Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΥΨΗΛΟ ΖΑΧΑΡΟ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΝΩ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΡΕΛΑ ΟΠΩΣ ΜΑΚΡΩΣΟΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΑΝΥΣΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΕΠΑΝΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα

Και στις δυο εγκυμοσύνες μου παρουσιασα διαβητη κυησης στον εκτο μηνα στην πρωτη το αντιμετωπισαμε με διαιτολογιο και ρυθμίστηκε το ζαχαρο οταν γεννηθηκε το παιδι του εκαναν εξετασεις ολα καλα,το ιδιο και εγω.

Στην δευτερη εβαζα ινσουλινη δυο φορες την ημέρα γιατι με την διαιτα δεν ρυθμίστηκε το ζαχαρο.Το μωρο δεν ειχε κανενα προβλημα μετα την γεννηση μονο εγω παρουσιασα υπογλικαιμια ειχα 60 και μου εβαλαν ενα ορο για να ανεβει και ετρωγα συνεχεια γλυκα κατι που μου ειχε λειψει ολο το διαστημα της διαιτας.Την επόμενη μερα του τοκετου ημουν καλύτερα και μεχρι να φυγω απο το νοσοκομειο ρυθμίστηκε το ζαχαρο.

Αυτα απο μένα σου ευχομαι ολα να πανε κατα ευχήν και με το καλο το μωρακι σου.

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, η περίπτωσή σου είναι από τις πιο απλές και μην ανησυχείς. Εγώ κάνω ινσουλίνη 3 φορές την ημέρα από την 1η μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος, παράλληλα προσέχω τη διατροφή μου αλλά και πάλι άλλες μέρες πάει καλά και άλλες τραγικά άσχημα. Αν το μωράκι εμφανίσει μακροσωμία είναι κάτι που μπορεί να το διαγνώσει ο γιατρός γιατί βλέπει στον υπέρηχο πώς αναπτύσσεται σε σχέση με την εβδομάδα κύησης. Στην περίπτωση που είναι υπερβολικά στρουμπουλούλι, ή θα γεννήσεις λίγο νωρίτερα που δεν χάλασε κι ο κόσμος, γιατί το βάρος του θα το έχει, ή θα κάνεις ΠΟΛΛΗ δίαιτα και θα δεις ότι θα έρθει στα ίσα του κι εκείνο. Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά. Από τη στιγμή που το προσπαθείς και δεν αφήνεις το ζάχαρο ανεξέλεγκτο να μη φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΝΑΙΝΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΨΙΛΟΦΟΒΗΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ 8Α ΕΛΕΓΑ ΟΥΤΟΣ Η ΑΛΛΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ 8Α ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΙΣ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΝΑΙΝΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΨΙΛΟΦΟΒΗΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ 8Α ΕΛΕΓΑ ΟΥΤΟΣ Η ΑΛΛΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ 8Α ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΙΣ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

 

Αν θέλεις να έχεις κι εσύ άποψη πώς πάει το θέμα, να παρακολουθείς την εκατοστιαία θέση του μωρού σε κάθε υπέρηχο. Άν είναι αισθητά πάνω από 50 είναι παχούλικο, αλλιώς είναι στα κιλά του ή αδυνατούλι. Συνήθως ναι, οι κοπέλες με διαβήτη κύησης γεννούν την 37η με 38η εβδομάδα, που μια χαρά μέσα στο μήνα σου είναι.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΑΤΟΣΤΙΑΙΑ ΘΕΣΗ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΥ????ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΕΝΝΗΣΕΣ?

 

