Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

Κορίτσια,

ανάμεσα στα θέματα που με απασχολούν γύρω από την εγκυμοσύνη (με σειρά προτεραιότητα φυσικά την υγεία του παιδιού) είναι και το επιπλέον βάρος που παίρνει κανείς, όχι τόσο για αισθητικούς λόγους όσο από το φόβο για το παιδί αν ξεφύγει η κατάσταση... Θέλει πολλή αυτοπειθαρχία το θέμα, εσείς πώς τα καταφέρατε κορίτσια? Εγώ τυχαία κοίταζα ρούχα εγκυμοσύνης σε ένα κατάστημα περιμένοντας να με εξυπηρετήσουν για ένα παιδικό δώρο και συνειδητοποίησα ότι δεν χωράω εκεί μέσα τώρα που δεν είμαι έγκυος ακόμα! Πήγε κάποια από σας σε διαιτολόγο όσο ήταν έγκυος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

naina, κατ' αρχήν σου εύχομαι σύντομα μανούλα και χωρίς άγχος!!!!

 

Εγώ όταν έμεινα έγκυος ήμουν 52 κιλά.

Γενικά έτρωγα όσο και πριν, απλά πρόσθεσα φρούτα -που μέχρι τότε έτρωγα μιά στο τόσο- και έπινα περισσότερο γάλα από ότι συνήθως. Γενικά σε ποσότητες δεν ξέφυγα πολύ... εκτός από κάποιες μέρες που ήθελα σοκολάτα, όπως και στην περίοδο μου!! Μάλιστα δε χρειάστηκε να πάρω κανένα συμπλήρωμα (ούτε ασβέστιο, ούτε σίσηρο κ.λπ.)

 

Η ζημιά νομίζω πως έγινε με τα σάντουιτς στο γραφείο, (δεν έπερνα πάντα φαϊ από το σπίτι) και λόγο της κατάστασης δεν ήθελα να μένω τόσες ώρες νηστικιά... Έτσι όμως πήρα 20 κιλά χωρίς να το καταλάβω!!!!

 

Γέννησα, και το πρώτο πράγμα (που λέει ο λόγος) που έκανα όταν μπήκα στο σπίτι ήταν να ανέβω στη ζυγαριά! Ήμουν 7 κιλά κάτω!! Μέχρι να 40ήσω έχασα 13 χωρίς καμία προσπάθεια (σίγουρα βοήθησε ο θηλασμός!) αλλά μετά μπήκε φρένο! Γραμμάριο παρακάτω!!

 

Πάντως, η αδερφή μου που είναι διαιτολόγος, μου λέει πως ακόμη και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορείς να κάνεις ειδική διατροφή.

 

Άσε τι τράβηξα!! όλο μου 'λεγε και με 'πρηζε..... Αλλά εγώ δεν έλεγα να γίνω πελάτισα :lol::lol::lol::lol: Από τη μέρα δε, που γέννησα με τρώει να μπω σε πρόγραμμα όχι αυστηρής δίαιτας, αλλά ελεγχόμενης διατροφής, για να τα χάσω όλα! Αλλά εγώ από φόβο μην προκαλέσω πρόβλημα στο θηλασμό αρνιόμουν κι ας με διαβεβαίωνε πως δεν ισχύει.... Τώρα όμως νομίζω πως θα το δοκιμάσω, το καλοκαιράκι είναι πιό κοντά μας... χαχαχα :roll:

 

Μην ανησυχείς πάντως, κατ' αρχήν το συζητάς με το γιατρό σου πριν την εγκυμοσύνη και μετά σε όλη τη φάση σε παρακολουθεί και σε καθοδηγεί, άσε που κάνεις εξετάσεις, οπότε υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν είναι πρόβλημα για το παιδί.

 

Μάλιστα μια φίλη μου που είχε παραπάνω κιλά απ' την αρχή, όταν έφτασε να γεννήσει είχε ξεπεράσει τα 100 και το μόνο που χρειάστηκε ήταν να κάνει καισαρική...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χτες με κάποιο διαιτολόγο και μου είπε ότι γενικά είναι καλό τα κιλά πριν τη σύλληψη να είναι σε σωστό επίπεδο, ούτε πολύ λίγα αλλά ούτε και πολλά, γιατί ειδικά στη δεύτερη περίπτωση μπορεί να προκληθούν επιπλοκές και προβλήματα με το ζάχαρο της μαμάς κλπ που καλό θα ήταν να αποφευχθούν. Εσύ πάντως για να μην χρειαστείς κανένα συμπλήρωμα θα πρέπει ο οργανισμός σου να ήταν σε άριστη κατάσταση!

Παλιότερα δεν ανησυχούσαν οι υποψήφιες μαμάδες για τέτοια θέματα, σήμερα σκεφτόμαστε τόσα πολλά πριν την εγκυμοσύνη!

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

σήμερα σκεφτόμαστε τόσα πολλά πριν την εγκυμοσύνη!

