Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια, ΝΕΦΕΛΗ το μωρο το κρατανε προληπτικα λογω ζαχαρου οχι ινσουλινης, απο οτι μου εχουν πει ολοι.ValiaK εχεις δικιο αν ειναι να ειναι καλα τα μωρακια μας η ινσουλινη θα μας πειραξει?Εμενα παντως απο την πρωτη στιγμη που μου ειπαν οτι εχω διαβητη κυησης το μονο που δεν με πειραξε ηταν αν θα κανω ινσουλινη, αφου μονο καλο θα κανει για το μωρο!

Tara ποτε θα ερθει εκεινη η ωρα της μαρμελαδας!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια, ΝΕΦΕΛΗ το μωρο το κρατανε προληπτικα λογω ζαχαρου οχι ινσουλινης, απο οτι μου εχουν πει ολοι.ValiaK εχεις δικιο αν ειναι να ειναι καλα τα μωρακια μας η ινσουλινη θα μας πειραξει?Εμενα παντως απο την πρωτη στιγμη που μου ειπαν οτι εχω διαβητη κυησης το μονο που δεν με πειραξε ηταν αν θα κανω ινσουλινη, αφου μονο καλο θα κανει για το μωρο!

Tara ποτε θα ερθει εκεινη η ωρα της μαρμελαδας!!!!!!!!

 

εμενα παλι με πειραζει απο την αποψη οτι να την κανω οταν χρειαστει.... κ οχι νωριτερα ! Ετσι απλα για να την κανω !

Κ τουλαχιστον οι 2 διαβητολογοι που συναντησα....ειδικα ο πρωτος.... εκανε μπαμ οτι πουλαει ινσουλινη για τη μιζα μιας κ με το ζορι ηθελε να μου στειλει ατομο της εταιριας σπιτι μου ενω του ελεγα δεν χρειαζεται, κ ο αλλος ομως που συναντησα αρνηθηκε να κανω τις ινσουλινες που εχω στο ψυγειο μου λεγοντας οτι οοοοοοχι αυτες δεν κανουν για σενα ! θες αλλες !

Δλδ τι ? Αν τις εκανα θα ηταν λαθος θεραπεια ? δεν καταλαβαινω !Κ των 2 η γνωμη ηταν να κανω βραδυνη ινσουλινη μονο !

 

Εκει υποψιαζομαι κ αρνουμαι να κανω νωριτερα απ οτι χρειαζεται !!!!!

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να παθει κατι το μωρο μου, αλλα να τρυπηθω στην ωρα μου... κ οχι επειδη καποιοι ετσι κερδιζουν !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, εγώ κατα πασα πιθανότητα εχω αντιδραστική υπογλυκαιμία (περιμενω τηλ του γιατρού για οριστική διαγνωση) και ίσως απο αυτό να εχασα το μωρό μου... Κι ας έκανα προληπτικά διατροφή για διαβητη κύησης απο την πρώτη μέρα που έμαθα πως ήμουν έγκυος. Η γλυκοζηλιωμενη στη δική μου περιπτωση (και φανταζομαι και σε άλλες) δεν μπορεί να δειξει κάτι, εκτος κι αν τη βγαλεις ψηλή οποτε βγαζει μάτι! :? Φαντάσου στις καμπύλες μου, καμπύλη ζαχαρου κατώτατο όριο 60, εγώ 28! Καμπύλη ινσουλίνης, ανωτατο όριο 25, εγώ 52... Η γλυκοζηλιωμενη μου και το ζαχαρο νηστειας ήταν καλά όσο ήμουν έγκυος, παρολο αυτά περασα ενα σοβαρό υπογλυκαιμικό επεισόδιο... Τρεχα γύρευε δλδ... Οποτε πλεον ακολουθώ και θα ακολουθώ πιστά τις οδηγιες του γιατρού όταν ξανακαταφερω να μεινω έγκυος (αμην και ποτε!!! :oops:) Χαλαλι και οι ινσουλίνες και όλα!!! :wink:

Φιλική συμβουλή: μη στεναχωριεστε για πράγματα που λύνονται...! Το νοημα ειναι να κρατησουμε στην αγκαλια μας γερά τα μωρά μας! :-D

 

Καταρχην λυπαμαι πολυ που σου συνεβη αυτο, ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου ευχομαι συντομα να ερθει το επομενο μωρακι που τοσο θελεις !!!!