Ναι το γράφει ο υπέρηχος. Δεν έχω γεννήσει ακόμα, αλλά θα πάω με πρόκληση την 37η εβδομάδα μάλλον. Εμείς παρακολουθούμε την εκατοστιαία θέση λόγω του ζαχάρου μου, όπως επίσης και την ποσότητα του αμνιακού υγρού και την πίεση μου. Μην ανησυχείς, οι περισσότερες κοπέλες έχουν διαβήτη κύησης, ακόμα κι αν δεν το ξέρουν οι ίδιες (γιατί η καμπύλη συνήθως γίνεται στον 6ο, μην κοιτάς που ο δικός μου ο γιατρός είναι ψείρας και με έβαλε να την κάνω με το καλημέρα). Αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι παραπάνω, μπορείς να μου στείλεις και πμ. Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗΝ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΕΙΧΕ ΑΣΕ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΑΝΧΟΣ!!!ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, αν μπορώ. Ο διαβήτης πως σας προέκυψε; Υπήρχε κληρονομικότητα, παραπάνω κιλά ή τίποτα από αυτά; Ρωτάω γιατί αν και δεν είμαι έγκυος, έχω κληρονομικότητα και κάποια επιπλέον κιλά τα οποία ξέρω ότι μπορεί να παίξουν ρόλο αλλά δεν ξέρω πόσο σημαντικό τελικά. Μήπως τρελαίνομαι άδικα; (Παρεπιπτώντως, είμαι 75 κιλά με ύψος 1,60. Αφρατοστρουμπουλή...! :D )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καταλαβαίνουμε απο κάπου οτι έχουμε διαβήτη κύησης (εννοώ συμπτώματα σ' εμάς τις μαμάδες) ή φαίνεται κάτι στον υπέρηχο και το υποψιάζονται; Γιατί εμένα στην 1η εγκυμοσύνη ήταν αυξημένο το αμνιακό υγρό και με έστειλε για καμπύλη διώρου, η οποία πάντως ήταν φυσιολογική...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως υπάρχει προδιάθεση από κάποιον στην οικογένεια που το δίνει στην επόμενη γενιά προς το αντίθετο φύλο (δηλ. η μαμά το πήρε από το μπαμπά της που το πήρε από τη μαμά του κλπ). Συνήθως το πολύ αμνιακό υγρό παραπέμπει σε ζάχαρο, ή το αυξημένο ζάχαρο νηστική (από 80 και πάνω).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξέρει κάποια πόσο κοστίζουν οι ταινίες μέτρησης και οι βελόνες για το μηχανηματάκι μέτρησης σακχάρου; Έχω ΙΚΑ.

 

Επίσης, πόσες φορές σας είπε ο γιατρός να μετράτε το σάκχαρο την ημέρα; Τα γεύματα είναι σε αυστηρά συγκεκριμένες ώρες;

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου ειναι λιγο ακριβα :? αν θυμαμαι καλα μονο οι ταινιες εχουν 50 ευρω :shock: γιατι δεν τις γραφεις αφου εχεις ικα??? εγω με το ικα τις εγραφα σε παθολογο(λογο το οτι μενω επαρχια και το ικα εδω δεν εχει ενδοκρινολογο) και δεν πληρωνα τιποτα!!! το σακχαρο το μετρουσα το πρωι νηστικη και 1 ωρα αφου ετρωγα το πρωι το μεσημερι και το βραδυ συνολο 4 φορες.Οχι ποτε δεν ετρωγα τις ιδιες ωρες απλα προσπαθουσα το βραδυ να μην τρωω πολυ αργα ελπιζω να σε καλυψα οτι αλλο θελεις εδω ειμαι!!! :lol:

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα doppler προχτές στην 33 εβδομάδα και το μωράκι είναι ήδη 2,5 κιλά. Την επόμενη μέρα έκανα την καμπύλη (ξανά) και δεν έδειξε τίποτα. Επειδή έχω και κληρονομικότητα για ζάχαρο ο γυναικολόγος με στέλνει σε έναν ενδοκρινολόγο! Με βλέπω να κάνω δίαιτα μες τα Χριστούγεννα. Γλυκά δεν τρώω απο την αρχή της εγκυμοσύνης αλλά αν μου κόψει και τα φρούτα... δύσκολα.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια να σας ρωτήσω κάτι? Για τί τιμές ζαχάρου μιλάτε? Περίπου δηλαδή... Γιατί εγώ γέννησα άρον άρον στην 35η εβδομάδα με καισαρική. Ο μικρούλης ήταν 2300 και δεν μπήκε θερμοκοιτίδα, αλλα έμεινε στην ΜΕΘ προληπτικά 4 μέρες. Ο γιατρός μου είχε πει πως είναι πολύ παρακινδυνευμένο να πάω για φυσιολογικό γιατί το ζάχαρο ήταν τελείως αρύθμιστο παρά τις ινσουλίνες...

 

:?:?:?

