Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΞΥΣ ΤΟΚΕΤΟΣ???


elion

Recommended Posts


Διαφημίσεις


οξυς τοκετος;

 

ααααα ετσι το λενε;;;

 

χε χε βρηκα παρεα να πω τον ποοοοονοοο μου

ε λοιπον δε θελω να πολυλογω αλλα εχω πολλα να πω

στην πρωτη γεννα η κορη μου σε 2 ωρες ειχε βγει

ποτε ειπα ωχ, ποτε ντυθηκα, ποτε ανεβηκα τις σκαλες τις κλινικης μονη μου, βρηκα τη μαια, ειπα γενναω

αντε και κεινο το νον στρεςς, θεε μου τι μαρτυριο

και κλισμα και ξυρισμα, να δειρω κανεναν, με πονο, στασου να περασει αυτος και συνεχισε

α! ναι! ποτε με πηγε ο συζηγος πετωντας διαδρομη 1.5 ωρας μονο μια δε ξερω

χε χε και γω στη διαδρομη με ζωνη να μην μπορω να καθησω και να περιγραφω στον αντρα μου κ τη μαμα μου τι να κανουν αν δεν προλαβουμε τρομαρα μου

μπαινω καλε γενας! για νεο μου το λετε δεν καθομουν σπιτι μετα.

δεν προλαβα απ το κλισμα ξανα κατι συνεβει να παω τουαλετα μαλλον τι κλισμα, κρατσ στην τουαλετα σπανε τα νερα ευτυχως δεν επεσε εκει η μικρη

α ρε Ευαγγελια η καλυτερη μαια που περασε στα Γιαννενα δε με αφησε ουτε στιγμη.

παμε διπλα κερακια φυσα φυσα χαλαρωσε δωσε μια δυο τρεις η μπουμπου

τι τυχερη γυναικα μου λεει ο Λαζαρος και ο Θοδωρης να ναι καλα και οι δυο ειδικευομενοι τοτε 22.45μμ Σαββατο βραδυ

το επομενο προσεχε μη το γεννησεις σπιτι!

στη δευτερη εγκυμοσυνη ηθελα να κλεισω ξενοδοχειο εξω απ την κλινικη απ την τρομαρα μου

ημουν ομως τυχερη στην εξεταση και φου ο γιατρος στην προηγουμενη γεννα απουσιαζε και με ξεγεννησαν οι υπεροχοι ειδικευομενοι που εκαναν τελεια δουλεια σα να μη συνεβει τιποτε, με κρατα με 3 διαστολη μεσα

δεν ειναι ομως παντα ολα υπεροχα

με πιανουν πονοι

παω στη μαια

γενναω

τι λες καλε!!!! πολυ ψυχραιμη σε βλεπω να γεννας!!!1

μα........

ερχεται μετα απ τα πολλα μια ειδικευομενη ξανθια με ολη τη σημασια που μαλλον θα σκεφτοταν τη ντεκαπαζ της. την οποια γιατρο ουτε την ενιωσα ξερετε που εννοω σε ποια εξεταση εκει που τα βλεπεις ολα......και βρηκε διαστολη 2 ακου 2 μειωθηκε απ το πρωι

πεθαινα απ τον πονο και δε με πιστευαν

περπατουσα στους διαδρομουςς με οδυνες και εσκυβα και φιλουσα τα γονατα απ τον πονο

περνουσε διπλα μου η γαιδουρα και δεν εδινε σημασια

Πανεπιστημιακο να σου πετυχει

οι γυναικες στο δωματιο αρχισαν να φοβουνται ο αντρας μου ποιος τον πιστευε

σου λεει της εχει αδυναμια

φωναζει και ενας αλλος κυριος

με παιρνει για νον στρεςς. το δρααααααμα

το βουρλο η ιδια μαια που με κοροιδευε πριν δεν εβρισκε τιποτε δεν ηξερε να το δεσει

