Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αμάν με αυτό το playstation!!!


Recommended Posts

Ιδου το δραμα μου:

Ηταν πριν απο 3 περιπου χρονια και δεν ειχαμε παντρευτει ακομα με τον αντρα μου,απλα συζουσαμε.Το κακο ξεκινησε εκεινα τα Χριστουγεννα που ειχαμε παει στο σπιτι ενος ξαδερφου του και επαιξε το Tekken 5 στο playstation.Ε,αυτο ηταν,μετα απο λιγες ημερες πηγε και το αγορασε.Απο εκει ξεκινησε το σκαλωμα...επαιζε ολημερις και πολλες φορες καναμε και κατι ολονυκτιες ξεγυρισμενες!!:evil:!!Τα μπινελικια φυσικα να πηγαινουν συννεφο (οταν ειχαμε χασουρες),με αποκορυφωμα ενα τουρνουα με κατι ξαδερφια του,το οποιο κατεληξε με το playstation σπασμενο και σκορπισμενο σε ολο το πατωμα.:evil:Αλλα δεν τελειωσαμε εκει.Την αλλη κι ολας μερα πηγε και το ξανα αγορασε φτου κι απ'την αρχη,με την υποσχεση οτι δεν θα το ξανασπασει...

Μετα απο λιγους μηνες το πουλησε,προς μεγαλη μου χαρα,αφου το βαρεθηκε πια.Εν τελει,λιγο καιρο μετα πηγε και αγορασε το playstation 3,:confused:αλλα ευτυχως κολλησε σε μια πιστα και τα παρατησε...οποτε και το κρατησαμε μονο για DVD και τραγουδια.Τελευταιο κατορθωμα τα φετινα Χριστουγεννα που μου ηρθε με μια σακουλα του Jumbo,με δικο του δωρακι:ενα τηλακατευθυνομενο τζιπ...:roll::roll::roll:

 

 

Χαχα ,εμένα ο δικός μου έπαιζε μέχρι τις 4 το πρωί και μετά στις 6 σηκωνότανε για δουλειά...και το επόμενο βράδυ πάλι τα ίδια.Μία μέρα πετάχτηκα από τον ύπνο μου ,την ώρα που έπαιζε το hitman κάπως έτσι πρέπει να λέγεται και με ξύπνησε ένας πυροβολισμός διαπασών...

Αυτός τουλάχιστον έστρωσε ,μετά από....χ χρόνια...τώρα παίζει πιο αραιά ....αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλό κολάνε...εγώ μία φορά δοκίμασα να παίξω και ζαλίστηκα...

Τον γιό μου ,τον καλούνε σε γιορτές ,γενέθλια κλπ και τι κάνουνε??Παίζουν playstation..!!!Και έρχεται πολλές φορές μέσα στα νεύρα και μέσα στα μούτρα επειδή δεν κατάφερε μία πίστα...Χαλάει όλη η διάθεσή του και αυτό με τρελαίνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαχα ,εμένα ο δικός μου έπαιζε μέχρι τις 4 το πρωί και μετά στις 6 σηκωνότανε για δουλειά...και το επόμενο βράδυ πάλι τα ίδια.Μία μέρα πετάχτηκα από τον ύπνο μου ,την ώρα που έπαιζε το hitman κάπως έτσι πρέπει να λέγεται και με ξύπνησε ένας πυροβολισμός διαπασών...

Αυτός τουλάχιστον έστρωσε ,μετά από....χ χρόνια...τώρα παίζει πιο αραιά ....αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλό κολάνε...εγώ μία φορά δοκίμασα να παίξω και ζαλίστηκα...

Τον γιό μου ,τον καλούνε σε γιορτές ,γενέθλια κλπ και τι κάνουνε??Παίζουν playstation..!!!Και έρχεται πολλές φορές μέσα στα νεύρα και μέσα στα μούτρα επειδή δεν κατάφερε μία πίστα...Χαλάει όλη η διάθεσή του και αυτό με τρελαίνει...

