Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λιστα για ψωνια


Recommended Posts

βρηκα και ενα αλλο θεμα που δινατε συμβουλες για ποσα φορμακια κλπ.

αλλα πειτε βρε κοριτσια,ειμαι και ασχετη εντελως με το θεμα(επισης ξερω οτι ειναι νωρις αλλα βρηκα κατι να ασχολουμαι τωρα που επιασαν οι ζεστες και να μην σκεφτομαι διαφορα...)θελω να κανω μια λιστα

μπιμπερο ποσα χρειαζονται?επισης ειδα οτι υπαρχουν γυαλινα και πλαστικα ποια η διαφορα τους?

καπου διαβασα για κατι πανακια για γουλιτσες,απο αυτα ποσα θελουμε?

εσωρουχακια?

και βασικα οτι αλλο γνωριζεται οτι πρεπει να αγορασουμαι,για πειτε τα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικα, ειχα 6 μπιμπερο. Τα γυαλινα θεωρουνται πιο υγιεινα αλλα εγω το τηρησα αυτο μονο στο πρωτο και δευτερο παιδι. Στα διδυμα πηρα πλαστικα, αυτα που εχουν φυσικο σχημα σαν να θηλαζει το μωρο. Τα βρηκα το ιδιο πρακτικα και κυριως δεν εσπαναν οταν επεφταν.

 

Πανακια για γουλιτσες τουλαχιστον 4 για να πλενεις και να εχεις, εναλλαξ.

Φορμακια εμενα με βολεψαν τα πολλα, γυρω στα 10, για να μη βαζω συνεχεια πλυντηριο. Μετα στην πορεια βλεπεις εαν χρειαζεσαι και αλλα. Σαλιαρες παρε μπολικες,στα διδυμα ειχα τουλαχιστον 5 για το καθε παιδι. Μην ξεχασεις το ειδικο απορρυπαντικο. Εφοσον θα πλενεις με αυτο τα ρουχα των μωρων, θα πλενεις αραια, υπολογισα το και αυτο.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Τα εξι μπουκαλια που σου προτεινε η κοριτσομανα ειναι πολυ καλα (μη σου πω και κανα δυο παραπανω),γιατι μεσα στην κουραση των πρωτων ημερων,μονο ορεξη καθε λιγο και λιγακι για αποστειρωση δεν θα εχεις....

Φορμακια ΠΟΛΛΑ,υπαρχει περιπτωση να εισαι "ατυχη"και σε καθε αλλαγμα του μωρου,να λερωνεται το φορμακι.Η μεγαλη μου η κορη,οταν τα εκανε,εφευγαν απο την πανα,οχι στα πλαγια πισω και λερωνοταν μεχρι το λαιμο,οσο και αν προσπαθουσα να της βγαλω το φορμακι χωρις να λερωθει για να την πλυνω,ποτε δεν το καταφερνα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα αγοράσει οκτώ μπουκάλια γυάλινα + 2 μικρά γυάλινα. Ίσως βέβαια να μου έφταναν και τα 6, δεν ξέρω!! Στην αρχή όμως είχα βολευτεί περισσότερο με τα μικρά!!

 

Φορμάκια και εσωρουχάκια όπως είπαν και τα κορίτσια, τουλάχιστον 10. Τα μωράκια μας λερώνονται απίστευτα εύκολα!! Εγώ έχω θέμα με το μωρό=καθαριότητα + όμορφη μυρωδιά, οπότε και μια γουλίτσα να έπεφτε στο φορμάκι το άλλαζα αμέσως, γιατί μύριζε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρηκα και ενα αλλο θεμα που δινατε συμβουλες για ποσα φορμακια κλπ.

αλλα πειτε βρε κοριτσια,ειμαι και ασχετη εντελως με το θεμα(επισης ξερω οτι ειναι νωρις αλλα βρηκα κατι να ασχολουμαι τωρα που επιασαν οι ζεστες και να μην σκεφτομαι διαφορα...)θελω να κανω μια λιστα

μπιμπερο ποσα χρειαζονται?επισης ειδα οτι υπαρχουν γυαλινα και πλαστικα ποια η διαφορα τους?

καπου διαβασα για κατι πανακια για γουλιτσες,απο αυτα ποσα θελουμε?

εσωρουχακια?

και βασικα οτι αλλο γνωριζεται οτι πρεπει να αγορασουμαι,για πειτε τα!!

