Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκκρίσεις 10 ετών ?


Recommended Posts

Γεια σας

Εχω μια κόρη 10 ετών και 3 μηνών τον τελευταίο καιρό μετά από δική της παρατήρηση είδαμε πως έχει αυξημένες εκκρίσεις στην ευαίσθητη περιόχη. Αυτές εχουν συνήθως λευκό ή κιτρινωπό χρώμα, δεν υπάρχει ούτε φαγούρα ούτε είναι δύσοσμες. Τι μπορεί να είναι ? Υπάρχει περιπτώση να ετοιμάζεται το σωματάκι της για την περίοδο. Θα με βοηθούσέ πολύ η οποιαδήποτε πληροφορία. Ευχαριστώ:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη για την ερώτηση αλλά είναι τριχωφιής μήπως πρέπει να την πας για εξετάσεις μήπως μεγαλώνει πιο γρήγορα απο το κανονικό το σωματάκι της, η μικρή μου ξαδέρφη εκανε παρόμοιες εξετάσεις, ρώτα την παιδιατρό σου...

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ιδιο ειχα κι εγω στην ηλικία της κόρης σου. και απ' οτι θυμάμαι εκανα τεστ Παπ (με μπατονέτα οχι με την ιδια διαδιακσία που το κάνουμε εμείς). δεν ηταν τιποτα, ούτε η εξέταση, ούτε τα υγρά που είχα. περίοδος μου ήρθε 3 χρονια μετά.

συμβουλέψου τον δικό σου γυναικολόγο και θα παρεις τις σωστες κατευθύνσεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

μήπως ετοιμάζεται για την περίοδο?έχει στήθος?

γιατί κι εγώ από νωρίς είχα ανάπτυξη και μόλος έκλεισα τα 11,έκτη δημοτικού παιδάκι,μου ήρθε περίοδος....

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναπτυγμένη ιδιαίτερα , είναι πολύ αδύνατη και τώρα έχει αρχίσει η τριχοφιυα της ευαισθητης περιοχής. Ευχαριστώς για τις συμβουλές σας , μάλλον θα μιλήσω με την γυναικολόγο μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ .Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΚΟΡΗ ΕΙΝΑΙ 12 ΤΩΡΑ .ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΚΚΡΙΣΕΙΣ ΛΕΥΚΟ -ΚΙΤΡΙΝΟΠΩ ΧΡΩΜΑ ΑΠΟ ΤΑ 10 ΤΙΣ ΕΔΩΣΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΣΕΡΒΙΕΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΝΑ ΑΛΑΖΕΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗ . ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΦΙΕΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ .

Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου εχει κλεισει τα 11 και η τρυχοφυία έχει ξεκινησει πριν 2 χρονια περιπου. Πλεον βλεπω στο εσωρουχάκι της μερικα υγρα. Ειχε κανει εξετασεις αιματολογικές και ουρων, ετσι γενικα όχι για καποιον ιδιαίτερο λογο και όταν τις είδες ο παιδιάτρος και ο γυναικολόγος μου με ρωτησε αν εχει υγρα και όταν απαντησα θετικα μου είπαν οτι ετοιμάζεται για την περιοδο.

Φυσικά δεν χάνεις κάτι να ρωτησεις τον γυναικολογος σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναπτυγμένη ιδιαίτερα , είναι πολύ αδύνατη και τώρα έχει αρχίσει η τριχοφιυα της ευαισθητης περιοχής.
έτσι ήμουν και εγώ, όμως είχα αυξημένες εκκρίσεις απο εννιά χρονών (χωρίς παθολογικά συμπτώματα) περίοδο είχα δύο χρόνια μετά :cool::cool:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η εμφάνιση των δευτερογενών χαρακτηριστικών του φύλλου (στήθος, τρίχωση και τέλος η περίοδος) οφείλονται στην αύξηση των οιστρογόνων. Η αύξηση αυτή σημαίνει και την εμφάνιση των υγρών αυτών.

 

Προσοχή όμως... Τα υγρά αυτά είναι λευκωπά και δεν έχουν κάποια οσμή. Δεν προκαλούν κανένα σύμπτωμα και δεν εμφανίζονται καθ΄όλη την διάρκεια του μήνα. Σε κάθε αντίθετη περίπτωση, μπορεί να είναι το αποτέλεσμα μιας αιδοιοκολπίτιδας, που είναι πάρα πολύ συχνές στις μικρές ηλικίες και κυρίως στα παιδιά, λόγω απρόσεκτης υγιεινής και ευαισθησίας λόγω ανωριμότητας του γεννητικού συστήματος.

 

Φιλικά,

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

Στα 10 μου είχα ήδη περίοδο! Βέβαια οι εποχές άλλαξαν αλλά μην αποκλείεις καθόλου το ενδεχόμενο να προετοιμάζεται κιόλας για περίοδο.

Μια καλλιέργεια θα δείξει, μπορεί να είναι κατι παροδικό όπως κάποια μικρομόλυνση.

Κάποιες φορές δεν συνοδεύονται απαραίτητα και από φαγούρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Η κόρη μου είναι μόλις 11 χρονών και πριν 1 μήνα εμφάνισε μερικά από τα συμπτώματα της εφηβείας, ..εκτός από τη συμπεριφορά, έβλεπα υγρά, και μια μέρα πριν από 3 μήνες και λίγο αίμα. Τώρα όμως αυτά τα σημάδια δεν είναι τόσο έντονα, δλδ δεν βλέπω υγρά, τόσα όσο πριν..δεν έχει αναπτύξει ακόμα τρίχες στις μασχάλες, αλλά είναι αρκετά αναπτυγμένη στην ευαίσθητη περιοχή. Επίσης το τελευταίο αυτό διάστημα, έχουν υποχωρήσει και τα σπυράκια ακμής.. Το στήθος της είναι καλούτσικο σε μέγεθος, όχι μεγάλο.... Αυτό που με ανυσηχεί είναι πως από την απώλεια βάρους που είχε ( 3 κιλά) έχει σταματήσει η ανάπτυξη της... βοηθήστε!!:?::?::?::?::?::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...