Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

H πιο επώδυνη στιγμή στον τοκετό!


marcella

Recommended Posts

Καλως η κακως καμμια δεν ξερει πως θα ειναι η γεννα της, ακομα κι αν ειναι πχ η τριτη της, αφου καμμια γυναικα δε μοιαζει με την αλλη, αλλα ουτε και οι γεννες της ιδιας γυναικας δεν ειναι ιδιες.

 

Τωρα τι σημαινει αυτο...

Αν ηξερα οτι θα εκανα 20 ωρες να γεννησω, θα επελεγα την καισαρικη?

Ισως ναι, αν μου το ελεγαν απο πριν γιατι οταν το ακους, πραγματι ακουγεται τρομακτικο.

Τωρα ομως ειμαι βεβαιη οτι δε θα αλλαζα με τιποτα το φυσιολογικο μου τοκετο με μια εγχειριση.

 

Αν περνουσα και τις 20 ωρες χωρις ιχνος παυσιπονου, επισκληριδιου κλπ?

Παλι δεν ξερω να απαντησω, κατοπιν εορτης.

Οταν πηγα να γεννησω τις επομενες φορες, εκανα επισκληριδιο μονο και μονο επειδη φοβομουν την επαναληψη του 20ωρου.

 

Τη δευτερη φορα ηταν 12 ωρες και την 3η 9.

Την τριτη φορα ηταν 9 ωρες ακριβως επειδη ειχα κανει επισκληριδιο.

Αν δεν ειχα κανει θα ειχα γεννησει πολυ γρηγοροτερα.

 

Εαν αποδειχθει σε λιγα χρονια οτι οι επισκληριδιος ειναι πραγματι αρκως βλαβερη ειτε για τη μητερα ειτε για το μωρο, τοτε θα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο σκυλομετανιωμενη.

 

Εχω φιλη που την πρωτη φορα που γεννησε τελειωσε μεσα σε 3 ωρες.

Πολλα μπορουμε να λεμε κατοπιν εορτης, εκει θελω να καταληξω και σας ζαλισα με τα δικα μου. Ως περιπτωση.

 

Το θεμα ειναι οτι δε θα προτεινα ΠΟΤΕ σε μια γυναικα να κανει καισαρικη για να αποφυγει τον πονο του τοκετου.

Ειναι πονος που αντεχεται και καμμια φορα τα μεγαλωνουμε και λιγο τα καθεκαστα:rolleyes:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο κατ΄επιλογη αν κ να την ζηταγα δεν θα προλαβαινε να με πιασει καθως γεννησε σε 2 ωρες!για μενα η χειροτερη στιγμη ηταν τα ραματα που ηταν αρκετα κ μαλλον δεν με επιασε η ξυλοκαινη γιατι τα καταλαβα ενα ενα!!!κατα τα αλλα η γεννα δεν ειχε καμια σχεση με το θριλερ που μου ειχαν περιγραψει!μην ακουτε δρακους.αν γεννησετε στην ωρα σας {κ αυτο ειναι ενα μεγαλο μυστικο που δεν λενε οι γιατροι}δεν χρειαζεστε τιποτα.φροντιζει η φυση.ο πονος υποφερετε.εγω δεν τους αφησα ν με πειραξουν πιο πριν κ γεννησα οταν με επιασαν απο μονοι τους οι πονοι κ ετσι ολα εγιναν ευκολα κ γρηγορα κ το παιδι βγηκε χωρισ ζορι πριξιματα μελανιεσ κ στρεσ!

Link to comment
Share on other sites

Στα μαθημαυα προγεννητικου το τι συμβαινει αν σπασουν τα νερα ηταν απορια ολων μας..

Η μαια μας εξηγησε οτι απο τη στιγμη που θα "σπασουν τα νερα" το κατα ποσο θα παραμεινει αμνιακο υγρο μεσα ειναι καθαρα θεμα της θεσης του παιδιου.. Αν το παιδι ειναι γυρισμενο με το κεφαλακι κατω ουσιαστικα "φραζει" την εξοδο των υγρων κ ετσι χανουμε σιγα σιγα μικρη ποσοτητα κ ετσι μπορουμε να "παμε με το πασο μας στο μαιευτηριο"

Αν απο την αλλη το παιδι ειναι γυρισμενο αναποδα κ δουμε μεγαλη ποσοτητα υγρων το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να σπευσουμε για το μαιευτηριο γιατι συντομα θα μεινει χωρις υγρα..

