Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΜΕΤΡΩΠΙΑ-ΑΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟΣ


Recommended Posts

Καλημερα και απο μενα.Λοιπον παμε ενα ενα τα ερωτηματα να τα λυσουμε.Πρωτα απ'ολα για να κανουμε συγκριση συνταγων πρεπει να κανουμε μετατρωπη.Σου γραφω ολες τις συνταγες για να καταλαβεις τις διαφορες. 1)Δ.Ο +1,00sph Α.Ο +4,00-2,00Χ160 2)Δ.Ο +0,00sph Α.Ο +3,75-4,25Χ165 3)Δ.Ο +1,00sph Α.Ο +4,00-3,00X180 Αυτες ειναι οι 3 συνταγες που σου εδωσαν 3 διαφορετικοι γιατροι.Με διαφορα οτι στην πρωτη σου εκανα μετατρωπη για να καταλαβεις τις διαφορες στους βαθμους και να μην μπερδευεσαι.Σε οσους γιατρους και να πηγαινες θα σου εδιναν ολοι διαφορετικο βαθμο.Ειναι η ηλικια του παιδιου που δυσκολευει τα πραγματα αλλα και η παθηση.Το μικρουλι σου εχει μυωπικο αστιγματισμο και υπερμετρωπια.Τα προσημα μπροστα απο τους αριθμους υποδηλωνουν την παθηση του καθε ασθενη.Το + ειναι υπερμετρωπια και το - ειναι μυωπια και το χ ειναι ο αξονας δηλαδη οι μοιρες που εχει ενας αστιγματικος φακος.Δεν ξερω αν εχεις προχωρησει στην κατασκευη των γυαλιων,αν οχι θα σε συμβουλευα να επιλεξεις εκεινη που εχει χαμηλοτερο αστιγματισμο και σταδιακα να πηγαινεις στον οφθαλμιατρο και να σου τον ανεβαζει σιγα σιγα γιατι ειναι αρκετα ψηλος για το μικρο σου και ενδεχεται να τον ζαλησει και να το κουρασει με αποτελεσμα να μην τα φορεσει.Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.Οτι αλλο θελησεις μην διστασεις.

 

mamalydia1 σε ευχαριστω πολυ!!!

τελικα οπως ειπα τα παραγγειλαμε-αυτα με βαθμο +2+2-και τα φοραει απο την μ.πεμπτη!!!!

τα δεχτηκε πολυ καλα!!ανελπιστα καλα!!!ευτυχως!!!!εχει στο περιβαλλον του φυσικα και μενα ,θειες,γιαγια παππου που φοραμε καποιες φορες και μας βλεπει.και το εχει συνηθισει..εχει και το γιο της κουμπαρας που ειναι με παρομοι προβλημα και φοραει γυαλακια...

σημερα ξεκινησαμε να κλεινουμε και το "καλο" το ματι...

στην αρχη εκλαιγε...ελεγε οτι τον τσουζει..τον εβαλα γαζα και την κολλησα με χαρτοταινια..μετα τον πηρε ο μπαμπας τουκαι τον πηγε στο παραθυρο και αρχισε να του αποσπα την προσοχη και να του δειχνει οσα εβλεπαν εξω....μετα ξεχαστηκε με ζωγραφιες που εφτιαχναν....με αυτα και με κεινα περασαν κοντα 2 ωρες που τα φορεσε,,ειδε και μιση ωρα παιδικο...φυσικα πολλες φορες παραπονεθηκε οτι δεν βλεπει και ηθελε να το βγαλει..

ευτυχως εκανε καθε φορα υπομονη...

αλλο ενα 2ωρο το απογευμα για πρωτη μερα νομιζω ειναι καλα...αντε να δουμε πως θα συνεχισει...και δεν ειναι λιγος ο καιρος του κλεισιματος...πανω απο 6μηνο ισως χρειαστει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα, πολύ υπερμετρωπία με λίγο αστιγματισμό, το ανακαλύψαμε σε ηλικία 3 ετών. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να κλείσουμε το μάτι γιατί δεν είχε προλάβει να τεμπελιάσει αλλά έκτοτε φοράει γυαλιά και τουλάχιστον το πρόβλημα παραμένει σταθερό.