καλε εσυ πονας αλλα που

στο τελος το πιανει διαστολη 7

μα πετυχα σε δυο απιστες που το πας αυτο

ο γιατρος ειδοποιειται στο τελος της γεννας προλαβε να ερθει

ετσι για το φιναλε

παρακαλουσα πιο ξεγεννηστε με κοριτσια στις μαιες μεσα στο χειρουργειο (φοβερες) και μην τον περιμενετε, δεν αντεχω αλλο

να ναι καλα η Ευαγγελια η μαια, παλι η ιδια με εβαλε στη σφαιρα της ασφαλειας

γεννησα στο κρεβατι προετοιμασιας ισα που προλαβε ο γιατρος

δε με πιστευαν του λεω

ο μπεμπης απ τον τσαμπουκα δεν περιμενε το μπουμ ξερετε αυτη την περιβοητη καρεκλα

η μαια τον επιασε με γυμνα χερια να μην πεσει......απ το κρεββατι προετοιμασιας 23.30

βραδυνοι τυποι τα παιδια μου

ο θεος μας φυλαξε

ισως αν ειχα μαια σπιτι καλυτερα θα περνουσα.

 

εχω στο ενεργητικο μου δυο γεννες και δεν εχω ζησει ουτε ορους ουτε υποθετα ουτε επισκληρηδιο και απο τη στιγμη που ενιωσα το πρωτο πονακι σχεδον σε 2 ωρες γεννησα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, τι κάνατε και γεννήσατε τόσο γρήγορα; Για σκεφτείτε λίγο, σοβαρά, πολύ περπάτημα ίσως; Γιατί αν είναι έτσι στην επόμενη εγκυμοσύνη να περπατάω κάθημερινά κανά 3ωρο - 4ωρο! Αρκεί να τα καταφέρω...:rolleyes:

Και ας είναι και σε μισή ώρα! Μα δεν καταλαβαίνω, θα προτιμούσατε να κάνατε πολλές ώρες να γεννήσετε; Καλύτερα δεν είναι τσακ- μπαμ;:confused:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, τι κάνατε και γεννήσατε τόσο γρήγορα; Για σκεφτείτε λίγο, σοβαρά, πολύ περπάτημα ίσως; Γιατί αν είναι έτσι στην επόμενη εγκυμοσύνη να περπατάω κάθημερινά κανά 3ωρο - 4ωρο! Αρκεί να τα καταφέρω...:rolleyes:

Και ας είναι και σε μισή ώρα! Μα δεν καταλαβαίνω, θα προτιμούσατε να κάνατε πολλές ώρες να γεννήσετε; Καλύτερα δεν είναι τσακ- μπαμ;:confused:

 

οχι βεβαια αυτο ειπα κ γω πιο πανω οτι αν ειναι να γεννησω οπως εκανα το δευτερο σε 15 λεπτα τοτε τον αντεχω τον οξυ τοκετο:rolleyes: αντε μιση ωρα!κ το πρωτο γρηγορα το εκανα αν σκεφτεις πρωταρα σε 2 ωρες αλλα οχι δε θα το αντεχα 2 ωρες παλι τον ιδιο πονο χωρις εστω 3 λεπτα διαλειμμα!αφου στον οξυ τοκετο πονας συνεχεια οπως στο τελευταιο σταδιο που σου λενε να σπρωξεις!

οσο για το τι καναμε δε ξερω αν παιζει ρολο...εγω παντως περπατουσα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κ αυτη τη φορα περπαταω.τυχαινει να περπατησω 1 ωρα τυχαινει κ 3 ωρες αλλα το κανω καθε μερα!:P

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ και να μην το είχα πάρει θερμά το περπάτημα....είχα ακούσει ότι βοηθάει αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν περπατούσα και πολύ...κρίμα. Στο επόμενο θα κάνω όχι περπάτημα, αλλά τρέξιμο!!! (όταν με το καλό έρθει):-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχες δυσκολη γεννα?ποσες ωρες?αντε ευχομαι στο επομενο σε μιση ωριτσα να το εχεις ξεπεταξει!ε να προλαβεις να πας κ νοσοκομειο οχι οπως εμενα που το ενιωθα να βγαινει στο ταξι!!!