 

Μπράβο, μπράβο, πείτε τα μην με βρούνε μπόσικη καμιά φορά. Νομίζω το κόλλημα ξεκινάει από μικρός και αυτό προσπαθώ να προλάβω. Εγώ όταν έπαιζα καμιά φορά έπαιζα τακτικής και μυστηρίου. Τα δράσης μου προκαλούσαν υπερένταση. Φαντάσου τις νάρκες έπαιζα πολύ παλιά μανιωδώς και το έκοψα γιαυτό το λόγο. Δεν θα το γλυτώσω όταν φύγουν από το σπιτι ή φύγω εγώ λόγω των πυροβολισμών αλλά τουλάχιστον να είναι πιο ελαφριάς μορφής η πόρωση. Λέω τώρα.

 

[εμοτικον που φτύνει στον κόρφο του] Μακριά από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι στα 14, πάει Β΄γυμνασίου. Από μικρός είχε κόλλημα με τα ηλεκτρονικά. Βέβαια σ' αυτό φταίει κι ο άντρας μου, γιατί παίζουν μαζί. Παίζει αρκετές ώρες, αλλά τουλάχιστον άμα του πω να το κλείσει με φωνές βέβαια, απειλές και ουρλιαχτά το κλείνει. Έχει και XBOX και Playstation 3 και PSP. Τουλάχιστον όταν πάμε διακοπές, αποτοξινώνεται απ' αυτά. Δεν παίρνουμε τίποτα μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι στα 14, πάει Β΄γυμνασίου. Από μικρός είχε κόλλημα με τα ηλεκτρονικά. Βέβαια σ' αυτό φταίει κι ο άντρας μου, γιατί παίζουν μαζί. Παίζει αρκετές ώρες, αλλά τουλάχιστον άμα του πω να το κλείσει με φωνές βέβαια, απειλές και ουρλιαχτά το κλείνει. Έχει και XBOX και Playstation 3 και PSP. Τουλάχιστον όταν πάμε διακοπές, αποτοξινώνεται απ' αυτά. Δεν παίρνουμε τίποτα μαζί μας.

 

Και εμένα θέλει να πάρει xbox αλλά εξήγησα ότι μόνο πάνω από το πτώμα μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά του πήρα το playstation3, το ζητούσε επίμονα εδώ και πολύ καιρό...

Εννοείται ότι δεν τον αφήνω να κολλήσει διότι κάναμε συμφωνία ότι αν δεν παίζει όσο του επιτρέπουμε εμείς και όταν, θα το επιστρέψουμε πίσω...Ο δικός μου παίζει μόνο το pro 11 ( ποδόσφαιρο ) και κάποια παιχνίδια που παίζονται με το move, είναι παιχνίδια κίνησης με αθλήματα και άλλα οικογενειακά που έχουν πολύ γέλιο...

Εγώ το πήρα διότι συνεχώς μου ζητούσε να πηγαίνουμε σε σπίτια όπου είχαν playstation3...

Παν μέτρο άριστο και εδώ πιστεύω...

almak εύχομαι να είσαι καλά βρε ψυχή !!!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γελάω γιατί εμένα παίζει και ο άντρας μου!

Όσον αφορά τα μικρά διάβασα μια έρευνα που έλεγε ότι τα ηλεκτρονικά παιχνίδια βελτιώνουν τη νοημοσύνη, με μέτρο όμως ε, όχι να αποχαυνώνονται και να μην διαβάζουν. Τώρα με τον γεροξεκούτη τον άντρα μου τι θα κάνω δεν ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

Γελάω γιατί εμένα παίζει και ο άντρας μου!

Όσον αφορά τα μικρά διάβασα μια έρευνα που έλεγε ότι τα ηλεκτρονικά παιχνίδια βελτιώνουν τη νοημοσύνη, με μέτρο όμως ε, όχι να αποχαυνώνονται και να μην διαβάζουν. Τώρα με τον γεροξεκούτη τον άντρα μου τι θα κάνω δεν ξέρω?