Η υπερμετρωπία του είναι γύρω στους 7 βαθμούς και στα δύο μάτια και γύρω στο 1,25 ο αστιγματισμός. Το πρόβλημα που έχουμε εμείς είναι οτι δεν έχει συμφιλιωθεί ακόμη και ύστερα από 4 χρόνια με το θέμα των γυαλιών και συνέχεια τα βγάζει τα πετάει τα στραβώνει, τα χάνει, τα σπάει. Το αποτέλεσμα είναι φυσικά να αγοράζω συνεχώς καινούργια γυαλιά και για να κρατάνε λίγο παραπάνω με σκελετούς τιτανίου που είναι πολύ ακριβοί και θεωρητικά άθραυστοι αλλά ούτε και αυτοί αντέχουν. Σε γενικές γραμμές ο γιός μου είναι σκέτη απελπισία με τα γυαλιά του. Σύμφωνα με τα όσα μας έχει πεί ο γιατρός μας μάλλον δεν θα μειωθούν οι βαθμοί εφόσον αυτό δεν έχει γίνει μέχρι τώρα απλά δεν θα επιδεινωθεί κιόλας. Από οτι φαίνεται για μας η μόνη λύση είναι το laser οταν μεγαλώσει. Και σε μάς οι βαθμοί των γυαλιω΄ν είναι χαμηλότεροι από τους βαθμούς της υπερμετρωπίας που έχει το παιδί. Τα φτιάχνουμε γ΄ύρω στους 5,5 βαθμούς ενω οι βαθμοι της υπερμετρωπίας είναι 7,5.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το θεμα με τα γυαλακια το εχουμε ηδη ξεπερασει...τοχει παρει πολυ χαλαρα απο την αρχη!!!!και του αρεσουν νομζιω κιολας και χαιρεται οταν ακουει ποσο ομορφος ειναι ακομη περισσοτερο με τα γυαλακια οτυ!!

τοδυσκολο κομματι ειναι το κλεισιμο..σημερα καταφερα με πολυ κοπο το πρωι να του το κλεισω σπαστα σχεδον 3 ωρες!!!!!αλλα μετεντωσε...ηθελε να ειμαι συνεχεια διπλα του και να παιζουμε να κανουμε οτιδηποτε...γενικα να κανω οτι μπορω να του αποσπαω την προσοχη...

το απογεμα πηγαμε σε κουμπαρους και του τοκλεισα απο την ωρα που ξυπνησε και ακομη οταν ημασταν εκει..αλλο ενα 3ωρο λοιπον!!!

σουπερ για 2η μερα..εκει ξεχαστηκε μετα παιδια και δεν τον ζορισε τοσο..δε ζητησε να το βγαλει...πιο πολυ ειναι το ψυχολογικο της υποθεσης....

Link to comment
Share on other sites

Εύη καλημέρα!

Μην σε παραξενεύει που το παιδάκι σε θέλει συνεχώς δίπλα του όταν έχει κλειστό το ματάκι του. Δεν βλέπει καλά και αισθάνεται ανασφάλεια. Φρόντισε ειδικά στην αρχή να του ικανοποιείς αυτή την ανάγκη όσο καλύτερα μπορείς.

Το βασικό πρόβλημα με το κλείσιμο του ματιού ΔΕΝ είναι το ψυχολογικό για το παιδί (για σένα μπορεί να είναι). Είναι ότι απο κει που βλέπει μια χαρά με το καλό του ματάκι, μόλις του το κλείσεις δεν βλέπει πια καλά μόνο με το τεμπέλικο.

Σκέψου λίγο.... πως θα σου φαινόταν εσένα αυτό?

Πάντως, μην υποτιμάτε καθόλου το κλείσιμο του ματιού και να το κάνετε σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

Όλα αυτά επειδή τα πέρασα εγώ όταν ήμουν 2,5 χρονών και το κλεισιμο του ματιού κράτησε για πολύ καιρό -λιγότερες ώρες μεγαλώνοντας- με εντυπωσιακα αποτελέσματα. Από 2/10 (ουσιαστικά τυφλό) που ξεκίνησα έφτασα στα 9/10 (απολύτως φυσιολογικό)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εύη καλημέρα!

Μην σε παραξενεύει που το παιδάκι σε θέλει συνεχώς δίπλα του όταν έχει κλειστό το ματάκι του. Δεν βλέπει καλά και αισθάνεται ανασφάλεια. Φρόντισε ειδικά στην αρχή να του ικανοποιείς αυτή την ανάγκη όσο καλύτερα μπορείς.