Το ξέρω, αλλά δεν αξίζει τον κόπο να σκας τόσο πολύ, μπορεί στο τέλος όλα να είναι τέλεια (που στο εύχομαι!!) και άδικα να περνάς ώρες άγχους!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην εγκυμοσύνη μου πήρα περίπου 40 κιλα!!!!

Και δεν είμαι υπερήφανη γι’αυτό… :(

Αλλά έτρωγα και το παραδέχομαι!!!! Έχασα τα πρώτα 25 πολύ γρήγορα και εύκολα, θήλαζα και αποκλειστικά άρα έχανα 500 θερμίδες την ημέρα… αλλά τώρα που έχω σχεδόν αποθηλάσει ξεκίνησα διατροφή με διαιτολόγο για να χάσω τα υπόλοιπα και θα τα χάσω, πυγμή χρειάζεται και σωστή διατροφή!!! :D:D

Συμπεραίνουμε λοιπόν ότι δεν χρειάζεται να τρώμε για 13 στην εγκυμοσύνη διότι μετά θέλει πολύ τρέξιμο η επαναφορά!!! :lol::lol:

Naina μου σου εύχομαι σύντομα να κανείς ένα μωράκι!!! :D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια μολις εμεινα εγκυος δεν πειναγα τοσο πολυ,

ετρωγα κανονικα ....

 

Πηρα κιλα στους 3 τελευταιους μήνες ,12 κιλα

και με το που γεννησα δεν ειχα και ορεξη καθολου για φαγητο με συνεπεια

να χασω 17 κιλα.

Τα 12 της γεννας+5 ακομα.

 

Να φανταστειτε μπαινω σε τζιν της 3ης γυμνασιου...

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πηρα 18 κιλα κ σκεψου οτι πριν ημουν 48 κιλα ανθρωπος τωρα ειμαι 52αλλα μια χαρα!διαιτολογο στην εγκυμοσυνη δεν νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ξεκινησα με 50 κιλα και τωρα που ειμαι στα τελη του 9ου εχω φτασει τα 70!!! 20 κιλα συνολο!!! Βεβαια εχω μια τεραστια κοιλια που ομοια της δεν εχω ξαναδει σε εγκυο και στο δρομο με σταματανε και μου λενε "διδυμακια,ε;" ενω ειναι ενα και κοριτσακι!!! :D Ωρες ωρες βλεπω τα τζιν που φοραγα πριν (νουμερο 26 το πολυ 27) και λεω οτι δεν παιζει να ξαναμπω εκει μεσα,ειναι αδυνατον.Ηδη σκεφτομαι να τα χαρισω!!! Στο οτι παχυνα τοσο νομιζω οτι φταιει η μανια που με επιασε για γλυκα και σοκολατουχο γαλα αλλα και το τσιγαρο που εκοψα-το οποιο βεβαια καλα εκανα και το εκοψα,θα το εκοβα ακομη κι αν μου ελεγαν οτι θα περασω τα 100 κιλα).Εχω ακουσει παντως οτι με το θηλασμο αδυνατιζεις,ε,θα κανω και κανα τσιγαρακι αμεσως μολις θηλασω και 4 ωρες πριν τον επομενο θηλασμο και πιστευω σιγα σιγα να ερθω στα ισα μου-λεμε τωρα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εχω μια τεραστια κοιλια που ομοια της δεν εχω ξαναδει σε εγκυο και στο δρομο με σταματανε και μου λενε "διδυμακια,ε;" ενω ειναι ενα και κοριτσακι!!!

 

Δηλαδή η δικιά μου πώς θα γίνει;Λες να κυλάω στο τέλος;:shock::shock::shock::D:D

 

Ξεκίνησα 54 και έχω ήδη πάρει 10 κιλά.Δε θα έλεγα ότι τρώω πια και πάρα πολύ αλλά ενώ δεν ήμουνα γλυκατζού,τώρα έχω ανάγκη ένα γλυκό τη μέρα ή λίγη σοκολάτα οπωσδήποτε.Ούτε το πολύ αλάτι μου αρέσει.Βέβαια έχω μειώσει κατά πολύ τις δραστηριότητές μου-άλλωστε ήδη άρχισα να δυσκολεύομαι στις κινήσεις μου.

Τελευταία όμως έχω κόψει το βραδινό λόγω καούρων.

Αλλά ξέρω πως τα κιλά θα μπαίνουν έτσι κι αλλιώς... Τί να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

naina, σ' ευχαριστώ πολύ!!

Και να φανταστείς πως σ΄αυτή τη φωτογραφία είναι μόλις 1 ημέρας!! Τώρα γι' αυτό τον φωνάζω πρίγκιπα!! λάμπει!!!!!

Κλασσική χαζομαμά... την έχω ψωνίσει με τον γιό μου!!