 

Οσο για τους πονους , αυτο που λενε οτι οι πονοι της γεννας ειναι οι μοναδικοι που τους ξεχνας αμεσως ισχυει..

Εκανα καισαρικη κ στα δυο μου παιδια..

 

Στο πρωτο εκανα ολικη ναρκωση , με εβγαλαν απ΄το χειρουργειο (κατοπιν προυγουμενης συννενοησης με το γιατρο) ντοπαρισμενη με μορφινες κ δεν ποναγα καθολου.. στην προσπαθειο ομως να βγαλουν το σφηνωμενο μου μωρο, που ειχε κολλησει με το κεφαλι κατω απο το στηθος μου, μου εσπασαν ενα πλευρο κ πονουσα για 30 μερες (τα πλευρα πονανε για τοσες μερες οσα ειναι τα χρονια σου λενε κ αυτο ισχυει)

Στο δευτερο αποφασισα να γεννησω φυσιολογικα.. υπηρχαν βεβαια προυποθεσεις και η πιο σοβαρη ηταν να μην ξεπερασω τις 39 εβδομαδες κ να εχω δικους μου πονους κανονικη διαστολη κλπ (γιατι θεωρητικα ο κινδυνος ρηξης αυξανεται με τους τεχνιτους).

Τελικα μπηκα με ραντεβου κ το βραδυ που περασα στο νοσοκομειο πριν τον τοκετο με επιασαν πονοι... Ο γιατρος μου ειπε οτι θα περιμενουμε οσο χρειαστει.. Τελικα παρολο που ειχα πονους στο 5 λεπτο, διαστολη δεν εγινε ποτε κ με εβαλαν στο χειρουργειο. Εκανα επισκληρυδιο αυτη τη φορα κ ευτυχω ςπου με εβαλαν στο χειρουργειο γιατι αν ειχα γεννησει φυσιολογικα θα ειχα πεθανει κ εγω κ το παιδι. Το παιδι ηταν κολλημενο σε συμφισεις οι οποιες ειχαν δημιουργηθει στη μητρα .. Περασαμε ενα υπεροχο 3ωρο μεσα στο χειρουργειο που ο γιατρος ειχε χασει τη μιλια του, καθως προσπαθουσε επι μιαμιση ωρα να ξεκολλησει την μικρη απο τη μητρα κ αλλη μιαμιση ωρα να καθαρισει κ να κλεισει εμενα..

Μαλιστα απ΄οτι εμαθα μετα οταν ξεκινησε η διαδικασια βγηκαν κ ενημερωσαν τους δικους μου οτι εχουμε επιπλοκες κ οτι τους ενημερωνουν οτι σε περιπτωση που συμβει κατι θα "σωσουν" τη μητερα κ οχι το μωρο..

Μετα ποναγα για 2 μερες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ειχα την επισκληρυδιο ακομα κ δεν με επιανε κ μου εβαζαν ενεσεις.. κ εβριζα την ωρα κ τη στιγμη που αποφασισα να ξαναγινω μανα

