Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μ΄αφήνουν να πάω πενταήμερη [13 χρονών]


Recommended Posts

Ρεε για σας! με λένε Χριστίνα και ήρθα να γράψω εδώ επειδή έχω πρόβλημα με τους γονείς μου. Είμαι 13 (Β γυμνασίου) και η τάξη μου κανόνισε με την Τρίτη να παει πενταήμερη στην Βιέννη, Αυστρία. Εγώ θέλω πολύ να πάω επένδυση θα παει και η κολλητή μου αλλά και αυτός που μου αρέσει. Το θέμα ειναι ότι δεν με αφήνουν οι γονείς μου. Λένε ότι τα λεφτά ειναι πολλά (550?) και παρότι έχω τόσα και λίγα παραπάνω δεν με αφήνουν να τα πληρώσω και επίσης λένε ότι είμαι πολύ μικρή. Λένε επίσης ότι δεν εμπιστεύονται τους καθηγητές. Όμως η κολλητή μου θα παει και στεναχωριέμαι που δν θα πάω εγώ. Πως να αλλάξω την απόφαση Των γονιών μου? ποτέ δεν τους έχω απογοητεύσει και είμαι πολύ καλή στα μαθηματα(19 και μέσο όρο) Αλλά δεν με αφήνουν... Τι να κάνω??? !SOS!:(:confused::mad::mad::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρεε για σας! με λένε Χριστίνα και ήρθα να γράψω εδώ επειδή έχω πρόβλημα με τους γονείς μου. Είμαι 13 (Β γυμνασίου) και η τάξη μου κανόνισε με την Τρίτη να παει πενταήμερη στην Βιέννη, Αυστρία. Εγώ θέλω πολύ να πάω επένδυση θα παει και η κολλητή μου αλλά και αυτός που μου αρέσει. Το θέμα ειναι ότι δεν με αφήνουν οι γονείς μου. Λένε ότι τα λεφτά ειναι πολλά (550?) και παρότι έχω τόσα και λίγα παραπάνω δεν με αφήνουν να τα πληρώσω και επίσης λένε ότι είμαι πολύ μικρή. Λένε επίσης ότι δεν εμπιστεύονται τους καθηγητές. Όμως η κολλητή μου θα παει και στεναχωριέμαι που δν θα πάω εγώ. Πως να αλλάξω την απόφαση Των γονιών μου? ποτέ δεν τους έχω απογοητεύσει και είμαι πολύ καλή στα μαθηματα(19 και μέσο όρο) Αλλά δεν με αφήνουν... Τι να κάνω??? !SOS!:(:mad::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρεε για σας! με λένε Χριστίνα και ήρθα να γράψω εδώ επειδή έχω πρόβλημα με τους γονείς μου. Είμαι 13 (Β γυμνασίου) και η τάξη μου κανόνισε με την Τρίτη να παει πενταήμερη στην Βιέννη, Αυστρία. Εγώ θέλω πολύ να πάω επένδυση θα παει και η κολλητή μου αλλά και αυτός που μου αρέσει. Το θέμα ειναι ότι δεν με αφήνουν οι γονείς μου. Λένε ότι τα λεφτά ειναι πολλά (550?) και παρότι έχω τόσα και λίγα παραπάνω δεν με αφήνουν να τα πληρώσω και επίσης λένε ότι είμαι πολύ μικρή. Λένε επίσης ότι δεν εμπιστεύονται τους καθηγητές. Όμως η κολλητή μου θα παει και στεναχωριέμαι που δν θα πάω εγώ. Πως να αλλάξω την απόφαση Των γονιών μου? ποτέ δεν τους έχω απογοητεύσει και είμαι πολύ καλή στα μαθηματα(19 και μέσο όρο) Αλλά δεν με αφήνουν... Τι να κάνω??? !SOS!:(:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρεε για σας! με λένε Χριστίνα και ήρθα να γράψω εδώ επειδή έχω πρόβλημα με τους γονείς μου. Είμαι 13 (Β γυμνασίου) και η τάξη μου κανόνισε με την Τρίτη να παει πενταήμερη στην Βιέννη, Αυστρία. Εγώ θέλω πολύ να πάω επένδυση θα παει και η κολλητή μου αλλά και αυτός που μου αρέσει. Το θέμα ειναι ότι δεν με αφήνουν οι γονείς μου. Λένε ότι τα λεφτά ειναι πολλά (550?) και παρότι έχω τόσα και λίγα παραπάνω δεν με αφήνουν να τα πληρώσω και επίσης λένε ότι είμαι πολύ μικρή. Λένε επίσης ότι δεν εμπιστεύονται τους καθηγητές. Όμως η κολλητή μου θα παει και στεναχωριέμαι που δν θα πάω εγώ. Πως να αλλάξω την απόφαση Των γονιών μου? ποτέ δεν τους έχω απογοητεύσει και είμαι πολύ καλή στα μαθηματα(19 και μέσο όρο) Αλλά δεν με αφήνουν... Τι να κάνω??? !SOS!