Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

UTROGESTAN ΚΑΙ ΠΡΗΞΙΜΟ


Recommended Posts

Πειτε μου βρε κορίτσια αν σας έχει τύχει. Παίρνω 3 utrogestan την ημέρα και μεσα σε 5 μέρες νοιώθω οτι έχω πρηστεί, ειδικά η κοιλιά μου. Μου φαίνεται οτι φαίνομαι έγκυος και είμαι μόλις 5 εβδομάδων. Είναι δυνατόν ή είναι ιδέα μου???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πειτε μου βρε κορίτσια αν σας έχει τύχει. Παίρνω 3 utrogestan την ημέρα και μεσα σε 5 μέρες νοιώθω οτι έχω πρηστεί, ειδικά η κοιλιά μου. Μου φαίνεται οτι φαίνομαι έγκυος και είμαι μόλις 5 εβδομάδων. Είναι δυνατόν ή είναι ιδέα μου???

 

 

Έπαιρνα κι εγώ στο πρώτο τρίμηνο, της πρώτης εγκυμοσύνης μου (ήταν χαμηλή η προγεστερόνη μου) και όντως ένοιωθα πολύ πρησμένη. Ήταν έντονη η κατακράτηση υγρών και απ' ότι θυμάμαι απ' τα 13 κιλά που είχα πάρει σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τα 5-6 τα είχα πάρει το πρώτο τρίμηνο. Οπότε δεν είναι ιδέα σου!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο και εγω και εχω γεμισει κυτταριτιδα "μεχρι τα αυτια" αραγε θα ξεπρηστουμε?τα εχω κοψει δυο εβδομαδες και ακομα τα ιδια ειμαι.ορμονες τι να κανουν και αυτες?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια. εγω παλι δεν τα θέλω καθόλου αυτά τα χάπια, τα εχω συνδιάσει με την αποβολή που είχα περισυ. για να δουμε πως θα παει αυτήν την φορά.......

Link to comment
Share on other sites

κακό δεν κάνουν, τώρα αν είναι απαράιτητα σε όλες τις εγκυμοσύνες που δίνονται θα σε γελάσω.... είναι κάπως υπερεκτιμημένα.

κάνουν τρελή κατακράτηση όντως, κι εγώ πρήστηκα αρκετά, τα 3/μέρα πάντως δεν είναι πολλά, κι εγώ τόσα έπαιρνα, άλλες παίρνουν 6/μέρα

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρήξιμο φεύγει, αλλά είναι και θέμα διατροφής. Προσπαθήστε όσο μπορείτε να περιορίσετε το αλάτι. Εγώ και στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα στη δεύτερη το έκοψα εντελώς μόλις μπήκα στο τρίτο τρίμηνο και δεν είμαι καθόλου πρησμένη. Μόνο κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Μην ανησυχεις για το πρηξιμο.Δυστηχως ετσι νιωθουν συνηθως ολοι μετα την ληψη τους.Εμενα μου ειχε δωσει ο γιατρος 6 την ημερα,μεχρι τον 6 μηνα,μαλιστα τα εβαζα κολπικα γιατι εκανα συνεχεια εμετους.Ολα θα πανε μια χαρα παντως και με τον ερχομο του μωρου θα τα ξεχασεις.Φιλακια σ ολες τις μανουλες.

Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΛΕΞΗ...."ΜΑΜΑ"!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

έλεγα και γω...τι ειναι ολη αυτη η κοιλουμπα.

στην 8 εβδομάδα κ ειμαι λες και διανύω την 12 μην σας πω κ παραπάνω.

με εχει πιάσει η μια μανία να τρωω αηδιες...και ετσι δεν απέδωσα την ευθυνη στα χαπια.

τουλάχιστον τωρα παίρνω 3 την ημερα.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια. εγω παλι δεν τα θέλω καθόλου αυτά τα χάπια, τα εχω συνδιάσει με την αποβολή που είχα περισυ. για να δουμε πως θα παει αυτήν την φορά.......

Και εγώ τα έχω συνδιάσει. Μετά απο αυτά ήρθε η παλινδρόμηση

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα τιποτα τετοια..τα επαιρνα για 1 μηνα κ κατι...3 την ημερα

Κυταρριτιδα μεχρι στιγμης δεν εχει εφμανιστει..κ οσο για πρηξιμο καθολου δεν ειχα..περαν απο στηθος..που μεγαλωσε λογω εγκυμοσυνης..ισα.ισα που εχω χασει κ 1 κιλο...

Μηπως ειναι η ιδεα σας ?

γιατι ουτως η αλλως λογω κυησης συπτωματα τετοια υπαρχουν ετσι κ αλλιως?

lamlamsdg20100211_-6_My+child+is.png

 

Θαυματάκι μου...σε λατρευω..εισαι ολη μου η ζωή!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

πριν λίγες μερες που πηγα στο γιατρό μου και του εδειξα την κοιλιά μου,

την οποία θεωρώ μεγαλη ,

μου επιβεβαίωσε οτι είναι πρήξιμο απο τα utrogestan.