Γιατι ομως πιστευεις οτι φταιει το ζαχαρο που το εχασες ?

Ο γιατρος μου ειπε οτι θα συμβει μονο σε ακραιες περιπτωσεις κ αν το ζαχαρο ειναι εντελως ανεξελεγκτο κ μιλαμε για μεγαλα νουμερα !

Αυτο που επαθες βεβαια το επαθε κ μια γνωστη μου στην εγκυμοσυνη της που ενω την εβαλαν σε διατροφη για να μην κανει ινσουλινη, επαθε υπογλυμκαιμια με 25 ζαχαρο κ νοσηλευτηκε στην εντατικη για 24 ωρες !!!!

 

Αλλα νομιζω εσενα με τοσο χαμηλα νουμερα ζαχαρου....μιλαμε για διαφορετικη περιπτωση σωστα ? εγω δεν εχω κατεβει ποτε κατω απο 80 !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να παθει κατι το μωρο μου, αλλα να τρυπηθω στην ωρα μου... κ οχι επειδη καποιοι ετσι κερδιζουν !

 

Εχεις απολυτο δικιο!!!!!!

Αλλα μπορουμε να ειμαστε σιγουρες οτι δεν την χρειαζομαστε???Σιγουρα αν εχεις χαμηλες μετρησεις το καταλαβαινεις αλλα αν βλεπεις οτι ειναι τσιμπημενες τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο!!!!!!

Αλλα μπορουμε να ειμαστε σιγουρες οτι δεν την χρειαζομαστε???Σιγουρα αν εχεις χαμηλες μετρησεις το καταλαβαινεις αλλα αν βλεπεις οτι ειναι τσιμπημενες τι θα κανεις?

 

Εγω μετριεμαι καθε μερα κ το βλεπω τουλαχιστον !

Εχω καποιες φορες οπως ειπα χτυπησε κ 140 αλλα αυτο γινεται οταν κανω χαζομαρες που κ που ! Ε τοτε απλα δε το συνεχιζω κ ετσι ξαναβλεπω τους παλιου γνωριμους αριθμους !

Οταν λοιπον ειμαστε μεσα στα ορια.....???? δεν το καταλαβαινουμε απο εκει ?

αν δω 200 οκ κατι δεν παει καλα ! Κ δεν ειναι η μια τιμη μονη της που μαρτυραει κατι αλλα το συνολο αυτων ! Αν δλδ δω πολλες φορες νουμερα που γενικα δεν βλεπω ε οκ εκει κατι τρεχει !

Αλλα οσο ειμαστε εντος οριων καταλαβαινουμε πιστευω !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως απο σημερα θα κανω το εξης !

Θα εχω μιση φρυγανια στο κομοδινο μου κ οταν αλλαζω πλευρο θα τρωω 2 δαγκωνιτσες ! Εχω περιεργεια να δω αν πεσουν οι τιμες με αυτο το κολπο !!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

http://health.in.gr/diabetes/Article.asp?ArticleId=19135&CurrentTopId=19127&IssueTitle=%D3%E1%EA%F7%E1%F1%FE%E4%E7%F2+%E4%E9%E1%E2%DE%F4%E7%F2

 

κ αυτο ειναι μια απορια μου, αν κ ο γιατρος μου , μου ειχε πει οτι δεν θα παθω υπογλυκαιμια με την ινσουλινη ! Εδω ομως λεει αλλα !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην λυπαμαι πολυ που σου συνεβη αυτο, ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου ευχομαι συντομα να ερθει το επομενο μωρακι που τοσο θελεις !!!!

Γιατι ομως πιστευεις οτι φταιει το ζαχαρο που το εχασες ?

Ο γιατρος μου ειπε οτι θα συμβει μονο σε ακραιες περιπτωσεις κ αν το ζαχαρο ειναι εντελως ανεξελεγκτο κ μιλαμε για μεγαλα νουμερα !

Αυτο που επαθες βεβαια το επαθε κ μια γνωστη μου στην εγκυμοσυνη της που ενω την εβαλαν σε διατροφη για να μην κανει ινσουλινη, επαθε υπογλυμκαιμια με 25 ζαχαρο κ νοσηλευτηκε στην εντατικη για 24 ωρες !!!!

