Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενιαίο λύκειο και επαλ!


Recommended Posts

Είμαι τόσο μα τόσο νευριασμένη!!!

 

Είχα να δω τη γιαγιά μου ένα χρόνο+, (από δική της επιλογή, έχει αρχίσει να τα χάνει λίγο..) πάνω στην συζήτηση την ενημέρωσα πως πέρσι άλλαξα σχολείο, δηλαδή πως από το ενιαίο πήγα σε επαλ! Μόνο εγκεφαλικό δεν έπαθε!

Κάποια από τα λεγόμενα της:

"Τι πήγες να κάνεις εκεί;"

"Και όλο ξένους είναι αυτά τα σχολεία" :shock:

"Θα μπλέξεις εκεί με όλους τους αλβανούς" :shock:

"Και που θα βρεις δουλειά, πως θα σπουδάσεις μετά;"

 

Μάλλιασε η γλώσσα μου να της εξηγώ πως το απολυτήριο είναι ίσοτιμο με του ενιαίου, πως μπορώ να δώσω πανελλαδικές κανονικότητα και έχω πρόσβαση και σε σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης,πως το επαλ στο τέλος που δίνει και πτυχείο πάνω στην ειδικότητα μου, πως πως πως πως πως!!!! Μπάφιασα!!!

Το σκέφτηκα το θέμα και είδα ότι αυτή την αντιμετώπιση δεν την βλέπω μόνο πρώτη φορά στην γιαγιά μου, αλλά γενικότερα όποιος ακούει πως πάω επαλ στο πρόσωπο του διαγράφεται μια έκπληξη (λες και έχουν δει να διαπράττεται δολοφονία μπροστά στα μάτια τους...) και μετά μια έκφραση αηδία!!

Μόλις ακούν πως είμαι Ελληνίδα σαν να μαλακώνουν λιγάκι!!!

 

μετά από αυτά νευρίασα,και μάλιστα πολύ!!!

Τι ρατσισμός είναι αυτός; Γιατί τόόόόση ξενοφοβία; Γιατί ενώ δεν ξέρουν τίποτα για το θέμα προδικάζουν;

 

Προσωπικά λατρεύω το σχολείο μου! Έχω ειδικότητα εφαρμοσμένες τέχνες και θέλω να προσπαθήσω για γραφιστική ή αρχιτεκτονική και αν δεν τα καταφέρω καλών τεχνών! Επέλεξα το επαλ γιατί μου προσφέρει περισσότερα. Κάνουμε πρακτική πάνω στην ειδικότητα που έχουμε επιλέξει 4 ώρες (μαθήματα: Γραφιστικές εφαρμογές, Σχέδιο με Η/Υ (InDesign, Corel, Photoshop, κ.ά), Εφαρμογές με Η/Υ, Τεχνολογία εκτυπώσεων, Φωτογραφία, Ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο, Τεχνολογία υλικών κ.ά) και τις άλλες 3ς κάνουμε γενικής παιδείας (μαθήματα τεχνολογικής και θετικής κατεύθυνσης κοινώς ίδια μαθήματα-βιβλία με το ενιαίο) με λίγα λόγια ερχόμαστε πιο κοντά στο αντικείμενο που θέλουμε να ασχοληθούμε, κάνουμε σχέδιο 6 ώρες την βδομάδα και στην τάξη ήμαστε 12 άτομα, ενώ στο ενιαίο κάνουν μόλις 2 ώρες με 18-20 άτομα και το σχέδιο είναι μάθημα επιλογής άρα ένας μαθητής που θέλει αρχιτεκτονική πχ δεν γλυτώνει το φροντιστήριο (στο οποίο οι τιμές μόνο για σχέδιο κυμαίνονται 3.000-3.600 ευρώ) αν κάποιος κατάφερε να περάσει από ενιαίο χωρίς φροντιστήριο σε σχολές που έχουν σχέση με σχέδιο του βγάζω το καπέλο, άξιος!! Πέρα αυτών, στο τέλος μαζί με το απολυτήριο (που όπως είπα πιο πάνω είναι ισότιμο με αυτό του ενιαίου) πέρνουμε και πτυχίο ανάλογα με την ειδικότητα μας!!!

 

Το βρίσκω τόσο κουλό που υπάρχει μια τόσο αρνητική εικόνα για αυτά τα σχολεία, δεν ξέρω μου τι σπάει άγρια!!! :evil:

 

Περιμένω γνώμες από όλους, και από τυχόν εκπαιδευτικούς! Ποια η δικιά σας θέση; θα αφήνατε να πάνε τα παιδιά σας εκεί; έχετε πάει μήπως εσείς; ποια εικόνα έχετε γενικότερα για το θέμα;;;

 

Ευχαριστώ που καθίσατε και διαβάσατε το μικρούλι ποστ μου :mrgreen:

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα συνονοματη :D τυχαινει να ειμαι φιλολογος και οντως διαπιστωνω αυτον τον "ρατσισμο" σε σχεση με τα δυο ειδη λυκειων.

βασικα αναλογα με το τι θελει να ακολουθησει ενα παιδι διαλεγει και το αναλογο λυκειο, ενιαιο ή επαλ. καποιες ειδικοτητες του επαλ δεν μπορει να τις βρει ενας μαθητης του ενιαιου λυκειου (πχ μαθηματα ειδικοτητας που σου δινουν στο τελος της φοιτησης σου εναν σχετικο τιτλο σπουδων). Απο την αλλη ενας μαθητης του επαλ δεν μπορει να βρει καποιες ειδικοτητες που μπορουν οι μαθητες του ενιαιου.

