Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάσιμο κιλών εγκυμοσύνης


mkcm

Recommended Posts

Εννοείται, ότι δεν κάνω δίαιτα. Έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο να χάσω με δραστικά μέσα, δεν εκμεταλλεύτηκα το διάστημα αυτό, ε, τώρα δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία.

Εννοείται, αν στην εγκυμοσύνη κόψω τις χαζομάρες που τρώω, ότι θα χάσω κιόλας. Αλλά, θα τις σταματήσω, οεο; Γιατί στην τελευταία εγκυμοσύνη, δεν μπορώ να πω... έτρωγα όλα όσα έπρεπε (φρούτα, λαχανικά, γάλα, κλπ.), αλλά δε με έφταναν κι έτρωγα και τις χαζομάρες από πάνω :oops:.

Ας ελπίσουμε ότι θα μείνω γρήγορα έγκυος και θα είμαι σε αυτή την εγκυμοσύνη καλή... Τι να πω.... Έχω χάσει πάσα ιδέα για τον εαυτό μου... Όσα πίστευα κι ακολουθούσα 30 χρόνια από άποψη διατροφής τα έχω ισοπεδώσει όλα την τελευταία τριετία.

Και όπως λέει και το τραγουδάκι που γουστάρει το κοριτσάκι μου: "Είμαι ένα γουρουνάκι .... Είμαι τόσο ευτυχισμένο, είμαι και παχύ... τρώγω κάθετι που βρίσκω, τρώγω καθετί...."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 32 δημοσιεύσεις

  • mkcm

    mkcm 30 δημοσιεύσεις

  • tsarli

    tsarli 21 δημοσιεύσεις

  • goody

    goody 10 δημοσιεύσεις

Εννοείται, ότι δεν κάνω δίαιτα. Έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο να χάσω με δραστικά μέσα, δεν εκμεταλλεύτηκα το διάστημα αυτό, ε, τώρα δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία.

Εννοείται, αν στην εγκυμοσύνη κόψω τις χαζομάρες που τρώω, ότι θα χάσω κιόλας. Αλλά, θα τις σταματήσω, οεο; Γιατί στην τελευταία εγκυμοσύνη, δεν μπορώ να πω... έτρωγα όλα όσα έπρεπε (φρούτα, λαχανικά, γάλα, κλπ.), αλλά δε με έφταναν κι έτρωγα και τις χαζομάρες από πάνω :oops:.

Ας ελπίσουμε ότι θα μείνω γρήγορα έγκυος και θα είμαι σε αυτή την εγκυμοσύνη καλή... Τι να πω.... Έχω χάσει πάσα ιδέα για τον εαυτό μου... Όσα πίστευα κι ακολουθούσα 30 χρόνια από άποψη διατροφής τα έχω ισοπεδώσει όλα την τελευταία τριετία.

Και όπως λέει και το τραγουδάκι που γουστάρει το κοριτσάκι μου: "Είμαι ένα γουρουνάκι .... Είμαι τόσο ευτυχισμένο, είμαι και παχύ... τρώγω κάθετι που βρίσκω, τρώγω καθετί...."

Περιττο να πω οτι ειναι το αγαπημενο μας τραγουδι στο σπιτι!!! Προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι,ισως ετσι ξεκολλησεις!

Εγω αποφασισα να ασχοληθω γενικοτερα με τον εαυτο μου και νομιζω αυτο με ανεβαζει ψυχολογικα αρκετα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω αποφασισα να ασχοληθω γενικοτερα με τον εαυτο μου και νομιζω αυτο με ανεβαζει ψυχολογικα αρκετα..

 

Axxxx........ ο καημός μου....

Τελευταία όλο λέω στον άντρα μου: το ΣΚ θα κρατήσεις τα παιδιά 2 ώρες και θα πάω να τρέξω.

Και κάθε ΣΚ με ρωτάει: τι ώρα θα πας να τρέξεις;

Και απαντάω κάθε φορά πλένοντας πιάτα, σιδερώνοντας, απλώνοντας, ξεσηκώνοντας, τινάζωντας: δεν προλαβαίνω... ασε με!

Μετά πάει κι εκείνος για κάποια δουλίτσα και όταν βρω τον χρόνο ασφαλώς δεν έχω κάπου να τ'αφήσω,.....

 

Και σκεφτείτε πως με βοηθάει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Axxxx........ ο καημός μου....

Τελευταία όλο λέω στον άντρα μου: το ΣΚ θα κρατήσεις τα παιδιά 2 ώρες και θα πάω να τρέξω.

Και κάθε ΣΚ με ρωτάει: τι ώρα θα πας να τρέξεις;

Και απαντάω κάθε φορά πλένοντας πιάτα, σιδερώνοντας, απλώνοντας, ξεσηκώνοντας, τινάζωντας: δεν προλαβαίνω... ασε με!

Μετά πάει κι εκείνος για κάποια δουλίτσα και όταν βρω τον χρόνο ασφαλώς δεν έχω κάπου να τ'αφήσω,.....

 

Και σκεφτείτε πως με βοηθάει αρκετά.

 

Α καλα εννοειται οτι χρονος δεν υπαρχει, και στο διατροφολογο που παω αγγαρευω τη μητερα μου να ρθει να κατσει με τη μπεμπα, αλλα μεθαυριο θα παω για μανικιουρ! Το αποφασισα και μονο στην ιδεα νιωθω πολυ καλυτερα!

