Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμετός ξανά κ ξανά κ ξανά


Recommended Posts

Για τρίτη συνεχόμενη μέρα ο κωνσταντίνος μόλις πιει το γάλα του κάνει εμετό.γενικά τους τελευταίους μήνες είχαμε ένα προβλήματακι με τον εμετο.αν έπινε γρήγορα το γάλα το έβγαζε κ πιο σπάνια (κανα 2 φορές τον μήνα) το έβγαζε χωρίς λόγο.αυτό συμβαίνει κατά 80% στο βραδυνό γάλα.

Ρώτησα τον γιατρό κ μου είπε απλά να μην τον αφήνω να πίνει βιαστικά...έχετε καμία ιδέα τι συμβαίνει;μόνο με το γάλα συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Ο μικρός μου είναι 10 μηνών και εδώ και 3 ημέρες κάθε βράδυ την ίδια ώρα κάνει εμετό. Την πρώτη μέρα είχαμε και 39 πυρετό. Μόνο τότε όμως. Δεν έχει όρεξη να φάει κάτι. Μόνο με νερό και γάλα είμαστε. Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι ίωση που κρατάει 5-6 μέρες. Αν συνεχιστεί θα πρέπει να τον δεί γιατί μπορεί να πάθει λίμωξη... Δεν ξέρω τι να κάνω. Βοήθεια.....

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου βρε κοριτσακι μου, θα φωναζα την ιδια μερα τον γιατρο σπιτι ή θα το πηγαινα στο νοσοκομειο να του κανουν καμμια εξετασουλα αιματος, να το ακροαστουν, να δουμε τι εχει το παιδακι... δεν ξερω, την γνωμη μου λεω σαν μανουλα και εγω. ευχομαι γρηγορα περαστικα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά. Αλλά μίλησα με 2 παιδιάτρους και μου είπαν το ίδιο. Οτι είναι ίωση με εμετούς. Αφού δεν έχει άλλα συμπτώματα δεν υπάρχει φόβος. Αρκεί να μην ξεπεράσει τις 6 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου έφαγε κριθαρακι μπανανα κ λίγο παγωτό σε διάστημα 2 ωρών πριν κοιμηθεί στις 4 το απόγευμα.ξύπνησε στις 5.30 ME ουρλιαχτά.μετά απο κανένα τέταρτο ατελείωτου κλάματος έκανε εμετό OΣA είχε φάει.

Τον έβαλα για μπάνιο κ ενώ φαινόταν καλα έκανε ξανά.μετά AΠO 20 λεπτά ξανά αλλά πλέον γινόταν κατακόκκινος κ δεν EBΓAZE TIΠOTA.μόνο λίγα σαλια.ανά 20 λεπτά γίνετε αυτό.κοιμήθηκε ξανά κανένα 40λεπτό, ξύπνησε κ ξανά τα ίδια.του EΔΩΣA νερό πριν λίγο κ σε 5 λεπτά το έβγαλε.καμία ME παρόμοια εμπειρία;

Να είναι ίωση;να τον πείραξε κάτι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κατι ηταν χαλασμενο(μαλλον το παγωτο η ισως ελιωσε κ ξαναπαγωσε)η ειναι καμια ιωση.πηγαινε νοσοκομειο μη παθει καμια αφυδατωση

Link to comment
Share on other sites

η κατι ηταν χαλασμενο(μαλλον το παγωτο η ισως ελιωσε κ ξαναπαγωσε)η ειναι καμια ιωση.πηγαινε νοσοκομειο μη παθει καμια αφυδατωση

 

AΠO παγωτό έφαγε ελάχιστη ποσότητα.περίπου ενα κουταλακι του γλυκού.

Πάντως πίνει νερό κ το βγάζει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίζει να κάνει εμετό μην το αφήνεις γρήγορα στο νοσοκονείο οπώς είπε και η Δήμητρα ίσως πάθει αφυδάτωση αφού ότι πίνει το βγάζει κατευθείαν.....

Link to comment
Share on other sites

νερό και γενικά υγρά δε κάνουν καλό στη στομαχική αναταραχή, φρυγανιά ή ψωμάκι να τραβήξει τα υγρά του στομάχου. υγρά αργότερα, αφού ηρεμήσει κι όχι νερό, χαμομήλι καλύτερα.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νερό και γενικά υγρά δε κάνουν καλό στη στομαχική αναταραχή, φρυγανιά ή ψωμάκι να τραβήξει τα υγρά του στομάχου. υγρά αργότερα, αφού ηρεμήσει κι όχι νερό, χαμομήλι καλύτερα.