εγω δεν καταλαβαινω ενα πραγμα. γιατι δεν αφηνουν τα παιδια να επιλεξουν αυτο που πραγματικα θελουν να ακολουθησουν?συνεχεια υπαρχουν σχολια απο τον κοινωνικο περιγυρο που συχνα θελουν να κατευθυνουν τα παιδια στηριζομενοι σε παγιες αντιληψεις τις οποιες δεν εκαναν τον κοπο να επανεξετασουν.

Αναστασια μου, μην ακους το τι μπορει να λεει ο καθενας. Αποδειξε τους με την δουλεια σου πως αυτο που επελεξες ειναι το σωστο για εσενα και σε εκφραζει. Αυτη θα ειναι η πιο αποστομοτικη απαντηση που μπορεις να τους δωσεις;)

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει να είμαι καθηγήτρια...Έχω δουλέψει σε ενιαίο και επαλ. Για να πω την αλήθεια, τα πιο πολλά χρόνια είμαι σε επαλ και δεν το αλλάζω με τίποτα. Η ειδικότητα μου έτσι και αλλιώς στο επαλ έχει άλλη αξία και τα μαθήματα που διδάσκω εκεί είναι τέλεια...

 

Δυστυχώς καλή μου, υπάρχει αυτός ο ρατσισμός και τον βλέπω παντού...Ανάμεσα στους μαθητές των δυο λυκείων, στους καθηγητές, στους γονείς που έχουν τα παιδιά τους σε ένα από τα δυο λύκεια...Εγώ πλέον συνήθισα την αντιμετώπιση κάποιου που ακούει ότι είμαι σε επαλ και ρωτάει "μα πώς αντέχεις, πώς τα βγάζεις πέρα με τα...(χαρακτηρισμός για τα παιδιά);"...Προσωπικά δουλεύω στην επαρχία και δεν ξέρω τι γίνεται στις μεγάλες πόλεις, αλλά έχω να πω ότι τα παιδιά του επαλ είναι πιο φιλότιμα, έχουν τις ίδιες ανάγκες με τα παιδιά του ενιαίου και τους ίδιους προβληματισμούς...

 

Όλα είναι στο μυαλό μας...Αν εσύ ως μαθήτρια δεν έχεις στόχους, είτε είσαι ενιαίο, είτε επαλ, δε θα πετύχεις τίποτα...Αν όμως έχεις στόχους, το επαλ προσφέρει περισσότερα από το ενιαίο...Μην ακούς κανέναν, θέσε τους στόχους σου και προσπάθησε αυτά τα χρόνια στο λύκειο να είναι επικοδομητικά για να θέσεις τις βάσεις για ένα καλύτερο δικό σου μέλλον..

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτό το πρόβλημα... Είμαι κι εγώ καθηγήτρια σε ενιαίο λύκειο και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου σε γονείς και παιδιά να προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι όλα είναι θέμα επιλογής επαγγέλματος. Δηλαδή εάν μια κοπέλα θέλει να γίνει νοσηλεύτρια δεν είναι πιο λογικό να πάει πρώτα επάλ στην ανάλογη ειδικότητα και μετά μέσω πανελληνίων να μπεί και στο αεί ή τεί ότι τελοσπάντων την ενδιαφέρει; Δυστυχώς πολλοί γονείς θέλουν τα παιδιά τους να σπουδάζουν μόνο για να έχουν κάτι να πουν στο περίγυρο. Κι αν τολμώ να λέω κάτι βρίσκω και το μπελά μου γιατί θεωρούν ότι είναι προσβλητικό να λες σε ένα παιδί ότι θα ήταν καλύτερα να πάει στο επάλ. Και ναι είναι πιο εύκολα εκεί, γιατί να το κρύψουμε και γιατί να θεωρείται αυτό κακό..;;!!! Οσων αφορά τη γιαγιά σου, εγώ όταν πήγαινα τρίτη λυκείου και είχα σχέση τότε με τον νυν άντρα μου, ο παππούς μου όταν με ρώτησε πως τα πάω στο σχολείο πριν καν με αφήσει να απαντήσω λέει...'χμ...άσε...εσένα θα σε πάρουμε ένα κοπάδι πρόβατα..' Έχουν την ικανότητα οι παππούδες μας και να μας κάνουν πολύ χαρούμενους αλλά και να μας τσακίζουν με τα λόγια τους... Δικό τους κακό όμως γιατί είναι στη δύση της ζωής τους και αντί να προσπαθούν στο τέλος του ταξιδιού αυτού να μαλακώνουν, κάποιοι σκληραίνουν και κάνουν και κακό... Πάντως εσύ έκανες για μένα σοφή κίνηση και θα πετύχεις περισσότερα στη ζωή σου με αυτή την επιλογή.;)

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω καθηγητρια πληροφορικης σε επαλ! Όντως αυτος ο ρατσισμός υπαρχει αλλά και εγώ δεν φευγω απο το σχολείο μου. Το περίεργο ξέρεις ποιο είναι? Οτι αντιμετωπίζω προβλήματα απο τα ελληνάκια και όχι απο τα παιδια που ήρθαν απο άλλες χώρες! Αυτα τα παιδιά συνήθως είναι αρκετά φιλότιμα και θέλουν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους δίνονται. Οι απουσιολόγοι των περισσότερων τμημάτω (75%) δεν είναι παιδια απο Ελλάδα. Αντίθετα πολλά ελληνάκια έπαναπάυονται στην ασφάλεια και τις παροχές των γονέων τους και έρχονται για τουρισμό :rolleyes:. Και φυσικά ένας καθηγητής του ενιαιου είναι πιο αξιος απο εμάς :confused:. Δεν πειράζει όμως, ολα εδω κρίνονται. Εσυ κοπέλα μου πιστεύω θα καταφέρεις αυτο που θέλεις και θα είσαι περήφανη για τον ευατό σου, άσε τους άλλους να λένε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι και γω πρώην μαθήτρια επάλ (τότε τό έλεγαν τεε)...