Το βασικό πρόβλημα με το κλείσιμο του ματιού ΔΕΝ είναι το ψυχολογικό για το παιδί (για σένα μπορεί να είναι). Είναι ότι απο κει που βλέπει μια χαρά με το καλό του ματάκι, μόλις του το κλείσεις δεν βλέπει πια καλά μόνο με το τεμπέλικο.

Σκέψου λίγο.... πως θα σου φαινόταν εσένα αυτό?

Πάντως, μην υποτιμάτε καθόλου το κλείσιμο του ματιού και να το κάνετε σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

Όλα αυτά επειδή τα πέρασα εγώ όταν ήμουν 2,5 χρονών και το κλεισιμο του ματιού κράτησε για πολύ καιρό -λιγότερες ώρες μεγαλώνοντας- με εντυπωσιακα αποτελέσματα. Από 2/10 (ουσιαστικά τυφλό) που ξεκίνησα έφτασα στα 9/10 (απολύτως φυσιολογικό)

 

ki εγω ελιζα θελω το παιδι μου να φτασει οσο μπορει παραπανω...και τα 8/10 μια χαρα μου φαινονται!!!απο κει ξεκιναμε και μεις στα 2/10...οσο για το ψυχολογικο ναι αυτο εννοω οτι για μας ειναι πολυ περισοοτερο..και γιαυτον σαφως και ειναι δυσκολο και οσο μπορω προσπαθω ..με ολες μου τις δυναμεις..το θεμα ειναι ομως οτι εχω και αλλα 2..που κι αυτα θελουν την προσοχη μου...προσπαθω να μοιραζομαι οσο μπορω..και νομιζω οτι αν δωσω το 100 % στον μεγαλο και κακο θα κανω στα μικρα αλλα και σε αυτον...και κατεπεκταση σε μενα γιατι θα καλομαθει και μετα ποιος μας επαναφερει....κι αυτοτο λεω γιατι γενικα απο τοτε [που γεννηθηκαν τα μικρα του τοχω περασει οσο μπορω οτι δεν ειναι μονος πλεον κι οτι η μαμα και ο μπαμπας θα ειναι εδω για ΟΛΟΥΣ...

τωρα πως θα καταφερουμε να συνεχισουμε να κραταμε λιγο πολυ τις ισορροπιες ειναι ενα θεμα...το προσπαθουμε!!!!!ελπιζω να τα καταφερουμε αν και οι πρωτοι καυγαδες λογω ματιου ηδη αρχισαν...εχει πολλα νευρα το καλο μου...ειμαι κι εγω νευρικη κ πολλες φορες χανω την υπομονη μου....ξεσπαει στα μικρα..τα μαλωνει και τα φωναζει...φυσικα ειναι κατι που βλεπει απο μαςγενικα..οταν τους μαλωνουμε για κατικαι ειναι λογικο να αντιγραφει...ελπιζω να τα καταφερουμε!!

 

σημερατο κρατησαμεαλλες δυομισι ωριτσες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα ειναι ομως οτι εχω και αλλα 2..που κι αυτα θελουν την προσοχη μου...προσπαθω να μοιραζομαι οσο μπορω..και νομιζω οτι αν δωσω το 100 % στον μεγαλο και κακο θα κανω στα μικρα αλλα και σε αυτον...και κατεπεκταση σε μενα γιατι θα καλομαθει και μετα ποιος μας επαναφερει....κι αυτοτο λεω γιατι γενικα απο τοτε [που γεννηθηκαν τα μικρα του τοχω περασει οσο μπορω οτι δεν ειναι μονος πλεον κι οτι η μαμα και ο μπαμπας θα ειναι εδω για ΟΛΟΥΣ...

τωρα πως θα καταφερουμε να συνεχισουμε να κραταμε λιγο πολυ τις ισορροπιες ειναι ενα θεμα...το προσπαθουμε!!!!!

Φυσικά και πρέπει να κρατήσετε τις ισορροπίες σας ή καλύτερα να βρείτε νέες ισορροπίες συμφωνα με τα νεα δεδομένα.

