εβλεπε...Επειδη ειχα ενα αγχος με την οθονη ρωτησα τη παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα για την οραση και μην ξεχναμε οτι οι νεες οθονες(TFT,Plasma ..) δεν εχουν καθολου ακτινοβολια.

Σημερα πλεον η μικρη δεν βλεπει τηλεοραση αλλα παιζει περι τη 1 ωρα την ημερα στον υπολογιστη.Εδω πρεπει να σας ενημερωσω οτι εχω ψαξει αρκετα το θεμα και εχω βρει παιχνιδια που ασκουν χερι,οραση,σκεψη.Ειλικρινα χαιρομαι για τις γνωσεις της Φαιης σε υπολογιστη και προσφατα μου ετυχε το απιστευτο...γυρισα σπιτι απο τη δουλεια και η Φαιη μετρησε μεχρι το 10 στα αγγλικα!!!εγω δεν τις το εδειξα ουτε η μαμα της και η γιαγια δεν ξερει Αγγλικα!!Υπαρχουν αρκετα παιχνιδια πλεον που δινουν τις απιστευτες γνωσεις..

Στη διαθεση σας για τυχον αποριες για τα παιχνιδια :wink:

 

θα τα χρειαστώ σίγουρα στο προσεχές μέλλον, διότι ο μικρός μου έχει μια μεγάλη αγάπη για υπολογιστές..είναι και ο μπαμπας του κολλημένος μόνιμως εκεί, τι περιμένεις;; :lol:

Αν μπορείς γράψε κάποια link για παιχνίδια κλπ για να τα έχουμε έτοιμα!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που είχα πρωτογράψει 4/5 δεν είχε ξανακάτσει ούτε καν ζητήσει τον Η/Υ γιατί ο καιρός ήταν πολύ καλός και είμαστε όλο έξω!! ημουν και γω παιδί της γειτονιάς αλλά αυτός είναι άλλο πραγμα..

Το Σάββατο που εβρεχε ο κύριος το θυμήθηκε και μου είπε θέλω δουλέψω κάτσαμε κανα 15λεπτο το απόγευμα και έπαιξε.. μετά τον κλείσαμε και συνεχίσαμε με τα παιχνίδια του!!!!!!!!!!! Τι μπαταρίες έχετε?????? εγω και duracell να χα θα μου τις είχε αδειάσει!! ΠΟΛΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ αυτή την μαμά μου την έχει αλαλιάσει ευτυχώς που αντέχει η γυναίκα...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζεται πολύ ενδιαφέρον άρθρο με ακριβώς αυτό το θέμα, βασισμένο σε έρευνες που έχουν γίνει σε πολλές χώρες, - έναυσμά του ήταν εκτός απο την συζήτησή αυτή και το άρθρο του προηγούμενου Spiegel που κυκλοφόρησε και είχε αυτό το θέμα σαν κεντρικό του τεύχους... παρακαλώ αναμένετε πρίν αρχίσετε τα εδώ λίνκ σε παιχνίδια στον υπολογιστή..... :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου τρελενεται από τωρα με τον υπολογιστη.. καποιες φορες καθομαι και τον εχω αγκαλια (προσπαθω να το αποφευγω βεαια και προσπαθει να πατησει τα πλήκτρα.. Οταν παταει κατι και εμφανιζεται καποιο παραθυρο (η αληθεια ειναι οτι μου εχει ανοιξει παραθυρα που δεν ηξερα οτι υπήρχαν) εντυπωσιαζεται και μενει με το στομα ανοιχτο...

 

Εχω ομως μια ερωτηση να κανω? Απο ποια ηλικία ειναι ασφαλες (λόγο ακτινοβολίας κυριως) να καθισει το παιδι στον υπολογιστη.. για περιορισμενη ωρα εννοειτε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Ομοσπονδιακό Κέντρο για την Ενημέρωση της Υγείας (BZGA στην Κολονία)

συνιστά τους εξής χρονικούς περιορισμούς για την παρακολούθηση προγραμμάτων στην τηλεόραση, ανά ημέρα:

παιδιά 3-5 ετών: μισή ώρα

παιδιά 6 – 9 ετών: μία ώρα

παιδιά 10 – 13 ετών: μιάμιση ώρα

 

πρίν απο 3 ετών, λέει καθόλου..... :shock:

δυστυχώς για όσους ήδη το χρησιμοποιούν....

 

το ίδιο ισχύει και για τους υπολογιστές,,.... περιμένετε λίγο σας λέω,... να διαβάσετε για τις έρευνες..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς γράψε κάποια link για παιχνίδια κλπ για να τα έχουμε έτοιμα!!