Aν βλέπεις πως ο άντρας σου ( γεροξεκούτης !!!! ντροπή σου) πέρνει ακόμα βελτίωση η νοημοσύνη του , άς τον να παίζει ........... αλλά με μέτρο διότι αλλιώς θα το κρύψεις :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, Δεν έχω παιδί στην ηλικία των δικών σας αλλά θα ήθελα να σας δώσω μια συμβουλή : ΠΑΝΤΑ να κοιτάτε το όριο ηλικίας που αναγράφονται στις συσκευασίες παιχνιδιών ΠΑΝΤΑ....Μην τα αφήνεται να αγοράζουν παιχνίδια με δική τους βούληση....Για όσους έχετε playstation 2 και 3..Μην αγοράσετε στα παιδιά σας το God of war 1,2 ή 3...Είναι μακάβριο και προκλητικό ακόμα και για ενήλικες...Εγώ και ο σύντροφός μου είμαστε φανατικοί των ηλεκτρονικών παιχνιδιών καθώς είμαστε σπιτόγατοι, πριν κάτι μέρες λοιπόν αγοράσαμε το προαναφερθέν παιχνίδι και τρόμαξα στην ιδέα πως υπάρχουν παιδιά κάτω των 18 που το παίζουν..Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά πραγματικά να ελέγχετε πάντα το οριο ηλικίας δεν υπάρχει εκέι για πλάκα.

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, Δεν έχω παιδί στην ηλικία των δικών σας αλλά θα ήθελα να σας δώσω μια συμβουλή : ΠΑΝΤΑ να κοιτάτε το όριο ηλικίας που αναγράφονται στις συσκευασίες παιχνιδιών ΠΑΝΤΑ....Μην τα αφήνεται να αγοράζουν παιχνίδια με δική τους βούληση....Για όσους έχετε playstation 2 και 3..Μην αγοράσετε στα παιδιά σας το God of war 1,2 ή 3...Είναι μακάβριο και προκλητικό ακόμα και για ενήλικες...Εγώ και ο σύντροφός μου είμαστε φανατικοί των ηλεκτρονικών παιχνιδιών καθώς είμαστε σπιτόγατοι, πριν κάτι μέρες λοιπόν αγοράσαμε το προαναφερθέν παιχνίδι και τρόμαξα στην ιδέα πως υπάρχουν παιδιά κάτω των 18 που το παίζουν..Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά πραγματικά να ελέγχετε πάντα το οριο ηλικίας δεν υπάρχει εκέι για πλάκα.

 

Να και μια ενδιαφέρουσα επισήμανση που δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητη! Και μάλιστα από μια φανατική των ηλεκτρονικών παιχνιδιών!

 

Σ' ευχαριστούμε Κυριακή!

 

(είμαι εντελώς άσχετη με το θέμα - ποιό είναι το τυπικό όριο ηλικίας γενικά για το playstation?)

Link to comment
Share on other sites

Το όριο ηλικίας δεν αφορά την κονσόλα αλλά τα παιχνίδια.Επάνω στα παιχνίδια αναγράφετε το όριο ηλικίας π.χ 18. Και ξανατονίζω μην αφήνετε τα παιδιά να διαλέγουν μόνα τους παιχνίδια, αλλά πάντα να ελέγχετε το όριο ηλικίας το οποίο αναγράφετε συνήθως στην μπροστινή πλευρα της συσκευασίας με μεγάλα γράμματα.Αυτό βέβαια ισχύει για αυθεντικά παιχνιδια.Δυστυχώς τα περισσότερα παιχνίδια για το playstation 2 είναι πλέον κόπιες αφού το τσιπάρουμε. Αλλά και για τις κόπιες απλά καντε αναζήτηση στο internet τον τίτλο του παιχνιδιού για να δείτε την συσκευασία του :P:p Αυτά από μένα και συγνώμη γι ατην πολυλογία.

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Θα ηθελα να εκθέσω κι εγω την εμπειρία μου που ισως σας βοηθησει.

Εγω και ο άντρας μου δεν ειχαμε παίξει άλλο παιχνίδι παρα μόνο τύπου tetris. Τα παλιά κλασικά παιχνιδάκια τα οποία βεβαια ήταν και αυτα άκρως εθηστικά! Πάντως δεν παίζαμε παιχνίδια, μέχρι που πήγαμε διακοπές στο Λονδίνο σε κάτι φίλους μας οι οποίοι ειχαν φάει κόλλημα (και έπαιζαν όοοοοοοοολη μέρα) ένα διαδικτιακό παιχνίδι (Lineage II). Μόλις το είδαμε μας φάνηκε πολύ βαρετό, αλλά με πολύ ωραία γραφικά.