Τα μικρά σου είναι αρκετά μεγάλα για να καταλάβουν ότι ο αδερφός τους αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα. Μπορείς να ζητήσεις τη βοήθειά τους σε αυτό -όχι τύπου "η μαμά πρέπει να προσέχει περισσότερο τον μεγάλο" αλλά τύπου "εσείς πρέπει να προσέχετε τον αδερφό σας όταν έχει κλειστό το ματάκι γιατί δεν βλέπει καλά και χρειάζεται την βοήθεια όλων μας"

Και μην φοβάσαι μην καλομάθει ο μεγάλος. Η ανάγκη του αυτή τη στιγμή για υποστήριξη είναι πραγματική. Ικανοποιώντας την τον βοηθάς να το ξεπεράσει ευκολότερα και γρηγορότερα ;)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρέπει να κρατήσετε τις ισορροπίες σας ή καλύτερα να βρείτε νέες ισορροπίες συμφωνα με τα νεα δεδομένα.

Τα μικρά σου είναι αρκετά μεγάλα για να καταλάβουν ότι ο αδερφός τους αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα. Μπορείς να ζητήσεις τη βοήθειά τους σε αυτό -όχι τύπου "η μαμά πρέπει να προσέχει περισσότερο τον μεγάλο" αλλά τύπου "εσείς πρέπει να προσέχετε τον αδερφό σας όταν έχει κλειστό το ματάκι γιατί δεν βλέπει καλά και χρειάζεται την βοήθεια όλων μας"

Και μην φοβάσαι μην καλομάθει ο μεγάλος. Η ανάγκη του αυτή τη στιγμή για υποστήριξη είναι πραγματική. Ικανοποιώντας την τον βοηθάς να το ξεπεράσει ευκολότερα και γρηγορότερα ;)

 

σευχαριστω πολυ ελιζα για τις συμβουλες σου!ευτυχως νομιζω οτι ειμαστε σε καλο δρομο..ο μεγαλος φαινεται να το συνηθισε το κλεισιμο..και τα μικρα το βλεπουν σαν παιχνιδι..οι πειρατες λεμε!!!!εβγαλα και τα αποκριατικα σπαθια μας και καπελα πειρατων που ειχαμε και ντυνομαστε ολοι καρναβαλια!!!!αν και οταν παιζουν αγρια παιχνιδια ειδικα τα αγορια κινδυνευει απο χτυπηματ..εκει γινεται ενας χαμος...προσπαθω να συγκρταησω και λιγο και τους δυο ..αλλα ειναι οπως το λες...ετσι τον βοηθαμε τελικα να το ξεπερασει..σημερα παλι κλεισαμε σπαστα 5μισι ωριτσες...

Link to comment
Share on other sites

Ευη Γ. μια χαρά τα πάτε με το κλείσιμο! Μπράβο! Αχ πάντως είναι τόσο κουραστικό..εγώ στο ξαναείπα επειδή το έκλεινα κι εγώ το ματάκι θυμάμαι ακόμα πόσο πολύ με κούραζε και καμιά φορά το άνοιγα κρυφά στο πλάι για να βλέπω..στην αρχή πάντως κι εγώ της έκανα όλα τα χατήρια την ώρα που το φορούσε. Επίσης το φορέσαμε κι εμείς για λίγο(για ακόμα μία φορά καταλάβαμε πόσο κουραστικό είναι..).Και να μην ξεχνάς να τον επιβραβεύεις και να του εξηγείς πόσο σημαντικό είναι αυτό για το ματάκι του. Φυσικά βέβαια δεν γίνεται για όσο καιρό το φοράει να είσαι από πάνω του αλλά τώρα που είναι αρχή κάντε ότι μπορείτε. Εμείς πάντως 6 μήνες μετά ακόμα με κλάμα το βάζουμε τις περισσότερες φορές..:-(. Συνολικά 5 ωρες την ημέρα. Την λυπάμαι την καημένη..από προχτές έβγαλε και ένα εξωτερικό χαλάζιο και την έχω με αλοιφή και ήρθε κι έδεσε! Κάθε τρεις και λίγο μου λέει να της το βγάζω για να ξύσει το μάτι της..Καλή συνέχεια και εύχομαι να μην ταλαιπωρηθούν για πολύ ακόμα τα παιδάκια μας. Εμείς έχουμε ραντεβού 2 Μαίου και είμαι περίεργη να δω αν είχαμε καμιά διαφορά..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευη Γ. μια χαρά τα πάτε με το κλείσιμο! Μπράβο! Αχ πάντως είναι τόσο κουραστικό..εγώ στο ξαναείπα επειδή το έκλεινα κι εγώ το ματάκι θυμάμαι ακόμα πόσο πολύ με κούραζε και καμιά φορά το άνοιγα κρυφά στο πλάι για να βλέπω..στην αρχή πάντως κι εγώ της έκανα όλα τα χατήρια την ώρα που το φορούσε. Επίσης το φορέσαμε κι εμείς για λίγο(για ακόμα μία φορά καταλάβαμε πόσο κουραστικό είναι..).Και να μην ξεχνάς να τον επιβραβεύεις και να του εξηγείς πόσο σημαντικό είναι αυτό για το ματάκι του. Φυσικά βέβαια δεν γίνεται για όσο καιρό το φοράει να είσαι από πάνω του αλλά τώρα που είναι αρχή κάντε ότι μπορείτε. Εμείς πάντως 6 μήνες μετά ακόμα με κλάμα το βάζουμε τις περισσότερες φορές..:-(. Συνολικά 5 ωρες την ημέρα. Την λυπάμαι την καημένη..από προχτές έβγαλε και ένα εξωτερικό χαλάζιο και την έχω με αλοιφή και ήρθε κι έδεσε! Κάθε τρεις και λίγο μου λέει να της το βγάζω για να ξύσει το μάτι της..Καλή συνέχεια και εύχομαι να μην ταλαιπωρηθούν για πολύ ακόμα τα παιδάκια μας. Εμείς έχουμε ραντεβού 2 Μαίου και είμαι περίεργη να δω αν είχαμε καμιά διαφορά..