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρεε για σας! με λένε Χριστίνα και ήρθα να γράψω εδώ επειδή έχω πρόβλημα με τους γονείς μου. Είμαι 13 (Β γυμνασίου) και η τάξη μου κανόνισε με την Τρίτη να παει πενταήμερη στην Βιέννη, Αυστρία. Εγώ θέλω πολύ να πάω επένδυση θα παει και η κολλητή μου αλλά και αυτός που μου αρέσει. Το θέμα ειναι ότι δεν με αφήνουν οι γονείς μου. Λένε ότι τα λεφτά ειναι πολλά (550?) και παρότι έχω τόσα και λίγα παραπάνω δεν με αφήνουν να τα πληρώσω και επίσης λένε ότι είμαι πολύ μικρή. Λένε επίσης ότι δεν εμπιστεύονται τους καθηγητές. Όμως η κολλητή μου θα παει και στεναχωριέμαι που δν θα πάω εγώ. Πως να αλλάξω την απόφαση Των γονιών μου? ποτέ δεν τους έχω απογοητεύσει και είμαι πολύ καλή στα μαθηματα(19 και μέσο όρο) Αλλά δεν με αφήνουν... Τι να κάνω??? !SOS!:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρεε για σας! με λένε Χριστίνα και ήρθα να γράψω εδώ επειδή έχω πρόβλημα με τους γονείς μου. Είμαι 13 (Β γυμνασίου) και η τάξη μου κανόνισε με την Τρίτη να παει πενταήμερη στην Βιέννη, Αυστρία. Εγώ θέλω πολύ να πάω επένδυση θα παει και η κολλητή μου αλλά και αυτός που μου αρέσει. Το θέμα ειναι ότι δεν με αφήνουν οι γονείς μου. Λένε ότι τα λεφτά ειναι πολλά (550?) και παρότι έχω τόσα και λίγα παραπάνω δεν με αφήνουν να τα πληρώσω και επίσης λένε ότι είμαι πολύ μικρή. Λένε επίσης ότι δεν εμπιστεύονται τους καθηγητές. Όμως η κολλητή μου θα παει και στεναχωριέμαι που δν θα πάω εγώ. Πως να αλλάξω την απόφαση Των γονιών μου? ποτέ δεν τους έχω απογοητεύσει και είμαι πολύ καλή στα μαθηματα(19 και μέσο όρο) Αλλά δεν με αφήνουν... Τι να κάνω??? !SOS!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρεε για σας! με λένε Χριστίνα και ήρθα να γράψω εδώ επειδή έχω πρόβλημα με τους γονείς μου. Είμαι 13 (Β γυμνασίου) και η τάξη μου κανόνισε με την Τρίτη να παει πενταήμερη στην Βιέννη, Αυστρία. Εγώ θέλω πολύ να πάω επένδυση θα παει και η κολλητή μου αλλά και αυτός που μου αρέσει. Το θέμα ειναι ότι δεν με αφήνουν οι γονείς μου. Λένε ότι τα λεφτά ειναι πολλά (550?) και παρότι έχω τόσα και λίγα παραπάνω δεν με αφήνουν να τα πληρώσω και επίσης λένε ότι είμαι πολύ μικρή. Λένε επίσης ότι δεν εμπιστεύονται τους καθηγητές. Όμως η κολλητή μου θα παει και στεναχωριέμαι που δν θα πάω εγώ. Πως να αλλάξω την απόφαση Των γονιών μου? ποτέ δεν τους έχω απογοητεύσει και είμαι πολύ καλή στα μαθηματα(19 και μέσο όρο) Αλλά δεν με αφήνουν... Τι να κάνω??? !SOS!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρεε για σας! με λένε Χριστίνα και ήρθα να γράψω εδώ επειδή έχω πρόβλημα με τους γονείς μου. Είμαι 13 (Β γυμνασίου) και η τάξη μου κανόνισε με την Τρίτη να παει πενταήμερη στην Βιέννη, Αυστρία. Εγώ θέλω πολύ να πάω επένδυση θα παει και η κολλητή μου αλλά και αυτός που μου αρέσει. Το θέμα ειναι ότι δεν με αφήνουν οι γονείς μου. Λένε ότι τα λεφτά ειναι πολλά (550?) και παρότι έχω τόσα και λίγα παραπάνω δεν με αφήνουν να τα πληρώσω και επίσης λένε ότι είμαι πολύ μικρή. Λένε επίσης ότι δεν εμπιστεύονται τους καθηγητές. Όμως η κολλητή μου θα παει και στεναχωριέμαι που δν θα πάω εγώ. Πως να αλλάξω την απόφαση Των γονιών μου? ποτέ δεν τους έχω απογοητεύσει και είμαι πολύ καλή στα μαθηματα(19 και μέσο όρο) Αλλά δεν με αφήνουν... Τι να κάνω??? !SOS!:cry:

 

οι γονεις σου για να μην σε αφηνου κάποιο λόγο θα έχουν..

επίσης μου φένεται περίεργο που οι καθηγητές δέχτηκαν να πάτε πενταήμερη τόσο μικρά παιδια.. (γιατι καλως ή κακως εισαστε μικροι.. εμεις τρίτη λυκειο πηγαιναμε πενταημερα και τριτη γυμνασιου τριημερη) και μαλλον για να μην τους εμπιστευονται θα έχουν τον λόγο τους

λογικά πιστυεουν πως δεν πρέπει να ξοδεψεις τα λεφτα σου σε κάτι τέτοιο αλλά σε κάτι ποιο ουσιαστικο..

τωρα η συμβουλη μου

θεωρω πως πρέπει να μιλήσεις μαζί τους ΗΡΕΜΑ και να τους πεις οτι μπορουν να σε εμπιστευονται και οτι ειναι μια μοναδικη ευκαιρια για σενα αυτο το ταξιδι.. ριξε τα σωστα επειχηρηματα και ισως σε αφήσουν... επίσης ζητησε και απο την πλευρα τους να σου εξηγησουν ακριβώς γιατι δεν θέλουν τι έιδαν και ανησυχουν.. .

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου γλυκό ειλικρινά δεν ξέρω τι συμβουλή να σου δώσω.

Το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι πως το ποσό των 550? δεν είναι μικρό, ειδικά αυτή την εποχή. Μπορεί στην ηλικία που είσαι να μην το καταλαβαίνεις, αλλά δυστυχώς αυτά τα χρήματα είναι περισσότερο κι απο το βασικό μισθό πλέον. Ίσως οι γονείς σου να έχουν κάτι στο μυαλό τους γι'αυτά τα χρήματα και να μην θέλουν να τα ξοδέψουν σε μια εκδρομή.

 

Όσο για τους βαθμούς σου, μπράβο σου που είσαι τόσο άξιο παιδί και έχεις τόσο καλούς βαθμούς. 'Ομως θα πρέπει να θυμάσαι πως αυτό είναι καλό για σένα. Για το δικό σου καλό είσαι καλή μαθήτρια. Οι γονείς σου πήγαν σχολείο, και ότι εμαθαν, έμαθαν. Το δικό σου μέλλον, όπως και του κάθε παιδιού εξαρτάται ΚΑΙ απο το πόσο μελετηρό είναι. Μη συνδέεις λοιπόν τους καλούς σου βαθμούς με το τι σε αφήνουν οι γονείς σου να κάνουν και τι όχι.

