Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1η γυμνασίου


Recommended Posts

Όσες μαμάδες έχετε παιδιά στο γυμνάσιο πόσο ασχολείστε με τα διαβάσματά τους; τα διαβάζετε εσείς ή μόνα τους ή με άλλο τρόπο; κοιτάτε το πρόγραμμά τους; και αν υπάρχει και άλλο παιδί στο δημοτικό τι κάνετε;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


(Το χαρακιρι να το κανω τωρα ή οταν φτασουν στην ηλικια των δικων σου?)

Λοιπον θεωριτικα θα επρεπε απο Α! Δημοτικου να διαβαζουν χωρις επιτηρηση. Σωστα? Αν ομως εχουν συνηθισει αλλιως φοβαμαι οτι εναν ελεγχο τουλαχιστον πρεπει να κανεις και στο μεγαλο παιδι. Τουλαχιστον να το ρωτας τι ακριβως εχει να διαβασει και αν διαβασε ή πχ να ρωτας κατι απο ενα μαθημα. Απο εκει και περα εξαρταται και απο το παιδι και απο σενα. Δηλαδη εγω σε αυτη την ηλικια που ειναι τωρα καθομαι πανω απο το κεφαλι τους μεχρι να γραψουν (αν γραψουν με τον πατερα τους κοιταω τι εκαναν). Την μελετη λογο γλωσσας την κανουν μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το παιδάκι μου ειναι πολύ μικρό ακόμη αλλά δε μπορώ να φανταστώ οτι θα το διαβάζω και στο γυμνάσιο. Θα σου έλεγα να δειξεις εμπιστοσύνη στο παιδί, να το αφήσεις να διαβάζει μόνο του και να είσαι εκεί για οποιαδήποτε βοήθεια/απορία. Μπορείς να το βοηθήσεις να προγραμματίσει τις ώρες που θα διαβάζει σύμφωνα με τις εξωσχολικές δραστηριότητες και τις ώρες που θα θέλει ελεύθερες. Επίσης να έχεις επικοινωνία με τους καθηγητές ωστε αν χρειαστει να επέμβεις έγκαιρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το παιδί το μαθαίνουμε από πολύ μικρή ηλικία να παίρνει μόνο του αποφάσεις και να καταλαβαίνει ότι κάποια πράγματα απλά πρέπει να γίνονται χωρίς άγχος όσο και δύσκολα και να του φαίνονται !βοηθάμε το παιδί μας ακόμα και στο γυμνάσιο εφόσον του έχουμε μάθει να κάνει από μόνο του ερωτήσεις όταν δυσκολεύεται σε κάτι και με τον πιο όμορφο τρόπο του εξηγούμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλά, δεν το παρατάμε όμως και .... απότομα. Στις πρώτες τάξεις του δημοτικού τα παιδιά έχουν ανάγκη από συμπαράσταση. Η αυτονομία επιτυγχάνεται σταδιακά, πρώτα στα μαθήματα που είναι πιο εύκολα στο παιδί και μετά στα πιο δύσκολα. Νομίζω ότι χρειάζεται συνεχή παρακολούθηση. Εμένα που ο μεγάλος είναι γ' γυμνασίου, ακόμα φτιάχνουμε από κοινού το πρόγραμμά του στην αρχή του χρόνου (συζητάμε για τις δραστηριότητες, το ελεύθερο χρόνο του κλπ.), και έχω εικόνα της καθημερινότητάς του στο σχολείο. Τον έχουμε μάθει να συζητάει, οπότε η παρέμβαση δεν είναι στο στιλ : 'κάνε αυτό' αλλά στο στιλ 'εγώ στη θέση σου θα έκανα αυτό'.

Θέλω να πω, δεν είμαστε συνέχεια από πάνω, αλλά δείχνουμε ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...