 

πωπω αρμα...6 μηνες.....βουνο μου φανηκε ετσι οπως το ειπες!!!!!

και ειμαστε ακομη στην πρωτη βεδομαδα!!!!

κι εμας η γιατρος μας μιλησε για εξαμηνο εως και εναμισι χρονο στη χειροτερη.....

θελω να ειμαι αισιοδοξη!!!!!!!ευτυχως δεν κλαιει...οταν το βαζουμε..τουλαχιστον προς το παρον..μονο την πρωτη μερα...νομιζω οτι το εχει δεχτει τελικα...ραντεβου θα κλεισω γυρω στα τελη μαιου...εχει και επαναληπτικο εμβολιο να κανει τον ιουνιο ..ολα μαζι!!μια χαρα θα κατσουν!!

 

περαστικα στο κοριτσακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

πωπω αρμα...6 μηνες.....βουνο μου φανηκε ετσι οπως το ειπες!!!!!

και ειμαστε ακομη στην πρωτη βεδομαδα!!!!

κι εμας η γιατρος μας μιλησε για εξαμηνο εως και εναμισι χρονο στη χειροτερη.....

θελω να ειμαι αισιοδοξη!!!!!!!ευτυχως δεν κλαιει...οταν το βαζουμε..τουλαχιστον προς το παρον..μονο την πρωτη μερα...νομιζω οτι το εχει δεχτει τελικα...ραντεβου θα κλεισω γυρω στα τελη μαιου...εχει και επαναληπτικο εμβολιο να κανει τον ιουνιο ..ολα μαζι!!μια χαρα θα κατσουν!!

 

περαστικα στο κοριτσακι σου!!

 

 

Καλά ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα, δεν είναι εκεί το θέμα. Αφού πάντως το δέχτηκε από την αρχή καλά μια χαρά θα πάει. Σίγουρα θα έχει και τις ''κακές'' του μέρες αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρει μια χαρά ο γιόκας σου! Περαστικά και σε εσάς και ελπίζω σύντομα να ξεμπερδέψουν τα ''πειρατάκια'' μας τουλάχιστον από την κάλυψη..:-)

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι! Η εξέλιξη μετά από 4 μήνες κάλυψης είναι πολύ καλή! Από 5/10 φτάσαμε 8/10!Πήρα πολύ δύναμη, η οφθαλμίατρος πολύ ευχαριστημένη! Όμως η μυωπία ανέβηκε..0.75 στο ''τεμπέλικο'' και 0.50 στο άλλο οπότε θα αλλάξουμε μόνο τον ένα φακό μας είπε.Είναι κάτι που δυστυχώς δεν φεύγει αλλά δεν αποτελεί και πρόβλημα μιας και τώρα υπάρχει το λέιζερ. Το πιο σημαντικό τώρα είναι να ξετεμπελιάσει το ματάκι!:-)

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ τι καλα!!!μπραβο σας αρμα μου!!!!

