Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κατακορυφη πτωση στα μαθηματικα


Recommended Posts

Και κάτι για να γελάσουμε..Κάπου ειπώθηκε ότι ο καθηγητής δεν θυμόταν το παιδί. Ο άντρας μου είναι καθηγητής σε γυμνάσιο, κάνει μαθήματα και στα τρία τμήματα της Α' Β' Γ' γυμνασίου, σύνολο 200 παιδιά...Μου λέει " οι γονείς, ειδικά της Α', συνηθισμένοι από το δημοτικό, έχουν πολλή πλάκα. Έρχονται και μου λένε << πως τα πάει ο Κώστας;>>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω ακούσει μαμάδες στο δημοτικό που πάει τώρα η κόρη μου να λένε ότι το παιδί τους δεν είναι καλό στα μαθηματικά και ότι δεν τα «παίρνει εύκολα» και μάλιστα τις περισσότερες φορές καταλήγουν με την χαρακτηριστική φράση «έτσι ήμουν όμως και εγώ στα μαθηματικά, δεν τα έπαιρνα». Δέχομαι και το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό και λογικό όλα τα παιδιά από τη φύση τους να έχουν μια κλίση προς κάποιο είδος μαθημάτων τα λεγόμενα θεωρητικά ή πρακτικά. Πιστεύω όμως ότι δεν χρειάζεται μαθηματικό μυαλό για να κατανοήσεις τα μαθηματικά που διδάσκονται ειδικά στο δημοτικό, χρειάζονται μόνο δασκάλες ικανές να περάσουν στα παιδιά αυτά που πρέπει να μάθουν χωρίς να αφήνουν κενά (τα οποία τις περισσότερες φορές σπεύδουν να χαρακτηρίσουν ως περιορισμένη ικανότητα, το λέω ευγενικά, του παιδιού στο συγκεκριμένο μάθημα). Για να μην μακρηγορώ, για μένα αν μια δασκάλα είναι ικανή κανένα παιδάκι στην τάξη της δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα με τα μαθηματικά ( τις περισσότερες φορές όμως ζητάμε από κοριτσάκια που και αυτά δεν αγαπούσαν τα μαθηματικά να διδάξουν τώρα το συγκεκριμένο μάθημα στα παιδιά μας). Επίσης θεωρώ μέγα λάθος και εμείς ως γονείς να χαρακτηρίζουμε από τόσο μικρή ηλικία ένα παιδί ως καλό στο τάδε μάθημα και κακό στο άλλο και να δίνουμε με αυτό τον τρόπο στο παιδί κατευθύνσεις ζωής από τόσο μικρή ηλικία. Αυτά ως μια μικρή παρένθεση στο θέμα (ζητώ συγγνώμη από τη ZWH)για εμάς τις μαμάδες που έχουμε παιδάκια στο δημοτικό και που δεν θα αργήσουν όμως να πάνε και στο γυμνάσιο και στο λύκειο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ολα τα παιδακια εχουν περισσοτερη κλιση σε καποια μαθηματα. ο γιος μου πχ δεν τα παει καλα στην γλωσσα αλλα μαθηματικα ειναι αριστος (δημοτικο). Απο εκει και περα πρεπει εμεις να συνειδητοποιησουμε τις αδυναμιες των παιδιων μας και να τα βοηθησουμε να βελτιωθουν και να κατανοησουν αυτα που τους φαινονται δυσκολα.

Η δικη μας πτωση ηταν απο την πρωτη γυμνασιου στην δευτερα. Δεν ειχε να κανει με το δημοτικο. Πολλοι παραγοντες συνετελεσαν σε αυτο και αυτο ψαχναμε.