 

Αλλα νομιζω εσενα με τοσο χαμηλα νουμερα ζαχαρου....μιλαμε για διαφορετικη περιπτωση σωστα ? εγω δεν εχω κατεβει ποτε κατω απο 80 !

 

Σαφώς και ειμαστε διαφορετική περιπτωση. όμως απο ότι φαίνεται και οι δύο θα πρεπει να προσεχουμε τη διατροφή κατά την κύηση και να κανουμε ινσουλίνη εαν χρειαστεί... Ξερεις ποσους γιατρούς εχω αλλαξει μεχρι να βρω εναν να με καλύπτει? Εαν νιωθεις ότι σε βλεπουν μονο σα λεφτά μη διστασεις να τους αλλαξεις. Αλλά αν σου πουν πολλοί οτι χρειαζεσαι ινσουλίνη, θεωρώ ότι ειναι ενα καμπανακι που δεν θα έπρεπε να αγνοησεις.

Το αρρυθυμιστο ζαχαρο είτε προς τα πανω είτε προς τα κατω μπορεί να προκαλέσει παλλίνδρομη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή!!! Κι εσύ με το καλό με ένα πόνο!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ειμαστε διαφορετική περιπτωση. όμως απο ότι φαίνεται και οι δύο θα πρεπει να προσεχουμε τη διατροφή κατά την κύηση και να κανουμε ινσουλίνη εαν χρειαστεί... Ξερεις ποσους γιατρούς εχω αλλαξει μεχρι να βρω εναν να με καλύπτει? Εαν νιωθεις ότι σε βλεπουν μονο σα λεφτά μη διστασεις να τους αλλαξεις. Αλλά αν σου πουν πολλοί οτι χρειαζεσαι ινσουλίνη, θεωρώ ότι ειναι ενα καμπανακι που δεν θα έπρεπε να αγνοησεις.

Το αρρυθυμιστο ζαχαρο είτε προς τα πανω είτε προς τα κατω μπορεί να προκαλέσει παλλίνδρομη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή!!! Κι εσύ με το καλό με ένα πόνο!

 

Σ ευχαριστω πολυ κ γω Βαλια μου !

Εχεις δικιο στο οτι πρεπει να προσεχουμε ! Δεν το αναιρω σε καμια περιπτωση κ σε γενικες γραμμες προσεχω απλα κανω κ ατασταλιες καποιες στιγμες !

Στον επομενο διαβητολογο που θα παω θα εχω την καμπυλη μαζι μου κ δεν θα αναφερω τι μου ειπαν οι 2 προηγουμενοι !

κ ναι βρε Βαλια μου ετσι εχω νιωσει ειλικρινα, οτι κοιτανε την τσεπη τους κ τιποτάλλο !

 

Το θεμα σε μενα ειναι οτι μεχρι στιγμης διαφωνουσε ο γυναικολογος μου για την ινσουλινη ! Μου ελεγε σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρεις απο τωρα ινσουλινη ! Ειναι δικος μας γιατρος που τον εχω 3 χρονια κ μεχρι τωρα ουτε λεφτα περνει ουτε τιποτα κ εκτος αυτου δειχνει να ενδιαφερεται πολυ για μενα κ δε νομιζω οτι θα εβαζε σε κινδυνο εμενα κ το μωρο !

κ τοτε μου ειχε πει χαρακτηριστικα που ο αλλος ηθελε να με βαλει με το ετσι θελω σε ινσουλινη 7 μοναδες, οτι δεν μπορω να επεμβω στο θυροειδη σου αλλα για ο ζαχαρο μου λεει οχι απο τωρα κ οχι με τετοια νουμερα !

 

Θελω να καταληξω στο οτι καποιος με εχει σπρωξει στο να δω τα πραγματα λιγο πιο χαλαρα... κ τουλαχιστον εως τωρα ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα !

Εχω παρει 2 κιλα κ σημερα μπηκα στον 6ο, το μωρο ειναι φυσιολογικοτατο, οποτε κανω λιγο πισω κ γω οσο μπορω στο θεμα ινσουλινη !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ειμαστε διαφορετική περιπτωση. όμως απο ότι φαίνεται και οι δύο θα πρεπει να προσεχουμε τη διατροφή κατά την κύηση και να κανουμε ινσουλίνη εαν χρειαστεί... Ξερεις ποσους γιατρούς εχω αλλαξει μεχρι να βρω εναν να με καλύπτει? Εαν νιωθεις ότι σε βλεπουν μονο σα λεφτά μη διστασεις να τους αλλαξεις. Αλλά αν σου πουν πολλοί οτι χρειαζεσαι ινσουλίνη, θεωρώ ότι ειναι ενα καμπανακι που δεν θα έπρεπε να αγνοησεις.

Το αρρυθυμιστο ζαχαρο είτε προς τα πανω είτε προς τα κατω μπορεί να προκαλέσει παλλίνδρομη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή!!! Κι εσύ με το καλό με ένα πόνο!

 

επισης αυτο που δεν καταλαβα σε σενα ειναι για πιο λογο να κανεις ινσουλινη οταν το ζαχαρο σου ειναι τοσο χαμηλο ????

Την ινσουλινη τη χορηγουν για να κατεβαινει το ζαχαρο ...!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω πολυ κ γω Βαλια μου !

Εχεις δικιο στο οτι πρεπει να προσεχουμε ! Δεν το αναιρω σε καμια περιπτωση κ σε γενικες γραμμες προσεχω απλα κανω κ ατασταλιες καποιες στιγμες !

Στον επομενο διαβητολογο που θα παω θα εχω την καμπυλη μαζι μου κ δεν θα αναφερω τι μου ειπαν οι 2 προηγουμενοι !

κ ναι βρε Βαλια μου ετσι εχω νιωσει ειλικρινα, οτι κοιτανε την τσεπη τους κ τιποτάλλο !

 

Το θεμα σε μενα ειναι οτι μεχρι στιγμης διαφωνουσε ο γυναικολογος μου για την ινσουλινη ! Μου ελεγε σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρεις απο τωρα ινσουλινη ! Ειναι δικος μας γιατρος που τον εχω 3 χρονια κ μεχρι τωρα ουτε λεφτα περνει ουτε τιποτα κ εκτος αυτου δειχνει να ενδιαφερεται πολυ για μενα κ δε νομιζω οτι θα εβαζε σε κινδυνο εμενα κ το μωρο !

κ τοτε μου ειχε πει χαρακτηριστικα που ο αλλος ηθελε να με βαλει με το ετσι θελω σε ινσουλινη 7 μοναδες, οτι δεν μπορω να επεμβω στο θυροειδη σου αλλα για ο ζαχαρο μου λεει οχι απο τωρα κ οχι με τετοια νουμερα !

 

Θελω να καταληξω στο οτι καποιος με εχει σπρωξει στο να δω τα πραγματα λιγο πιο χαλαρα... κ τουλαχιστον εως τωρα ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα !

Εχω παρει 2 κιλα κ σημερα μπηκα στον 6ο, το μωρο ειναι φυσιολογικοτατο, οποτε κανω λιγο πισω κ γω οσο μπορω στο θεμα ινσουλινη !!!

 

Καλά θα κανεις να πας και σε άλλο γιατρό. Πρόσεξε όμως: μπορει ο γυναικολογος σου να σου λεει να μην κανεις ινσουλίνη ακομα, αλλά δεν ειναι η δική του ειδικοτητα να το κρίνει! Καμιά φορά εμεις οι έγκυες (βλεπεις, ακομα και για μένα εμείς οι έγκυες λέω...:?) ξεχναμε ότι η εγκυμοσύνη πρεπει να παρακολουθείται απο ομαδα γιατρών και όχι μονο απο γυναικολογο. Γιατί οσο καλός κι αν ειναι ο δικος σου, δεν μπορεί να εχει αποψη και για ενδοκρινολογια και για διαβητολογια (παρα μονο εμπειρικά κι αυτό αν...). Επειδή δεν εχω παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση, μεχρι στιγμής 2 γιατροί σου εχουν πει ότι χρειαζεσαι ινσουλίνη?

 

επισης αυτο που δεν καταλαβα σε σενα ειναι για πιο λογο να κανεις ινσουλινη οταν το ζαχαρο σου ειναι τοσο χαμηλο ????

