Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΕΝΙΚΑ


Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ Κ ΘΕΛΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΔΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ. ΕΧΩ 2 ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ 9 ΕΤΩΝ Κ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 3.5 ΕΤΩΝ.Ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ Δ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Κ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΣΕ ΣΤΑΘΜΟ. ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΟΤΙ Κ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΟΛΙΑ Κ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ!ΟΣΟ Κ ΑΝ ΥΠΑΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ.ΑΚΟΜΑ Κ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ Κ ΣΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πως εχεις καταλαβει οτι και η δασκαλα ειναι εναντιον? Στο εχει πει το παιδι ή η ιδια η δασκαλα?

καλησπερα.Μου το ειπε αρχικα το παιδι κ κατοπιν η δασκαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΡΧΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ.Κ ΟΤΑΝ ΣΥΝΗΛΘΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΚ ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΟΣ ΣΤΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑΤΑ Κ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΟΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΤΙΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΕΝΑ Η ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ Κ ΤΙΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΟΤΙ ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΙΜΩΡΙΑ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ντίνα!

Έχω κι εγώ την κόρη μου στην τετάρτη δημοτικού και σε καταλαβαίνω γιατί από αυτή την ηλικία βλέπω ότι αρχίζουν τα δύσκολα....

Πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να προσπαθήσεις να συζητήσεις με το παιδί σου για να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει στο σχολείο του.

Δυστυχώς σε αυτή την ηλικία τα παιδιά εύκολα ρίχνουν τις ευθύνες στους άλλους.

Προσπάθησε και με την δασκάλα του να έχεις καλή συννενόηση(αν μπορείς) γιατί αυτή μπορεί να δει τι ακριβώς συμβαίνει στο σχολείο και να σε ενημερώνει.

Το βασικότερο ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΣΟΥ και έλεγξε τις παρέες του.

Εγώ μέσα σε ένα καλοκαίρι είδα μεγάλη διαφορά στους συμμαθητές της κόρης μου.

Κουράγιο και υπομονή :!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τακουλα κ σε ευχαριστω για τη συμβουλη σου.μιλησα κ μιλαω αρκετα μαζι του κ βλεπω οτι επιμενει σε αυτα που μου ειχε πει.μαθαινω ταυτοχρονα οτι αυτα που λεει ειναι αληθεια.Το θεμα ειναι οτι κ σημερα που πηγε σχολειο μιλησε με τη δασκαλα του με αφορμη ενα διαγωνισμα κ τη φαση τις τιμωριας κ εκεινη του ειπε οτι δεν τον πιστευει κ οτι ειναι ψευτης κ πονηρος.εμεις ως γονεις τη Δευτερα θα ξεκαθαρισουμε το θεμα γιατι ειλικρινα δεν αντεχουμε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Σας εύχομαι να λήξει το θέμα ομαλά.

Πιστεύω πως χρειάζεται πολύ προσοχή πως θα χειριστείτε το θέμα γιατί ο γιός σας θα βρίσκεται στο σχολείο κάθε μέρα οπότε να προσπαθήσετε να δημιουργήσετε τις καλύτερες συνθήκες γι' αυτόν.

Δεν ξέρω γιατί αλλά από αυτά που γράφεις δεν μου αρέσει πολύ η στάση της δασκάλα.Μάλλον πρέπει να κάνετε μιά πολύ καλή συζήτηση μαζί της.

Περιμένω την Δευτέρα νέα σου.

Εύχομαι το θέμα να λήξει καλά και ήρεμα.

Πάνω απ' όλα προέχει η ηρεμία των παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites

Ντινα συμφωνα και εγω με την takoula πρεπει να προσεξεις πως θα μιλησεις με την δασκαλα γιατι θα την εχει ενα ολοκληρο χρονο το παιδι.

Σου ευχομαι ολα να πανε καλα την Δευτερα.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαθαινω ταυτοχρονα οτι αυτα που λεει ειναι αληθεια.Το θεμα ειναι οτι κ σημερα που πηγε σχολειο μιλησε με τη δασκαλα του με αφορμη ενα διαγωνισμα κ τη φαση τις τιμωριας κ εκεινη του ειπε οτι δεν τον πιστευει κ οτι ειναι ψευτης κ πονηρος.

 

ακριβώς επειδή θα έχει αυτή τη δασκάλα ένα χρόνο

 

θα πάει και θα της πεί να μην ξαναπεί το παιδί της ψεύτη και πονηρό, γιατι θα κάνει χαμό σε όλο το σχολείο, για την αντιεπαγγελματική της συμπεριφορά.

 

δεν γίνεται η δασκάλα να χαρακτηρίζει ένα παιδί έτσι.

 

τι έιναι αυτό, το προεόρτιο για να πεί σε δύο χρόνια τα παιδιά σας χαζά και βλάκες?

ΕΤΣΙ ΣΑΣ / ΤΑ προετοιμάζουν για αργότερα?

σας παρακαλώ, κάντε κάτι μην αφήνετε να μιλάνε έτσι οι δασκάλες.

παντού το ίδιο πράγμα γίνεται. απο παντού, πραγματικά τέτοια πράγματα ακούω.

μπορεί να του πεί , ξέρεις, κάποιες φορές δεν μου έχεις πεί την αλήθεια, και δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω τώρα.

θα πάτε και οι δύο τιμωρία

ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ....... εάν στην φασαρία είναι δύο παιδιά.

 

όχι προς θεού να το πεί ψεύτη και πονηρό...

ξέρετε τι βάρος είναι αυτό απο το παιδί να το ακούει απο την δασκάλα?

απο εκείνη περιμένει να το καθοδηγήσει βρε παιδιά.