Link to comment
Share on other sites

ειχες δυσκολη γεννα?ποσες ωρες?

 

Είχα μια καισαρική αφού το μωρό δεν είχε εμπεδωθεί και ήταν ήδη μεγάλο την 38η...:(

Ετσι τώρα θέλω να πάω για vbac (μπορείς να παρακολουθήσεις και το αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ) και ευελπιστώ να πάνε όλα καλά (καταρχήν) και να μην πονάω πολλές ώρες, όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην μου πουν για κ.τ.

 

ευχομαι στο επομενο σε μιση ωριτσα να το εχεις ξεπεταξει!ε να προλαβεις να πας κ νοσοκομειο οχι οπως εμενα που το ενιωθα να βγαινει στο ταξι!!!

 

Η ευχή σου επιθυμία μου (όσο τίποτε άλλο). Πάντως και με τα πόδια πηγαίνω σε 15 λεπτάκια στην κλινική! Οπότε προλαβαίνω! :lol:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ακου που σου λεω.κ το νοσοκομειο που γεννησα ειναι στα 500 μετρα αν ηταν στο 1 χιλιομετρο εκει μεσα στο ταξι θα το εβγαζα:lol: μη πας με τα ποδια να γεννησεις!:lol:

το εχω διαβασει τ θεμα με την ΦΤ μετα την ΚΤ κ πρεπει να σου πω οτι στη γερμανια που ζω το εφαρμοζουν εδω κ παρα πολλα χρονια κ μαλιστα το θεωρουν κ πολυ φυσιολογικο να κανει μια γυναικα το επομενο παιδι με ΦΤ αν δεν υπαρχει λογος για ΚΤ ασχετα με το αν εχει κανει κ 1 κ 2 κ 3 καισαρικες.δε παιζει ρολο..

Link to comment
Share on other sites

ok, ας είναι και με ταξί...ας είναι και στο δρόμο! Δε μεπειράζει. Αρκεί να είμαστε καλά!:D

 

το εχω διαβασει τ θεμα με την ΦΤ μετα την ΚΤ κ πρεπει να σου πω οτι στη γερμανια που ζω το εφαρμοζουν εδω κ παρα πολλα χρονια κ μαλιστα το θεωρουν κ πολυ φυσιολογικο να κανει μια γυναικα το επομενο παιδι με ΦΤ αν δεν υπαρχει λογος για ΚΤ ασχετα με το αν εχει κανει κ 1 κ 2 κ 3 καισαρικες.δε παιζει ρολο..

 

Δυστυχώς ζω στην Ελλάδα... πρέπει να το ψάχνουμε το καθετί ένα εκατομμύριο φορές! Αλλά θα τα καταφέρω!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο την αρχη της εγκυμοσυνης περπαταγα χιλιομετρα......λογω δουλειας ανεβαινα και σκαλες.....χρονια αθλητρια.......δε μου ηταν τιποτα να βοηθησω τον τραχηλο να μαλακωσει......

 

Σε μενα δεν επιασε....γεννησα 21 ωρες μετα τον πρωτο πονο!

 

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη της εγκυμοσυνης περπαταγα χιλιομετρα......λογω δουλειας ανεβαινα και σκαλες.....χρονια αθλητρια.......δε μου ηταν τιποτα να βοηθησω τον τραχηλο να μαλακωσει......

 

Σε μενα δεν επιασε....γεννησα 21 ωρες μετα τον πρωτο πονο!

Δεν ξέρω τελικά τι είναι χειρότερο, να αισθάνεσαι μια και έξω δυνατούς πόνους και να γεννάς στο 2ωρο ή να είσαι τόσες ώρες σε αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το είπα και παραπάνω αλλά πέρασε μάλλον απαρατήρητο.