Στο θεμα μας τωρα, μου εχει δωσει διατροφη 1500 θερμιδων, που θεωρω λιγο για θηλαζουσα. Οποτε αποφασισα οταν νιωθω πεινα να δινω κατι παραπανω στο σωμα μου οπως λιγα καρυδια η αμυγδαλα, κεφιρ η γιαουρτακι. Η πολλη πεινα μου εχει περασει και το καλο ειναι οτι στο σπιτι δεν εχουμε τιποτα να σαβουριασω! Εχασα δυο κιλα αλλα το αγχος για το γαλα παραμενει...

Link to comment
Share on other sites

Να χαλαρώσεις. Αν υπήρχε πρόβλημα με το γάλα σου, θα φαινόταν αμέσως. Εγώ το είχα αυτό. Μόλις ξεκινούσε η δίαιτα ή η διατροφή, αμέσως την επόμενη δεν είχα γάλα.

Αρα όλα θα πάνε καλά! Κι εμένα μου φαίνονται λιγες οι 1500. Αν σκεφτείς ότι χρειάζεσαι κάπου 400-500 θερμίδες την ημέρα για την γαλουχία... οπότε καλά κάνεις και τρως αυτά. Σωστές τροφές, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εχω καλα νεα. Εχουν περασει 3 βδομαδες και ειμαι σχεδον 4 κιλα μειον! Εχασα ολα της εγκυμοσυνης και αλλο εναμιση κιλο κι συνεχιζω ακαθεκτη. Εχω κανει και μια δυο χαζομαρουλες, πχ χτες πηρα αδεια απ τη σημαια και εφαγα το μεσημερι μακαρονια με κιμα κ το βραδυ δυο καλαμακια με πιτουλα, αλλα δεν πτοουμαι σημερα παλι προγραμμα. Δεν μου εχει μειωθει το γαλα, ως τωρα τουλαχιστον, και αυτο με κανει ποου χαρουμενη! Το κακο ειναι οτι δεν εχω ξεκινησει ασκηση, αλλα θελω να χασω αλλα 7 και να ξεκινησω γιατι εχω πολλα επιπλεον κιλα και δε θελω να καταπονησω το σωμα μου. Ευχομαι να τα πατε ολες καλα, εγω εχω παρα πολυ δρομο ακομα, αλλα η αρχη ειναι το ηημισυ του παντος! Φιλια σε ολες!

 

Υγ. Μου εφερε ο πεθερος μου σημερα μια τυροπιτα και εφαγα επιδεικτικα μπροστα τ το γιαουρτι μου κι εδωσα την τυροπιτα στο σκυλο!! :cool:

Επεξεργάστηκαν by bouba14
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για όλα αυτά που έχετε γράψει, μου δώσατε δύναμη και όρεξη να κάνω κι εγώ την προσπάθειά μου!Είμαι 1,70 και.... 72,5 κιλά!Στην εγκυμοσύνη μου τερμάτισα με....92 κιλάκια!Θα μου άρεσε να γινόμουν 60 κιλά!Τώρα η μπεμπούλα μου είναι 18 μηνών, όλο υποτίθεται προσπαθώ να κάνω δίαιτα, τρώω τα λαχανικάκια μου και το βράδυ κρουασάν και σοκολάτες!Έχω στατικό ποδήλατο και όλο λέω να κάνω, όλο νιώθω κουρασμένη!Μόλις χάσω 2 κιλά, επαναπαύομαι και τα ξαναπαίρνω!Αυτό έχει ρίξει και την ψυχολογία μου, δε θέλω να αγοράσω ρούχα γιατί υποτίθεται θα αδυνατίσω, δε θέλω να βγαίνω γιατί δε μου κάνει τίποτα και φαύλος κύκλος δηλαδή!Τώρα όμως μου δώσατε δύναμη και συμβουλές και θα κάνω την προσπάθειά μου πιο δυναμική!Σε καμιά εβδομαδούλα θα σας ενημερώσω πώς πάει η προσπάθεια με τη δύναμη του forum!Φιλιά!:)

Το Μαριώ μου, το χαμογελαστό μου!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και παλι και καλη επιτυχια σε ολες μας! Εγω μετα απο τοσους μηνες ειμαι στα -17 και συνεχιζω! Ειμαι ενθουσιασμενη που δεν τα παρατησα. Η αρχη ηταν πολυ δυσκολη αλλα τωρα νιωθω πολυ καλυτερα! Καλη επιτυχια και παλι λοιπον και για οποια βοηθεια στη διαθεση σας!

Link to comment
Share on other sites

bouba, -17!!! Είσαι θεά!!!

 

Να πω κι εγώ την εξυπνάδα μου αλλά και κάτι που μ' έχει βοηθήσει πολύ: Μια άλλη υγιεινή εναλλακτική και πολύ μα πολύ χορταστική για πρωινό (ή και βραδινό πολύ συχνά) είναι γάλα+κουάκερ+λίγο κινόα+λιναρόσπορο+λίγη κανέλα+σταφίδες/δαμάσκηνο/ξερό σύκο (1 από τα τρία). Και όταν λέω κουάκερ, βάζω μία κουταλιά της σούπας με δύο το πολύ και πραγματικά σκάω γιατί γίνεται μπόλικο. Σε όποιον δεν αρέσει το γάλα, μπορεί να το κάνει και με πράσινο τσάι, είναι λίγο ασκητικό/λιτό, αλλά αν το συνηθίσεις παίρνεις όλες τις κατεχίνες από το τσάι συν τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία από το κινόα και τον λιναρόσπορο. Βέβαια, πρέπει να σας αρέσουν τα κουάκερ και γενικώς τα κρεμώδη πράγματα. Αλλά με αυτόν τον τρόπο για βράδυ ή πρωί έχετε λύσει εύκολα ένα γεύμα της μέρας πολύ χορταστικό και με πολλές χρήσιμες ουσίες για θηλάζουσες κλπ.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...