 

ME είδε ME κρουασάν κ ανάγOYλιασε...

Link to comment
Share on other sites

ναι καλύτερα να τον παρακολουθήσεις και μη του δώσεις κάτι ακόμα, πέρα από λάιτ στέρεα τροφή κι αν το συνεχίσει ούτε γάλα μόνο χαμομήλι. και σούπες από αύριο. πάρε και κανα γιατρό. περαστικά!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, με κάθε επιφύλαξη βέβαια, νομίζω ότι κάτι το πείραξε το μωρό. Το πιο πιθανό είναι το παγωτό,ακόμη κι αν ήταν λίγο. Πρόσφατα είχε φάει ο μεγάλος ένα παγωτό που είχε η μαμά μου στην κατάψυξη απο το καλοκαίρι και έπαθε τα ίδια. Αφού τα έβγαλε όλα και καθάρισε (έφτασε σε σημείο να βγάζει μόνο στομαχικά υγρά) μετά σταμάτησε και ήταν μια χαρά.

Πάρε ένα τηλέφωνο τον παιδίατρο να του τα πεις, να σου πει πότε πρέπει να πας στο νοσοκομείο.

Όταν κάνουν εμετό πάντως, αποφεύγουμε να δίνουμε μεγάλη ποσότητα υγρών, μόνο γουλίτσες. Και κρουασάν απαγορεύτεται βρε....Φρυγανίτσα, ψωμάκι, ρυζάκι, γενικά ελαφριά πράγματα, το στομάχι είναι πολύ ταραγμένο τώρα.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσαμε AΠO νοσοκομείο.μας είπε να του δώσουμε μια κουταλια νερό μετά AΠO 2 ώρες.εκτός κ αν κοιμηθεί.να τον παρακολουθήσουμε κ AYPIO αν συνεχιστεί να πάμε ξανά.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουν πολύ καλό οι ηλεκτρολύτες,αποκαθιστούν την ισσοροπία των αλάτων που χάνονται με τον εμετό. Φυσικά το δίνεις κουταλάκι κουταλάκι αφου έχουν περάσει μερικές ώρες χωρίς εμετό. Είναι πάρα πολύ καλό γιατί δυναμώνει και βοηθάει πάρα πολύ τον οργανισμό. Ρώτα και τον παιδίατρο σου να σου συστήσει κάποιο σκεύασμα ηλεκτρολύτες.Είναι φεκελάκι με σκόνη που τη διαλύεις σε σκόνη.Εγώ το έχω πάντα στο σπίτι και πραγματικά έχει σώσει καταστάσεις. Σε περιπτώσεις εμετού και διάροιας το χρήσιμοποιούμε όλοι μικροί μεγάλοι και έχει βοηθήσει σημαντικά. Και πάντα να το έχεις ως αρχή ποτέ νερό αμέσως μετά τον εμετό πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2 ω΄ρες για να δώσεις νερό κουταλάκι κουταλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουν πολύ καλό οι ηλεκτρολύτες,αποκαθιστούν την ισσοροπία των αλάτων που χάνονται με τον εμετό. Φυσικά το δίνεις κουταλάκι κουταλάκι αφου έχουν περάσει μερικές ώρες χωρίς εμετό. Είναι πάρα πολύ καλό γιατί δυναμώνει και βοηθάει πάρα πολύ τον οργανισμό. Ρώτα και τον παιδίατρο σου να σου συστήσει κάποιο σκεύασμα ηλεκτρολύτες.Είναι φεκελάκι με σκόνη που τη διαλύεις σε σκόνη.Εγώ το έχω πάντα στο σπίτι και πραγματικά έχει σώσει καταστάσεις. Σε περιπτώσεις εμετού και διάροιας το χρήσιμοποιούμε όλοι μικροί μεγάλοι και έχει βοηθήσει σημαντικά. Και πάντα να το έχεις ως αρχή ποτέ νερό αμέσως μετά τον εμετό πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2 ω΄ρες για να δώσεις νερό κουταλάκι κουταλάκι.

Κι εμεις σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούμε το almora πάντα έχουμε σπίτι για παν ενδεχόμενο....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν περαστικά στο παιδάκι σου.

Μην αγχώνεσαι πάντως.

Και μια συμβουλή, αν έχει πρόβλημα τη νύχτα μην τρέχεις στο νοσοκομείο. Κάλεσε το 166 ή το εφημερεύον νοσοκομείο. Ζήτα να μιλήσεις με παιδίατρο και θα σου πει αμεσα τι θα κάνεις.

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...