Δυστυχώς πολλές φορές οι γονείς λένε στα παιδιά τους τη γνωστή ατάκα "αν φέρεις καλούς βαθμούς, θα σε αφήσω να κάνεις... αυτό"

 

Ξέρω οτι δεν σου αρέσουν όσα σου λέω, αλλά να ξέρεις πως είναι η αλήθεια.

 

Όσο για το τι να κάνεις, μπορείς να κάτσεις πολιτισμένα και ήρεμα να συζητησεις με τους γονείς σου, να τους μιλήσεις απο καρδιάς, αλλά να είσαι έτοιμη να ακούσεις και τη δική τους αποψη.

 

Οτι κι αν κάνεις, σου εύχομαι να είναι το καλύτερο!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πώς στη Β' γυμνασίου κανονίζεται εκδρομή πολυήμερη; Με ποια αφορμή; (Εξήγησέ μου αυτό γιατί έχει σημασία για το θέμα σου).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρεε για σας! με λένε Χριστίνα και ήρθα να γράψω εδώ επειδή έχω πρόβλημα με τους γονείς μου. Είμαι 13 (Β γυμνασίου) και η τάξη μου κανόνισε με την Τρίτη να παει πενταήμερη στην Βιέννη, Αυστρία. Εγώ θέλω πολύ να πάω επένδυση θα παει και η κολλητή μου αλλά και αυτός που μου αρέσει. Το θέμα ειναι ότι δεν με αφήνουν οι γονείς μου. Λένε ότι τα λεφτά ειναι πολλά (550?) και παρότι έχω τόσα και λίγα παραπάνω δεν με αφήνουν να τα πληρώσω και επίσης λένε ότι είμαι πολύ μικρή. Λένε επίσης ότι δεν εμπιστεύονται τους καθηγητές. Όμως η κολλητή μου θα παει και στεναχωριέμαι που δν θα πάω εγώ. Πως να αλλάξω την απόφαση Των γονιών μου? ποτέ δεν τους έχω απογοητεύσει και είμαι πολύ καλή στα μαθηματα(19 και μέσο όρο) Αλλά δεν με αφήνουν... Τι να κάνω??? !SOS!:(:mad::cry::cry::cry:

 

Θα συμφωνήσω με τους γονείς σου όσο και να σε στενοχωρήσω.... με το πέρασμα των χρόνων θα καταλάβεις πως οι αποφάσεις των γονιών μας είναι για το καλό μας.... ευκαιρίες για εκδρομές θα έχεις σε όλη σου την ζωή και θα πας όπου θέλεις και με όποιον θέλεις όταν θα είσαι σε ηλικία να μπορείς να διαχειριστείς ότι προκύψει... το ότι θα πάει η κολλητή σου θα πρέπει να σου είναι αδιάφορο.. με την κολλητή σου μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα καθημερινά και με κολλητές σου θα πας όσες εκδρομές θέλεις... οπότε μην στενοχωριέσαι και μην στενοχωρείς και τους γονείς σου..... δεν είναι τα χρήματα το θέμα... είναι ότι όντως είσαι πολύ μικρή χωρίς να υπάρχει έναςο γονιός μαζί σου... τους καθηγητές ούτε εγώ θα τους εμπιστευόμουν :lol: ... άσχετο αλλά στις ημέρες μου (πολλά χρόνια πίσω :-P) 5ημερη πηγαίναμε στην Γ' Λυκείου... αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως φέρνει το σχολείο σε τέτοια δύσκολη θέση τους γονείς διοργανώνοντας πολυήμερες εκδρομές σε τόσο μικρές τάξεις..