Την ινσουλινη τη χορηγουν για να κατεβαινει το ζαχαρο ...!!!

 

Εικαζω ότι θα παρω τετοιου είδους θεραπεία, δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. Απο ντιστοιχες περιπτώσεις ξερω ότι δινουν ινσουλίνη. Περιμενω τηλ του γιατρού μου για την οριστική διαγνωση και για τη θεραπεια που θα χρειαστεί να παρω τώρα. Μου ειπε ότι πρεπει πρωτα να ρυθμιστεί το θεμα του ζαχαρου και μετά να μεινω έγκυος. Όχι ότι κρατιέμαι βέβαια...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνω μετρήσεις. Αλλά επειδή με ενημερώσανε οι γιατροί ότι έχω 70% πιθανότητες να εμφανίσω μετά τα 40 μου διαβήτη (λόγω διαβήτη κύησης), έχω κάνει 3 καμπύλες σακχάρου μετά τις γέννες μου γιατί έχανα απότομα κιλά χωρίς καμία διαίτα ή διατροφή (4-5 σε μια εβδομάδα). Αλλά ήταν όλες ΤΕΛΕΙΕΣ. Την τελεύταια την έκανα τον περσμένο χρόνο βέβαια.

Τώρα είμαι 52 κιλά, πόσο πια να χάσω;

 

Στις εγκυμοσύνες μου δεν πήρα ιδιαίτερα πολλά κιλά : 12 στην πρώση και 8 στην δεύτερη, τα οποία και φύγανε και μόνα τους μετά από λίγο καιρό.

 

Αλλά τον προηγούμενο μήνα που έκανα τσεκ απ, το Σάκχαρο ήταν 103 νηστείας (βέβαια χλαπάκιασα 2 πιάτα μακαρόνια το προηγούμενο βράδυ αργά) και αυτή η ρουφιάνα η γλυκοζιωμένη ήταν 5,9:cool: με όριο το 6,1. (Δείχνει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα τις τελευταίες 6-8 βδομάδες, για αυτό την λέω ρουφάνια:-D)

 

 

Γεια σας κορίτσια !!!!

 

Λοιπόν εγώ τα εχω παρει ασχημα με τους διαβητολόγους. εμενα επιμενει να με βαζει να κανω μετρησεις κ διαιτα , με γλυκοζηλιωμένη 5,5 . χωρις διαιτα , οι τιμες μετα απο φαγητό ειναι 90-103 .....δηλ που ειναι το πρόβλημα ?

και εμενα μου λεει μπορει στα 45 να εμφανισεις διαβητη:roll::roll::roll::roll:

χθες εφαγα 2 κεφτεδες κ πατατες τηγανητές , λαχανο σαλάτα , ψωμι και ειχα 92 !!!!

οσο, γι αυτό που λες ballou μου , για το προηγούμενο βραδυ , ρωτησα κ μου ειπαν οτι δεν παιζει ρόλο:roll::roll:. εγω το προηγουμενο βραδυ απο την καμπυλη , ειχα φαει αργα φρικασε:wink:

αλλά γενικά οι μετρησεις νηστειας ειναι 73-85

 

Δεν προκειται να ξαναπαω:evil::evil:

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

http://health.in.gr/diabetes/Article.asp?ArticleId=19135&CurrentTopId=19127&IssueTitle=%D3%E1%EA%F7%E1%F1%FE%E4%E7%F2+%E4%E9%E1%E2%DE%F4%E7%F2

 

κ αυτο ειναι μια απορια μου, αν κ ο γιατρος μου , μου ειχε πει οτι δεν θα παθω υπογλυκαιμια με την ινσουλινη ! Εδω ομως λεει αλλα !