ασχολήθηκα με αυτό που αγαπούσα από πολύ μικρή, μετά συνέχισα ενοείται τις σπουδές μου και δεν το αλάζω με τίποτα...

 

ο ρατσισμός πάντα υπήρχε (ως ένα βαθμό δικαιολογιμένος) γιατί τα μισά παιδιά δεν ενδιαφέρονται ΚΑΘΟΛΟΥ για το σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία σου μου θυμίζει σε μεγάλο βαθμό τη δική μου,όταν πριν από 5 χρόνια επέλεξα να ακολουθήσω Νοσηλευτική σε επαγγελματική σχολή και όχι σε ΤΕΙ γιατί δεν είχα αντοχές να ξαναπεράσω το λούκι των Πανελληνίων.Μπορεί η απόφασή μου να μην ήταν ώριμη,οι συνθήκες που βίωνα όμως τότε,δεν με βοηθούσαν να προσπαθήσω για κάτι καλύτερο.

Η γιαγιά μου είχε πάθει 5 εγκεφαλικά....Βλέπεις,δεν της "έβγαινε"ωραίο να λέει στο χωριό ότι η πρώτη μου εγγονή δεν πέρασε σε ΤΕΙ και έτσι με είχε πρήξει!

Αν γνώριζα πως ό,τι μου έλεγε ήταν καθαρά για το προσωπικό μου καλό,τότε δεν θα μίλαγα καθόλου και θα δεχόμουν τις συμβουλές της.Επειδή όμως ξέρω τι είναι,ήμουν 100%βέβαιη πως ήταν απωθημένα και κόμπλεξ δικά της.

 

Να σου πω να κλείσεις τα αφτιά σου και να μην την ακούς;;Αν είσαι ευαίσθητη,απλά θα σου φανεί αστείο...

 

Να κάνεις αυτό που καθιστά εσένα ευτυχισμένη,"γεμάτη" και ολοκληρωμένη.Ο καθένας να ξέρεις θα πει το μακρύ του και το κοντό του,είναι στο χέρι σου πως θα το διαχειριστείς και κατά πόσο θα τους αφήνεις χώρο για να εισβάλλουν στις επιλογές σου.Μια καλή στάση είναι να λες και να σκέφτεσαι: "Είναι δεκτή και σεβαστή η άποψή σας,αλλά η απόφαση για το μέλλον μου είναι δικό μου θέμα!"

 

Πραγματικά στο λέω μην αναλώνεσαι για τέτοιες καταστάσεις!Δεν μπορείς να βαδίζεις πάντα με γνώμονα το τι θα κάνει ευτυχισμένους και ευχαριστημένους τους άλλους,αλλά το τι ευχαριστεί εσένα!!!

 

Βάλε όλη σου την ενέργεια στις σπουδές σου και ας τους να λένε....Στο λέω με απόλυτη συνείδηση,δεν θα βγάλεις κάτι.....

 

Να προσέχεις τον εαυτό σου και να ξέρεις ότι όταν διαβάζω κείμενά σου,είναι σαν να βλέπω η δική μου ζωή να εκτελλίσεται και κάπου αλλού.....

 

Σε φιλώ....

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Περυσι ημουν μαθητρια Ενιαιο Λυκειου & φετος ειμαι μαθητρια ΕΠΑΛ.Οντως υπαρχει ενας ρατσισμος.Η δικια μου γνωμη παντως ειναι οτι κακως υπαρχει τετοιος ρατσισμος.

Link to comment
Share on other sites

Επαλ και πάλι Επάλ !!!! και ασε του άλλους να ΜΙΛΑΝ !!!!!

ε μα πια ....ο ρατσισμός ειναι καθημερινά γύρω μας .... πανταχού παρόν και τα πάντα πληρών ..... εαν αρχίσουμε να ακούμε τον κάθε έναν που κατι λέει ... πάει καήκαμε .

ΕΣΥ τι θες ....ΔΙΚΗ σου ειναι η ζωή .... δεν λεω μια συμβουλή θα την ακούσεις αλλα η απόφαση της επιλογής είναι καθαρά δική σου γιατί ΕΣΕΝΑ θα ακολουθεί για πάντα .

 

και ο ρατσισμός παύει να υφίσταται απο την ώρα που περνάς στην σχολή σου .

Διότι εκει εσύ γνωρίζεις πολλά περισσότερα στο αντικείμενο σπουδών σου απο τα παιδιά του ενιαίου λυκείου !!!!!

Στο λεώ ως απόφυτος ενιαίου (αντίγραφα τα σχέδια απο τα παιδιά του ΕΠΑΛ :lol::lol: καθότι δεν είχα ιδέα πως χρησιμοποιοπουμε την παλέτα και τον χάρακα :roll::roll:)

και επίσης όταν μπεις συνηδιτοποιείς πως οι συμφοιτητές σου είναι απο ΕΠΑΛ, απο ΕΝΙΑΙΟ απο αλλες εθνικότητες απο Κύπρο ....) και πλεον είναι όλοι ίσοι !!!!! και λέγονται συνάδελφοι :mrgreen::mrgreen: πολύ γελαγα όταν το άκουγα απο τους καθηγητες !!!!!!!