 

κοριτσακι εγω ειχα γυαλινα μπουκαλια(6 μεγαλα 2 μικρα)φορμακια παρε μπολικα 10-15,λαβιδα για τα μπουκαλια αν δεν εχεις αποστειρωτη και τα βραζεις στο κατσαρολι οσο για τα πανακια παρε 2-3 αν και εμενα με βολεψαν οι μικρες πετσετουλες,συμαντικο να παρεις υποσεντονα που απο κατωειναι σαν πλαστικο για τις ¨διαρροες¨¨,μην φορτωθεις με πολλα πολλα τα νινακια μας μεγαλωνουν γρηγορα(αα!και τα φορμακια παρτα 3-6 μηνων τα 00 ειναι κουτσικα!)

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις,βοηθατε πολυ!!!!

να ρωτησω και κατι ακομη,το θηλαστρο που ειδα στα μαγαζια χρειαζεται?και αν ναι σε τη βοηθαει?επισης ειναι καλυτερο το ηλεκτρικο ή το χειροκινητο?

ειμαι εντελως ασχετη,συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

να σας πω και μια σκεψη μου?

σκεφτομαι για αρχη να παρω ενα λικνο και να τα βαζω να κοιμουνται εκει μαζι και να το εχω στο δωματιο μου,τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Θηλαστρο ειχα κι'εγω.Και χειροκινητο και ηλεκτρικο.Για χειροκινητο μην το συζητας,κουρελια θα γινουν τα νευρακια σου.Το ηλεκτρικο ομως ειναι πολυ καλυτερο.Πριν το αγορασεις ομως,κανε μια βολτα στην ενοτητα του θηλασμου,σε καποιο ποστ ειχα διαβασει την ειδικο του θηλασμου,την Αγλαια,που εγραφε οτι ακομα και τα ηλεκτρικα του εμποριου δεν ειναι καλα σε συγκριση με τα ειδικα νοσοκομειακα θηλαστρα που μπορεις να νοικιασεις.

Το θηλαστρο ειναι πολυ χρησιμο,σε περιπτωση που χρειαστει να λειψεις για καποιες ωρες μακρια απο το μωρακι σου.Αντλεις γαλα,το βαζεις στο ψυγειο και το δινει στο μωρακι οποιος το προσεχει.Η ακομα μπορει να μην επιθυμεις να θηλασεις το μωρακι σου σε δημοσιο χωρο.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Θηλαστρο ειχα κι'εγω.Και χειροκινητο και ηλεκτρικο.Για χειροκινητο μην το συζητας,κουρελια θα γινουν τα νευρακια σου.Το ηλεκτρικο ομως ειναι πολυ καλυτερο.Πριν το αγορασεις ομως,κανε μια βολτα στην ενοτητα του θηλασμου,σε καποιο ποστ ειχα διαβασει την ειδικο του θηλασμου,την Αγλαια,που εγραφε οτι ακομα και τα ηλεκτρικα του εμποριου δεν ειναι καλα σε συγκριση με τα ειδικα νοσοκομειακα θηλαστρα που μπορεις να νοικιασεις.

Το θηλαστρο ειναι πολυ χρησιμο,σε περιπτωση που χρειαστει να λειψεις για καποιες ωρες μακρια απο το μωρακι σου.Αντλεις γαλα,το βαζεις στο ψυγειο και το δινει στο μωρακι οποιος το προσεχει.Η ακομα μπορει να μην επιθυμεις να θηλασεις το μωρακι σου σε δημοσιο χωρο.

 

ευχαριστω christiana θα το ψαξω αυτο που μου ειπες.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις,βοηθατε πολυ!!!!

να ρωτησω και κατι ακομη,το θηλαστρο που ειδα στα μαγαζια χρειαζεται?και αν ναι σε τη βοηθαει?επισης ειναι καλυτερο το ηλεκτρικο ή το χειροκινητο?

ειμαι εντελως ασχετη,συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

να σας πω και μια σκεψη μου?

σκεφτομαι για αρχη να παρω ενα λικνο και να τα βαζω να κοιμουνται εκει μαζι και να το εχω στο δωματιο μου,τι λετε?

 

εγω ειχα παρει ηλεκτρικό θήλαστρο της Medela (απο τα κουκου). Τέτοιο μου εείχαν δώσει και στην κλινική μόνο που το δικό μου ήταν μονό ενώ της κλινικής ήταν διπλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...