 

Δεν θέλω να σε τρομαξω , αλλα η ξαδερφη του αντρα μου ειχε παθει υπογλυκαιμικό σοκ , στον υπνο της , ενω εκανε ινσουλινη

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κανεις να πας και σε άλλο γιατρό. Πρόσεξε όμως: μπορει ο γυναικολογος σου να σου λεει να μην κανεις ινσουλίνη ακομα, αλλά δεν ειναι η δική του ειδικοτητα να το κρίνει! Καμιά φορά εμεις οι έγκυες (βλεπεις, ακομα και για μένα εμείς οι έγκυες λέω...:?) ξεχναμε ότι η εγκυμοσύνη πρεπει να παρακολουθείται απο ομαδα γιατρών και όχι μονο απο γυναικολογο. Γιατί οσο καλός κι αν ειναι ο δικος σου, δεν μπορεί να εχει αποψη και για ενδοκρινολογια και για διαβητολογια (παρα μονο εμπειρικά κι αυτό αν...). Επειδή δεν εχω παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση, μεχρι στιγμής 2 γιατροί σου εχουν πει ότι χρειαζεσαι ινσουλίνη?

 

 

 

Εικαζω ότι θα παρω τετοιου είδους θεραπεία, δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. Απο ντιστοιχες περιπτώσεις ξερω ότι δινουν ινσουλίνη. Περιμενω τηλ του γιατρού μου για την οριστική διαγνωση και για τη θεραπεια που θα χρειαστεί να παρω τώρα. Μου ειπε ότι πρεπει πρωτα να ρυθμιστεί το θεμα του ζαχαρου και μετά να μεινω έγκυος. Όχι ότι κρατιέμαι βέβαια...

 

Ναι θα παω κ σε αλλον γιατρο ! Ναι Βαλια μου 2 ενδοκρινολογοι μου το εχουν πει ! Ενταξει ο πρωτος ηταν υπερβολικος το παραδεχτηκε κ ο δευτερος κ μου ειπε οτι οντως μεχρι τωρα δεν χρειαζομουν ινσουλινη! Ο πρωτος λοιπον μου μιλησε με πολυ ασχημο τροπο με εκανε να κλαιω κ τον ξαποστειλα !

Παω στον δευτερο κ κακως...αλλα του εξηγω οτι μου εχει πει ο αλλος!

Κ μετα μεσα σε 5 μερες απο τη διατροφη μου λεει απλα καλυτερα κανε ινσουλινη γιατι ετσι κ αλλιως οι πρωινες μοναδες ειναι ανεβασμενες οποτ εδεν θα αλλαξει οτι κ να κανεις ! Τωρα σε αυτη τη φαση ο γυναικολογος θεωρει οτι απλα κ μονο προληπτικα μου δινουν ινσουλινη κ οχι οτι χρειαζομαι ακομα !

θα δω κ τον 3 χωρις να ανεφερω τιποτα για τους προηγουμενους θα κανω μια καμπυλη ζαχαρου που δεν εω κανει, κ οτι μου πει εκεινος μετα θα ακολουθησω !!!!

 

Οσο για το οτι βαζεις τον εαυτο σου στις εγκυουλες πολυ καλα κανεις αλλωστε περασες απο αυτο, εχεις ενα παιδακι κ συντομα πολυ συντομα θα εχεις κ το επομενο !!!! ΕΙμαι σιγουρη !!!!:wink:

 

Τωρα επειδη εσενα πεφτει το ζαχαρο ...οντως πρεπει να το ρυθμισεις κ μετα... οποτε τσεκαρε το γρηγορα κ βουρ για το νινακι !!!!!!!!:P

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε τρομαξω , αλλα η ξαδερφη του αντρα μου ειχε παθει υπογλυκαιμικό σοκ , στον υπνο της , ενω εκανε ινσουλινη

 

Μα ναι ειναι λογικο, οταν οι τιμες δεν ειναι υψηλες κ θελουν να κανεις ινσουλινη ..οι τιμες θα πεσουν αρκετα κ μετα ειναι λογικο να υπαρχει φοβος για υπογλυκαιμια!

Τωρα γιατι ο γιατρος μου ειπε δεν θα παθω δεν ξερω.....

 

Αλλα κ η γνωστη μου στον υπνο της το επαθε το σοκ, κ χωρις ινσουλινη απλα ειχε ακολουθησει πιστα τις οδηγιες γιατρων περι διατροφης ! Κ ομως επαθε υπογλυκαιμικο σοκ !!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια !!!!