Παντως στα χρονια τα δικα μου πρωτη και δευτερα στα μαθηματικα ημουν κουμπουρας, με το ζορι περνουσα. Στην τριτη πηγα φροντιστηριο και ως εκ θαυματος, να τα 20 αρια. Να βλεπω μαθηματικα και να νομιζω οτι διαβαζω την Μανινα και την Κατερινα :). Θυμαμαι σε διαγωνισμα σχολειου να ειμαι η μοναδικη που πηρα 20. Γυρναει τοτε η καθηγητρια μου με υφος και μου λεει "Ζωή παμε φροντιστηριο?"... με ενα υφος, μια ειρωνια, ενα κατι... Τα πηρα και εγω στο κρανιο και της λεω "φυσικα αφου εσεις δεν μας τα εξηγειται οπως πρεπει"!!! Ε μα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως στα χρονια τα δικα μου πρωτη και δευτερα στα μαθηματικα ημουν κουμπουρας, με το ζορι περνουσα. Στην τριτη πηγα φροντιστηριο και ως εκ θαυματος, να τα 20 αρια. Να βλεπω μαθηματικα και να νομιζω οτι διαβαζω την Μανινα και την Κατερινα :). Θυμαμαι σε διαγωνισμα σχολειου να ειμαι η μοναδικη που πηρα 20. Γυρναει τοτε η καθηγητρια μου με υφος και μου λεει "Ζωή παμε φροντιστηριο?"... με ενα υφος, μια ειρωνια, ενα κατι... Τα πηρα και εγω στο κρανιο και της λεω "φυσικα αφου εσεις δεν μας τα εξηγειται οπως πρεπει"!!! Ε μα!!!!

 

Ακριβώς αυτό.

Όπως ένα παιδάκι μπορεί να μάθει μια σελίδα ιστορίας διαβάζοντάς την 1-2 φορές μόνο, ενώ κάποιο άλλο να πρέπει να τη διαβάσει 5 φορές για την μάθει, το ίδιο ισχύει και για τα μαθηματικά. Μπορεί να χρειάζεται επιπλέον επεξήγηση της εκάστοτε έννοιας ή απλά περισσότερη εξάσκηση Δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι επειδή ένα παιδί δεν μπορεί να κατανοηθεί με την πρώτη την πρόσθεση, την αφαίρεση, τον πολλαπλασιασμό, τη διαίρεση και όλα τα υπόλοιπα που μαθαίνουνε, αυτόματα πρέπει να το χαρακτηρίζουμε ως «κακό» στα μαθηματικά κάτι που θα το κάνει αν όχι να μισήσει το συγκεκριμένο μάθημα, τουλάχιστον να μην προσπαθεί τόσο όσο θα έπρεπε. Και στο κάτω κάτω γιατί να μην εστιάσουμε στην ικανότητα της εκάστοτε δασκάλας να μεταδίδει στα παιδιά την γνώση και πάντα εστιάζουμε στην ικανότητα του παιδιού να αφομοιώνει την γνώση; Εύκολα χαρακτηρίζουμε το παιδί κουμπούρα (όπως είπες και εσύ Ζωή), σχεδόν ποτέ όμως δεν λέμε τη δασκάλα ανίκανη.

Link to comment
Share on other sites

Αν λύνει τις δύσκολες αλλά όχι τις εύκολες... αυτό σημαίνει πως προσέχει στην τάξη και τα "πιάνει". Έχει δηλαδή αντίληψη. Όμως χρειάζεται να διαβάζει πιο συστηματικά τη θεωρία. Μη καλή προετοιμασία στη θεωρία, οδηγεί στην απώλεια των "εύκολων" ασκήσεων.

 

 

Κοιτάξτε την επίδοση των άλλων παιδιών. Αν είναι γενικό το "κακό", τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα του καθηγητή.

 

 

Επίσης κοιτάξτε την επίδοση του παιδιού στα άλλα μαθήματα φέτος. Αν γενικά είναι πεσμένη και στα άλλα, τότε ίσως κάτι προβληματίζει το παιδί. Θα εστίαζα στις παρέες του ή σε άλλους παράγοντες. Αν είναι μεμονωμένο, μάλλον δεν της αρέσει ο καθηγητής ή υπάρχει μεμονωμένη δυσκολία (κάτι δεν κατάλαβε και δυσκολεύεται κτλ).

 

Η παρέα της... πώς έγραψε στα αντίστοιχα διαγωνίσματα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μαθηματικά είναι ένα μάθημα που αν ο μαθητής έχει κάποια μικρά κενά μπορεί πολύ εύκολα να γράψει χάλια. Δεν είναι π.χ. θεωρητικό μάθημα να γράψει σάλτσες και να πάρει πάνω από τη βάση. Από την άλλη με λίγη εξάσκηση τα μικρά κενά καλύπτονται και γράφει 20. Η κόρη μου το κάνει συστηματικά. Όταν τη διαβάζω γράφει 20, όταν την παρατάω γράφει 12. Στην Α' γυμνασίου είχε γράψει βέβαια και 5 και 8 γιαυτό και πήρα το σοκ από την αρχή και την παρακολουθώ έκτοτε.

