Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ ! Ψυχραιμία και Υπομονή !


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θέλω τη βοήθειά σας. Μια αδερφικη μου φίλη πάσχει απο νευρική ανορεξία, το θέμα είναι όμως ότι δεν αντιλαμβάνεται το πρόβλημα. Είναι ακριβώς στο όριο για να "καταπεσει" τελείως. Το θέμα είναι ότι οι γονείς της προσπαθούν να την πεισουν ν απάει σε ψυχίατρο, όμως εκείνη αρνείται πεισματικά και τσακώνεται μαζί τους. Εγώ θέλω με κάποιο τρόπο να την πείσω ότι έχει πρόβλημα και ότι πρέπει να δει έναν γιατρό οπωςδήποτε. Δε ξέρω όμως πως να το χειριστώ. Και αυτή είναι η ερώτηση που θέλω να σας κάνω. Πως να το χειριστώ?? Τι να της πώ? Για να καταλάβετε όταν την είδα (μένουμε σε διαφορετικά μερη), και της είπα πως έχεις αδυνατίσει έτσι, εκείνη απάντησε ότι μια χαρά ειναι και οτι είναι ιδέα μου. Και ειναι σε τραγική κατάσταση, φαίνονται τα κόκκαλα στην σπονδυλική της στήλη, έχει ρέψει! Τι να κάνω? Το να της έλεγα κατάμουτρα " 'Εχεις γίνει πολύ άσχημη, φάε τπτ δεν καταλαβαίνεις ότι είσαιχάλια" δε νομίζω να έχει κάποιο αποτέλεσμα ε?

 

Οχι κατερινα μη της το πεις αυτο γιατι θα την χασεις πιο πολυ , η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τη να σε συμβουλεψω γιατι δεν μου εχει τυχει.αλλα μηπως να τηλεφωνουσες σε αυτο το κεντρο που διαφημιζουν στη τηλεοραση το<<ΑΝΑΣΑ>> και να επερνες την συμβουλη καποιου ειδικου ψυχολογου,απο οτι ξερω ειναι δωρεαν οι παροχες τους.Καλη επιτυχια κοπελα μου.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και ειναι σε τραγική κατάσταση, φαίνονται τα κόκκαλα στην σπονδυλική της στήλη, έχει ρέψει! Τι να κάνω? Το να της έλεγα κατάμουτρα " 'Εχεις γίνει πολύ άσχημη, φάε τπτ δεν καταλαβαίνεις ότι είσαιχάλια" δε νομίζω να έχει κάποιο αποτέλεσμα ε?

Είναι καλύτερα να μιλήσεις, παρά να κάνεις τα στραβά μάτια. Μην της πεις ότι έχει γίνει πολύ άσχημη όμως, το να την προσβάλεις δεν βοηθάει. Καλύτερα πες της "έχεις χάσει πάρα πολύ βάρος και ανησυχώ πολύ όταν σε βλέπω έτσι" ή "παρατήρησα ότι δεν τρως και στεναχωριέμαι για σένα" ή κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έχω πει και δεν παραδέχεται τπτ δυστυχώς. Λέει ότι δεν έχει αδυνατίσει. Πως είναι δυνατόν να μην το βλέπει, δε μπορώ να το καταλάβω.:( Το θέμα μου είναι με ποιον τρόπο να την πείσω να πάει σε κάποιον ειδικό!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έχω πει και δεν παραδέχεται τπτ δυστυχώς. Λέει ότι δεν έχει αδυνατίσει. Πως είναι δυνατόν να μην το βλέπει, δε μπορώ να το καταλάβω.:( Το θέμα μου είναι με ποιον τρόπο να την πείσω να πάει σε κάποιον ειδικό!