Το να γεννάς άμεσα και σύντομα πέρα από τους πόνους εμπεριέχει και πολλούς κινδύνους για την μητέρα και το παιδί. Εσείς οι εγκυούλες μην εύχεστε έναν τέτοιο τοκετό γιατί δεν ξε΄ρετε πως μπορεί να εξελιχθεί.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aρα εγώ είμαι τυχερή που το 1ο το πρώτο το γέννησα σε 4 ώρες περίπου(και με επισκληρίδειο παρακαλώ, κυρία). Στο δεύτερο ο γιατρός φοβήθηκε οξύ τοκετό και με έβαλε με τεχνητούς. θα γεννούσα λεέι σε 5 με 6 ώρες. 1 ώρα τελικά μου πήρε!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, τι κάνατε και γεννήσατε τόσο γρήγορα; Για σκεφτείτε λίγο, σοβαρά, πολύ περπάτημα ίσως; Γιατί αν είναι έτσι στην επόμενη εγκυμοσύνη να περπατάω κάθημερινά κανά 3ωρο - 4ωρο! Αρκεί να τα καταφέρω...:rolleyes:

Και ας είναι και σε μισή ώρα! Μα δεν καταλαβαίνω, θα προτιμούσατε να κάνατε πολλές ώρες να γεννήσετε; Καλύτερα δεν είναι τσακ- μπαμ;:confused:

 

Ζαχαρενια αν σου πω οτι δεν εκανα τιποτε απ αυτα που ελεγε ο γιατρος θα το πιστεψεις!

καλα στη δευτερη γεννα ημουν μαμα σε δραση μεχρι την τελευταια μερα σηκωνα αγκαλια την κορη μου 2.5 χρονων και ημουν υπευθυνη για ολες τις υποχρεωσεις της. στην πρωτη γεννα τωρα ημουν πολυ τεμπελα μονο καθαριοτητα εκανα σαν παλαβη στο σπιτι και ψωνια αν αυτο εντασεται στο περπατημα δεν ξερω δεν εκανα ουτε μπανια, ουτε περπατημα εκτος απο αυτα που κανουν ολοι καθημερινα

ειδικα τους 2 τελευταιους μηνες που επεσε το στριμωγμα απο γιατρο και συζυγο να περπατησω χε χε τη γλυτωσα, επαθα μια βαρια γριπουλα και τρελαθηκα στο βηχα, ετσι ουτε για αστειο η εκθεση στο κρυο ηταν και χειμωνας. να σου πω τι εκανα εγω λοιπον απ την πρωτη στιγμη που εμενα εγκυος δεν ημουν καλα οι ναυτιες και οι ατελειωτοι εμετοι δε σταματησαν εως τη γεννα μη σου πω ανακατευομουν και για 2-3 ωρες μετα. δεν μπορουσα να παω επισκεψη πουθενα ολα μου μυριζαν στα σπιτια μονο λιγους χωρους ανεχομουν. δεν περνουσαμε απο δρομους με ψησταριες νομιζα οτι θα πεθανω. καλα τα αρωμματικα κερια στα σπιτια, τα αρωμματα στις αλλες εγυους οταν περιμενα στο μαιετηριο εξεταση και ακτι γιαγιαδες να τρωνε τυροπιτα διπλα μου ακομα τα θυμαμαι ποσο με ανακατευαν. απο τοτε σταματησα να βαζω αρωμματα. ακομη ανακατευομαι χι χι. εφυγα απο το σπιτι μας μου μυριζε και πηγα στις μαμας μου. δεν μπορουσα να δω τηλεοραση ή υπολογιστη ανακατευομουν. δεν ετρωγα εγω κατι ας πουμε αλλα δεν μπορουσαν και οι αλλοι στο ιδιο δωματιο παλι κοντα μου να το φανε, ο ανδρας μου εχασε 5 κιλα στην εγκυμοσυνη μου. ανακατεμα, περασα φρικτες εγκυμοσυνες. απο το ανακατεμα γλυτωσα πολλα, οπως τα λιπαρα και τα περιεργα, φρουτα ετρωγα και λαχανικα οχι ολα ομως καποια οπως η ντοματα και το πορτοκαλι με ανακατευαν. εχω φαει ξινομηλα και λεμονια ομως τελαρα.