Το αποτέλεσμα ήταν πως μόλις γυρίσαμε το βάλαμε στο pc και για τα επόμενα 3 χρόνια παίζαμε σαν τρελοί! Μιλάμε για τουλάχιστον 6 ωρες ημερησίως. Με το που γυρνάγαμε απο τη δουλειά, κατευθείαν εκεί. Το πολύ εθηστικό στα διαδικτιακά παιχνίδι ειναι ότι έχεις τη δυνατότητα να επικοινωνείς με παίχτες από όλο τον κόσμος σε πραγματικο χρόνο και να αλληλεπιδράσεις (παίξεις) μαζί τους. Αυτό εν μέρη ειναι καλό υπό την έννοια πως επικοινωνεις με άλλους ανθρώπους ενω παίζεις.

Η αλήθεια ειναι πως κάναμε πραγματικούς φίλους μέσω αυτου του παιχνιδιού, αλλά θέλει τεράστια προσοχή!

Εμεις σταματησαμε να παίζουμε, οταν ειδαμε τον μικρό μας (2 χρονων τοτε) να έχει πιάσει το ποντίκι και να χειρίζεται το "ανθρωπάκι" μας. Και να φανταστειτε πως απ οταν γεννηθηκε σπανιως παίζαμε πριν πάει για ύπνο.

Αυτη τη στιγμη ειναι 3 ετων και προσπαθουμε να τον κραταμε μακρια απο τον υπολογιστη και τα παιχνιδια. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα μάθει άλλωστε.

Σε όλους τους γονεις θα έλεγα πως πραγματικά πρέπει να προσέξετε γιατι ο εθησμός δεν είναι αστείο. Να έχετε υπόψη σας πως στο νοσοκομείο παίδων Αγ.Κυριακου λειτουργεί τμημα υποστηριξης για παιδια που παρουσιάζουν εξάρτηση απο τα παιχνίδια. Δεν ειναι κακο να πάτε να πληροφορηθείτε σε περίπτωση που νιωθετε πως το παιδί σας έχει ξεπεράσει κάποια όρια.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δεν συμφωνώ μαζί σου. Είμαι 14 χρόνων και παίζω παιχνίδια άνω των 16 και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Για το god of war, που το βρηκες το κακό;

Εγώ λέω να αφήνετε να παίζουν τα παιδια σας ότι παιχνίδια διαλέγουν και να μην βάζετε χρονικά όρια η να τα απειλειτε λέγοντας ότι θα πάρετε τα playstation τους. Καποιο στιγμή θα βαρεθουν να παίζουν πολλές ώρες και θα είναι καλυτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ μαζί σου. Είμαι 14 χρόνων και παίζω παιχνίδια άνω των 16 και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Για το god of war, που το βρηκες το κακό;

Εγώ λέω να αφήνετε να παίζουν τα παιδια σας ότι παιχνίδια διαλέγουν και να μην βάζετε χρονικά όρια η να τα απειλειτε λέγοντας ότι θα πάρετε τα playstation τους. Καποιο στιγμή θα βαρεθουν να παίζουν πολλές ώρες και θα είναι καλυτερα τα πράγματα.

 

κοριτσάκι μου καλό δυστυχώς λόγω της ηλικίας σου δεν μπορείς να δεις κάποια πράγματα που βλέπουμε εμείς οι γονείς.. πιστεψε με καλύτερα είναι να δοιαβάσεις ένα βιβλίο παρά να είσαι με τις ώρες μπροστά σε έναν υπολογιστή ή μια τηλεόραση δεν υπάρχει πιο ψυχρό πράγμα..

και γενικά δεν κάνει καλό αυτή η εξάρτηση απο τα παιχνιδια..

θα σου πω ένα παράδειγμα το παιδάκι της ξαδέρφης μας έχει νιντέντο αν δεν κάνω λάθος (αυτό το μικρό που το κουβαλάς όπου θες)/ λοιπόν μαζευτήκαμε οικογενειες και πήγαμε σαββατοκύριακο σε ένα μέρος στο βουνό όπου είχε ζώα άλογα και ένα σωρό πράγματα για να παίξεις και να δοιασκεδάσεις.. στην παρέα μας ήταν 7 παιδάκια λοιπόν αυτό ήταν το μοναδικό που δεν βγήκε καθόλου απο το ξενοδοχείο και έπεζε συνέχεια σε αυτό το χαζοκούτι..