 

καλή πρόοδο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

είναι αλήθεια ότι υπάρχει διάκριση

ξεκινάει από το γεγονός ότι κατά κύριο λόγο η επιλογή ανάμεσα σε ΕΠΑΛ και Ε.Λ. γίνεται με βάση ταξικά κριτήρια, δηλαδή αν οι γονείς έχουν χρήματα για φροντιστήρια, αν το παιδί πρέπει άμεσα να δουλέψει κλπ

και με βάση αυτό το ίδιο το κράτος σχηματίζει σχολεία δεύτερης και τρίτης κατηγορίας (προσοχή: που δεν αντιστοιχούν φυσικά σε ανθρώπους δεύτερης και τρίτης κατηγορίας) υποβαθμίζοντας το περιεχόμενο σπουδών αλλά κυρίως την χρηματοδότηση, την υποδομή και τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων

δεν συμφωνώ ότι η επιλογή ανάμεσα σε ΕΠΑΛ και ΕΛ γίνεται με κριτήριο τον επαγγελματικό προσανατολισμό. γίνεται με κριτήρια οικονομικά και με βάση την σχολική επίδοση κατά κανόνα

έπειτα στην ελληνική κοινωνία η σπουδές αντιμετωπίζονται σαν μέσο κοινωνική ανέλιξης - και είναι αναμφισβήτητο ότι υπάρχουν πάρα πολλές προκαταλήψεις και κλισέ σε σχέση με το στάτους κάθε επαγγέλματος

με τη λογική αυτή υπάρχει η σχετική αντιμετώπιση από τους γονείς που θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους

- όμως τελικά όλα όσα πιστεύει η ελληνική κοινωνία είναι ένας μύθος.

οι κλασικές σπουδές πλέον δεν οδηγούν σε καλύτερες συνθήκες ζωής, μας έχει μείνει μόνο η τιμή των όπλων. αυτό όμως δεν ειναι λόγος να μην σπουδάζουμε, για πολλούς και διάφορους λόγους. στην πραγματικότητα αν δεν προέρχεσαι από οικογένεια με μεγάλη οικονομική άνεση στο ίδιο καζάνι θα βράζεις με τους υπόλοιπους, πέντε πάνω πέντε κάτω. αυτό που κάνει τη διαφορά είναι πόσο ουσιαστική (και όχι ακαδημαική) μόρφωση έχεις, τι αξίες έχεις στη ζωή σου, πόσο αγωνιστής είσαι

εσύ εφόσον θέλεις να σπουδάσεις και το έχεις δρομολογήσει και μάλιστα με συστηματικό σχέδιο

"Segui il tuo corso, e lascia dir le genti" - τράβα το δρόμο σου και άσε τον κόσμο να λέει (Δάντης, Θεία Κωμωδία, Κάρλ Μάρξ, Το κεφάλαιο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε καλε που τσατιζεσε τζαμπα.δεν αλλαζει η γιαγια σου μυαλο.και εγω επαλ πηγα και τον γιο μου τον παρακαλουσα να παει επαλ αλλα πηγε 1η ταξη γενικο αφου εσπασε τα μουτρα του εκει ευτυχως τωρα παμε επαλ και ειναι -ειμαι πολυ ευχαριστημενη.μην μασας κανε αυτο που ξερεις και ασε τους παλιους και τους μικρομυαλους στον κοσμο τους.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

τι να πω παιδάκι μου........

δυστυχώς πολλοί αντιμετωπίζουν τα επαλ ως χώρο ....στάθμευσης εξαιρετικά αδύναμων μαθητών...... και έτσι παίρνει η μπάλα το όλο θέμα ενώ είναι μεγάλο λάθος. θα μπορούσε να βγάλει εξαιρετικούς επαγγελματίες και φοιτητές αν δεν το απαξίωναν οι ίδιοι οι γονείς, πολλοί εκπαιδευτικοί........

προσωπικά έκανα μάθημα πρίν από 4 χρόνια σε επαλ..... φυσική και χημεία σε 3η και 2α ........το επίπεδο πολύ χαμηλό ελάχιστοι ήθελαν να δώσουν πανελλήνιες....όμως άκουγα τα καλύτερα για τα μαθήματα της ειδικότητας τους .....

εσύ κοίτα το μέλλον σου στρώσου στο διάβασμα και...... άσε τους να λένε το ποίημα....

Link to comment
Share on other sites

Για τη γιαγιά μου, χεστ*κα, σόρρυ κιόλας, την έχω συνηθίσει, εννοείται πως ΌΤΙ κάνω για αυτήν είναι λάθος οπότε αυτό το κομμάτι το προσπερνάω....

 

Το θέμα είναι ότι στην καθημερινότητα μου το αντιμετωπίζω αυτό!!!

Με αφορμή με αυτό που είπε μια κοπέλα πως πολλά παιδιά πάνε επαλ απλά και μόνο για να τελειώσουν το σχολείο, συμφωνώ σε αυτό, όμως αν το σκεφτούμε λίγο καλύτερα και στο ενιαίο αυτό δεν γίνεται πάνω κάτω;;; γιατί με το χέρι στην καρδιά σας μιλάω όταν ήμουν στο ενιαίο, πήγαινα μόνο και μόνο γιατί δεν είχα τι να κάνω τα πρωινά στο σπίτι!! Δεν το γούσταρα με την καμία λέμε.........!!!!

Τώρα στο επαλ, το έχω δει πιο ζεστά το θέμα, έπεσα με τα μούτρα στα μαθήματα ειδικότητας και είπα μέσα μου "ρε μαλ*κα, αφού τα καταφέρνεις με αυτά άρα μπορείς και στα γενικής" και έτσι έπεσα με τα μούτρα και στα γενικής!!!