Link to comment
Share on other sites

Αν τις κάνει.. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

στην Ελλαδα δεν ειναι συνηθισμενες εκδρομες με τα σχολεια, ενα πραγμα που μου εκανε εντυπωση ..,επειδη και οι γονοις σου δεν το εχουν σαν κατι συνηθισμενο- δεν σε αφηνουν να πας ..μεγα λαθος ελληνηκης οικογενιας - υπερπροστατευτικοι γονεις...................

ημουν τυχερη και πηγα σχολειο εξωτερικο(δεν ειμαι ελληνιδα,)απο δευτερα ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ πηγαιναμε εκδρομες.15 μερες και ...ΔΕΝ επαθε κανενας τιποτα,περναγαμε τελεια,...παιδια 8 χρονων,.....αλλα αντε να τους το εξηγησεις ,......

Link to comment
Share on other sites

Περσι το γυμνασιο της κορης μου ελαβε μερος σε ενα προγραμμα για την μουσικηκαι την γλωσσα των Ελληνοφωνων χωριων της Κατω Ιταλιας. Στο ιδιο προγραμμα ειχε λαβει μερος και το μουσικο σχολειο της περιοχης. Η εκδρομη ηταν τετραημερη (αν θυμαμαι καλα) με καραβι. Τα παιδια που πηγαν ηταν απο την πρωτη εως και την τριτη γυμνασιου. Ηταν μαζι 4 καθηγητριες. Προσωπικα δεν το βρηκα κακο, αντιθετα εσπρωξα την κορη μου να παει (ετσι και αλλιως ηταν μελος της χορωδιας) γιατι ηταν μια καλη εμπειρια για αυτην . Απο τα τραγουδια, το στησιμο του θεατρικο, εως το ταξιδι και οι γνωριμια με αλλη χωρα και ανθρωπους.

Θυμαμαι που ελεγαν οι καθηγητριες οτι ηθελαν για φετος να λαβουν μερος σε αλλο προγραμμα που συμπεριλαμβανε πολλες χωρες.

Δεν ξερω τελικα τι εγινε γιατι λογω μετακομισης στο κλεινον Αστυ αλλαξαμε και σχολειο.

Θυμαμαι ποσο φρικαραν γνωστοι μου οταν τους ειπα οτι υπεγραψα την δηλωση για να φυγει το παιδι μου. Εαν ειναι να γινει κατι κακο θα γινει και εδω. Το θεμα ειναι να εχουμε μεγαλωσει με τετοιο τροπο τα παιδια μας ωστε να γνωριζουν τους κινδυνους που θα τους τυχουν στην ζωη τους. Με την απαγορευση δεν κερδιζουμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρια μου απο που κρινεις οτι ειναι τρολ? Αλλα ακομη και αν ειναι ετσι οπως τα λες, ειναι μια κατασταση που ειτε καλουμαστε τωρα να την αντιμετωπισουμε (οσες εχουμε μεγαλα παιδια) ειτε τα υπολοιπα κοριτσια αργοτερα.

Οντως υπαρχουν γυμνασια που παιρνουν μερος σε προγραμματα με ταξιδια στο εξωτερικο. Εαν θελεις επικοινωνησε με το 1ο γυμνασιο Ναυπλιου και το μουσικο σχολειο στην Αργολιδα για να το διαπιστωσεις. Και οντως υπαρχουν παιδια που θελουν να λαβουν μερος σε αυτες τις εκδρομες και οι γονεις ειτε φοβουνται να τα στειλουν, ειτε δεν δεν μπορουν ειτε δεν θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμας 13 χρονων μετα βιας μας αφηναν να παμε μεχρι την καφετερια στη γωνια! Και δεν ζουσαμε αυτα που ζουμε σημερα.

Παρολα αυτα, εγω, θα σε αφηνα. Απλα, θα ημουν κι εγω εκει!!! Μονο με συνοδο προβλεπεται σε αυτες τις ηλικες. Ακομα και σε προγραμματα ανταλλαγων σχολειων το «μονη» σου αρχιζει απο τα 14 και σε αναδοxη οικογενεια η οποια εχει την ευθυνη σου οσο εισαι σε ξενη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...