όταν σας λέμε κάτι εμείς οι γονείς κάτι παραπάνω ξέρουμε δεν το λέμε για κακό σας ..ξέρω τώρα πως περνάς εφηβεία και πως όλα αυτά τα ακούς βερεσέ και πως πιστευεις ότι αυτά που σου λέμε είναι λάθος απλά άστα στο πίσω μέρος του μυαλλού σου και ίσως κάποτε με θυμηθείς.. επίσης προσωπικά θεωρώ ότι τα παιχνιδια πολέμου επιδρούν υποσείνηδητα και δημιουργουν βίαιες συμπεριφορές..

να ακούς τους γονείς σου και αν καμιά είναι λάθος και σε φωνάζουν συγχώρα τους άνθρωποι είναι και αυτοί... ;)

Link to comment
Share on other sites

H oποιαδηποτε εξαρτηση ειναι προβλημα και το να καθονται τα παιδια με τις ωρες στο ιντερνετ και στα ηλεκτρονικα παιχνιδια, και αυτο εξαρτηση ειναι. Σαφως και θα παιξουν αυτου του ειδους τα παιχνιδια, αλλα χρειαζεται να διαβασουν και ενα εξωσχολικο βιβλιο ή να βγουν στην γειτονια να παιξουν. Το μυαλο χρειαζεται ξεκουραση γιατι απο ενα σημειο και μετα δεν θα ξεχωριζει το παιχνιδι απο την πραγματικοτητα. Περα οτι τετοιου ειδους παιχνιδια προκαλουν επιθετικοτητα.

Οταν πριν πολλα χρονια σπουδαζα σε σχολη για προγραμματισμο Η/Υ παιζαμε πολυ tetris (εκειναααα τα χρονιααααααααα :) εκανε θραυση). Λοιπον περπατουσα στον δρομο και τα σχηματα που εβλεπα απο τα κτιρια κτλ, υποσυνειδητα ελεγα οτι μπαινουν εκει και εκει.... Και δεν ημουν η μονη που το ειχε παθει!!!

Ολα με μετρο λοιπον!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

αχ μολις ειδα το θεμα!!! εμενα ο μικρος ειναι 15. μεχρι τα 11 δεν ειχε κατι απο ηλεκτρονικα. στα 12 αν θυμαμαι καλα του πηραμε δωρω το nintedo. αφου το ξετιναξε απεκτησε το play station 2 που του το χαρισε ο αδερφος μου. και εγεινε η ζημια. αφου το τερματισε και δεν ειχε αλλο ενδιαφερων ζηταγε το 3. δεν του το επερνα. μαζεψε λοιπον το χαρτζηλικι του και κατι ωραια χριστουγεννα λεει εχω τα λεφτα και θα το παρω.ειπαμε αντε χριστουγεννα ειναι. παμε να του το παρουμε και ειχε εξαντληθει. υπυρχε μονο το 4 που ηταν καινουριο. και καναμε το λαθος..........το πηραμε με τον ορο να διαβαζει και να παιζει με μετρο!!!! ναι καλα....απο τοτε ζω ενα δραμα!!!! εγω το περνω αυτος το ψαχνει οταν λειπω το βρησκει το ξαναβαζει. αν δεν το βρει και το κρατησω καιρο αρχιζει να γινεται υποδειγμα μεχρι να με τουμπαρει!!!! και οταν τα καταφερει αρχιζει ο κυκλος απο τη αρχη!!!!εννοειτε πως πλεων περνει τα παιχνιδια μονος του (1η λυκειου θα παει τωρα) παιζει οσο θελει οταν λειπουμε και βεβαια βαζει και τις φωνες οταν αρχιζω να χανω την υπομονη μου!!!!! μαχες λεμε!!!!δραμα!!! οταν ειναι μικρα ειναι ευκολα ολα!!! αμα μεγαλωσουν αρχιζει το λουκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...