φιλιααα...

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

τα συνεχίζω,ναι.

εχω και δικερο μητρα ομως εγω..ισως γιαυτο.

ειχα τοσο άγχος την τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό μου και δεν ρώτησα ποσο ακομα θα τα παίρνω.:?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα τελικα.

μετα το πρώτο 3μηνο,θα τα σταματήσω..

παλι καλα..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα έπερνα. Είμαι τώρα στην 9η εβδομάδα κ ο γιατρός μου είπε να τα κόψω. Απο 4 πήγα, 3,2,1 κ απο σήμερα, κανένα. Αλλά το πρίξιμο είναι υπερβολικό. Ειδικά όταν επερνα 4 (είχα κ σχετικά καλή προγεστερόνη, προλειπτικά μου τα έδωσε)κ πήρα 3 κιλά σε 3 εβδομάδες. Παρόλο που δεν μπορούσα να φάω σχεδόν τίποτα. Ευτύχως τώρα έχασα 1,5 κιλό. Και τι πειράζει το πρίξιμο τελικά, τα εμβρυάκια μας να είναι καλά!!

dev075pr___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ κορίτσια είμαι στην 6η εβδομάδα και η κοιλιά μου φαίνεται ήδη... Παίρνω 6 utrogestan την ημέρα (είμαι και από εξωσωματική) και συμφωνώ με την elianna... τα εμβρυάκια μας να είναι καλά και ας είμαστε πρησμένες!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας ειμαι καινουργια στην παρεα σας.

Εγω παιρνω 4 την ημερα των 100ml αλλα στην προηγουμενη που τα εβαζα κολπικα δεν ειχα καθολου πριξιμο και τωρα ειναι ελαχιστο, αν εξερεσεις την κοιλια που μου μεινε απ την 1η

αλλα το παν ειναι να πανε ολα καλα

Αααααα ειναι διανηω την 6 εβδομαδα και ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα. θα ηθελα να σας πω οτι και γω παιρνω φαρμακα. παιρνω το Τ4 150 το πρωι ,το untrogestan κολπικα, το fellicine μετα φαγητο πρωι βραδυ και το τrofocart μετα φαγητο πρωι βραδυ. υπαρχει περιπτωση αλληλεπηδρασης των φαρμακων αυτων? παρομια εμπειρια?

user_offline.gifreport.gif progress.gif

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΙΚΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟ Τ4 ΜΕΤΑ ΕΚΟΨΑ ΤΟ UTROGESTAN.EMENA MOY EIXE ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΡΑΙΩΝΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ Τ4 Η ΣΤΑ ΕΔΩΣΕ ΤΩΡΑ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΣΙ?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Είμαι στην 8η εβδομάδα και παίρνω τα συγκεκριμένα περίπου 10 μέρες...Πραγματικά η κοιλιά μου έχει πρηστεί πολύ αλλά δεν είχα καταλάβει γιατί...νόμιζα ότι φταίει η διατροφή μου!!!!...

1xo6p3.pngC6G9p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπεραααααααα!!!!!!!!

Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλα εγω τα έπαιρνα μέχρι τον 4ο (3 την ημερα) και όταν τα σταμάτησα οτιδήποτε και να συνέβαινε μου έλεγε ο γιατρός να παίρνω 2 απο τον κόλπο γιατι γκρίνιαζα ότι δεν μπορούσα να τα καταπιώ. Τέλος πάντων σε λίγο θα γεννήσω και έχω πάρει συνολικά 20 κιλά απο τα οποία τα 14πρώτα τα πήρα μέχρι τον 4ο και νομίζω ότι ήταν απο τα utrogestan και τέλος να πω ότι μου προκαλούσαν τρομερή υπνηλία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

εγω τα επαιρνα μεχρι τον τεταρτο και μαλιστα 6 την ημερα!!!ειχα πρηστει αρκετα αλλα αυτο που δεν αντεχοταν με τιποτα ηταν η υπνηλια εφτασα να κοιμαμαι 20 ωρες την ημερα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΙΚΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟ Τ4 ΜΕΤΑ ΕΚΟΨΑ ΤΟ UTROGESTAN.EMENA MOY EIXE ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΡΑΙΩΝΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ Τ4 Η ΣΤΑ ΕΔΩΣΕ ΤΩΡΑ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΣΙ?

ευχαριστω που απαντησατε. το Τ4 το παιρνω εδω και 2 χρονια. αλλα σε μικροτερη δοση των 125. τωρα ανεβασαμε την δοσολογια σε Τ4 150. ειμαι στν 7η εβδομαδα. ελπιζω να πανε ολα καλα.με το καλο ολες σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...