Όπως λέτε και εσείς κλείνω τα αυτιά μου, κάνω πως δεν ακούω, αλλά το κακό ξέρετε πιο είναι;;; ότι κάπου-κάπου κάτι πιάνει το αυτί μου και σκαλώνω άγρια!

 

Τι να πω ρε;; θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα, να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα!! (χιούμορ-χιούμορ :P)

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

αψογη η αναστασια και αμα τιναχτει η εξυπναδα σου please ριξε και λιγο προς τα δω στον γιοκα μου να δει και τα γενικα μαθηματα γτ του χρονου τριτη ααααααααααααααα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη απάντηση σε κάθε περίπτωση στην ζωή είναι με πράξεις......

όοοοτι και να λένε είναι στο χέρι σου να τους βουλώσεις με την επιτυχία σου έτσι απλά!

και κάθε φορά που ακούς κάποιον να λέει τις γνωστές.......διοχέτευε τον θυμό και την οργή σου στο διάβασμα και μετά τον ιούλιο κόλλα τους εφαπτομενικά στην ....μούρη το απολυτήριο με τον ...βαθμό πρόσβασης...... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η καλύτερη απάντηση σε κάθε περίπτωση στην ζωή είναι με πράξεις......

όοοοτι και να λένε είναι στο χέρι σου να τους βουλώσεις με την επιτυχία σου έτσι απλά!

και κάθε φορά που ακούς κάποιον να λέει τις γνωστές.......διοχέτευε τον θυμό και την οργή σου στο διάβασμα και μετά τον ιούλιο κόλλα τους εφαπτομενικά στην ....μούρη το απολυτήριο με τον ...βαθμό πρόσβασης...... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ

 

Συμφωνω μακραν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

tha paw b'lukeiou to septembrh kai thelw na paw apo gel se epal..to 8ema einai omws oti h mhtera mou den 8elei,dn mporei na katalabei pws milamw ya to diko m mellon..gt akouei sunexeia olous autous pou xantakwnoun to epal..o pateras mou sumfwnei na paw omws an me grapsei ekeinos kai paw 8a dialu9oume san oikogeneia..xreiazomai boi8ia..pws mporw na thn pisw na paw epal k oti einai kalutera ya mena?den 8elw me th kamia na ksanapaw gel alla oute na stamatisw to sxoleio..apla 8elw na paw epal..aplo..ti mporw na kanw wste na to kataferw?na kataferw na sumfwnhsei k auth wste na mh ginei fasaria?:(:confused:

Link to comment
Share on other sites

Sophia K. για ποιον λογο ακριβως θελεις να πας στο ΕΠΑΛ; Υπαρχει κατι εκει που θελεις να ακολουθησεις και δεν υπαρχει στο Ενιαιο ή απλως εχεις ακουσει οτι ειναι πιο ευκολα, βαζουν βαθμους, δεν θα εχεις διαβασμα κ.λ.π. Η κοπελα που ξεκινησε το θεμα παραθετει συγκεκριμενους λογους γιατι προτιμα το ΕΠΑΛ και εχουν να κανουν με την επαγγελματικη της πορεια και φαινεται συνειδητοποιημενη. Αν λοιπον εχεις κι εσυ αναλογα επιχειρηματα και τα παραθεσεις στη μητερα σου δεν εχει λογο να μην συμφωνησει γιατι κι αυτη για το μελλον σου νοιαζεται σιγουρα.

Συναδελφος μου εστειλε τον γιο της στο ΕΠΑΛ, αν και ηταν σχετικα καλος μαθητης, για λογους που σχετιζονται με την μετεπειτα σταδιοδρομια του. Παρα τα καλα λογια που ειπαν οι προλαλησαντες γι'αυτο το σχολειο δεν παυει να ειναι γνωστο οτι εκει πανε γενικα παιδια με εξαιρετικα χαμηλες επιδοσεις,με παραβατικη συμπεριφορα, που δεν θα επιβιωναν αλλου, γιατι θα παρουν απολυτηριο οπωσδηποτε. Αυτα τα χαρακτηριστικα ριχνουν την ποιοτητα του μαθηματος και κρατουν πισω τους λιγους που εχουν σοβαρα κινητρα να βρισκονται στην ταξη. Στο Ενιαιο Λυκειο δεν γινεται αυτο, το επιπεδο ειναι υψηλο- μιλαω γενικα- γιατι οι περισσοτεροι μαθητες εχουν αξιωσεις.

Καλη επιτυχια σε οτι κι αν ακολουθησεις!

Link to comment
Share on other sites

8elw na parw plhroforikh wste otan teleiwsw to lukeio na parw kai to apoluthrio alla kai thn eidikothta auth..logw tou oti paw kai agglika kai oti dinw profficiency ton maio tou 12..exw psaksei kai exw ma8ei oti mporw na brw kapoia douleia me to xarti k tn agglikwn kai ths plhroforikhs..uparxei kai sto gel auto to epaggelma apla den sou prosferei toses wres ergasthrio..kai oute sto telos sou dinei kapoio xarti pou na pistopoiei tis gnwseis s sthn eidikothta ektos tou apoluthriou..

k pisteuw oti einai to kalutero ya mena..oti mou prosferei pio polla..kamia sxesh oti den exei diabasma kai tetoia..ennoeitai pws einai akribws to idio..omws prosferei pio polla..k dn akouw ts allous dioti exw parakolou8isei ma8ima sto epal kai exw dei oti ola auta p lene einai kakoboules fimes pou den isxuoun..kai blepw oti den ftaine oute ka8igites oute ma8ites gia auta pou lene..apla ena mikro pososto ap autous..px 1 stous 30

