Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο γάλα πίνει το μωρό σας κ τι ηλικία έχει?


Recommended Posts

έχω αγχωθεί λίγο με το θέμα του πόσο γάλα πρέπει να πίνει η μικρή.

είμαστε (αύριο) 12 μηνών και πίνουμε το πρωί 150μλ το μεσημεράκι λίγο απο το γαλατάκι της μαμάς το απόγευμα η ένα γιαούρτι η την κρέμα μας φτιαγμένη με 100 μλ γάλα κ το βράδυ 60-10 μλ γάλα κ το γαλατάκι της μαμάς. η παιδίατρος λέει πως πρέπει το ελάχιστο να πίνει 500 μλ.

τα δικά σας τα μωράκια τι πίνουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο μπεμπης μου ειναι 7,5 μηνων και πινει 180 με 200ml το πρωι και 200 ml το βραδυ + οσο εχει μεσα η απογευματινη κρεμα. δεν μου εχει αναφερει κατι ο παιδιατρος,λεει οτι ειναι μια χαρα.

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απο βρεφάκι που ήταν επινε πολυ γαλα πάντα, σχεδον παντα 50μλ περισσότερο απο συνομίλικο παιδάκι που ξέρω, το έκοβε μονο οταν ειχε τα δοντια της να την πονάνε, που γενικοτερα δεν ετρωγε πολυ εκεινες τις μέρες. Από 12 μηνών έπινε 330μλ δυο φορές τη μέρα πρωί και βραδυ συνολο 660μλ....,γιατι ειχαμε ήδη ξεκινήσει ολα τα φαγητα, και τωρα που ειναι 21 μηνών εχω παρατηρήσει εχει κατέβει ανα γευμα στα 260-280μλ , δηλαδη ημερησίως πια πινει 520-560μλ.

Α...και ξέχασα να πω γιαούρτι δεν τρωει καθε μερα, την βαζω να διαλέξει ανάμεσα σε γιαουρτι και φρουτα εποχής και ποτε διαλέγει το ενα ποτε το αλλο, συνήθως τρωει 3 γιαούρτια την εβδομάδα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα έκοψε το θηλασμό 12,5 μηνών και από τότε έπινε 300 ml πρωί και άλλα τόσα το βράδυ (σύνολο 600 ml). Τώρα (17 μηνών) τελευταία αύξησε λίγο την ποσότητα και πίνει 320-330 το πρωί και άλλα τόσα το βράδυ. Της δίνω φρέσκο από την πρώτη μέρα που αποθήλασε. Δεν υπολογίζω πιθανό γιαούρτι ή φέτα που μπορεί να φάει στη διάρκεια της μέρας...

 

Έτσι όπως τα λες, μια χαρά μου φαίνεται το γάλα που πίνει...Γιατί ανησυχείς?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Και τι προτείνει η γιατρός??Αν τόσο θέλει??Πώς να το πιέσεις να πιεί παραπάνω??

 

Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνεται, αλλά εσύ αν έχεις σκέψεις, δώστης και λίγο τυράκι, τι να πω?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 μηνων και πινει 240 το πρωι 240 το βραδυ.....Συνολο τη μερα 480.....καποιες φορε ομως μπορει να πιει λιγοτερο καποιες περισοτερο αλλα αυτο ειναι το στανταρ της!

 

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια άσχετη με το θέμα ερώτηση; το γιαούρτι, το τυρί πότε το δώσατε στο μωρό σας;

 

Και τα δυο τα έδινα από 7-8 μηνών..Τυρί φέτα όμως, όχι ανθότυρο ή κασέρι ή κάτι άλλο. Η γιατρός μου είχε πει φέτα. Και τώρα φέτα της δίνω, μέσα στο αυγό ή τον τραχανά...Και καμιά φορά σκέτη σε κομματάκια, αλλά δεν τη τρώει και τόσο πολύ.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ο μπέμπης μου είναι 9 μηνών και πίνει το πρωί 150ml περίπου γάλα, μετα κατα τις 11:30 τρωει φρτουτοκρεμα,το μεσημεριανό του δεν το τρωει ποτε όλο και το απογευμα κρεμουλα βανίλια ρυζαλευρο με 150ml πάλι νερό που πάλι μπορεί να μην την φάει όλη και το βράδυ κατά τις 8:30πάλι 150ml γάλα.Όμως πίνει άλλα 120ml κατά τις 11:30 το βράδυ.Εκείνη την ώρα κοιμάται.Συνολο δηλαδή 6 γευματα.Αν και θα πρεπε να ναι 5 γεύματα, επειδή δεν πίνει πολύ γαλα το συμπληρώνει με ένα ακόμα γεύμα.Είναι 7,200 kg

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο τα έδινα από 7-8 μηνών..Τυρί φέτα όμως, όχι ανθότυρο ή κασέρι ή κάτι άλλο. Η γιατρός μου είχε πει φέτα. Και τώρα φέτα της δίνω, μέσα στο αυγό ή τον τραχανά...Και καμιά φορά σκέτη σε κομματάκια, αλλά δεν τη τρώει και τόσο πολύ.

ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου ειναι 13 μηνων και πινει απο 300 γρ πρωι βραδυ και καποιες φορες πινει αλλα 200 οταν ξυπνησει απο το μεσημεριανο υπνακο.εγω παντως ακομα και τωρα δεν του εχω δωσει φετα.εχει τοσο αλατι που δεν ειναι δυνατον να το δινεις σε μωρακια αλλα κατα ταλλα να μην βαζουμε αλατι στο φαγητο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει τοσο αλατι που δεν ειναι δυνατον να το δινεις σε μωρακια αλλα κατα ταλλα να μην βαζουμε αλατι στο φαγητο του.

 

Την ξαλμυρίζω και επίσης θεωρώ ότι ένα κομμάτι φέτα σε μέγεθος μισού κουτιού από σπίρτα, δε βλάπτει (και μάλιστα όχι κάθε μερα!)...Μαθαίνει στη γεύση και επίσης, το αλάτι είναι κρυμμένο σε πολλές άλλες τροφές που τρώει. Βέβαια αυτές είναι επιλογές κάθε γονιού...Ας μη θεωρούμε όμως λάθος αμέσως κάτι που κάνει ο άλλος γονιός, γιατί καθένας κάνει αυτό που θεωρεί σωστό, δε χρειάζεται να κρίνουμε τα πάντα.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Την ξαλμυρίζω και επίσης θεωρώ ότι ένα κομμάτι φέτα σε μέγεθος μισού κουτιού από σπίρτα, δε βλάπτει (και μάλιστα όχι κάθε μερα!)...Μαθαίνει στη γεύση και επίσης, το αλάτι είναι κρυμμένο σε πολλές άλλες τροφές που τρώει. Βέβαια αυτές είναι επιλογές κάθε γονιού...Ας μη θεωρούμε όμως λάθος αμέσως κάτι που κάνει ο άλλος γονιός, γιατί καθένας κάνει αυτό που θεωρεί σωστό, δε χρειάζεται να κρίνουμε τα πάντα.

χιλια συγνωμη αν παρεξηγησες αυτα που ειπα!!!εγω απλα ειπα για ποιο λογο και παντα με την συμβουλη της γιατρους του δεν δινω φετα.και παλι συγνωμη!δεν απαντουσα σε εσενα αλλα στην κοπελα που ανοιξε το τοπικ.ελπιζω να εγινα καταννοητη αυτη τη φορα

Link to comment
Share on other sites

χιλια συγνωμη αν παρεξηγησες αυτα που ειπα!!!εγω απλα ειπα για ποιο λογο και παντα με την συμβουλη της γιατρους του δεν δινω φετα.και παλι συγνωμη!δεν απαντουσα σε εσενα αλλα στην κοπελα που ανοιξε το ποστ.ελπιζω να εγινα καταννοητη αυτη τη φορα

 

ΟΚ, απλά επειδή εγώ ανέφερα πρώτη τη φέτα και μάλιστα απάντησα και στην κοπέλα που ρώτησε πότε να δώσει φέτα, το πήρα προσωπικά...

 

Το αστείο είναι ότι και μένα συμβουλή της γιατρού μου ήταν...χαχα!

(Αλλά και πάλι διαπιστώνω ότι κάθε γιατρός....)

 

Παρεξήγηση δεν υπάρχει, καμία, ειλικρινά...Όπως είπα και πριν, κάθε γονιός κάνει αυτό που θεωρεί σωστό...

 

Άλλωστε είσαι και από αγαπημένο μου μέρος, πώς να κρατήσω "μούτρα"???Το αεροπλάνο?Καλά??Ελπίζω να το βρω στη θέση του!(οφ τόπικ, για να φτιάξει η ατμόσφαιρα!)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμείς με τόσο γάλα που πίνουμε πρέπει να μας δώσουν μονίμως εκπτωτικά κουπόνια από την εταιρεία που αγοράζουμε το γάλα της!

Σχεδόν 1 μπουκάλι γάλα την ημέρα!!!!!!!

Και κάπου κάπου και γιαουρτάκια, και κρεμούλες με γάλα.

 

Και είναι 3 χρονών και 4 μηνών και είναι 108 εκατοστά!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

χαχα εσείς πρέπει να έχετε μια αγελάδα στο μπαλκόνι.

sevoula εγώ τις δίνω γιαούρτι απο τον 7ο καθώς επίσης κ τυρί του τόστ(για την ακρίβεια τρώει μισό τόστ μόνη της)

τελικά βλέπω πως κ άλλα παιδάκια πίνουν λιγότερο απο 500 μλ την ημέρα.

τι με αγχωσε τότε αυτή?

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε 12,5 μηνων και πινουμε γυρω στα 230 γρ το πρωι και αλλα τοσα το βραδυ, αρα 460 περιπου ομως αυτο δε γινεται καθε μερα, μπορει καποια φορα να πιει και λιγοτερο!!!ομως δεν τρωμε καθολου φρουτοκρεμα, τρωμε λιγο φαγητο το μεσημερι και κρεμουλα ή γιαουρτι το απογευμα!!! ειμαστε 10 κιλα και 82 εκατ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...