10 μερες μετα ειπα οτι πολυ ευχαριστως θα εκανα κ 3ο παιδακι:lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν ήταν οι ωδίνες(αν και ο πόνος ήταν ανυπόφορος) αλλά όταν η μαία ή ο γιατρός έβαζαν.... για να ανοίξουν από κάτω!!(τι σας λέω πρωί πρωί).Ψυχολογικά και σωματικά ήταν χάλια παρόλο που και οι δυο τους είναι γλυκήτατοι άνθρωποι!!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου τοκετός κράτησε 7 ώρες συνολικά, έκανα επισκληρίδιο με διαστολή 4, όταν ήδη δηλαδή πονούσα αρκετά... ΑΛΛΑ! μου διέκοψαν την παροχή φαρμάκου μόλις άρχισε η εξώθηση και φυσικά κατάλαβα τα πάντα!!!! Γενικά εδώ προτιμούν εφόσον κάνεις επισκληρίδιο να σταματούν την διαδικασία όταν πρέπει σπρώξεις 1ον ωστέ το παιδί να βγει όσο γίνεται λιγότερο "ναρκωμένο" και 2ον για να μπορείς να σπρώξεις σωστά. Ήταν τέλεια γιατί στην ουσία μετά τους πρώτους πόνους, κατάφερα να ηρεμήσω με την επισκληρίδιο αλλά μετά ένιωσα τα πάντα μαζί με το μωρό μου (λένε οτι πονάει και αυτό την ώρα της γέννας...) και χωρίς να είμαι μαζοχίστρια χαίρομαι που έζησα αυτόν τον πόνο! Βέβαια εμένα η εξώθηση κράτησε μισή ώρα, έχω ακούσει για κάτι τρίωρα που σπρώχνουν..... σε εκείνη την περίπτωση δεν ξέρω πως θα ήμουν.... πάντως όλα τα ξεχνάς αλλά την αίσθηση την ώρα που έβγαιναν οι ώμοι οτι είναι η τελευταία μου πνοή δεν πρόκειται να την ξεχάσω... Δεν θυμάμαι τον πόνο μόνο την αίσθηση.... και την ώρα της γέννας τσίριζα στον γιατρό (έπρεπε να μιλάω και αγγλικά εκείνη την ώρα γμτ!!!) οτι το επόμενο με καισαρική αλλά αμέσως μόλις τελείωσε το πήρα πίσω! καλή και εύκολη γέννα σε όλες τις εγκυούλες!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα πει πως θελω να γεννησω φυσιολογικα κ αν χρειαστει να εχω κ την επιλογη της επισκληριδιου.πηγα το βραδυ στο μαιευτηριο ηδη με διαστολη δυο κ αντεξα εως κ τις τριλεπτες συσπασεις...ολοι μου ελεγαν βλεποντας στο μονιτορ τις συσπαεις οτι εχω γερα κ καλα πονακια:? εμενα ενιωθα να ξεκολλαει η μεση μου ηταν η θεση του προσωπου του μικρου τετοια που με πεθαινε...ειχαν κυλησει ολα πολυ γρηγορα για πρωτοτοκη αλλα ο πονος ηταν πανω απο τις δυναμεις μου μου ερχοταν εμετος.ετσι μου εκαναν μιαδοση επισκληριδιου τοση ομως ωστε να μπορω να μην ποναω αλλα να νιωθω κ τα ποδια μου κ να μπορω να σπρωξω...δεν το μετανιωσα στιγμη,ο πονος εξαφανιστηκε κ μεις ειχαμ πιασει την ψιλη κουβεντα με την μαια στο πολυ χαλαρο κ στο γελιο...η διαστολη μου εφτασε 10 τρομαχτικα γρηγορα ωσπου στο χειρουργειο με 4-5 εξωθησεις βγηκε το αγορακι μου...οταν πρωτα ο θεος θελησω δευτερο παιδακι με τον ιδιο τροπο θα πραξω.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα σχετικά γρήγορα για πρωτάρα και τα νερά έσπασαν από μόνα τους στο σπίτι.

Επειδή ξέρω τον εαυτό μου και σίγουρα όταν με πιαναν οι πόνοι ήξερα ότι δεν θα είμαι συνεργάσιμη, έκανα επισκληρίδιο μόλις άρχισαν οι πόνοι να γίνονται εντονότεροι.:? Σχεδόν από το πρώτο 3ωρο.

Δεν το μετάνιωσα στιγμή μέχρι και την ώρα των εξωθήσεων κάναμε πλάκα με την μαία και τον γιατρό :P:pμόνο στο τέλος όταν άρχισε ο γιατρός την..... σταυροβελονιά :?κάτι άρχισα να καταλαβαίνω γιατί από το πολύ μπλα μπλά είχε αρχίσει να περνάει η επισκληρίδιος :P:p

Link to comment
Share on other sites

και γω, μονο που δεν ενιωσα πονο σε κανενα σημειο, γιατι μολις ενιωσα να περναει η επιδραση της επισκληριδιου, μου εκαναν συμπληρωματικη..

 

κανενα προβλημα,καμια ταλαιπωρια σε κανενα σημειο του τοκετου!! το χω ξαναπει, ενα εκατομυριο φορες!!! ΑΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

 

 

 

χα χα χα ποσο δικιο εχεις μεγαλη αγια σου λεω!!!!!!:D

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μεταφέρθηκαν εδώ οι δημοσιεύσεις που στρέφουν την θεματολογία εκτός του αρχικού ερωτήματος:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=57491

Παρακαλώ συνεχίστε λαμβάνοντας υπόψη σας την ανακοίνωση που δημοσιευσαμε.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...