 

Noμίζω ότι μονο ο ίδιος ο ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει για το πως θα την προσεγγίσεις και θα την πείσεις να ζητησει βοήθεια...τα άτομα αυτά έχουν τρομακτικη άρνηση...ξέρω γυναικα σχεδόν 40 ετων πλέον που το πρόβλημα ξεκινησε περίπου πριν οκτω χρονια...σπανιο αλλα συμβαινει!! Εφτασε σε κακο χαλι μεχρι να δεχτει να πάει στο γιατρο και πάλι ζει με αγγουρακια και σαλατα χωρις λαδι... εχει βαρια οστεοπόρωση, αμηνόρροια, τριχοφυΐα σε όλο της το σωμα...αρνουνταν πεισματικα το πρόβλημα..τελικα οι γονεις της απευθυνθηκαν σε ένα κεντρο σε νοσοκομειο των αθηνων που νομιζω βρισκεται σε παιδιατρικο νοσοκομειο προκειμενου να παρουν οδηγιες και να την πείσουν να δει γιατρό...παρε ένα τηλεφωνο στην "ανασα"...εκει θα σου πουν τι να κανεις..το πρόβλημα δεν λυνεται ευκολα..αυτοι ξερουν τι πρεπει να πεις για να την πεισεις ή μπορει να σε παροτρυνουν να πατε μαζι στα γραφεια τους...ίσως εκει να δεχτει πιο ευκολα να παει...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Την "Ανάσα" δεν την ήξερα, θα το προτείνω στους γονείς της αυτο. Ο πατέρας της ρώτησε κάποιον γιατρό αλλα εκείνος του απάντησε ότι αν δεν θέλει η ίδια να θεραπευτεί, δεν μπορεί να γίνει τπτ. Κι εμένα δεν το χωράει ο νους μου, που ήταν μια κούκλα πάντα, φύσαγε, έκανε μπαμ όταν βγαίναμε έξω. Δεν μπορώ να κατάλαβω με ποια λογική έκανε αυτό το πράγμα. Και ακριβώς επειδή δε μπορώ να το καταλάβω, μου είανι πολύ δύσκολο να τη βοηθήσω. Το μόνο που κάνω όταν βρισκόμαστε είναι να τη μπουκώνω, να της υπενθιμιζω πόσο έχει αδυνατίσει, και να γυρίζω τη ζυγαριά στο σπίτι μου 3-4 κιλά πίσω μήπως και θορυβηθεί. Αλλά τπτ εκείνη. Και αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι ότι γενικά της αρέσει το φαι και η μαγείρική, δλδ ασχολείται με συνταγές και να μαγειρέψει για φίλους. Η μπορεί να φάει μια μέρα του σκασμού και την επόμενη να τη βγάλει με 2 ποτά και 1 κομματάκι σοκολάτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Την "Ανάσα" δεν την ήξερα, θα το προτείνω στους γονείς της αυτο. Ο πατέρας της ρώτησε κάποιον γιατρό αλλα εκείνος του απάντησε ότι αν δεν θέλει η ίδια να θεραπευτεί, δεν μπορεί να γίνει τπτ. Κι εμένα δεν το χωράει ο νους μου, που ήταν μια κούκλα πάντα, φύσαγε, έκανε μπαμ όταν βγαίναμε έξω. Δεν μπορώ να κατάλαβω με ποια λογική έκανε αυτό το πράγμα. Και ακριβώς επειδή δε μπορώ να το καταλάβω, μου είανι πολύ δύσκολο να τη βοηθήσω. Το μόνο που κάνω όταν βρισκόμαστε είναι να τη μπουκώνω, να της υπενθιμιζω πόσο έχει αδυνατίσει, και να γυρίζω τη ζυγαριά στο σπίτι μου 3-4 κιλά πίσω μήπως και θορυβηθεί. Αλλά τπτ εκείνη. Και αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι ότι γενικά της αρέσει το φαι και η μαγείρική, δλδ ασχολείται με συνταγές και να μαγειρέψει για φίλους. Η μπορεί να φάει μια μέρα του σκασμού και την επόμενη να τη βγάλει με 2 ποτά και 1 κομματάκι σοκολάτα.