 

Από την άλλη οι καθηγητές βάζουν συστηματικά ασκήσεις στα διαγωνίσματα που δεν έχουν δουλέψει στο σχολείο, ούτε υπάρχουν παρόμοιες στο βιβλίο. Μπορεί να έχουν δώσει μία παρόμοια άσκηση σε φωτοτυπία αλλά δεν φροντίζουν πάντα να τη λύσουν στην τάξη. Οπότε παίζει ρόλο τι γράφει και η υπόλοιπη τάξη και πως ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του καθηγητή. Με λίγα λόγια, ότι κλασσικά γινόταν και προ 30ετίας αλλά είναι κρίμα νέοι άνθρωποι να έχουν ακόμη τέτοιες νοοτροπίες.

 

Όσο για τα βοηθήματα, μπορούν να βοηθήσουν ένα παιδί που έχει τη θέληση και μπορεί και δουλεύει με αυτά γιατί παρουσιάζουν την ύλη πιο συστηματικά από τα σχολικά βιβλία. Αλλά αν υπήρχαν πολλά τέτοια παιδιά τα φροντιστήρια και το facebook θα ήταν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

H πτωση της δεν ειναι γενικη αλλα στο συγκεκριμενο μαθημα για αυτο δεν ψαχνω τις παρεες ή αν κατι την εχει ενοχλησει μεσα στην οικογενεια.

Οπως σας ειπα ειναι ενα παιδι που ποτε δεν ασχοληθηκα ουτε καν στη πρωτη δημοτικου. Οχι δεν ασχοληθηκα απο τεμπελια αλλα δεν προλαβαινα να ασχοληθω αφου μονη της καθοταν και εκανε τα μαθηματα της χωρις βοηθεια. Ηθελε τα παντα να τα κανει μονη.

Ολα αυτα τα χρονια που μιλουσα με δασκαλους και καθηγητες μου ελεγαν οτι παρακολουθει στο μαθημα και τα πιανει απο εκει για αυτο ο χρονος διαβασματος στο σπιτι δεν ειναι μεγαλος. Ειναι απο τα παιδια που μολις διαβασουν κατι αμεσως αποτυπωνεται στο μυαλο τους.

Τωρα το ΣΚ παροτι ημασταν στην Αθηνα, ερχοταν με το τετραδιο της και μου ζητουσε να τις βαζω ασκησεις στα μαθηματικα.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά, τα μαθηματικά της β' γυμνασίου δυσκολεύουν απότομα. Λίγο αυτό, λίγο η εφηβεία, λίγο ένας καθηγητής που δεν εμπνέει, λίγο μία κακή στιγμή, να ένας κακός βαθμός στα μαθηματικά! το ζήτημα δεν είναι αυτό. Είναι ότι το παιδί πιστεύει ότι τα μαθηματικά είναι δύσκολα και .... παραιτείται. Συζήτησέ το με το παιδί σου και, ρώτα το αν χρειάζεται βοήθεια. Τα μαθηματικά της β' γυμνασίου είναι πολύ σημαντικά. Φρόντισε να μην αφήσει κενά!

Link to comment
Share on other sites

H πτωση της δεν ειναι γενικη αλλα στο συγκεκριμενο μαθημα για αυτο δεν ψαχνω τις παρεες ή αν κατι την εχει ενοχλησει μεσα στην οικογενεια.

Οπως σας ειπα ειναι ενα παιδι που ποτε δεν ασχοληθηκα ουτε καν στη πρωτη δημοτικου. Οχι δεν ασχοληθηκα απο τεμπελια αλλα δεν προλαβαινα να ασχοληθω αφου μονη της καθοταν και εκανε τα μαθηματα της χωρις βοηθεια. Ηθελε τα παντα να τα κανει μονη.

Ολα αυτα τα χρονια που μιλουσα με δασκαλους και καθηγητες μου ελεγαν οτι παρακολουθει στο μαθημα και τα πιανει απο εκει για αυτο ο χρονος διαβασματος στο σπιτι δεν ειναι μεγαλος. Ειναι απο τα παιδια που μολις διαβασουν κατι αμεσως αποτυπωνεται στο μυαλο τους.

Τωρα το ΣΚ παροτι ημασταν στην Αθηνα, ερχοταν με το τετραδιο της και μου ζητουσε να τις βαζω ασκησεις στα μαθηματικα.