 

να βρεί μια άλλη λύση. είναι ειδικός? ας το δείξει. οι ειδικοί δεν χαρακτηρίζουν τα παιδιά,...... τελεία και παύλα,.... δίνουν λύσεις......

 

please.......

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

θα πάτε και οι δύο τιμωρία

ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ....... εάν στην φασαρία είναι δύο παιδιά.

Και δέκα να πάνε αν συμμετέχουν δέκα, όχι μόνο ένας για όλους!

 

Οπωσδήποτε να συζητήσετε με τη δασκάλα. Καλό είναι να μην την κατηγορήσετε αμέσως, ζητήστε εξηγήσεις και προσπαθείστε να καταλάβετε πως βλέπει τα πράγματα.

 

Τονίστε της ότι δε θέλετε να χαρακτηρίζει το παιδί σας και να βάζει ταμπέλες.

 

Μιλήστε της για το παιδί σας, για το πως είναι στο σπίτι, στη γειτονια με τις παρέες του. Πείτε της ότι νιώθει αδικημένο.

 

Συνεργαστείτε μαζί της, βάζοντας όμως τις βάσεις εσείς. Εσείς γνωρίζετε καλύτερα το παιδί σας και ίσως το παρεξήγησε. Ζητήστε της να είναι δίκαιη προς όλα τα παιδιά και να ακούει τι έχει το καθένα να της πει. Οι ταμπέλες δε βοηθούν κανένα, ίσα ίσα είναι απαράδεκτες.

 

Απλά, θα έλεγα για αρχή, κι εφόσον είναι η πρώτη συνάντηση, να μην πάτε επιθετική και με κατηγορίες. Ακούστε τη γνώμη της και εκθέστε την πλευρά σας. Δείξτε της ότι γνωρίζετε το παιδί σας και του έχετε εμπιστοσύνη. Ότι μιλάτε μαζί του και μαθαίνετε τι συμβαίνει στο σχολείο. Αποφύγετε να της υποδείξετε τι να κάνει και πως να κάνει τη δουλειά της (μπορεί να έχει αντίθετα και χειρότερα αποτελέσματα) Μπορείτε όμως, να της πείτε τρόπους να χειριστεί το δικό σας παιδί, με βάση την ιδιοσυγκρασία του. Πχ ζητήστε της να είναι δίκαιη και να ακούει τη γνώμη του, γιατί έτσι κάνετε κι εσείς στο σπίτι με τα αδέλφια του κι έτσι έχει μάθει να γίνεται. Ή πείτε της ότι είναι ευαίσθητος και τον ενόχλησε ή τον στεναχώρησε που η δασκάλα του τον είπε πχ ψεύτη ή τον τιμώρησε άδικα, και ζητήστε της να το αποφεύγει και να βρίσκει άλλες λύσεις.

 

Η συνεργασία και οι καλές σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων που βρίσκονται καθημερινά με το παιδί είναι ότι πολυτιμότερο και καλύτερο μπορούμε να του προσφέρουμε. Κάντε μια προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση, αρχικά, νομίζω πως αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Κ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΑΠΟΔΕΙΧΤΙΚΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ.ΛΟΙΠΟΝ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΤΣΙ :evil: ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΟΜΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΙΚΕΣ ΟΙ ΤΙΜΩΡΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΕΔΕΙΞΑ ΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ.ΕΙΧΑΝ ΓΡΑΨΕΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΙΣΤΑ ΠΗΡΕ Γ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ!!ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΧΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΙ ΕΝΑ....ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΑΘΡΕΦΤΗ!ΔΗΛΑΔΗ Η ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΙΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ.ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΤΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ Κ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΜΕ Κ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ Κ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΦΕΡΕΤΑΙ ΑΨΟΓΑ ΠΛΕΟΝ!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.

Πολύ χάρηκα που όλα πήγαν καλά.

Πάντω μόλις ηρεμήσουν τελείως τα πράγματα πιστεύω πως θα ήταν πολύ καλό να προσπαθήσεις να μάθεις πως έφτασαν σε αυτό το σημείο τα πράγματα έτσι ώστε να μην βρεθεί, το παιδί κυρίως, κι εσείς στη συνέχεια ,σε αυτή τη άσχημη θέση.

Σας εύχομαι καλή συνέχεια :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΑΚΟΥΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΗΡΕΜΗΣΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑΤΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΚΔΟΧΗ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΙΘΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΙΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ.ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΙΣΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΗΤΑΝ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ Κ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΟΛΩΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΝΟΣ.

ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΑΝ ΑΜΕΣΩΣ Κ ΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΤΟΥ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ Κ ΤΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ.

ΣΕ ΟΛΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.

Link to comment
Share on other sites

NTINAT καλησπέρα

Χαίρομαι πάρα πολύ που το παιδί ξαναβρήκε το ρυθμό του.

Οσο για τη δασκάλα,απ'ότι γράφεις,δεν έχω σχηματίσει και την καλύτερη γνώμη.

Εάν είχε κάποιο πρόβλημα με το παιδί σου θα έπρεπε να σας ειδοποίήσει για να το λύσετε και όχι να τιμωρήσει το παιδί και να το φέρει σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση. Άλλωστε εσύ ξέρεις το παιδί σου καλύτερα απ' όλους και εσύ νοιάζεσαι για το καλό του, και εσύ ξέρεις τα όρια του καλύτερα απ' όλους.

Πάντως το σημαντικό είναι οτι το παιδί σε είχε κοντά του σε όλη αυτή την ταλαιπωρία και γι' αυτό συνήλθε τόσο γρήγορα.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να ελέγξουμε την συμπεριφορά των ανθρώπων που είναι κοντά στα παιδιά μας.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα συμβουλεύουμε και να βρισκόμαστε κοντά τους.

 

Καλή συνέχεια :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...