 

Eτσι καμουφλαρουν την αφαγία τους. Και η δική μου η γνωστή όλη μερα μαγειρευει και μιλαει για συνταγες. Στο τραπεζι ωστοσο διαλεγει να φαει τα εντελως άπαχα και αυτά τα τεμαχιζει συνεχεια και στο τελος δοκιμαζει δυο μπουκιες...η ασθενεια περνα διαφορα σταδια...η φίλη σου είναι μάλλον σε αρχικα αλλα θελει πολληηηηηη προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αντιθέτως όταν μαγειρεύει μπορεί να φάει αρκετά. Απλά μετά κλείνεται για κανα μισάωρο τουαλέτα για να κάνει εμετό. Επίσης τα βράδια παίρνει καθαρτικά και διουρητικά, με την δικαιολογία ότι έχει πρόβλημα και ότι τη βοηθάνε. Τι να πώ εύχομαι να τη φωτίσει μήπως και καταλάβει ότι έχει μείνει μια σκιά. Η κοπέλα πρέπει να είναι 1.72 με 1.75 και κάτω απο 50 κιλά. Σκέψου ότι εγώ είμαι γενικά αδύνατη αρκετα (το σκαρί μου είναι τρώω κανονικάτατα :P ) και μπροστά της φαίνομαι γεμάτη! Το αξιοπερίεργο είναι επίσης ότι ενώ όλες στην παρέα είμαστε αδύνατες, θα θαυμάσει δλδ θα πει "αα τι όμορφη που είσαι". Δεν την έχω ακούσει δλδ ποτέ να κατακρίνει το φυσιολογικό πάχος. Συν του ότι σε άτομα που δεν γνωρίζει καλά βγάζει μια επιθετικότητα και ένα σνομπ ύφος, γεγονός που δεν το είχε παλια. Και κλαίει και με το παραμικρό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αντιθέτως όταν μαγειρεύει μπορεί να φάει αρκετά. Απλά μετά κλείνεται για κανα μισάωρο τουαλέτα για να κάνει εμετό. Επίσης τα βράδια παίρνει καθαρτικά και διουρητικά, με την δικαιολογία ότι έχει πρόβλημα και ότι τη βοηθάνε. Τι να πώ εύχομαι να τη φωτίσει μήπως και καταλάβει ότι έχει μείνει μια σκιά. Η κοπέλα πρέπει να είναι 1.72 με 1.75 και κάτω απο 50 κιλά. Σκέψου ότι εγώ είμαι γενικά αδύνατη αρκετα (το σκαρί μου είναι τρώω κανονικάτατα :P ) και μπροστά της φαίνομαι γεμάτη! Το αξιοπερίεργο είναι επίσης ότι ενώ όλες στην παρέα είμαστε αδύνατες, θα θαυμάσει δλδ θα πει "αα τι όμορφη που είσαι". Δεν την έχω ακούσει δλδ ποτέ να κατακρίνει το φυσιολογικό πάχος. Συν του ότι σε άτομα που δεν γνωρίζει καλά βγάζει μια επιθετικότητα και ένα σνομπ ύφος, γεγονός που δεν το είχε παλια. Και κλαίει και με το παραμικρό πλέον.

 

Tα συμπτώματα που αναφέρεις θυμιζουν βουλιμια..πάλι θελει βοηθεια από ειδικο σε διατροφικες διαταραχες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατάλαβω με ποια λογική έκανε αυτό το πράγμα. Και ακριβώς επειδή δε μπορώ να το καταλάβω, μου είανι πολύ δύσκολο να τη βοηθήσω.