 

................οσο, γι αυτό που λες ballou μου , για το προηγούμενο βραδυ , ρωτησα κ μου ειπαν οτι δεν παιζει ρόλο:roll::roll:. εγω το προηγουμενο βραδυ απο την καμπυλη , ειχα φαει αργα φρικασε:wink:

αλλά γενικά οι μετρησεις νηστειας ειναι 73-85

 

Δεν προκειται να ξαναπαω:evil::evil:

 

Καταρχάς για μέτρηση γλυκόζης νηστείας θα πρέπει να είσαι 12 νηστική. (τουλάχιστον το αναφέρουν τα περισσότερα διαγνωστικά και διαβητολόγοι), εγώ δεν ήμουν ούτε 8 ώρες νηστική.

 

Επίσης το φρικασέ είναι πιο "αθώο" από τα μακαρόνια - υδατάνθρακες. Τι έχει βρε μαρουλάκι και αρνάκι, μιαμ μιαμ μου άνοιξες την όρεξη. :D

 

Τέλος πάντων το Σάββατο πάω να επαναλάβω τις εξετάσεις τηρόντας ευλαβικά τις προϋποθέσεις:rolleyes:

 

Αλλά και πάλι η γλυκοζηλιωμένη με ανησυχει.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για μέτρηση γλυκόζης νηστείας θα πρέπει να είσαι 12 νηστική. (τουλάχιστον το αναφέρουν τα περισσότερα διαγνωστικά και διαβητολόγοι), εγώ δεν ήμουν ούτε 8 ώρες νηστική.

 

 

Οχι βρε! 3 ωρες νηστειας αρκουν!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για μέτρηση γλυκόζης νηστείας θα πρέπει να είσαι 12 νηστική. (τουλάχιστον το αναφέρουν τα περισσότερα διαγνωστικά και διαβητολόγοι), εγώ δεν ήμουν ούτε 8 ώρες νηστική.

 

Επίσης το φρικασέ είναι πιο "αθώο" από τα μακαρόνια - υδατάνθρακες. Τι έχει βρε μαρουλάκι και αρνάκι, μιαμ μιαμ μου άνοιξες την όρεξη. :D

 

Τέλος πάντων το Σάββατο πάω να επαναλάβω τις εξετάσεις τηρόντας ευλαβικά τις προϋποθέσεις:rolleyes:

 

Αλλά και πάλι η γλυκοζηλιωμένη με ανησυχει.

 

Γι αυτό ρωτησα την διαβητολόγο , γιατί κι εγω αυτό είχα ακούσει η διαβάσει. Δηλ αν ετρωγα στις 3 την νυχτα ..παλι δεν θα πειραζε ?:mrgreen::mrgreen:

 

Κανε παλι την καμπύλη , να ησυχάσεις . Εμενα ( αν διαβασεις κ πιο πισω ) , με εχουν εκνευρισει , γιατι ενω τους λεω οτι οι τιμες ειναι χωρίς διαιτα ...αυτοί μου εδωσαν κ συγχαρητηρια , γιατι οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες κ γιατι λεει κανω την διαιτα:roll::roll::roll:

εδω εφαγα κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο , σαλατα , φετα , ψωμι κ ειχα 83!!!!!

 

Παντως τα πιο τρελά απο τους διαβητολόγους τα εχω ακούσει

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ρωτησα την διαβητολόγο , γιατί κι εγω αυτό είχα ακούσει η διαβάσει. Δηλ αν ετρωγα στις 3 την νυχτα ..παλι δεν θα πειραζε ?:mrgreen::mrgreen:

 

Κανε παλι την καμπύλη , να ησυχάσεις . Εμενα ( αν διαβασεις κ πιο πισω ) , με εχουν εκνευρισει , γιατι ενω τους λεω οτι οι τιμες ειναι χωρίς διαιτα ...αυτοί μου εδωσαν κ συγχαρητηρια , γιατι οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες κ γιατι λεει κανω την διαιτα:roll::roll::roll:

εδω εφαγα κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο , σαλατα , φετα , ψωμι κ ειχα 83!!!!!