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

το Σακχαρο πρεπει να ειναι μεχρι 100 νηστικη το πρωι και μεχρι 130 1 ωρα μετα το φαγητο πρωι μεσημερι βραδυ,τουλαχστον εγω αυτα εφαρμοσα και γεννησα μια χαρα στην 38 εβδομαδα και το μωρο ηταν 3200,βεβαια εγω εκανα και ινσουλινη 3 φορες τη μερα.

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, κατάλαβα. Εμένα παρόλη την ινσουλίνη 2 φορές την ημέρα, δεν ρυθμιζόταν με τίποτα. Πήγαινε από 80 σε 180 μέσα σε μια ώρα!!!

Μία, δύο, τρεις μέρες, ε, δεν γινότανε! Φοβηθήκαμε για το μωρό (και καλά κάναμε γιατί όντως δεν πήγαιναν και πολύ καλά τα πράγματα..). Αnyway... τέλος καλό, όλα καλά!!

 

:D:D:D:D:D:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο πολυ???? καιδεν σου ανεβασε την ινσουλινη???? διαιτα εκανες??? Γιατι και εγω δυσκολευτηκα να το φερω σε φυσιολογικα επιπεδα αλλα στο μηνα επανω τα καταφεραμε,με μεγαλυτερη δοση ινσουλινης!!!Παντως οπως το λες τελος καλο ολα καλα,ευχομαι στο δευτερο με το καλο κιολας :? να παν ολα καλα χωρις διαβητη!! :D:D

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου ειναι λιγο ακριβα :? αν θυμαμαι καλα μονο οι ταινιες εχουν 50 ευρω :shock: γιατι δεν τις γραφεις αφου εχεις ικα??? εγω με το ικα τις εγραφα σε παθολογο(λογο το οτι μενω επαρχια και το ικα εδω δεν εχει ενδοκρινολογο) και δεν πληρωνα τιποτα!!! το σακχαρο το μετρουσα το πρωι νηστικη και 1 ωρα αφου ετρωγα το πρωι το μεσημερι και το βραδυ συνολο 4 φορες.Οχι ποτε δεν ετρωγα τις ιδιες ωρες απλα προσπαθουσα το βραδυ να μην τρωω πολυ αργα ελπιζω να σε καλυψα οτι αλλο θελεις εδω ειμαι!!! :lol:

 

σε ευχαριστώ Kristianna..! Αλλά μην νομίζεις όμως ότι στην Αθήνα βρίσκεις ενδοκρινολόγο...είναι όλοι κλεισμένοι :shock: πήρα σήμερα τηλ.και με κουφάνανε! Φοβάμαι ότι αφού υπάρχει σαν ειδικότητα δεν θα δεχτεί να μου τις γράψει παθολόγος..θα μάθω αύριο... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ παρουσίασα διαβήτη κύησης την 34η εβδομάδα. Πήγα σε ενδοκρινολόγο και ρυθμίστηκα. Επρόκειτο να γεννήσω μόλις συμπλήρωνα και την 38η εβδομάδα αλλά η μικρή μου βιάστηκε και βγήκε στις 37w2d. Δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και όλα πήγαν καλά. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν ο διαβήτης σας υποχώρησε αμέσως μετά τον τοκετό ή αν χρειάστηκε λίγος χρόνος για να ρυθμιστεί και πάλι. Εμένα στο νοσοκομείο ήταν όλα καλά αλλά τώρα που είμαι σπίτι μερικές φορές το σάκχαρό μου ανεβαίνει. Συνέβη σε κάποια από εσάς; Φοβάμαι μήπως τελικά μου μείνει. :shock:

*

Link to comment
Share on other sites

Χθες έφαγα λίγες φακές και δύο φέτες ψωμί και δύο ώρες μετά το φαγητό είχα 123. Πριν τρεις ημέρες με ένα μπολ δημητριακά είχα 155. Έχω στεναχωρηθεί πολύ με αυτή την ιστορία. Τώρα θα κάνω μετρήσεις το πρωι και δύο ώρες μετα το φαγητό για καμιά εβδομάδα και θα μιλήσω με το διαβητολόγο μου. Νόμιζα πως μετά τη γέννα θα υποχωρούσε και τώρα δεκαπέντε μέρες μετά νομίζω πως δε ρυθμίστηκα - είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη!!!

*

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...