Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γκαζον-Χλοοκοπτικη μηχανη


Recommended Posts

Xριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα σε ολους.

 

Σκεφτομαι να φυτεψω στον κηπο μου γκαζον.

Κανοντας μια αναζητηση στο internet λιγο χαθηκα.

Βρηκα πολλα ειδη με διαφορες τιμες και πολλες χλοοκοπτικες μηχανες.

 

Εχει καποια κοπελα εμπειρα απο γκαζον και απο χλοοκοπτικες μηχανες?

ποιο ειδος ειναι ανθεκτικο, ωραιο , τι συντηρηση χρειαζεται ?

Οι οικονομικες ηλεκτρικες χλοοκοπτικες μηχανες κατω των 100 ευρω ειναι καλες , ευχρηστες?

Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω αν είσαι στο κατάλληλο φόρουμ! Εμείς, αν και δεν το πολυψάξαμε, μας ταίριαξε ένα ηλεκτρικό χειρός με επαναφορτιζόμενη μπαταρία.

 

Το έχω κανα χρόνο. Κάνει όμως μόνο για μαλακό χορτάρι, όχι για αγριόχορτα. Το είχαμε πάρει κάτω από 100 ευρώ, αν δεν απατώμαι.

 

Πιο πριν είχαμε δοκιμάσει ένα νοικιαζόμενο, βαρύ και ακριβό, αλλά έκοβε τα πάντα, ένα δικό μας βενζίνης, δεν βόλεψε καθόλου και χάλασε κιόλας, και ένα ηλεκτρικό με μπαλαντέζα από αυτά που τα σπρώχνεις μπροστά σου. Κανένα δεν μας βόλεψε όπως το χειρός.

 

Η μπαταρία κρατάει περίπου μισάωρο. Ελαφρύ και εύχρηστο. Όμως έχουμε ένα θέμα πού να το αποθηκεύουμε, ειδικά τώρα που τα χορτάρια μεγαλώνουν συνεχώς. Αυτό φαντάζομαι θα το είχαμε έτσι και αλλιώς και το χρησιμοποιούμε συχνά. Το βενζίνης μυρίζει κιόλας λίγο.

 

Το βαρύ και ακριβό βενζινοκίνητο θα βόλευε αν έχεις πολύ μεγάλη έκταση, γιατί τελειώνεις με τη μία και δεν χρειάζεται να ξαναφορτίζεις κάθε 3 και λίγο. Επίσης κάνει αρκετό θόρυβο της βενζίνης.

 

Α, επίσης, το χειρός το φορητό πετάει λίγο τα χόρτα γύρω γύρω και δεν τα ρουφάει, όπως το άλλο, το κλασικό που το σπρώχνεις. Αυτό σημαίνει ότι με το φορητό, σπόροι από αγριόχορτα αν έχουν ωριμάσει ξαναπέφτουν και βλασταίνουν αργότερα, αν δεν πετύχεις την κατάλληλη εποχή. Όμως και το κομμένο χορτάρι είναι ένα είδος λιπάσματος και δεν φαίνεται άσχημο. Θα μπορούσες, αν θέλεις, να το μαζεύεις με τσουγκράνα. Επίσης, το χορτάρι που πετάγεται πιθανόν να σου λερώνει τοίχους ή αυτοκίνητα.

 

Με όλους τους τύπους για να έχεις τέλειο αποτέλεσμα χρειάζεσαι κάτι πιο ειδικό για τις λεπτομέρειες, γύρω από άλλα μεγάλα φυτά πχ. Εγώ χρησιμοποιώ ένα κοπίδι χειρός, σαν αυτό που κόβουμε χαρτιά.

 

Το δικό μας το χρησιμοποιώ πολύ γιατί συμμαζεύω και τη γειτονιά, αναλόγως την όρεξη και το χρόνο. Για αυτό λέω για το πάνω από μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Αθηνα. Ησουν πολυ κατατοπιστικη.

Δεν δειχνει ασχημα το γκαζον την επομενη ημερα που κιτρινιζουν τα κομμενα χορταρια ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, φαντάσου ότι στις άκρες των δρόμων αυτός είναι ο στάνταρ τρόπος που κόβουν τα χόρτα. Υπάρχει μια διαφορά, αλλά προσωπικά δεν τη βρίσκω πολύ αισθητή, είναι θέμα γούστου. Και πάντα μπορείς να μαζέψεις τα πολλά πολλά με μια τσουγκράνα.

 

Είναι και θέμα διαθέσιμου χώρου ίσως. Εμάς δεν μας βόλεψε αυτό που σέρνεις, γιατί είναι πολύ άβολο να το βάζουμε και να το βγάζουμε από την αποθήκη. Για κάποιον που έχει την αποθήκη στο επίπεδο του κήπου, είναι πολύ διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω μια άλλη επιλογή. Αν ο κήπος είναι μπροστά και δεν απαιτείται κάποιος να μπαίνει σπίτι σας, μια λύση που προτιμούν αρκετοί είναι να βρεις ένα συνεργείο και να περνάνε εκείνοι να συμμαζεύουν τον κήπο. Και πιο επαγγελματική δουλειά γίνεται, και το αποτελεσμα είναι συνήθως πιο καλο και τα σουπερ ντουπερ μηχανήματα έχουν. Και οι τιμές που ακούω είναι αρκετά λογικές, γιατι αυτοί θα περάσουν μια φορά κάθε τόσο για λίγη ώρα, όχι μεροκάματο, οπότε πληρώνονται ανάλογα.

 

Εγώ δεν επέλεξα αυτή τη λύση, γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι και όοοοοταν βρίσκω το χρόνο και ασχολούμαι, ειμαι παραξενη και προτιμώ τη δουλειά να την κάνω εγώ. Όμως στην πραξη δεν είναι τόσο καλό το αποτέλεσμα όσο να το είχε αναλάβει ένας επαγγελματίας, απλά και μόνο επειδή δεν μπορώ και δεν θέλω να ασχολούμαι στα διαστήματα που πρέπει.

 

Έχουμε και άλλα πράγματα να κάνουμε, αρκετά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσα τετραγωνικά θα καλύπτει το γκαζόν;

μικροκλίμα και θέση; (παραθαλάσιο, ορεινό, κρύοι χειμώνες)

Θα το πατάτε συχνά;

Τυπος εδάφους (αργυλωδες αμμωδες κλπ)

Ο θόρυβος βενζινοκινητήρα μπορεί να ενοχλεί γείτονες;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...