Απο Tracκer ξερεις καθολου ? εαν οχι θα βρουμε τροπο :wink:

 

ο μπαμπάς μας είναι κομπιουτεράς μέχρι το κόκκαλο, οπότε κάτι θα γίνει!! :lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

lepes επειδή το ξέρω, ότι δεν είναι λίγοι, για αυτό το γράφω....!! :)

 

(εάν δεν ήταν έτσι ποιος θα ήταν ο λόγος κάποιος να ασχολείται με αυτό?)

 

ακούστε με παρακαλώ :) :δεν ξέρω τι είναι το tracker, εγώ πάντως προσπαθώ να ευαισθητοποιήσω τους γονείς να μήν χρησιμοποιούν τον υπολογιστή σαν μέσο απασχόλησης και όχι να τους ενθαρρύνω να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή (σε παιδιά κάτω των 3 ετών)..

 

Εάν θέλετε να κάνετε το ανάποδο, με βρίσκετε αντίθετη με αυτή σας την πρόθεση... :( ... δηλαδή δεν είναι κάτι που εγώ μπορώ να υποστηρίξω, έτσι ώστε να επηρεάσει και άλλους γονείς.

Στην Ελλάδα πολλά πράγματα είναι άσχημα, οι μισθοί τα ωράρια κτλ, με αποτέλεσμα να κουράζονται οι γονείς και να αναζητούν εύκολες λύσεις - κάτι απολύτως θεμιτό.

Στα παιδιά όμως η συγκεκριμένη λύση εκτός απο το ότι βολεύει και τους αρέσει, κάνει δυστυχώς και κακό.

Εάν κάποιος πιστεύει ότι μπορεί να ακυρώσει τις αρνητικές συνέπειες απλώς επειδή οι θετικές είναι τόσο μεγαλύτερες, μάλλον έχει άδικο και αυτό αποδεικνύουν οι έρευνες που έχουν γίνει.

 

Το μάλλον είναι αργά , δεν έχεις δίκιο lepes,... ποτέ δεν είναι αργά, για να αλλάξει κατι.. Εάν δεν το θέλεις όμως, φυσικά δεν γίνεται τίποτε...

 

Ειδικά εάν δείς ότι είναι εθισμένο το παιδί σου στον υπολογιστή, και δεν αντέχει χωρίς, τότε αυτό ειναι το σημάδι οτι είναι ανάγκη να αλλάξεις κάτι..... για δοκίμασέ το τι θα γίνει εάν δεν το χρησιμοποιήσεις για λίγες μέρες... :?:

ελάτε τόσες ιδέες έχει στο http://parents.org.gr/freetime/ για αυτό το λόγο ακριβώς τις έχουμε βάλει - για να δοθεί ευκαιρία στους γονείς να ασχοληθούν με τα παιδιά τους με κάτι που κάνει 100% μόνο καλό :) και να βρίσκουν εύκολα κάτι να κάνουν αντί πχ της τηλεόρασης ή ενδεχομένως και του υπολογιστή.

... συνεχίζω και επιμένω, το έχω στο πετσί μου οπότε μην περιμένεις κάτι άλλο :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εφόσον οι γονείς ασχολούνται με τον υπολογιστή στο σπίτι, είτε λόγω εργασίας, είτε λόγω διασκέδασης, επικοινωνίας κλπ τα παιδιά το βλέπουν αυτό και θέλουν και αυτά...

 

Το να το κόψεις στο παιδί είναι εν μέρει εύκολο, αλλά το να το κόψεις από τους γονείς είναι δύσκολο να γίνει.... :(

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ΜΑΡΙΑ Σ. το χω πάρει το μήνυμα γιατί συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό.. Δυστυχώς δεν μπορώ να αποφύγω παντελώς την τηλεόραση γιατί υπάρχει μέσα στο σπίτι και την χρησιμοποιεί αρκετά ο μπαμπάς μας αλλά τουλάχιστον ο χρονος είναι περιορισμένος και μόνο dvd με κινουμενα αχέδια, ολυμπιάδες ζώωνκλπ.. Ο υπολογιστής προέκυψε όπως σας είπα , είναι σπάνια η χρήση του και ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ (δεν εφησυχάζομαι).....

ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΡΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΤΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Η ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

να ξέρετε αυτά που τα γράφω τα γράφω γενικά δεν απευθύνομαι συγκεκριμένα πχ σε κάποιον αλλά σε όλους τους γονείς :) ακόμα και σε αυτούς που θα τα διαβάσουν αυτά μια άλλη μέρα - ο σκοπός όπως πάντα του φόρουμ είναι η σωστή ενημέρωση και επικοινωνία.

 

σκεφτείτε το εξής -

εάν το θέμα είναι ότι το κάνουν και οι γονείς και για αυτό δεν μπορεί να αποφευχθεί :

 

αφήνετε το παιδί σας (κάτω των 3 ετών)

να μαγειρέψει με το τηγάνι και την φωτιά και το γκάζι επειδή το κάνετε εσείς και του αρέσει και εκείνου?