το μυστικο της επιτυχιας. αφου δεν ειχα τι να κανω και μου την ειχε δωσει, το εριξα στο κεντημα, κεντησα μια κουβερτουλα της κορης μου αν σου πω την τελειωσα μια μερα πριν γεννησω χε χε. σημαδιακο. επισης επλεκα με το βελονακι κροσετ. ηταν κατα τα αλλα τελεια. χαιρομουν τα παπουτσακια τα γαντακια τα κασκολ, εποχη δημιουργιας. λες να βοηθησε αυτο; α ενα περιεργο, ενω ποτε δεν ετρωγα κατα την εγκυμοσυνη τετοια την ημερα που γεννησα και τα 2 παιδια με διαφορα 2 ωρες απο τον πρωτο πονο, εφαγα πιτα με γυρο. εμενα μου τα ζητησε η δικη μου επιθυμια. μαλιστα τη 2η φορα μεσα στο διαδρομο του νοσοκομειου ενω δεν επιτρεπεται να φας βαρια αν ειναι να γεννησεις.

εχω διαβασει στη Miriam Stopard καπως ετσι, οτι τα καυτερα και τα πικαντικα επιταχυνουν τη διαδικασια της γεννας, λες να ηταν αυτο; χε χε εγω δεν εχω παραπονο απλα δεν ξερεις αν μπορεις να απομακρυνθεις απο το νοσοκομειο απ το φοβο μηπως γεννησεις. στην καλυτερη των περιπτωσεων θελεις ενα σπιτι διπλα στην κλινικη. το παραπονο μου ειναι αυτες οι δυο ηλιθιες που βρεθηκαν στη βαρδια μου ειδικευομενη γυναικολογο και μαια βαρδιας και οχι μονο δεν ηξεραν τη δουλεια τους αλλα δεν ειδοποιουσαν και καποιον αλλο γιατρο γιατι απλα δε με πιστευαν. επαθα προπτωση ουροδοχου κυστης επειδη κρατιομουν και μετα τη γεννα πονουσα χειροτερα απο πρωτοτοκοι. ετσι μετα απο την ανατροφη τους και αφου σταματησω να σηκωνω βαρη πρεπει να κανω χειρουργειο τι να τους πω ευχαριστω; ενω την πρωτη γεννα καθομουν σταυροποδι οταν βγηκα παρολο που ειχα τομη και ραμματα σα να μην τρεχει τιποτε. να ναι καλα ολοι τους εκεινης της μερας. μαλιστα και τις 2 φορες μεσα στον τοκετο μου ειπαν ρε κοπελα μου ετσι οπως γεννας 5 παιδια θα κανεις! ναι αλλα τετοιες εγκυμοσυνες με εμετους και πονους δεν το βλεπω για 5 γεννες εγω ημουν σαν αρρωστη εγκυος. α να προσθεσω κατι

ειχα πονους αυτους τους ποετοιμασιας του σωματος απο τον 7ο μηνα και παντα ανησυχουσα, δεν ξερω αν παιζει ρολο διαβασα οτι προετοιμαζουν το σωμα. το θεμα ειναι να πεσεις σε καλα χερια και να μην εχεις στρεςς καθολου ισως εκει το πλεξιμο εκανε καλο! καλυτερα ειναι στο τσακ μπαμ, να σου πω κατι που μου εμαθε η μαια μεσα στο χειρουργειο, ημουν τυχερη που δεν εκανα μαθηματα ανωδυνου γιατι ετσι στηριζομουν σε εκεινη και την ακολουθουσα πιστα επισης φυσουσα κερακια φου φου φου, εκεινη με καθοδηγησε, εγω ακολουθουσα πιστα. θελει ομως σφιξιμο, το περπατημα το προτεινουν και για την καλη σωματικη κατασταση αλλα και για την αντοχη ωστε αν παρει παραπανω η γυναικα να μην κουραστει πιστευω πως πανω απο μιση ωρα ακομη θα κοβοταν τα ποδαρακια μου καλα κανεις και περπατας βρες μονο τροπους να χαλαρωνεις. ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις μια γεννα σαν την πρωτη μου με ενα πονο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...