Με τη λογική της ψυχικής ασθένειας. Η νευρογενής βουλιμία (γιατί αυτό περιγράφεις, όχι την ανορεξία, έχει δίκιο η argini) και η νευρογενής ανορεξία είναι ψυχικές ασθένειες, όπως η σχιζοφρένεια, η κατάθλιψη, η διπολική διαταραχή. Θα είχες την απαίτηση να καταλάβεις γιατί ένας σχιζοφρενής ακούει φωνές για να μπορέσεις να τον βοηθήσεις; Όχι βέβαια. Αλλά σίγουρα δεν θα μπορούσες να τον βοηθήσεις με ουσιαστικό τρόπο γιατί η σχιζοφρένεια είναι αρρώστεια και χρειάζεται αντιμετώπιση από ειδικούς. Το ίδιο ισχύει και για τη βουλιμία.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις (αντικειμενικά) είναι να τη βοηθήσεις να κρατηθεί στα όρια της λογικής (υπενθυμίζοντάς της ότι η συμπεριφορά της δεν είναι "φυσιολογική" και σε στεναχωρεί) και να την προτρέψεις να ζητήσει βοήθεια από κάποιον ειδικό. Ίσως να μην ξέρει ότι το πρόβλημά της είναι αντιμετωπίσιμο ή ίσως να μην το αναγνωρίζει ως πρόβλημα. Οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές. Εννοείται να την στηρίξεις συναισθηματικά όπως θα την στήριζες αν είχε οποιαδήποτε άλλη αρρώστεια, κάνοντας όλα όσα κάνουν οι φίλες (βόλτες, ψώνια, παρέα) χωρίς να επικεντρώνεσαι μόνο στο πρόβλημά της. Δυστυχώς μέχρι εκεί φτάνουν οι δυνάμεις σου και η επιρροή σου. Έχε υπόψιν σου ότι το φαγητό είναι απλά το σύμπτωμα, όχι το πρόβλημα, γι' αυτό παρατηρείς αλλαγές στη συμπεριφορά της που δεν έχουν να κάνουν με το φαγητό. Μπορείς να της μιλήσεις για αυτές τις συμπεριφορές όπως σκέφτεσαι να της μιλήσεις για την εμφάνισή της. Όχι επιθετικά, αλλά ούτε να τις αγνοείς.

 

Γενικότερα πάντως πάρτο απόφαση πως μόνο αυτή μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό της και δεν υπάρχει μαγικό ραβδί που μπορείς να κουνήσεις και να τη θεραπεύσεις. Είναι σαν το ανέκδοτο με τους ψυχολόγους και τη λάμπα:

 

- Πόσοι ψυχολόγοι χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα;

- Ένας, αλλά πρέπει να θέλει και η λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια γνωςτη ετςι και ειναι 36 ετών!! Κυκλοφορεί συνεχεια με μια σοκολάτα και καλα να δείξει οτι τρωει αλλα ειναι κατασπρη και επειδή τα δόντια της έχουν αρχίζει να καταστρέφονται υποψιάζομαι οτι ειναι βουλιμική και οχι ανορεξικά (μπορει και τα δυο ποιος ξερει)

Δεν μπορεις να κανεις πολλα κατα την γνώμη μου, συνηθως αυτά τα άτομα έχουν body dismorphic disorder και νομίζουν οτι ειναι παχουλα ενώ δεν ειναι

 

Προςωπικα θα πρότεινα ψυχολόγο παρα ψυχίατρο,.. Η κοπέλα πρεπει να μιλήσει σε καποιον να βγάλει τα απωθημένα της παρα απλα να πάρει χάπια. Δεν ξερεις τι το προκάλεσε, μπορει να ηταν και η μάνα της να μιλάει για δίαιτες μια ζωή..

Πρόσεξε μην της πεις οτι ειναι άσχημη, θα της σπρωξεις πιο χαμηλα...

Ειναι δύσκολο θέμα και άκρα ψυχολογικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θα προτεινα να της δειξεις δυο φωτογραφιες.

Μια με την παλια της εικονα ,στα κανονικα της κιλα και μια τωρινη.Δωστης να τις συγκρινει.Ρωτα τη ποια της αρεσει.

Αν σου πει η τωρινη, τοτε δειξτης φωτο με γυναικες που πασχουν απο Ν.Α. στο τελευταιο σταδιο και πες της οτι εκει οδηγει τον εαυτο της.

 

Θα πρεπει να την πεισεις και αυτο προϋποθετει γαϊδουρινη υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...