 

Παντως τα πιο τρελά απο τους διαβητολόγους τα εχω ακούσει

 

συγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω σκασει στα γελια με τους διαβητολογους σου :lol::lol::lol::lol: εχω διαβασει τις τιμες σου απο τα πιο πανω ποστ και μιλαμε οτι δεν υπαρχουν πιο φυσιολογικες τιμες απο τις δικες σου!!! Εχουν πολυ πλακα....απο την επομενη φορα να μην εκνευριζεσαι απλα να γελας!!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εγώ κάνω μετρήσεις προληπτικά γιατί από την καμπύλη φάνηκε να έχω προδιάθεση.... εδώ και 2 εβδομάδες οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές εκτώς από εχθές που βγήκαμε έξω και ήπια ένα χυμό αμίτα.... τι να σας πω εκτοξέυτικε η τιμή πρώτη φορά με έβγαλε πάνω από το όριο.... τρελάθηκα... σας εχει συμβεί? και να φανταστείτε οτι έχω φάει και τουρτα και μηλόπιτα και δεν μου ειχε ανέβει ποτέ πριν....

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω σκασει στα γελια με τους διαβητολογους σου :lol::lol::lol::lol: εχω διαβασει τις τιμες σου απο τα πιο πανω ποστ και μιλαμε οτι δεν υπαρχουν πιο φυσιολογικες τιμες απο τις δικες σου!!! Εχουν πολυ πλακα....απο την επομενη φορα να μην εκνευριζεσαι απλα να γελας!!

 

Ασε βρε Μαρία ...κι εγω τα ίδια:P:p αλλά δεν θα υπαρξει επόμενη φορά...δεν ξαναπάω....ετσι κι αλλιώς 1 1/2 μήνας μου εμεινε. θα μετριεμαι που κ που κ τελος !

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εγώ κάνω μετρήσεις προληπτικά γιατί από την καμπύλη φάνηκε να έχω προδιάθεση.... εδώ και 2 εβδομάδες οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές εκτώς από εχθές που βγήκαμε έξω και ήπια ένα χυμό αμίτα.... τι να σας πω εκτοξέυτικε η τιμή πρώτη φορά με έβγαλε πάνω από το όριο.... τρελάθηκα... σας εχει συμβεί? και να φανταστείτε οτι έχω φάει και τουρτα και μηλόπιτα και δεν μου ειχε ανέβει ποτέ πριν....

 

Καλησπερα Belle :D

τι τιμές δηλ ειχες κ σου λενε οτι εχεις προδιάθεση ? και τι τιμή μετα την Αμίτα ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εγώ κάνω μετρήσεις προληπτικά γιατί από την καμπύλη φάνηκε να έχω προδιάθεση.... εδώ και 2 εβδομάδες οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές εκτώς από εχθές που βγήκαμε έξω και ήπια ένα χυμό αμίτα.... τι να σας πω εκτοξέυτικε η τιμή πρώτη φορά με έβγαλε πάνω από το όριο.... τρελάθηκα... σας εχει συμβεί? και να φανταστείτε οτι έχω φάει και τουρτα και μηλόπιτα και δεν μου ειχε ανέβει ποτέ πριν....

 

Τι τιμές είχες στην καμπύλη σου;

Είσαι έγκυος; έκανες την καμπύλη σε εγκυμόσυνη ή όχι; και φάνηκε η προδιάθεση;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εγώ κάνω μετρήσεις προληπτικά γιατί από την καμπύλη φάνηκε να έχω προδιάθεση.... εδώ και 2 εβδομάδες οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές εκτώς από εχθές που βγήκαμε έξω και ήπια ένα χυμό αμίτα.... τι να σας πω εκτοξέυτικε η τιμή πρώτη φορά με έβγαλε πάνω από το όριο.... τρελάθηκα... σας εχει συμβεί? και να φανταστείτε οτι έχω φάει και τουρτα και μηλόπιτα και δεν μου ειχε ανέβει ποτέ πριν....

 

Οι χυμοι ειναι χειροτεροι απο καποια γλυκα! Ανεβαζουν παρα πολυ γρηγορα το γλυκαιμικο δεικτη γι αυτο και ειναι απαγορευτικοι!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια καλησπέρα!!!

 

Πήρα κι' εγώ μηχανάκι σήμερα (δυστυχώς) :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Να ρωτήσω κάτι γιατί δε το διευκρίνισα :(

Πόση ώρα μετά το φαγητό πρέπει να κάνουμε τη μέτρηση?? Αμέσως μετά ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα???

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...