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχεις επαγγελματικες βλεψεις ειναι καλο γιατι εχεις ενα επιχειρημα. Ομως δεν ξερω κατα ποσο το χαρτι του ΕΠΑΛ σου εξασφαλιζει επαγγελματικα δικαιωματα σε εναν κλαδο στον οποιο υπαρχουν ανωτερες και ανωτατες σχολες. Μην μεινεις δηλαδη στην βεβαιωση του σχολειου αλλα να προσπαθησεις να μπεις σε καποια ανωτερη σχολη. Πιστευω οτι το "πτυχιο" αυτο θα εξασφαλιζει παιδια με αλλες ειδικοτητες, μηχανολογων, ηλεκτρολογων κ.λ.π. Συζητησε με την μαμα σου και υποσχεσου οτι θα εισαι συνεπης στις σπουδες σου και θα κανεις οτι καλυτερο μπορεις, δεν θα σε συμπαρασυρει καποιο πιθανον διασπαστικο κλιμα στην ταξη,παρεες κτ.λ.. Ομως θα πρεπει να το εχεις σαν στοχο η ιδια και να το υποσχεθεις και στον εαυτο σου.

Ξερω οτι δεν ειναι απολυτο οτι στα Ενιαια Λυκεια τα πραγματα ειναι ροδινα-υπαρχουν κι εκει κατι μπουμπουκια...- αλλα το επιπεδο των παιδιων ειναι γενικα ανωτερο και υπαρχει ανταγωνισμος στην ταξη και αυτο βοηθα στο ποιοτικοτερο μαθημα. Στο ΕΠΑΛ οι προσδοκιες των καθηγητων ειναι χαμηλοτερες λογω της συνθεσης των τμηματων και αυτο ειναι ενα προβλημα.

Θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις Greeklish γιατι ειναι δυσκολο να διαβαστει το μηνυμα σου, ανηκει στους κανονες του forum.

Αν εχεις λογικα επιχειρηματα θα πεισεις την μητερα σου. Σκεψου ωριμα και με γνωμονα το μελλον σου.Μπορειτε να πατε στο σχολειο και να συζητησετε με τον Διευθυντη/ -ρια τις προοπτικες αυτου του σχολειου, του κλαδου που σε ενδιαφερει, να γνωρισετε καθηγητες μηπως και η μαμα σου εχει λαθος εικονα γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απόφοιτος πρώην Τ.Ε.Ε. είμαι, και μάλιστα όταν πήγαινα γυμνάσιο και λύκειο έπεσα επάνω σε όλες τις μεταρρυθμίσεις που έκανε το αξιοσέβαστο (μπλιαχ!!) υπουργείο παιδείας.

 

Για να καταλάβετε...(ένα παραδειγματάκι...) όταν πήγα πρώτη γυμνασίου θυμάμαι οτι κάναμε ανθρωπολογία. Τη μισή όμως γιατί το ίδιο βιβλίο έπρεπε να το κρατήσουμε γιατί θα την συνεχίζαμε στην τρίτη. Οταν πήγα τρίτη, εκείνη τη χρονιά καταργήθηκε αυτό και την έκαναν στη δευτέρα! Δεν τους πολυέννοιαξε που εμείς τελικά δεν τη διδαχτήκαμε ποτέ.... ωραία εεε????

 

Στην τρίτη γυμνασίου λοιπόν ανακοινώσανε αλλαγές απο την επόμενη χρονιά. Καραργούνται τα Γενικά λύκεια, το Πολυκλαδικό και τα Τεχνικά και γίνονται όλα Ενιαία και Τ.Ε.Ε. Αποφασίζω να μην πάω Ενιαίο αλλά στο παλιό Τεχνικό που ούτε και οι καθηγητές δεν ξέρανε τι γίνεται.

Στο γυμνάσιο ήμουν μαθήτρια του 9 του 10, 11 και ως εκ θαύματος του 12....

Στο Τεχνικό- Ενιαίο... έγινα του 15! Τι έγινε μου ήρθε η φώτιση ξαφνικά??? Οχι βέβαια. Απλά το γυμνάσιο συστεγαζόταν με το Ενιαίο όπου και τα 2 είχαν κάτι καθηγητές....σκυλιά μαύρα. Στο Τεχνικό ήταν πιο ήπιοι άνθρωποι και πολύ πιο κοντά στα παιδιά.

Βεβαίως οι καθηγητές και μαθητές του Ενιαίου μας κοιτούσαν σαν να είμασταν τα παρακατιανά. (όταν πήγαινα εγώ σχολείο το 98 % των μαθητών ήταν ελληνόπουλα. Δεν έχει λοιπόν να κάνει με την εθνικότητα)

Τελείωσα την πρώτη λυκείου και αποφάσισα να πάω στο Ενιαίο με τους παλιούς μου συμμαθητές. Μία χρονιά έλλειψα και με κοιτούσαν σαν να ήρθα απο τον Αρη. Εκατσα μία εβδομάδα και εφ'όσον ενημερωθήκαμε μαθητές και καθηγητές για το τι γίνεται με τις μεταρρυθμίσεις έκανα μεταγραφή σε Τ.Ε.Ε.

Ξαναέκανα την πρώτη λυκείου με απαλλαγή στα μαθήματα γενικής παιδείας, και ήμουν μαθήτρια του 18-19 παρακαλώ. Απο τούβλο, ήμουν απουσιολόγος στο Τ.Ε.Ε. (χααχαχα) και τις 3 χρονιές.