να οδηγήσει το αυτοκίνητο (κανονικά όχι στα ψέμματα) επειδή το κάνετε εσείς και του αρέσει και εκείνου?

να ανάψει ένα πυροτέχνημα ή μιά τράκα τρούκα επειδή το κάνετε εσείς και του αρέσει και εκείνου?

να καπνίσει τσιγάρο επειδή το κάνετε εσείς και του αρέσει και εκείνου?

να πίνει αλκοόλ επειδή το κάνετε εσείς και του αρέσει και εκείνου?

να περπατάει μόνο του στο δρόμο επειδή το κάνετε εσείς και του αρέσει και εκείνου?

 

με τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ τρόπο μπορεί κάποιος να μην αφήνει το παιδί του πχ να παίζει με τον υπολογιστή η την τηλεόραση.

 

δεν ισχύει αυτό το πράγμα - δηλαδή να μήν μπορεί να αποφευχθεί το να είναι ένα παιδί στην τηλεόραση και στον υπολογιστή απλώς επειδή οι γονείς του ασχολούνται με αυτό :) υπάρχει το δεν θέλω ή δεν το βλέπω ώς αναγκαιότητα.

 

αν ίσχυε, θα ήταν δύσκολα όλα τα παραπάνω και θα λέγαμε για αυτά μα πως να του το ξεμάθω αφού το κάνω και εγώ..... :?:?:?:D:shock::?:D

ε ,... δεν νομίζω :D

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνώ εν μερει - δεν ξερω άν ειναι κακό για λογους υγείας να παιζει το πιτσιρίκι με τον υπολογιστη. Βεβαια αν είναι κατω των 3, ακομα κι αν δεν ειναι κακο, δεν βλεπω το λογο γιατί να το κάνει. Υπάρχουν τόσα άλλα δημιουργικα πράγματα για να απασχοληθεί!! Σε μεγαλύτερη ηλικία, θεωρώ πως όταν γίνεται με μετρο και κατω απο την επιτήρηση μας, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Άλλωστε, γιατι δαιμονοποιούμε τον υπολογιστη? Εχω δει οτι τα παιδια μου επηρεάζονται περισσοτερο απο την τηλεόραση παρά από τα 1-2 παιχνίδια που έχουν παιξει στο PC: Με το που βλέπουν τις διαφημήσεις που "πεφτουν" όταν βλεπουν κατι παιδικό στην τηλεόραση το Σαββατοκύριακο, αρχίζουν να ρωτάνε ποτε θα πάρουμε το ταδε γιαουρτι που ειπε η τηλεόραση οτι ειναι θρεπτικο ή ποτε θα πάμε στο Jumbo...

Όσο για το πόσο μπορούμε να επιβάλλουμε εμεις σαν γονείς κάποια πράγματα σε σχέση με την τηλεόραση, το DVD και τον υπολογιστη, δεν βλεπω σε τι διαφερει απο το πως τους επιβάλλουμε άλλους κανονες οπως πχ. οτι δεν τρωμε σοκολάτες και παγωτά πριν το φαγητό ή δεν βάζουμε το χερι στην πριζα..!

Βέβαια κάποιες φορές, για να πετυχουμε, πρέπει να θυσιάσουμε κι εμεις κάτι. Κι εμεις έχουμε τηλεόραση, αλλά την ανοιγουμε μονο όταν πανε τα παιδια για ύπνο. Το ίδιο και τον υπολογιστη. DVD βλέπουν σε συγκεκριμένες ωρες, TV μόνο τα πρωινα του Σαβατοκυριακου αν δεν παμε καπου, και παιχνίδια στο PC ρωτανε αν και ποτε μπορουν να παιξουν. Πως περνανε το χρονο τους στο σπιτι? Με ζωγραφική, πλαστελινες, διάβασμα, με τα αυτοκινητάκια και τα κάστρα και τα ζωάκια τους...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για μένα ισχυει αυτό.. ετσι το βλέπω και έτσι μεγαλώνω τον Δημήτρη καλώς ή κακώς... το ότι πίνω κοκα κολα ας πουμε μπροστα του ή καφε θεωρώ ότι ειναι λάθος μου (προσπαθώ να τα ελαττωσω όμως) γιατί το ότι εσύ είσαι μικρος για να πιείς δεν με καλύπτει σαν επιχείρημα.. Το ότι δεν θα μαγειρέψεις γιατί θα καείς έχει συνέπεια άμεση και το καταλαβαίνει όπως και το πυροτεχνημα όπως και το περπάτημα.. Σωστά ή λάθος τον αντιμετωπίζω ισότιμα και όταν δεν έχω λογικά επιχειρηματα και δεν είμαι σωστό παράδειγμα απεναντι του νιωθω εκτεθειμένη...

Σαφως και δεν απαντάς προσωπικά και μεις ελπίζουμε οι ανησυχίες μας και οι απαντήσεις μας να αφορούν κι'αλλους.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...