Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεβασμενη η μικρη πιεση (της καρδιας)...


Recommended Posts

Καλησπερα !Οπως βλεπετε μολις εχω μπει στον μηνα μου και αντιμετωπιζω ενα θεμα με την πιεση μου...

Γενικως σε ολη μου τη ζωη ημουν υποτασικη , ειχα πιεση 5-6 με 10 συνηθως...Πριν τα χριστουγεννα , στο τελος του 8ου ειχα παει στην γιατρο μου κ μου βρηκε πιεση ανεβασμενη δηλαδη 9 με 12...

Μου ειπε να το παρακολουθω και στο σπιτι και ετσι εκανα ...Την εβρισκα καμια φορα 7, 8, και 9 ελαχιστε φορες...

Πριν 2 μερες ξαναπηγα στην γιατρο και μου βρηκε 9 με 12.Γιάυτο με εστειλε σε καρδιολογο η οποια μου ειπε να παιρνω χαπι για την πιεση ..Βεβαια εγω εχω αγχωθει και στο σπιτι την βρισκουμε συνηθως 8-8,5 αλλα κ 9 ...Αχ τι να κανω που φοβαμαι μην παθει τιποτα το μωρακι μου??

Επειδη πριν ενα μηνα ειχα μια μικρη αποκολληση φοβαται η γιατρος μου μην μου προκαλεσει η πιεση καμια αποκολληση μεγαλη στον πλακουντα κ δεν προλαβουμε...

Ειχατε καμια παρομοια εμπειρια ?Εσεις τι κανατε?Γεννησατε εσπευσμενα??

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα !Οπως βλεπετε μολις εχω μπει στον μηνα μου και αντιμετωπιζω ενα θεμα με την πιεση μου...

Γενικως σε ολη μου τη ζωη ημουν υποτασικη , ειχα πιεση 5-6 με 10 συνηθως...Πριν τα χριστουγεννα , στο τελος του 8ου ειχα παει στην γιατρο μου κ μου βρηκε πιεση ανεβασμενη δηλαδη 9 με 12...

Μου ειπε να το παρακολουθω και στο σπιτι και ετσι εκανα ...Την εβρισκα καμια φορα 7, 8, και 9 ελαχιστε φορες...

Πριν 2 μερες ξαναπηγα στην γιατρο και μου βρηκε 9 με 12.Γιάυτο με εστειλε σε καρδιολογο η οποια μου ειπε να παιρνω χαπι για την πιεση ..Βεβαια εγω εχω αγχωθει και στο σπιτι την βρισκουμε συνηθως 8-8,5 αλλα κ 9 ...Αχ τι να κανω που φοβαμαι μην παθει τιποτα το μωρακι μου??

Επειδη πριν ενα μηνα ειχα μια μικρη αποκολληση φοβαται η γιατρος μου μην μου προκαλεσει η πιεση καμια αποκολληση μεγαλη στον πλακουντα κ δεν προλαβουμε...

Ειχατε καμια παρομοια εμπειρια ?Εσεις τι κανατε?Γεννησατε εσπευσμενα??

 

Τι εννοείς? Η μεγάλη 12 και η μικρή 9????? Γιατί αν είναι έτσι, γιατί τον προβληματίζει??? 120/90 πιστεύω είναι καλά. Όπως και εγώ. μία ζωή ήμουν υποτασική, τώρα με την εγκυμοσύνη έχει ανέβει στα 130/90. Αυτό που με είπε ο ιατρός είναι να μην ξεπερνώ 140/90. Π'ηγα και εγώ σε καρδιολόγο, μου βρήκε 140/90, αλλά εξήγησα ότι τώρα την ανέβασα, μόλις σας είδα :?... κατα τα άλλα εξήγησα στον καρδιολόγο ότι έχω πάντα 130/90 (στην εγκυμοσύνη), και με είπε ότι είναι λογικό λόγο εγκυμοσύνης να ανεβάζουμε πίεση, το βρήκε απόλυτα φισιολογικό. Βέβαια εγώ, πήγα στον καρδιολόγο, λόγο καρδιακών παλμών... αλλά επίσης εξήγησα,ότι μια ζωή έχω ανεβασμένουν καρδιακούς παλμούς.... στα φυσιολογικά μου (εκτός εγκυμοσύνης) κυμένονται από 95-120/min. Τόσο έχω και τώρα, απλά τον προβλημάτησε τον ιατρό μου, γι αυτό και μέ έστειλε σε καρδιολόγο.