η μυωπια ειναι αληθεια οτι δεν κατεβαινει απο οσο ξερω..αλλα οπως ειπες υθπαρχει και το λειζερ!!!!

πολυ χαρηκα...εγω δεν εκλεισα ακομη ραντεβου..αν και πρεπει γιατι δεν ξερω ποσο κοσμο θα εχει και τωρα ειμαστε κι εμεις στον εοππυ και δεν ξερω αν αυτη ειναι...

Link to comment
Share on other sites

αχ τι καλα!!!μπραβο σας αρμα μου!!!!

η μυωπια ειναι αληθεια οτι δεν κατεβαινει απο οσο ξερω..αλλα οπως ειπες υθπαρχει και το λειζερ!!!!

πολυ χαρηκα...εγω δεν εκλεισα ακομη ραντεβου..αν και πρεπει γιατι δεν ξερω ποσο κοσμο θα εχει και τωρα ειμαστε κι εμεις στον εοππυ και δεν ξερω αν αυτη ειναι...

 

Ευχαριστούμε!Με το καλό να πάτε κι εσείς και να έχετε το ίδιο καλά αποτελέσματα!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Παρατήρησα σήμερα λοιπόν ότι ο ένας μου γιός ( 3 χρονών σχεδόν) καθώς έβλεπε τηλεόραση γυριζε το κεφαλάκι του αριστερά σαν να μην ήθελε να κοιτάει και με το αριστερό μάτι και να ήθλελε να χρησιμοποεί μόνο το δεξί. Σας λέει κάτι αυτό? θα το πάω σίγουρα σε παιδοφθαλμίατρο αλλά έως να βρω κάποιον εδώ ( Κύπρο) θα ήθελα την γνώμη σας από τις εμπειρίες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαγνωστηκε στο γιο μου υπερμετρωπια και αστιγματισμος πριν ενα μηνα.+1,50 εχουμε υπερμετρωπια και στα 2 ματια και 0,75 αστιγματισμο. επειδη χρησιμοποιει τα ματια του το ιδιο δεν εχει τεμπελιασει κανενα και απλα φορεσαμε γυαλια τα οποια το πιο πιθανο ειναι οτι θα τα βγαλουμε σε λιγο καιρο. πιο πολυ γραφω για να σας ηρεμησω με το θεμα καθως εγω εχω υπερμετρωπια και φορεσα γυαλια 2,5 χρονων. θυμαμαι ατελειωτες ωρες να ειμαι με κλειστο ματι αλλα ποτε δεν με ενοιαξε. μην δειχνετε στο παιδι οτι σας ενοχλει και σας στεναχωρει. εγω ειχα και στραβισμο ΜΕΓΑΛΟ στο ενα ματι. ηταν τελειως μονιμα στην μια πλευρα του ματιου και τοτε δεν ηταν και τα πραγματα με την εγχειρηση ευκολα. εγω λοιπον εβγαλα τα γυαλια σε ηλικια 12 χρονων με πληρη αποκατασταση του στραβισμου χωρις επεμβαση και με 2,5 βαθμους υπερμετρωπιας απο 2,5 χρονων μεχρι και σημερα.απο τα 12 μεχρι τα 26 φορουσα γυαλια μονο στο διαβασμα και τωρα το ιδιο απλα επειδη εκ των πραγματων δουλευω τα φοραω αρκετα.

να μην αγχωνεστε γιατι το μεταδιδετε στο παιδι δεν ειναι τιποτα τραγικο αν το αντιμετωπισετε με υπομονη και ψυχραιμια παντως σιγουρα δεν ειναι για να στεναχωριεσαι!!!!

