Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΟΝΙΟΣ ΣΧΟΛΗ


marialina

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Λοιπόν, έχω κοντινό μου άνθρωπο ο οποίος στέλνει το γιό του εκεί από την Α Δημοτικού. Τώρα βέβεια είναι μεγάλο το παιδί, Α Λυκείου πάει. Είναι ευχαριστημένος με το σχολείο, το πρόγραμμα δεν είναι πιεστικό και στην αρχή τον είχαν βοηθήσει οι δάσκαλοι για να ξεπεράσει κάποια προβλήματα μαθησιακά που αντιμετώπισε.

Αυτός πάει στη Φιλοθέη, το δημοτικό όμως απ'ότι μου λέει έχει φύγει από εκεί και είναι στα Βριλήσσια, δάσκαλοι που είχε ο γιός του παλιότερα είναι ακόμα στο σχολείο.

Αυτά... Δεν ξέρω λεπτομέρειες για δίδακτρα ή το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ 5 ΧΡΟΝΟΥ ΑΓΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ.

ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΗΝ ΙΟΝΙΟ ΣΧΟΛΗ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΘΕΗ.

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM, ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΙΟΝΙΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ, ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΤΕ(ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ) ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΦΟΙΤΑ ΣΤΗ Β ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ.(ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΗΡΗ ΣΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΟΥ).

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Πάει ο γιος μου στο νήπιο.Παρότι τον πήγαμε με την προοπτική να αλλάξει στο δημοτικό είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και το σκεφτόμασταν πολύ σοβαρά να συνεχίσει.Λέω σκεφτόμασταν γιατί ακούστηκε μια εξωφρενική τιμή για τα δίδακτρα της α' δημοτικού και αν ισχύσει δεν ξέρω πόσοι θα βρεθούν να πάνε.

παρόλα αυτά όπως ειπα ειμαστε πολύ ευχαριστημένοι.Ειναι συντηρητικό σχολείο, πολύ σοβαρό, με προσωπικό ενδιαφέρον για τα παιδιά και αρκετή δουλειά να γίνεται μεσα στις τάξεις.Αν αλλάξει η τιμή των διδάκτρων σίγουρα θα συνεχίσουμε και στην πρώτη.Και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Αλλους γονείς στην ιόνιο δεν έχουμε; Ενδαιφέρομαι για τη φιλοθέη, τα οικονομικά τα έμαθα, αλλά θέλω να μάθω και πρώτο χέρι από μέσα για την εκπαιδευτική δουλεια που γίνεται. Με επηρεάζει λίγο αρνητικά τα σχόλια σε ένα άλλο τοπικ όπου κάποια κυρία είχε δουλέψει εκεί και δεν είχε μείνει ευχαριστημένη και έγραψε ότι κανένας εκπαιδευτικός δεν ήταν ευχαριστημένος. Το θέμα αραγε έχει να κάνει με τη σχέση εργοδότη-εργαζόμενου μόνο ή επηρεάζεται και το θέμα εκπαίδευσης των παιδιών.

Θέλω να πω ότι αν είναι δυσαρεστημένοι οι εκπαιδευτικοί και δεν πάνε με κέφι και όρεξη στη δουλειά τους και αν κυττάνε με την πρώτη ευκαιρία να φύγουν τότε δύσκολα θα μπορέσω να διακρίνω γιατί να είναι καλύτερη η κατάσταση σε ένα τέτοιο ιδιωτικό από ότι σε ένα δημόσιο.

Γι' αυτό παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία έχετε για την ιόνιο σχολή παραθέστε τη παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες και όλους σας ! Επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα καθώς πρόκειται να πάω για συνέντευξη στην Ιόνιο Σχολή (δημοτικό) με την προοπτική να εργαστώ ως δασκάλα την σχολική χρονιά που μας έρχεται και επειδή είμαι λίγο πελαγωμένη ,οποιαδήποτε πληροφορία και γνώμη θα μου ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη !

Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Ο πιτσιρίκος μας θα πάει Νήπιο του χρόνου και μετά από πολύμηνη έρευνα έχουμε καταλήξει σε δύο σχολεία, ένα εκ των οποίων και η Ιόνιος Σχολή. Σύντομα θα προγραμματίσω συνάντηση και θα ήθελα εμπειρίες και απαντήσεις στα παρακάτω θέματα, ώστα να πάω όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένος. Τις όποιες πληροφορίες έχω μέχρι τώρα τις έχω πάρει από τον κανονισμό του σχολείου που είναι ανηρτημένος στην ιστοσελίδα τους.

 

1. Αναφέρεται πως το σχολείο έχει απογευματινή φύλαξη. Υπάρχουν σχολικά όμως μετά τις 4?

2. Οι απογευματινές δραστηριότητες περιλαμβάνουν μελέτη?

3. Τα σχολικά περνάνε και από εσωτερικούς δρόμους ή μόνο από μεγάλες οδικές αρτηρίες?

4. Στο νήπιο και το δημοτικό, η στολή φοριέται σε καθημερινή βάση ή μόνο σε επισκέψεις?

5. Υπάρχει η δυνατότητα σίτισης του παιδιού στο σχολείο ή θα πρέπει να έχει φαγητό μαζί του?

6. Η διδασκαλία των Αγγλικών γίνεται από νωρίς και σε καλό επίπεδο? Μας ενδιαφέρει διότι η εργασία μου ενδέχεται να απαιτήσει μετακίνηση σε χώρα της Μ. Ανατολής (Κατάρ), όπου υπάρχουν μόνο κάποια αγγλόφωνα σχολεία. Επειδή όμως αυτό είναι μια πιθανότητα, δεν θα ήθελα το παιδί να πάει σε αποκλειστικά αγγλόφωνο σχολείο από τώρα και να αποκοπεί από της ρίζες του. Μακάρι να μπορέσουμε να ζήσουμε εδώ.

7. Σε αντίθεση με αρκετά άλλα σχολεία, ξεκινούν την δεύτερη ξένη γλώσσα ένα χρόνο μετά (Δ' Δημοτικού). Υπάρχει όντως σοβαρή προσπάθεια για για να αποκτήσουν κάποια διπλώματα στην δεύτερη γλώσσα? Ο κανονισμός αναφέρει τον στόχο για τα πρώτα διπλώματα αλλά δεν βρήκα κάτι για Γυμνάσιο-Λύκειο. Μας ενδιαφέρουν τα γερμανικά καθώς η πεθερά μου είναι γερμανίδα και έχουμε συγγενείς στην Γερμανία. Θα ήθελα να έχει επίπεδο που να του επιτρέψει ακόμη και να σπουδάσει στη Γερμανία αν το θελήσει (πρέπει να έχει τουλάχιστον C1 δηλαδή).

8. Η αίσθησή σας είναι πως δίνεται βαρύτητα στην καλλιέργεια του παιδιού ή -όπως σε πολλά άλλα -και ακριβά- σχολεία- τους ενδιαφέρουν μόνο οι πισίνες και το μπάσκετ?

9. Ποιά είναι πραγματικά τα δίδακτρα για πλήρες πρόγραμμα (έως τις 4) και μεταφορά, στο νηπιαγωγείο? Υπάρχει κάτι άλλο επιπλέον?

 

Κάθε απάντησή σας (ειδικά αν το παιδί σας είναι στο Νηπιαγωγείο ή το Δημοτικό της Ιονίου) θα είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοντα στην ιόνιο στα ορια μαρουσι- μελίσσια ειναι η ελληνογαλλικη σχολή των ουρσουλινών. τα διδακτρα απο προνήπιο μεχρι και δευτερα δημοτικου ειναι 4200ευρω, χωρις σχολικό. μεσα σε αυτο το ποσό περιλαμβάνονται οι εκπαιδευτικες επισκεψεις που κανουνε.

το ωραριο ειναι 8-2μ.μ. μετα εχει φυλαξη μία ή δυο ωρες επι πληρωμη, αλλα δεν εχει σχολικο για την επιστροφη.

καθημερινα κανουν γαλλικα (η δασκάλα δε... ΤΕΛΕΙΑ!). καθημερινα βγαινουν στην αυλη.