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Eαν ειχες παντα 6 με 10 και τωρα εχεις 9 με 12...ειναι ανεβασμενη ...αλλα αφου σε προσεχει και ο γιατρος σου και καρδιολογος να μην φοβασαι (αρκει να ακους τι σου λενε αυτοι και μονο αυτοι)

Για μενα το 9 με 12 μπορει να μην ειναι μεγαλο...αλλα για σενα ειναι (σαν να ειχα εγω 11-14....

 

Απλα να ξερεις οτι πρεπει να προσεχεις...και δυστυχως ξερω παρομοια περιπτωση μ εσενα...μονο που ο γιατρος της ελεγε οτι ειναι υπερβολικη...και τελικα επαθε εκλαμψια ...(ενω 2-3 πριν ηταν παλι στο γιατρος της και επεμενε οτι ειναι οκ η πιεση !!!!)

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα υποταση... φαντασου οτι πριν λιγες μερες που μετρηθηκα ειχα 5.5 με 9.5 . Δυστυχως στις εγκυμοσυνες μου, μου ανεβαινε η πιεση.

Στην δευτερη εγκυμοσυνη μου επαθα προεκλαμψια και γεννησα προωρα αλλα.....

Ηταν σφαλμα του γιατρου ο οποιος ειχε καταλαβει οτι μου ανεβαινει η πιεση (δεν με ειχε ενημερωσει) και με αφησε χωρις καμια αγωγη.

Στην τριτη μου εγκυμοσυνη απο την αρχη αρχισε να τσιμπαει η πιεση και το χειροτερο ειναι αυτες οι μικρες αιχμες οπως μου ειχε πει ο γιατρος. Ετσι απο την 6η 7η εβδομαδα μου εδωσε χαπι για την πιεση και ποτε μα ποτε δεν μου ανεβηκε η πιεση σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Επισης θα πρεπει να προσεξεις πολυ το αλατι και τα γλυκα!!!!

Ακουσε τον γιατρο σου, προσπαθησε να μεινεις χαλαρη και ολα θα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...Δεν σας κρυβω οτι εχω αγχωθει με την πιεση που την ανεβασα ετσι ξαφνικα 15 μερες πριν μπω στον μηνα μου...Δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο που τον τελευταιο καιρο ειχα μια μικρη αποκολληση, ειδα αιμα , ετρεχα στο νοσοκομειο κ τελικα κατεληξα να ειμαστε σε κατοικον περιορισμο...

Παρακολουθω την πιεση μου και δεν ανεβαινει ποτε μεχρι τωρα(δοξα τω Θεω) πανω απο το 9 και η μεγαλη μου 11-11.5 το πολυ....Με αγχωνει αυτο που λετε για την εκλαμψια κ την προεκλαμψια ....Αν τυχει κατι τετοιο πας για τοκετο απευθειας?Προλαβαινεις?τι γινεται ακριβως ξερετε μιας κ δεν εχω ακουσει παρομοιο περιστατικο...

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...Δεν σας κρυβω οτι εχω αγχωθει με την πιεση που την ανεβασα ετσι ξαφνικα 15 μερες πριν μπω στον μηνα μου...Δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο που τον τελευταιο καιρο ειχα μια μικρη αποκολληση, ειδα αιμα , ετρεχα στο νοσοκομειο κ τελικα κατεληξα να ειμαστε σε κατοικον περιορισμο...

Παρακολουθω την πιεση μου και δεν ανεβαινει ποτε μεχρι τωρα(δοξα τω Θεω) πανω απο το 9 και η μεγαλη μου 11-11.5 το πολυ....Με αγχωνει αυτο που λετε για την εκλαμψια κ την προεκλαμψια ....Αν τυχει κατι τετοιο πας για τοκετο απευθειας?Προλαβαινεις?τι γινεται ακριβως ξερετε μιας κ δεν εχω ακουσει παρομοιο περιστατικο...