ποσο καιρό φοράει τα γυαλάκια του επειδή λες θα τα βγάλει σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω και την δικη μας εμπειρια...περισυ τετοια εποχη την πηγα σε οφθαλμιατρο για τις εξετασεις για το νηπιο... της διεγνωσε υπερμετρωπια και αστιγματισμο 5 και 6 βαθμους χωρις να το εχω παρει χαμπαρι μεχρι εκεινη την στιγμη... ουτε φυσικα η μικρη ειχε παραπονεθει γιατι ετσι οπως εβλεπε το θεωρουσε φυσιολογικο. εγω επαθα ενα σοκ γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι θα βαλει τα γυαλια με τους χοντρους φακους!!! εψαξα εδω στο ηρακλειο και την πηγα για δευτερη γνωμη στον κορυφαιο γιατρο Αλεξακη εβγαλε ιδια αποτελεσματα και τελικα εβαλε γυαλια με οχι πολυ χοντρο φακο τωρα εχουν βγει πιο λεπτοι τα οποια θα τα φοραει μεχρι να θελει να βαλει φακους επαφης και μετα τα 18 θα μπορεσει να κανει lazer.. απο τοτε που τα εβαλε βεβαια καταλαβε την διαφορα και δεν τα απαχωριζετε... τελικα το αγχος ειναι πιο πολυ δικο μας παρα των παιδιων... ΄παντως πρεπει να τα βαλει τα γυαλια γιατι θα εχει προβλημα στο διαβασμα και φυσικα στο σχολειο....

Link to comment
Share on other sites

Βοήθήστε με και σε κάτι άλλο οσες έχετε εμπειρία στο παιδικό γυαλί.

Μεταλλικό ή πλαστικό σκελετό ή οτι θα την βολέψει στην πορεία?

 

εμεις πηραμε για πρωτη φορα γυαλακια πριν απο εναμισι μηνα περιπου...ενω ελεγα γιαμεταλλικο τελικα διαλεξαμε ενα πολυ ομορφο κοκκαλινο το οποιο ειναι λεπτο αρκετα...και παναλαφρο....γινονται βαρια οταν εχουν φακους γυαλινους..τα παιδικα που ειναι οργανικο υλικο ειναι πολυ πιο ελαφρια...

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε για πρωτη φορα γυαλακια πριν απο εναμισι μηνα περιπου...ενω ελεγα γιαμεταλλικο τελικα διαλεξαμε ενα πολυ ομορφο κοκκαλινο το οποιο ειναι λεπτο αρκετα...και παναλαφρο....γινονται βαρια οταν εχουν φακους γυαλινους..τα παιδικα που ειναι οργανικο υλικο ειναι πολυ πιο ελαφρια...

Συμφωνώ για τους φακούς για λόγους ασφαλείας αλλα για τον σκελετό προβληματίζομαι αν και προσανατολίζομαι για πλαστικό

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε λεπτό μεταλλικό επειδή όλα τα πλαστικά της ήταν τεράστια.Είναι τέτοια βέβαια τα υλικά απ'ότι έχω καταλάβει στα παιδικά γυαλιά που δύσκολα παθαίνουν κάτι. Το θέμα είναι οι φακοί. Εμείς όπως φαίνεται θα χρειαστεί να αλλάζουμε συχνά και επειδή οι βαθμοί είναι πολλοί για να μην είναι χοντρό το γυαλί και παραμορφώνει το ματάκι τώρα που αλλάξαμε το ένα πληρώσαμε 160 ευρώ!

 

twinmama δεν είχα παρατηρήσει κατι παρόμοιο στην κόρη μου, καλύτερα να συμβουλεύτείς έναν παιδοφθαλμίατρο.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναμαι και παλι!!

σημερα πηγαμε για τον επανελεγχο του γιου μου!