εχουν αθληματα μια φορα την εβδομαδα, δυο φορες κολυμβητήριο και στην πρωτη ωρα της φυλαξης μουσικοκινητική orff μια φορα την εβδομαδα, αυτα με επιπλέον χρέωση.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό σχολείο οι Ουρσουλίνες αλλά με βαρύτητα στα Γαλλικά που δεν μας ενδιαφέρουν. Επίσης το θέμα με το σχολικό μετά τις δραστηριότητες είναι σημαντικό. Δεν υπάρχει δυνατότητα να παραλάβει κάποιος το παιδί πριν τις 4.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ Κωστέα-Γείτονα και Ιονίου αποκλειστικά. Τους πρώτους τους έχω δει και έχω πάρει πληροφορίες από μέσα. Αν υπάρχει κάποια πληροφορία για την Ιόνιο καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Μετα Τις δυο μπορεις να παρεις εσυ το παιδι απο το σχολείο, ειτε 3.30 ειτε 4.30μμ.

 

Σοβαρό σχολείο οι Ουρσουλίνες αλλά με βαρύτητα στα Γαλλικά που δεν μας ενδιαφέρουν. Επίσης το θέμα με το σχολικό μετά τις δραστηριότητες είναι σημαντικό. Δεν υπάρχει δυνατότητα να παραλάβει κάποιος το παιδί πριν τις 4.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ Κωστέα-Γείτονα και Ιονίου αποκλειστικά. Τους πρώτους τους έχω δει και έχω πάρει πληροφορίες από μέσα. Αν υπάρχει κάποια πληροφορία για την Ιόνιο καλοδεχούμενη.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά να απαντήσω στον εαυτό μου και σε κάποιους άλλους που ίσως ενδιαφέρονται για την Ιόνιο.

 

Για το νηπιαγωγείο υπάρχουν 2 δρομολόγια το πρωί και 2 το απόγευμα, επομένως καλύπτονται οι απογευματινές δραστηριότητες. Στις απογευματινές δραστηριότητες του νηπιαγωγείου έχουν προστεθεί και τα Γερμανικά (ή Γαλλικά), δύο φορές την εβδομάδα (προφανώς μια πρώτη επαφή με τη γλώσσα). Προς το παρόν οι γλώσσες αυτές δεν διδάσκονται στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού (πριν την Δ' τάξη) αλλά αυτό είναι υπό εξέταση.

 

Το σχολείο δεν προσφέρει φαγητό, υπάρχει όμως εστιατόριο, ψυγεία και δυνατότητα να ζεσταίνεται το φαγητό που φέρνουν τα παιδιά από το σπίτι.

 

Υπάρχει ημέρα γνωριμίας στις 02/03 για το νηπιαγωγείο όπου εκεί μάλλον γίνεται πληρέστερη παρουσίαση, οπότε ύστερα από αυτό θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

 

Το σχολείο πάντως έχει ιστορία 105 χρόνων, έχει πιστοποιηθεί για το ΙΒ diploma, δείχνει σοβαρό εκπαιδευτήριο.

 

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς το ετήσιο κόστος του πλήρους προγράμματος πρέπει να είναι κοντά στις 7,500 στο νηπιαγωγείο αλλά θα γνωρίζω καλύτερα σε λίγες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να απαντήσω στον εαυτό μου και σε κάποιους άλλους που ίσως ενδιαφέρονται για την Ιόνιο.

 

Για το νηπιαγωγείο υπάρχουν 2 δρομολόγια το πρωί και 2 το απόγευμα, επομένως καλύπτονται οι απογευματινές δραστηριότητες. Στις απογευματινές δραστηριότητες του νηπιαγωγείου έχουν προστεθεί και τα Γερμανικά (ή Γαλλικά), δύο φορές την εβδομάδα (προφανώς μια πρώτη επαφή με τη γλώσσα). Προς το παρόν οι γλώσσες αυτές δεν διδάσκονται στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού (πριν την Δ' τάξη) αλλά αυτό είναι υπό εξέταση.

 

Το σχολείο δεν προσφέρει φαγητό, υπάρχει όμως εστιατόριο, ψυγεία και δυνατότητα να ζεσταίνεται το φαγητό που φέρνουν τα παιδιά από το σπίτι.

 

Υπάρχει ημέρα γνωριμίας στις 02/03 για το νηπιαγωγείο όπου εκεί μάλλον γίνεται πληρέστερη παρουσίαση, οπότε ύστερα από αυτό θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

 

Το σχολείο πάντως έχει ιστορία 105 χρόνων, έχει πιστοποιηθεί για το ΙΒ diploma, δείχνει σοβαρό εκπαιδευτήριο.