 

Εύχομαι σύντομα να γίνεις κι εσύ μανούλα!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

οτι θελει προσοχη, θελει! γιατι τρωμε περισσοτερο και κανεις δεν μας χαλαει χατιρι. εγω εμεινα εγκυος 55 κιλα και πηρα συνολικα 15! με το που γεννησα εχασα 18 μεσα σε 20 ημερες.. :cry: ειναι και το σκαρι μου ετσι.

παντως νομιζω μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι μεχρι 10-15 κιλα ειναι καλα.απο εκει και μετα δυσκολευει η κατασταση κυριως για την στιγμη της γεννας. και 6 που λεει ο λογος να παρεις μην τα θεωρεις λιγα...το παιδι θα παρει οτι ειναι προκειμενου να αναπτυχθει μεσα σου. Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

naina, σ' ευχαριστώ πολύ!!

Και να φανταστείς πως σ΄αυτή τη φωτογραφία είναι μόλις 1 ημέρας!! Τώρα γι' αυτό τον φωνάζω πρίγκιπα!! λάμπει!!!!!

Κλασσική χαζομαμά... την έχω ψωνίσει με τον γιό μου!!

 

Εύχομαι σύντομα να γίνεις κι εσύ μανούλα!!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!! Μάλλον καταλαβαίνεις πόσο το θέλω κι εγώ :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

οτι θελει προσοχη, θελει! γιατι τρωμε περισσοτερο και κανεις δεν μας χαλαει χατιρι. εγω εμεινα εγκυος 55 κιλα και πηρα συνολικα 15! με το που γεννησα εχασα 18 μεσα σε 20 ημερες.. :cry: ειναι και το σκαρι μου ετσι.

παντως νομιζω μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι μεχρι 10-15 κιλα ειναι καλα.απο εκει και μετα δυσκολευει η κατασταση κυριως για την στιγμη της γεννας. και 6 που λεει ο λογος να παρεις μην τα θεωρεις λιγα...το παιδι θα παρει οτι ειναι προκειμενου να αναπτυχθει μεσα σου. Καλη επιτυχια!!!

 

Εγώ δεν μπορώ να ράψω το στόμα μου τώρα που μπορώ, φαντάσου να μείνω και έγκυος που θα πρέπει να προσέχω διπλά.... :oops::oops::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ...

ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΑ.ΟΛΟ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ.ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΑ 76 ΚΙΛΑ(ΥΨΟΣ 1,72)ΚΑΙ ΕΦΘΑΣΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ 99 ΚΙΛΑ ,ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΗΞΙΜΟ.

ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΔΕΚΑ,ΔΗΛ.89.ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΧΑΣΑ ΜΟΝΟ 3 ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑ ΕΚΕΙ,ΚΑΙ ΓΙΑ 5 ΑΚΟΜΗ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ.

ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΙΝΑ(ΔΕΝ ΣΤΕΡΗΘΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ)ΕΧΑΣΑ ΣΕ 7 ΜΗΝΕΣ 29 ΚΙΛΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΑΝΩ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 59-60 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΩ ΥΠΕΡΟΧΑ.ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.

ΕΙΧΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΔΥΝΑΤΙΣΩ.ΚΑΛΟ ΚΙΝΗΤΡΟ,Ε?

ΥΓ:ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΤΟ ΤΗΛ.ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥ ΜΟΥ... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Hello :D

 

θα με ενδιέφερε σε ποιό μήνα βρίσκεστε κορίτσια και πόσα κιλά έχετε πάρει μέχρι τώρα να ξέρω στο περίπου.

Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κι είμαι λιγάκι άσχετη ακόμη. Εγώ την άλλη βδομάδα μπαίνω στον έκτο κι έχω πάρει 5κιλά. Ο γιατρός μου δίνει περιθώριο μέχρι τα 15.

Σε σας πως έχει η κατάσταση :?:

θα χαρώ για κάθε απάντηση και βεβαίως για πολλές απαντήσεις :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου bizeli :)

 

μια χαρά λες είναι ε;

 

Ελπίζω να γράψουνε όλες οι εγκυούλες μιάν απάντηση!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα!Βασικα δεν ξερω ποσα κιλα εχω παρει,αν και ειμαι στον 8ο,εχω μεινει στασιμη!Οσο πιο λιγα κιλα παρεις,τοσο το καλυτερο για σενα!

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απο οτι βλεπω εγω ειμαι η αγελαδιτσα της παρεας τωρα μπενω στον 8ο και εχω παρει 14 κιλα θα τα ξεπερασω παλι 20 κιλακια :oops::oops::oops:

 

ε. δε θα σκάσουμε και για τα κιλά; Σωστά;

Θα τα χάσουμε έπειτα :D

Και μιά και μιλάμε για κιλά, λέω να καθίσω να φάω τώρα χαχαχα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 5ο και έχω πάρει 2,5. Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 10 αυτή τη φορά, την προηγούμενη πήρα 13 και αυτά τα 3 τελευταία έκανα 4 μήνες να τα χάσω. Λέτε να πετύχω το 10;;;;Χλωμό :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...