ισως να χρειαζεται και εκει καποια βοηθεια... Και εγω εκανα το ιδιο και απο ενα σημειο και μετα δεν εφτανε η παρακολουθηση και ηθελε αρκετο διαβασμα σπιτι , τα ψιλοεχασα γιατι απλα δεν ειχα μαθει να διαβαζω τοσο πολυ στο σπιτι. :!:

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά, τα μαθηματικά της β' γυμνασίου δυσκολεύουν απότομα. Λίγο αυτό, λίγο η εφηβεία, λίγο ένας καθηγητής που δεν εμπνέει, λίγο μία κακή στιγμή, να ένας κακός βαθμός στα μαθηματικά! το ζήτημα δεν είναι αυτό. Είναι ότι το παιδί πιστεύει ότι τα μαθηματικά είναι δύσκολα και .... παραιτείται. Συζήτησέ το με το παιδί σου και, ρώτα το αν χρειάζεται βοήθεια. Τα μαθηματικά της β' γυμνασίου είναι πολύ σημαντικά. Φρόντισε να μην αφήσει κενά!

 

συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα το ΣΚ παροτι ημασταν στην Αθηνα, ερχοταν με το τετραδιο της και μου ζητουσε να τις βαζω ασκησεις στα μαθηματικα.

 

Aφού σου ζητάει βοήθεια πάρτης ένα βοήθημα και βάλε της ασκήσεις από εκεί. Το πρόβλημα των βοηθημάτων είναι ότι έχουν άπειρες ασκήσεις και πρέπει να κάνεις επιλογή να μην ξεφεύγουν πολύ από το επίπεδο δυσκολίας του σχολείου. Θέλει λίγο διάβασμα από μέρους σου, πρώτα το βιβλίο του σχολείου και ότι φωτοτυπίες τους δίνει και μετά το βοήθημα για να γίνει επιλογή ασκήσεων. Τις γιορτές είναι ευκαιρία να καλύψει τα κενά της.

 

Το βιβλίο του σχολείου είναι απαράδεκτο. Ελάχιστα λυμένα παραδείγματα οπότε οι ασκήσεις φαντάζουν ουρανοκατέβατες. Και όντως είναι κρίμα να φαίνονται δύσκολα τα μαθηματικά. Ούτε απομνημόνευση θέλουν πολύ, ούτε τίποτα. Εξάσκηση μόνο. Καμία σχέση με την απομνημόνευση που θέλουν τα αρχαία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρπει και εγω να τα φρεσκαρω γιατι δεν τα πολυθυμαμαι. Αυριο θα παρουμε βαθμους.. για να δουμε. Παντως καποια στιγμη βρεθηκα με ενα παιδι της πρωτης και την ρωτησα ποιον εχει. Κουνησε το κεφαλι της και μου ειπε τον Κο ταδε... Την ρωτησα πως της φαινεται και μου ειπε το εξης... οτι στα διαγωνισματα βαζει εκτος υλης :Ο ...... Ο μεγαλυτερος βαθμος στην ταξη σε διαγωνισμα ειναι το 14!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει ο βαθμός. Ένας προβληματικός καθηγητής μπορεί να βρεθεί πάντα μπροστά μας. Σημασία έχει να μη μείνουν κενά!

 

Συμφωνω... Ανεφερα τον βαθμος σαν ενδεικτικο του τι συμβαινει.

Εγω εχω τσακωσει την μικρη και καθε βραδυ την ελεγχω :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω... Ανεφερα τον βαθμος σαν ενδεικτικο του τι συμβαινει.

Εγω εχω τσακωσει την μικρη και καθε βραδυ την ελεγχω :)

 

Το κατάλαβα ότι το ανέφερες έτσι. Καλά κάνεις και την ελέγχεις, και καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστο είναι να αναλαμβάνει η μητέρα το ρόλο του δασκάλου. Αλλά σου μιλάω ως παθούσα. Αν δεν συναντούσα έναν κομπλεξικό μαθηματικό στη δευτέρα γυμνασίου, τώρα θα ήμουν στις θετικές επιστήμες -δεν ξέρω για καλό ή για κακό. Απλά ήμουν τυχερή γιατί ήμουν καλή και στα θεωρητικά. Αλλιώς ..... άστα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα με ενδιαφέρον όλο το thread. Λοιπόν από την εμπειρία μου (σαν μαθηματικός..)

Το βιβλίο της Β' γυμνασίου ΔΕΝ δυσκολεύει απότομα ούτε είναι κακογραμμένο (ίσα ίσα που οι ασκήσεις εχουν σωστή διαβάθμιση δυσκολίας).