Το τι αντιμετώπιση είχαμε... δεν περιγράφεται. 3 χρονιές τη βγάλαμε κυρίως με φωτοτυπίες γιατί βιβλία δεν υπήρχαν για το Τ.Ε.Ε. απο το κράτος. Φωτοτυπίες που πλήρωναν οι γονείς μας στο δημόσιο σχολείο....

 

Δεν βλέπω να έχουν αλλάξει και πολλά πάντως. Εγώ έχω αποφοιτήσει εδώ και δέκα χρόνια, και ήμουν μια χαρά επαγγελματικά μέχρι πριν την κρίση, σε αντίθεση με συμμαθητές μου απο το γυμνάσιο που πήγαν ενιαίο οι οποίοι όταν εγώ στα 24 μου είχα φτάσει να παίρνω 1000 ? μισθό αυτοί ακόμη έψαχναν για την πρώτη τους δουλειά.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρα Σοφια, ουτε επιχειρηματα χρειαζονται ουτε τιποτα αλλο. Δειξε στη μαμα σου το post της "μανουλινας" και θα σε παει στο ΕΠΑΛ σπρωχνοντας.Αφου θα εισαι αριστουχος δεν νομιζω να εχει αντιρρηση.

Τι εφοδια πηρες απο το ΤΕΕ "μανουλινα" για να βρεις δουλεια των 1000Ε? Απεκτησες καποιο πτυχιο ή καποια ειδικοτητα που αποκταται μονο σ'αυτο το σχολειο; Καλυτερα να μην παρουσιαζουμε τα πραγματα ωραιοποιημενα στα παιδια, οτι ολα ερχονται τοσο ευκολα στη ζωη. Ισως σ'εσενα να ισχυσαν κι αλλες συγκυριες ή απλως να ησουν τυχερη (και παντα να εισαι!) αλλα η πλειοψηφια των ανθρωπων χρειαζεται να παλεψει σκληρα για να βγαλει ακομα και 200Ε. Καλυτερα θα ηταν να μας πεις τι μεσολαβησε και απο μαθητρια του 9-10-11 εγινες του 18. Σου εδωσαν κινητρα να διαβασεις, σε αντιμετωπισαν καλυτερα απο το Ενιαιο ή απλως η Τεχνικη Εκπαιδευση ήταν "φυλαξη" παιδιων, οπου οι καθηγητες για να εχουν πελατες εβαζαν βαθμους με τη σεσουλα και μετα οποιος ειχε μεσον με το απολυτηριο του "αριστουχου" επαιρνε τη θεση του ερμου του παιδιου που διαβαζε ολη του τη ζωη!

Συγνωμη αλλα σαν εκπαιδευτικος βλεπω τα πραγματα απο μεσα στην εκπαιδευση και τι ανισοτητες εχει δημιουργησει αυτη η λογικη του "βαλτε βαθμους", γιναμε ολοι ισοι. Η καθαριστρια του σχολειου μας εχει απολυτηριο ΤΕΕ 19! Μπορει απλως να ηταν ατυχη και να μην ειχε μεσον να βρει πουθενα καλυτερη δουλεια και ειναι ωρομισθια καθαριστρια. Αν ειχε παρει 19 στο Ενιαιο θα ηταν αλλου ειδους επαγγελματιας.

Μπορει να ειμαι off topic αλλα νιωθω οτι αν ειναι να συμβουλεψουμε ενα παιδι να το συμβουλεψουμε σωστα, να διαβαζει, να αγωνιζεται για να ειναι υπερηφανο για τον εαυτο του καποια μερα.

"Μανουλινα" το ποστ σου ηταν η αφορμη, δεν εχω τιποτα μαζι σου, υπαρχουν χιλιαδες σαν εσενα (και για να σου πω την αληθεια εσυ εισαι κατι που εγω δεν εχω καταφερει ακομα και ισως να μην καταφερω:μανουλα!! και γι'αυτο σε ζηλευω!)

Link to comment
Share on other sites

1ον συγγνωμη για τα greenglish!!!

και δευτερον εννοειται οτι αν τελικα με αφησει να παω επαλ θα στρωθω στο διαβασμα για να της αποδειξω και οτι στηριζω τις επιλογες μου δηλαδη οτι ειμαι αξια να ανταπεξελθω..και οτι για αυτο το λογο δεν μπορουν να με επηρεασουν ουτε οι παρεες μου ουτε τπτ..

απο μια συζητηση που ειχα με τον πατερα μου αυτος συμφωνει να παω γιατι λογω του οτι ψαξαμε μαζι για το τι με ενδιαφερει και ποιο σχολειο με καλυπτει περισσοτερο..και μου ειπε πριν απο λιγο που μιλησαμε πως ειχε μια συντομη συζητηση με τη μητερα μου και οτι θελει να της παμε αποδειξεις οτι ειναι καλυτερα για μενα..βεβαια δεν ξερω τι ακριβως θελει να κανουμε:confused:

αα και κατι τελευταιο του πατερα μου του εξηγησα ακριβως τα ιδια που εξηγησα και σε εσας και του ειπα οτι γινεται να παω αλλα μεταα ποιος ακουει την μητερα μου..δηλαδη με τη συγκαταθεση του πατερα μου..ομως επειδη του εξηγησα μου ειπε οτι αν χρειαστει ετσι θα γινει..αν δεν συμφωνησει τελικα θα το επιβαλλει με οποιες συνεπειες..οπωσ ειπε χιουμοριστικα αφου ειναι για το δικο μου μελλον και το δικο μου καλο ας μη μας μιλαει για ενα χρονο αργοτερα θα καταλαβει πως ηταν για το καλο μου

Link to comment
Share on other sites

Αρα Σοφια, ουτε επιχειρηματα χρειαζονται ουτε τιποτα αλλο. Δειξε στη μαμα σου το post της "μανουλινας" και θα σε παει στο ΕΠΑΛ σπρωχνοντας.Αφου θα εισαι αριστουχος δεν νομιζω να εχει αντιρρηση.