ευτυχως εκανε δουλεια το κλεισιμο του τεμπελικου ματιου και τα γυαλακια μας κι ετσι απο 1-2/10 που εβλεπε εφτασε το 5/10..πολυ καλη προοδος..θα συνεχισουμε ετσι...για αρκετο καιρο ακομη...προς το παρον δεν αλλαζουμε φακο,θα μας ξαναδει σε 3 μηνες περιπου και τοτε βλεπουμε αν χρειαζεται αλλαγη...αν και απογοητευτηκα οταν μας ειπε οτι παντα θα φοραει γυαλακια γιατι δεν προκειται να φυγει ο αστιγματισμος του και η υπερμετρωπια να μειωθει πολυ γιατι ειναι ηδη υψηλοι οι βαθμοι,χαρηκα πολυ που ανεβαινει η οραση του εστω και με τα γυαλακια...κι αν θελει οταν μεγαλωσει μπορουμε να κανουμε και λειζερ...γερος να ναι και ολα θα γινουν!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο ασφαλείς σκελετοι για παιδιά είναι οι κοκκαλινοι,πλαστικοι δηλαδή!Οι φακοι αυστηρά πρέπει να είναι οργανικοι.Οι μεγάλοι βαθμοί δεν είναι πρόβλημα για το πάχος του φακού,μιας και πια υπάρχει μεγάλη γκάμα λεπτυνσης των φακων.Τωρα με την κρίση έχουν πέσει αρκετά οι τιμές τόσο στους σκελετους όσο και στους φακούς.Αυτο που πρέπει πάντα να προσέχετε όταν αγοράζετε γυαλιά είτε για εσάς είτε για τα παιδάκια σας είναι να ρωτάτε τον οπτικό σας αν ο σκελετός που επιλέξατε είναι καινούργιος ώστε να έχετε διαθεσιμα ανταλλακτικά σε περίπτωση ζημιάς και να προτιμάτε επώνυμους οφθαλμικους φακους,για τους οποίους θα ζητάτε ΠΑΝΤΑ κάρτα γνησιότητας,με τους βαθμούς του παιδιού τυπωμενους πάνω.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

ναμαι και παλι!!

σημερα πηγαμε για τον επανελεγχο του γιου μου!

ευτυχως εκανε δουλεια το κλεισιμο του τεμπελικου ματιου και τα γυαλακια μας κι ετσι απο 1-2/10 που εβλεπε εφτασε το 5/10..πολυ καλη προοδος..θα συνεχισουμε ετσι...για αρκετο καιρο ακομη...προς το παρον δεν αλλαζουμε φακο,θα μας ξαναδει σε 3 μηνες περιπου και τοτε βλεπουμε αν χρειαζεται αλλαγη...αν και απογοητευτηκα οταν μας ειπε οτι παντα θα φοραει γυαλακια γιατι δεν προκειται να φυγει ο αστιγματισμος του και η υπερμετρωπια να μειωθει πολυ γιατι ειναι ηδη υψηλοι οι βαθμοι,χαρηκα πολυ που ανεβαινει η οραση του εστω και με τα γυαλακια...κι αν θελει οταν μεγαλωσει μπορουμε να κανουμε και λειζερ...γερος να ναι και ολα θα γινουν!!!!!!!!!!

 

Ευουλα,πολυ χαίρομαι που τα πήγατε τόσο καλά κορίτσι μου,μπράβο σου που το παλεύεις και να που είδες τόσο σύντομα αποτελέσματα!!!Μια χαρα θα είναι το καμάρι σου και να μην απογοητευεσαι που θα φοράει γυαλακια.Ξερεις πόσοι έρχονται στο μαγαζι και μου ζητάνε γυαλιά ορασεως χωρίς να έχουν πρόβλημα,έτσι για τον τύπο.Και μην νομίζεις ότι όσους βλέπεις στον δρόμο να φοράνε γυαλια ότι έχουν και βαθμούς πάνω!:cool:Εξάλλου τα γυαλια όρασης με επιστρωσεις εκτός του ότι σε βοηθούν να βλέπεις,έχουν τα φίλτρα για να σε προστατεύουν απο την υπεριώδη ακτινοβολία του λάπτοπ και της τηλεόρασης.Οποτε το παιδάκι σου εχει διπλό κέρδος!!!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΗ Γ μπράβο σας! Πολύ καλή η εξέλιξη και σε εσάς! Κι εμένα με είχε πιάσει μια ψιλοαπογοήτευση με το ότι δεν πρόκειτε να φύγει η μυωπία αλλά δεν πειράζει! Όλα διορθώνονται πια! Το πιο σημαντικό είναι ότι η όραση φτιάχνει!Καλή συνέχεια!

 

mamalydia ευχαριστούμε και πάλι για τις πληροφορίες που μας δίνεις! Αλήθεια τώρα με τα γυαλιά ηλίου θα πρέπει να φτιάξουμε μυωπίας και σε αυτά? Εγώ δεν της φοράω τώρα αν και τα ζητάει καμιά φορά αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι θα αλλάζουμε πολύ συχνά έτσι κι αλλιώς τα κανονικά, το ίδιο θα πρέπει να κάνω και με τα ηλίου?

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...