Στην δικη μου περιπτωση ανεβηκε η πιεση 17 η μεγαλη με 11.5 η μικρη και σε συνδυασμο με τον λευκωμα που εμαφανισα μπηκα κατευθειαν για τοκετο. Χωρις να θελω να σε αγχωσω, μηπως η αποκολληση αυτη εγινε επειδη ανεβασες ξαφνικα πιεση?

Σου εχει πει ο γιατρος σου να παρακολουθεις την πιεση σου? Θα πρεπει να την παιρνεις καποιες μερες σε συγκεκριμενες ωρες σε κατασταση ηρεμιας, οχι δηλαδη αφου εχεις ανεβει σκαλες.

Ετσι την παρακολουθουσα εγω στην τριτη μου εγκυμοσυνη.

Οπως σου ειπα προσεξε την διατροφη σου, ξεκουρασου οσο μπορεις και προσπαθησε να μην αγχωνεσαι. Ο γιατρος μου, μου ειχε πει οτικαι βομβες να πεφτουν διπλα μου, εγω θα πρεπει να παραμενω αταραχη, κατι που δεν ξερω πως, αλλα το τηρησα!!!!!

Ολα θα πανε καλα!!!

Αλλωστε εχεις μπει στον μηνα σου, και ακομη αν χρειαστει να γεννησεις λιγο νωριτερα, το μωρακι σου δεν θα χρειαστει ουτε θερμοκοιτιδα!!!!

Με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μου περιπτωση ανεβηκε η πιεση 17 η μεγαλη με 11.5 η μικρη και σε συνδυασμο με τον λευκωμα που εμαφανισα μπηκα κατευθειαν για τοκετο. Χωρις να θελω να σε αγχωσω, μηπως η αποκολληση αυτη εγινε επειδη ανεβασες ξαφνικα πιεση?

Σου εχει πει ο γιατρος σου να παρακολουθεις την πιεση σου? Θα πρεπει να την παιρνεις καποιες μερες σε συγκεκριμενες ωρες σε κατασταση ηρεμιας, οχι δηλαδη αφου εχεις ανεβει σκαλες.

Ετσι την παρακολουθουσα εγω στην τριτη μου εγκυμοσυνη.

Οπως σου ειπα προσεξε την διατροφη σου, ξεκουρασου οσο μπορεις και προσπαθησε να μην αγχωνεσαι. Ο γιατρος μου, μου ειχε πει οτικαι βομβες να πεφτουν διπλα μου, εγω θα πρεπει να παραμενω αταραχη, κατι που δεν ξερω πως, αλλα το τηρησα!!!!!

Ολα θα πανε καλα!!!

Αλλωστε εχεις μπει στον μηνα σου, και ακομη αν χρειαστει να γεννησεις λιγο νωριτερα, το μωρακι σου δεν θα χρειαστει ουτε θερμοκοιτιδα!!!!

Με το καλο!!!

Ηταν 5/12 οταν ειδα ξαφνικα αιμα και πηγαμε επειγοντως στο μαιευτηριο...Εκει με εξετασαν αλλα δεν καταφεραν να βρουν κατι.Παρολαυτα εμεινα 2 μερες προληπτικα.Το αιμα ειχε σταματησει κ μου συνεστησαν ξεκουραση ...Μου εκαναν καρδιογραφημα, μου πηραν πιεση κ το μονο που μου επεσημαναν ηταν οτι ειχα ανεβασμενες σφυξεις..Φυσιολογικο μου φανηκε αφου ειχα ταραχη που πηγα τοσο ξαφνικα στο νοσοκομειο...