Λάθος του καθηγητή δηλώσεις του στύλ "τα μαθηματικά της Α ειναι επαναληψη του δημοτικού .."

Το ότι η κόρη λύνει δύσκολες και όχι εύκολες σημαίνει ότι ναι μεν έχει αντίληψη αλλά κάπου η σκέψη της μπερδεύεται ή γίνεται αδόμητη. Η απλά (το πιο λογικό) δεν έχει διδαχθεί σωστά κάποια πράγματα (μάλλον από το σχολείο). Αυτό φαίνεται στο ότι λύνει "ασκήσεις χωρίς παρενθέσεις κ.λπ.".

Επίσης μην ξχνάτε ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε πολύ εύκολα να γράψει χάλια κάνοντας ένα λάθος αφηρημάδας αρχικά. Ο σωστός καθηγητής θα την "κόψει" όλη την άσκηση. Οι δικαιολογίες του στυλ "να ένα μικρό λαθάκι ενώ το ήξερε" δεν ισχύουν γιατί αργότερα σε σοβαρούς διαγωνισμούς δεν θα υπάρξει κανένα περιθώριο λάθους.

Πάντως δεν είναι τραγικά τα πράγματα για την κόρη σου. Μπορεί κάλλιστα να ανακτήσει το "χαμένο" κενό με λίγη επιμονή και μελέτη.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

το κόλπο είναι 1..... ασκήσεις και πάλι ασκήσεις η πρώτη ως παράδειγμα και 4-5 όμοιες και μετά το επόμενο γκρουπ ασκήσεων ...... να ξεψαρώσει να συνηθίσει τον τρόπο και μετά έχοντας επιτυχίες να χτίσει αυτοπεποίθηση που είναι το α και το ω

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τελικά αποφάσισα για τον γιο μου που πάει ΣΤ δημοτικού να του κάνω ιδιαίτερα Μαθηματικά γιατί δεν την παλεύει με την κατανόηση των προβλημάτων κυρίως. Προσπάθησε και ο σύζυγος αλλά σμφ με το διαγώνισμα δεν είχε και ιδιαίτερα αποτελέσματα. Βρήκα δάσκαλο 47άρη περίπου(το λέω για την πείρα) με 12Ε την ώρα. Πως σας φαίνεται η τιμή δεδομένων των εποχών?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, να σας πω οτι στο τριμηνο της εβαλε 15....

Ο μαθηματικος εφυγε πλεον απο το σχολειο και τωρα το τμημα δεν κανει μαθηματικα απο τοτε που ξεκινησαν την νεα χρονια...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, να σας πω οτι στο τριμηνο της εβαλε 15....

Ο μαθηματικος εφυγε πλεον απο το σχολειο και τωρα το τμημα δεν κανει μαθηματικα απο τοτε που ξεκινησαν την νεα χρονια...

 

O βαθμός πάντα μετράει σε σχέση με το τι πήραν τα άλλα παιδιά. Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι βαθμοί που έβαλε στο τμήμα ή και στα άλλα τμήματα που δίδασκε. Η κόρη μου στο τέλος της Γ' Γυμνασίου στα μαθηματικά τους βάλανε μια άσκηση που ακυρώθηκε από το υπουργείο :shock: και προσμέτρησε σαν να την είχαν κάνει οπότε αρκετά παιδιά φάνηκε ότι έγραψαν 20 ενώ δεν την είχαν κάνει. Τώρα πως έφτασε να ακυρωθεί η άσκηση από το υπουργείο δεν το έψαξα.

 

Να την προχωρήσεις στα μαθηματικά θα είναι λίγο δύσκολο ενώ δεν κάνει μάθημα. Καλύτερα να διαβάσει τα άλλα μαθήματα καλά και όταν έρθει μαθηματικός και τους τρέχει να δώσει βάρος στα μαθηματικά.

 

Τα μαθηματικά θέλουν εξάσκηση και οι ασκήσεις του βιβλίου δεν επαρκούν. Θέλουν και προσοχή στη λεπτομέρεια αλλά όχι με την έννοια της αποστήθισης όπως π.χ. στην Ιστορία όπου μαθαίνεις ημερομηνίες, ονόματα, κλπ, αλλά κατανόηση της λεπτομέρειας για να μπορείς να την αναπαράγεις στις ασκήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...