Τι εφοδια πηρες απο το ΤΕΕ "μανουλινα" για να βρεις δουλεια των 1000Ε? Απεκτησες καποιο πτυχιο ή καποια ειδικοτητα που αποκταται μονο σ'αυτο το σχολειο; Καλυτερα να μην παρουσιαζουμε τα πραγματα ωραιοποιημενα στα παιδια, οτι ολα ερχονται τοσο ευκολα στη ζωη. Ισως σ'εσενα να ισχυσαν κι αλλες συγκυριες ή απλως να ησουν τυχερη (και παντα να εισαι!) αλλα η πλειοψηφια των ανθρωπων χρειαζεται να παλεψει σκληρα για να βγαλει ακομα και 200Ε. Καλυτερα θα ηταν να μας πεις τι μεσολαβησε και απο μαθητρια του 9-10-11 εγινες του 18. Σου εδωσαν κινητρα να διαβασεις, σε αντιμετωπισαν καλυτερα απο το Ενιαιο ή απλως η Τεχνικη Εκπαιδευση ήταν "φυλαξη" παιδιων, οπου οι καθηγητες για να εχουν πελατες εβαζαν βαθμους με τη σεσουλα και μετα οποιος ειχε μεσον με το απολυτηριο του "αριστουχου" επαιρνε τη θεση του ερμου του παιδιου που διαβαζε ολη του τη ζωη!(ηταν επιλογη του)

Συγνωμη αλλα σαν εκπαιδευτικος βλεπω τα πραγματα απο μεσα στην εκπαιδευση και τι ανισοτητες εχει δημιουργησει αυτη η λογικη του "βαλτε βαθμους", γιναμε ολοι ισοι. Η καθαριστρια του σχολειου μας εχει απολυτηριο ΤΕΕ 19! Μπορει απλως να ηταν ατυχη και να μην ειχε μεσον να βρει πουθενα καλυτερη δουλεια και ειναι ωρομισθια καθαριστρια. Αν ειχε παρει 19 στο Ενιαιο θα ηταν αλλου ειδους επαγγελματιας.

Μπορει να ειμαι off topic αλλα νιωθω οτι αν ειναι να συμβουλεψουμε ενα παιδι να το συμβουλεψουμε σωστα, να διαβαζει, να αγωνιζεται για να ειναι υπερηφανο για τον εαυτο του καποια μερα.

"Μανουλινα" το ποστ σου ηταν η αφορμη, δεν εχω τιποτα μαζι σου, υπαρχουν χιλιαδες σαν εσενα (και για να σου πω την αληθεια εσυ εισαι κατι που εγω δεν εχω καταφερει ακομα και ισως να μην καταφερω:μανουλα!! και γι'αυτο σε ζηλευω!)

 

με αυτα που διαβαζω εσυ απο μονη σου ριχνεις το επιπεδο των τεε,προσωπικα στο γυμνασιο ημουν μαθητρια του 15-16 και πηγα τεε το απολυτηριο μου γραφει επανω με ΜΕΓΑΛΑ ΦΑΝΤΑΧΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 19,6 και δεν ειμαι καθαριστηρια,αν και δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο το αξιοπρεπεστατο επαγγελμα!!!Ηθελα να μαθω μια τεχνη και για αυτο πηγα εκει,διαβαζα ελαχιστες ωρες την μερα γιατι προσεχα στην ταξη και τα επερνα ευκολα που λεμε,λατρευα τα εργαστηρια και δεν ελειπα ποτε,εδωσα πανελληνιες και κοπηκα για 4 μορια-τοτε αν εβγαζες 14 στο ενιαιο περνουσες σε σχολη,ενω στα τεε οχι!!!Δεν το μετανιωνω που πηγα τεε,μετανιωνω που διαλεξα την συγκεκριμενη σχολη γιατι τελικα δεν μπορεσα να ακολουθησω το επαγγελμα αυτο για καποιο λογο!!Αν ξαναπηγαινα,παλι θα πηγαινα τεε,ενιαιο θα πηγαινα μονο αν ηθελα να γινω καμια δασκαλα,καμια γιατρεσσα και τετοια!!Οποτε τα λογια σου λιγο πιο μετρημενα γιατι τα παιδια των τεε,δεν ειναι παιδια ενος κατωτερου Θεου!!!!Ευχαριστω που με διαβασες!!!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω πως το επιπεδο των τεε ειναι κατωτερο η κατι τετοιο και συγγνωμη που επαιμβαινω..πιστευω πως εχουν ιση αξια απλα μερικα σχολεια ειναι υποβαθμισμενα στα λογια..δλδ θελω να πω οτι επειδη 1 η 2 παιδια αρχιζουν να λενε αχ ναι ας παω εκει γτ βαριεμαι το διαβασμα αρχιζουν να το λενε και αλλα και μερικα να το κανουν στη πραξη..ειναι καποια πολυ συγκεκριμενα παιδια τα οποια "χαντακωνουν"με τα λογια η μπορει και με τις πραξεις τους καποιο σχολειο..ενω τα σχολεια ειναι ισαξια..απλα πρεπει να διαλεξεις σε ποιο θες να συνεχισεις αναλογα βεβαια με τις σκεψεις που εχεις κανει για το επαγγελμα σου βασισμενες στη πραγματικοτητα φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...