 

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς το ετήσιο κόστος του πλήρους προγράμματος πρέπει να είναι κοντά στις 7,500 στο νηπιαγωγείο αλλά θα γνωρίζω καλύτερα σε λίγες ημέρες.

 

 

 

καλησπερα!!!αν και λιγο αργα .....

λοιπον,εχω δουλεψει στην ιονιο και εμεινα πολυ ευχαριστημενη με το προσωπικο και τους εργοδοτες-μου φερθηκαν πολυ καλα και με κατατοπισαν ιδιαιτερα στα μυστικα του επαγγελματος-πολυ ωραια ατμοσφαιρα,ανυπομονουσα να παω στην δουλεια μου και χαιρομουν με το συστημα που τηρουνταν

εμφαση στο παιδι και στις νεες εκπαιδευτικες τασεις!πρωτοβουλια στον εκπαιδευτικο και σεβασμος αμοιβαιος!

το συστηνω ανεπιφυλακτα!

Link to comment
Share on other sites

 

καλησπερα!!!αν και λιγο αργα .....

λοιπον,εχω δουλεψει στην ιονιο και εμεινα πολυ ευχαριστημενη με το προσωπικο και τους εργοδοτες-μου φερθηκαν πολυ καλα και με κατατοπισαν ιδιαιτερα στα μυστικα του επαγγελματος-πολυ ωραια ατμοσφαιρα,ανυπομονουσα να παω στην δουλεια μου και χαιρομουν με το συστημα που τηρουνταν

εμφαση στο παιδι και στις νεες εκπαιδευτικες τασεις!πρωτοβουλια στον εκπαιδευτικο και σεβασμος αμοιβαιος!

το συστηνω ανεπιφυλακτα!

 

το ερώτημα είναι γιατί έφυγες από εκεί???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει ημέρα γνωριμίας στις 02/03 για το νηπιαγωγείο όπου εκεί μάλλον γίνεται πληρέστερη παρουσίαση, οπότε ύστερα από αυτό θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

 

Επειδή ενδεχομένως θα με ενδιέφερε να πάρω πληροφορίες για το δημοτικό, αν μπορείς να έχεις μια πιο ακριβή εικόνα, θα με ενδιέφερε. Τόσο σε ότι αφορά το πρόγραμμα, όσο και σε ότι αφορά το οικονομικό. Επίσης, θα κάνουν άλλη μέρα εκτός από 2/3 για δημοτικό open day?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσίαση αφορούσε το Νηπιαγωγείο και αυτά που θα σας μεταφέρω αφορούν τις εγκαταστάσεις στην Σισμανογλείου στο Μαρούσι. Έχω και μια εικόνα για τους χώρους του Δημοτικού στο Μαρούσι, αλλά η Ιόνιος έχει εγκαταστάσεις Δημοτικού και στη Φιλοθέη.

 

Με λίγα λόγια, για τη μεταφορά υπάρχει η δυνατότητα 3 πρωινών δρομολογίων και 2 απογευματινών. Υπάρχουν κλίμακες στο κόστος, νομίζω από 900 ευρώ για μικρές αποστάσεις, 1300 για μεσαίες κ.ο.κ.

 

Δεν υπάρχει σίτιση αλλά υπάρχει χώρος σίτισης. Τα παιδιά φέρνουν μαζί το φαγητό, το οποίο ζεσταίνεται και σερβίρεται.

 

Το νηπιαγωγείο λειτουργεί 8.30-13.00 και μετά από 13.00-14.00 υπάρχει μια δραστηριότητα (μπαλέτο ή καράτε). Μετά τις 14.00 ξεκινούν τα σχολικά. Όσα παιδιά επιλέγουν διευρυμένο ωράριο (13.00-16.00 και κόστος 800 ευρώ αν θυμάμαι καλά) τρώνε από τις 13.00-14.00 και απασχολούνται σε διάφορες δραστηριότητες έως τις 16.00. Συνήθως αυτές οι δραστηριότητες είναι θεατρικά, εικαστικά και διάφορα. Επιπλέον το σχολείο προσφέρει στην τιμή του διευρυμένου και μια από τις ειδικές δραστηριότητες (τέννις, γιόγκα, σκάκι κλπ.). Επιπλέον της μιας δωρεάν το παιδί μπορεί να επιλέξει όσες άλλες δραστηριότητες θέλει (αυτό ή οι γονείς του) με ετήσιο κόστος περίπου 300 ευρώ.