Αφου εμεινα 2 μερες , γυρισα σπιτι μου κ 2 μερες μετα ξαναειδα παλι αιμα(λιγοτερο αυτην την φορα) .Πηγα νοσοκομειο, δεν ειδαν κατι ανησυχητικο κ με εστειλαν σπιτι ..Εκατσα ξαπλα μονο!!!2 εδβομαδες αργοτερα εκανα ντοπλερ και εκει φανηκε τελικα το προβλημα..Ειχα μια μικρη αποκολληση που δεν φαινοταν λογω της θεσης του παιδιου...

2 μερες μετα διαπιστωσαμε την ανεβασμενη πιεση της καρδιας...

Και πριν 3μερες παλι το ειδαμε ..Τωρα παιρνω 2 χαπια την ημερα αλλα γενικως την μετραμε γυρω στο 8-9 καθε φορα...

δεν φοβαμαι για το αν θα γεννησω κ πως απλα να μην παθει τιποτα το μωρο...Προλαβαινεις να πας να γεννησεις αν γινει κατι με την πιεση???

Ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες....

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηταν 5/12 οταν ειδα ξαφνικα αιμα και πηγαμε επειγοντως στο μαιευτηριο...Εκει με εξετασαν αλλα δεν καταφεραν να βρουν κατι.Παρολαυτα εμεινα 2 μερες προληπτικα.Το αιμα ειχε σταματησει κ μου συνεστησαν ξεκουραση ...Μου εκαναν καρδιογραφημα, μου πηραν πιεση κ το μονο που μου επεσημαναν ηταν οτι ειχα ανεβασμενες σφυξεις..Φυσιολογικο μου φανηκε αφου ειχα ταραχη που πηγα τοσο ξαφνικα στο νοσοκομειο...

Αφου εμεινα 2 μερες , γυρισα σπιτι μου κ 2 μερες μετα ξαναειδα παλι αιμα(λιγοτερο αυτην την φορα) .Πηγα νοσοκομειο, δεν ειδαν κατι ανησυχητικο κ με εστειλαν σπιτι ..Εκατσα ξαπλα μονο!!!2 εδβομαδες αργοτερα εκανα ντοπλερ και εκει φανηκε τελικα το προβλημα..Ειχα μια μικρη αποκολληση που δεν φαινοταν λογω της θεσης του παιδιου...

2 μερες μετα διαπιστωσαμε την ανεβασμενη πιεση της καρδιας...

Και πριν 3μερες παλι το ειδαμε ..Τωρα παιρνω 2 χαπια την ημερα αλλα γενικως την μετραμε γυρω στο 8-9 καθε φορα...

δεν φοβαμαι για το αν θα γεννησω κ πως απλα να μην παθει τιποτα το μωρο...Προλαβαινεις να πας να γεννησεις αν γινει κατι με την πιεση???

Ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες....

Για την αποκολληση δεν το λεω ετσι. Την επαθα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και ηταν απο την πιεση.

Απο την στιγμη που παιρνεις χαπια δεν νομιζω να ανεβει η πιεση σου. Ομως ειναι καλο να την ελεγχεις και με το παραμικρο να παρεις τον γιατρο σου.

Με την πιεση ανεβασμενη πηγα στο μαιευτηριο και γεννησα μετα απο καποιες ωρες. Ειδα αν θυμαμαι καλα την πιεση ανεβασμενη 7 το απογευμα και γεννησα στις 2.30 τα ξημερωματα.

Υπαρχουν ομως κοπελες που με φαρμακα μεσα στο νοσοκομειο την κατεβαζουν. Απλα επειδη ειχα το ιστορικο απο την πρωτη εγκυμοσυνη, ισως επαιξαν ρολο τα πρηξιματα και το λευκωμα... με εβαλαν αμεσως μολις ηρθε ο γιατρος χειρουργειο.

Μην αγχωνεσαι, απλα αν δεις οιδηματα, κατι περιεργο, πιεση ανεβασμενη κτλ, να παρεις τον γιατρο σου. Δεν σημαινει ομως ντε και καλα οτι θα δεις κατι ή οτι κατι θα γινει ετσι?

Δεν θελω να σε τρομαξω για κατι. Απλα επειδη ρωτας και επειδη την εχω περασει την κατασταση για αυτο στα λεω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...