 

Τα παιδιά διδάσκονται αγγλικά καθημερινά και στις επιλογές για το απογευματινό υπάρχουν 2 ώρες γερμανικά (ή γαλλικά). Λογικά αυτό σημαίνει πως θα συνεχίσουν να το προσφέρουν και στο δημοτικό, πάντως επίσημα -προς το παρόν- η δεύτερη ξένη γλώσσα ξεκινάει στην Δ' δημοτικού, ενώ οι στόχοι για τα διπλώματα είναι αντίστοιχοι με αυτούς των περισσότερων ιδιωτικών σχολείων που βάζουν δεύτερη γλώσσα από την Γ' Δημοτικού (προφανώς δεν θα το συγκρίνετε με ένα δίγλωσσο σχολείο όπως η Εράσμειος ή οι Ουρσουλίνες πχ).

 

Οι τάξεις είναι αρκετές και μεγάλες και έχουν το πολύ 25 παιδάκια. Είναι κτήρια της δεκαετίας του 80 σε ένα συμπαθητικό χώρο. Δεν συγκρίνονται με εγκαταστάσεις άλλων γνωστών σχολείων τύπου Ελληνογερμανικής, Γείτονα κλπ. Αν ο σκοπός κάποιου είναι να εντυπωσιάσει τους φίλους του μάλλον δεν θα πάει στην Ιόνιο. Ο εξωτερικός χώρος είναι επαρκής αλλά οι κούνιες και το γκαζόν φαίνονται ταλαιπωρημένα. Από την άλλη να πω πάλι πως μιλάμε για σχολεία.

 

Σε γενικές γραμμές, αν υποθέσουμε πως τα 105 χρόνια ιστορίας σημαίνουν κάτι (φαντάζομαι για να πιστοποιηθεί το σχολείο από τον I.B.O. κάτι σημαίνουν), τότε σε μια σχετικά προσβάσιμη περιοχή των Β.Π. έχεις ένα νηπιαγωγείο που σου κοστίζει 5,000 ευρώ. Σε αυτό το νούμερο προσθέτεις αν χρειάζεσαι άλλα 900-1500 για σχολικό και 800 για διευρυμένο ωράριο (που περιλαμβάνει μια έξτρα δραστηριότητα). Για επιπλέον δραστηριότητες ή δεύτερη γλώσσα αρχίζεις να προσθέτεις 300ρια.

 

Με άλλα λόγια με δυο δραστηριότητες, σχολικό και διευρυμένο μιλάμε για 7 χιλιάδες που δεν είναι μεν λίγα, αλλά συγκρινόμενα με αντίστοιχα πακέτα της Ελληνογερμανικής π.χ. (περίπου 11χιλ.) ή της Ερασμείου (περίπου 10χιλ.), Δούκα, Κωστέα-Γείτονα κλπ. είναι αρκετά ανταγωνιστική τιμή.

 

Κλέινοντας να επαναλάβω. Το σχολείο αυτό ΔΕΝ είναι για να εντυπωσιάσετε τους φίλους σας με το στίβο, τα πάρκα, τις παιδικές χαρές και τα ατομικά tablets (του Δούκα). Αν το εκπαιδευτικό έργο είναι καλό τότε το πακέτο με επιλογές στα σχολικά, επιλογές για γλώσσες από πολύ νωρίς, αρκετές δραστηριότητες δείχνει καλό.

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

 

υ.γ. Catalina, δεν γνωρίζω αν γίνεται δεύτερη παρουσίαση για το δημοτικό, αλλά στις παρουσιάσεις ακούς λίγο πολύ τα ίδια. Καλό είναι να κανονίσεις μια προσωπική συνάντηση για να σου πουν λεπτομέρεις που δεν λέγονται στις παρουσιάσεις (κυρίως ως προς το οικονομικό και τις μεταφορές).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...